Menu

W ósmą rocznicę katastrofy Smoleńskiej - uczczono ofiary tragedii - wspominamy

  • Autor 
W ósmą rocznicę katastrofy Smoleńskiej - uczczono ofiary tragedii - wspominamy

 

To już 11 lat od największej tragedii w powojennej Polsce. Dziś, kiedy świat opanowała epidemia, nie będzie wielkiego marszu, nie będzie spontanicznego upamiętnienia ofiar katastrofy. Zostaną złożone jedynie kwiaty pod jaworznickim Pomnikiem Niepodległości i będzie odprawiona msza święta w Kolegiacie.

Sytuacja na pewno jednak sprzyja rozważaniom, wspomnieniom i refleksjom dotyczącym nie tylko tej jednej tragedii, ale całemu naszemu ziemskiemu wędrowaniu. Wspomnijmy więc jak to jaworznianie uczestniczyli w 96 miesięcznicy, w ósmą rocznicę katastrofy, w której zginął Prezydent RP ś.p Lech Kaczyński z małżonką wśród 96 osób - elity intelektualnej i politycznej naszego kraju.

rocznica smolensk 100418g 392Wyjątkowo, w ten sposób świętowana, bo po raz ostatni, rocznica, miesięcznica tragedii, która wydarzyła się osiem lat temu pod Smoleńskiem, kiedy to samolot PLL LOT z 96 osobami na pokładzie runął w dół i rozpadł się na dziesiątki tysięcy części.

Kwiat polskiej inteligencji, polska elita polityczna, społeczna zginęła w jednej chwili w miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat emu Rosjanie wymordowali kilkadziesiąt tysięcy Polaków również najlepiej wykształconych - oficerów.

Po to aby polki naród zniknął z mapy świata, a kontynuacją pozbawiania nas tożsamości były lata ustroju totalitarnego -  komuny, podczas których tylko dzięki świadomości narodowej, dzięki poczuciu patriotyzmu nie udało się to i dziś jesteśmy narodem wolnym, rajem niezależnym i niepodległym, choć zakusy na zawładnięcie naszymi wartościami nadal są i nie wolno nam o tym zapomnieć.


rocznica smolensk 100418g 283Celebrowanie miesięcznic, a później od tego roku rocznic, które, jak zapowiedział prezes prawa I Sprawiedliwości będzie w pewien sposób kontynuowane ma zapobiec zapomnieniu kim jesteśmy, jakie jest nasze miejsce w Europie i poczuciu świadomości, że zapominając o historii możemy skazać siebie samych i nasze dzieci na niebyt.

Ósma rocznica katastrofy była powodem do odsłonięcia pomnika wszystkich 96 ofiar. ich nazwiska są wyryte na marmurowym monumencie, który stanął na placu Piłsudskiego w stolicy.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ


Na uroczystość przybyli wszyscy najznamienitsi obywatele, łącznie z rządem Rzeczypospolitej, kombatantami, duchowieństwem i nieprzeliczonymi rzeszami Polaków przybyłych z najdalszych zakątków kraju oraz z zagranicy.

rocznica smolensk 100418g 306Na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej przybyli parlamentarzyści i zwykli obywatele, a wśród nich pokaźna delegacja z Jaworzna.

Zaczęli się zbierać w otoczeniu pomnika już od godzin porannych, chociaż rozpoczęcie uroczystości nastąpiło dopiero o godzinie 15.00.

Wielka wytrwałość ludzi starszych, którzy kilka godzin stali w słońcu, aby oddać hołd ofiarom była godna podziwu.

Oczywiście nie obyło się bez drobiazgowej kontroli przez Służbę Ochrony Państwa łącznie z prześwietlaniem toreb i plecaków.

Podczas ceremonii odsłonięcia pomnika złożono wieńce i w asyście Kompanii honorowej wojska Polskiego odśpiewano Hymn Polski. Na uroczystości oprócz oficjeli, był obecny autor pomnika Pan Jerzy Kalina.

rocznica smolensk 100418g 253Do jaworznian podszedł i przywitał się nasz Poseł na Sejm, Pan Dariusz Starzycki, który zajął miejsce wśród osób honorowych.

Po odsłonięciu pomnika na scenie pojawiła się orkiestra Filharmonii Podkarpackiej odgrywając okolicznościowy koncert. Wystąpił również wielki bard, poeta, Leszek Długosz.

Po dwóch godzinach uczestnicy mogli przejść do kościoła pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji ofiar katastrofy, a później tradycyjnie, ale po raz ostatni uformowano marsz, którzy przeszedł pod pałac prezydencki.

Tam wysłuchano Skomponowanej suity Michała Lorenca "Pamięć" jako ilustracja do filmu przypominającego najważniejsze epizody z ośmiu lat wspominania osób, które zginęły pod Smoleńskiem.  Później wysłuchano przemówienia Prezesa Jarosława Kaczyńskiego i innych osób oddanych kultywacji tej tradycji.
Zdjęcia w tego dnia umieściliśmy w GALERII - ZAPRASZAMY

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us