Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Właśnie kwitnie biały - czarny - dziki bez. Zbierajmy go dla zdrowia.

  • Autor 

 

biealybez 7O zdrowotnych właściwościach białego bzu wiedziały już nasze prababcie. Dziś zapominamy o nim, częściej czekając na to, aż biały bez stanie się bzem czarnym. A jednak warto zainteresować się nim już dziś, bo właśnie to są najlepsze dni, dni obfitego kwitnienia dzikiego bzu, kiedy można zbierać baldaszki kwiatów i zasuszyć je choćby w letnim piekarniku, pozbawiając gałązek i szczelnie zamykając to kwiecie w słoiku.
Już jesienią, a na pewno w zimie, bez będzie dla nas zbawiennym lekiem, któremu tabletkowa witamina C, czy też reklamowy rutinoscorbin do pięt nie dorasta.
Trzy łyżeczki kwiatów zaparzone w szklance, przyprawione odrobiną cukru, albo w czajniczku (wtedy więcej - wystarczy na dłużej), podniosą nas z niemocy, kiedy zacznie nas "rozbierać" przeziębienie, katar, czy zapalenie gardła. Również pomoże nam lżej przebyć grypę.


biealybez 8Zachęcamy więc do wybrania się na zbiory - dziki - biały - czarny bez rośnie w naszym mieście wszędzie. najlepiej zerwać ten, który rośnie z dala od dróg, gdzie narażone są na spaliny, ale także z dala od dróg polnych gdzie często bardzo się kurzy.
Wystarczy uzbierać pękatą reklamówkę - jak najmniej gałązek, aby wystarczyło dla jednej osoby na całą zimę.
Ale... oczywiście zostawmy co nieco, aby kwiaty mogły przekwitnąć, a na krzewach pojawiły się czarne kuleczki, które z kolei przerobione na sok mają podobne, bardzo prozdrowotne właściwości. Sok jest jednak przede wszystkim doskonałym, smacznym dodatkiem do herbaty.
Zatem - zbieramy i trzymamy się zdrowo. A na koniec fragment tego, co na temat białego bzu pisze Wikipedia.

 

Działanie i zastosowanie w lecznictwie
    Kwiaty działają lub przypisywane jest im działanie: moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, a zewnętrznie także przeciwzapalnie. Owoce mają własności przeczyszczające, działają napotnie, moczopędnie, przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, odtruwająco (...) Ze względu na dużą zawartość antocyjanów owoce mają potencjalne działanie przeciwutleniające[17].

    Napary z kwiatów są używane przy przeziębieniach, do leczenia różnego rodzaju nieżytów i stanów zapalnych dróg oddechowych i chorób reumatycznych. Z owoców zazwyczaj wykonuje się odwary używane do leczenia migreny, nerwobólów, biegunki, chorób reumatycznych, i neurologicznych, a dzięki ich własnościom odtruwającym także przy zaburzeniach przemiany materii. Zewnętrznie naparami z kwiatów przemywa się skórę przy zapaleniach skóry, wypryskach skórnych i oparzeniach, płucze jamę ustną i gardło przy stanach zapalnych oraz przemywa oczy przy zapaleniu spojówek. (...)
Tradycyjnie bez czarny wykorzystywany jest także w leczeniu chorób wirusowych[. Sok z czarnego bzu stosowany jest w leczeniu grypy i przeziębień. Pozytywny efekt spożycia został potwierdzony w badaniach in vivo oraz in vitro.
Potwierdzono również skuteczność i bezpieczeństwo wykorzystania ekstraktu z owoców lub liści jako naturalnego środka antydepresyjnego.

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us