Menu

Żołnierze Wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe... konkurs rozstrzygnięty

  • Autor  

 

konkursniezlomni0319 30Trzecia edycja konkursu pod nazwą "Żołnierze wyklęci" miała swój finał w piątek, 29 marca w Muzeum Miasta Jaworzna.

Inicjatorem, pomysłodawcą konkursu jest Pan Dariusz Starzycki, Wicemarszałek województwa Śląskiego, wcześniej Poseł na Sejm RP, a wspaniałą patronką, jest Europoseł, Pani Jadwiga Wiśniewska.
Dziś Pana Marszałka reprezentował Pan Maciej Stanek, a Panią Europoseł Pani Katarzyna Porębińska.

Nagrody wręczali Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna, Pan Przemysław Dudzik i przewodniczący Jury, autor pytań konkursowych, Pan Adrian Rams.


Dopiero niedawno współczesna Polska dowiedziała się o ofierze, jaką ponieśli zarówno prawdziwi żołnierze, wyżsi, czy też niżsi rangą, ale i młodzież, wręcz dzieci, które przez tak zwaną władzę ludową, nasłaną na nasz kraj przez sowieckiego okupanta, mając świadomość swojego patriotyzmu, wiedzą, jak Polska z powodu zdrajców i zbrodniarzy cierpi, nie wahali się iść na pierwszą linię frontu walki z kłamstwem, z bezwzględną chęcią zniszczenia przez komunistów polskiej kultury, inteligencji, w zasadzie wszystkiego co polskie.

konkursniezlomni0319 9I w zasadzie w wielkiej części im się to udało.

Mija 70 lat, a my dopiero teraz odkrywamy szczątki, strzępy wiadomości o bestialstwach dokonywanych na Polakach, o tym, że setki, tysiące tych, którzy nie godzili się na jarzmo zniewolenia zostali zamordowani.

Potem wrzuceni do anonimowych dołów, zakopani, a dziś często trudno odnaleźć te groby, trudno zidentyfikować zwłoki z dziurami w czaszkach od strzałów w tył głowy.

Cieszy więc że młodzież garnie się do poznawania historii i to nie tylko dlatego, że w konkursie można coś wygrać.

Wśród uczestników są znane z wydarzeń patriotycznych twarze, młodych ludzi składających kwiaty pod pomnikami z okazji narodowych świąt, a to również twarze dziewcząt!.

Nie jest łatwo w dzisiejszych czasach oderwać się od wspaniałości jakie daje nam postęp, elektronika, rozrywka, a jednak są tacy, którzy czują swoją przynależność narodową.

Znają historię swoich rodziców, dziadków, i dzięki takim wydarzeniom zwracają uwagę innych, rówieśników na to, że nie wolno lekceważyć historii, dziejów własnej ojczyzny.

Laureatami konkursu zostali w kategorii szkół podstawowych
1. Wiktoria Białoń
2. Maria Jończyk
3. Adam Brożek
W kategorii Szkół Ponadpodstawowych
1. Szymon Łuszcz
2. Marcin Bieniek
3. Krzysztof Mizdra

 
 
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us