Menu

Jak uchronić się przed skutkami biernego palenia

  • Autor  PROMOpapieros smogDym tytoniowy stanowi zagrożenie nie tylko dla samego palacza, ale i dla ludzi przebywających w jego otoczeniu. Większość osób palących papierosy zdaje sobie z tego sprawę, lecz nie chce albo nie potrafi zerwać z nałogiem ani całkowicie zrezygnować z palenia w domu. Mieszkając z palaczem warto wiedzieć, w jaki sposób chronić się przed skutkami biernego palenia oraz szybko usuwać nieprzyjemny zapach tytoniu.

Wpływ dymu tytoniowego na organizm człowieka

Dym tytoniowy złożony jest z prawie 4000 związków chemicznych, z czego ponad 1/10 stanowią substancje o działaniu rakotwórczym. Na liście najbardziej niebezpiecznych składników dymu wytwarzanego podczas spalania tytoniu znajdują się:

  • nikotyna – obkurcza ściany naczyń krwionośnych, podnosi ciśnienie krwi, zaburza i przyspiesza rytm serca oraz osłabia pracę genu p53, odpowiedzialnego za hamowanie rozwoju komórek nowotworowych,
  • cyjanowodór – blokuje enzymy oddechowe i ruch rzęsek w nabłonku dróg oddechowych,
  • tlenek węgla – obniża poziom tlenu we krwi, powodując słabsze dotlenienie narządów wewnętrznych i utrudniając pracę serca,
  • aceton – podrażnia błony śluzowe dróg oddechowych i oczu,
  • ołów – uszkadza szpik kostny i nerwowy, kumuluje się w narządach wewnętrznych i mięśniach,
  • arsen – substancja rakotwórcza, wykorzystywana w produkcji trutek na gryzonie, wywołuje choroby układu krążenia,
  • formaldehyd – podrażnia śluzówkę i działa karcynogennie,
  • benzoapiren – związek rakotwórczy i mutagenny.

Te oraz pozostałe składniki dymu tytoniowego sprawiają, że papierosy każdego roku przyczyniają się do śmierci ponad 60 tysięcy Polaków, a znaczna część zgonów ma związek z paleniem biernym. W samych Stanach Zjednoczonych liczbę osób umierających corocznie na raka płuc z powodu kontaktu z palaczami szacuje się na 3000. W przypadku najmłodszych konsekwencje mieszkania z palącym rodzicem mogą być widoczne dopiero w przyszłości. Dzieci, które były narażone na częsty kontakt z dymem tytoniowym w ciągu pierwszych 12 lat życia, w późniejszych jego etapach częściej zapadają na choroby dróg oddechowych, w tym na astmę i raka płuc. Na https://wybierzoczyszczacz.pl/ można przeczytać poradniki dotyczące czystego powietrza, ochrony swojego zdrowia i rodziny.

Usuwanie dymu tytoniowego z powietrza

Palacze, którzy nie mogą powstrzymać się przed paleniem w mieszkaniu, często starają się pozbyć uciążliwego dla pozostałych domowników dymu poprzez wietrzenie pomieszczeń. Niestety, to nie wystarczy, aby oczyścić powietrze ze szkodliwych substancji, a więc nie narażać swoich bliskich na choroby wynikające z wdychania dymu tytoniowego.

Jeżeli palacz ma zbyt słabą wolę, aby zrezygnować z palenia papierosów, to dobrym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza z filtrem węglowym. Węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia gazowe, a więc usuwa z pomieszczenia dym tytoniowy wraz ze wszystkimi zawartymi w nim chorobotwórczymi związkami. Na https://ranking-oczyszczaczy.pl/ są najpopularniejsze oczyszczacze powietrza, które cechują się wysoką skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń, w tym pyłów PM2,5, PM10.

Wysoka skuteczność filtra węglowego w usuwaniu znajdujących się w smogu węglowodorów aromatycznych i lotnych związków organicznych sprawiła, że znalazł on szerokie zastosowanie w produkcji urządzeń oczyszczających powietrze. Wykorzystują go wszystkie oczyszczacze Xiaomi zrecenzowane na rankingu https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/xiaomi-air-purifier-2s/, które zostały wyposażone także w technologię HEPA, niezastąpioną w usuwaniu pyłów zawieszonych oraz alergenów wziewnych.

Wybór miejsc dla niepalących

Na bierne palenie narażone są nie tylko osoby mieszkające z palaczami, gdyż dym tytoniowy często wdycha się poza domem, np. w pubie albo na przystanku autobusowym. Niektórzy źle reagują na jego zapach, dlatego starają się unikać miejsc, w których palenie jest dozwolone. Należy przypomnieć, że od 2010 r. obowiązuje zakaz palenia w barach i restauracjach, tak więc podczas wizyty w takim lokalu na papierosa można pozwolić sobie wyłącznie w specjalnie wydzielonych strefach. Niestety, właściciele barów i restauracji nie zawsze w pełni przestrzegają obowiązujących przepisów, dlatego w miejscach przeznaczonych dla niepalących nierzadko wyczuwalny jest dym tytoniowy. Warto zatem rozejrzeć się po lokalach w swoim mieście i odwiedzać wyłącznie te spośród nich, gdzie nie będzie się narażonym na kontakt z palaczami.

Ustawa wprowadza także zakaz palenia w innych miejscach, np. na uczelniach i przystankach autobusowych, w obiektach kultury i środkach transportu publicznego. Podobnie jak w przypadku lokali gastronomicznych na papierosa można sobie pozwolić wyłącznie w wyodrębnionych w tym celu strefach. Jeżeli palacz nie stosuje się do obowiązujących przepisów i ignoruje upomnienia ze strony niepalących, to sprawę należy zgłosić na policję lub do straży miejskiej. Za palenie w niedozwolonym miejscu grozi mandat w wysokości 500 zł.

papieros smoga

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us