Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Święto Polskiego Czerwonego Krzyża i Honorowych Dawców Krwi

  • Autor 


krwiodawcy19 35
krwiodawcy19 44Niezwykle uroczyście, obchodzono w Jaworznie stulecie Powstania Polskiego Czerwonego Krzyża, organizacji, która jest członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zajmuje się: udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych na imprezach masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa.

Założycielem i twórcą ruchu jest Henry Dunant (1828 – 1910), kupiec szwajcarski z Genewy, pierwszy laureat pokojowej Nagrody Nobla (1901). Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża powstało 18 stycznia 1919 roku, zostało uznane przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w Genewie w dniu 14 lipca 1919 roku i przyjęte do Ligi Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża (obecnie Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i czerwonego Półksiężyca) w dniu 16 września 1919 r.

krwiodawcy19 55Od 1927 roku nosi nazwę „Polski Czerwony Krzyż” zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 września 1927 r. o Stowarzyszeniu „Polski Czerwony Krzyż” (Dz. U. nr 79, poz. 688) i posługuje się skrótem „PCK”.
prezesem PCK w Jaworznie jest Pani Anna Grelowska, która w trakcie uroczystości przbliżyła historię organizacji oraz opowiedziała o jaworznickich działaczach i działaniach jej członków.

Jak co roku zostały wręczone odznaczenia za aktywność oraz za honorowe dawstwo krwi, a artystycznie galę ubarwili młodzi wykonawcy, wokaliści i jeden stary.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.


UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us