Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Wózki czołowe - cena i rodzaje urządzeń

 • Autor  PROMO

wozki czolowe galeria 3Wielu przedsiębiorców przed zakupem urządzeń do swojego magazynu zastanawia się, w jaki sposób wybrać najlepszy wózek widłowy.

W wielu przypadkach decydujące znaczenie ma oczywiście cena. Jednak warto zadać sobie pytanie - jak koszty związane z zakupem wózków czołowych mają się do ich jakości oraz czy bardziej opłacalny jest zakup nowych, czy używanych urządzeń?Pytania o cenę wózków widłowych, w kontekście ich zakupu, padają często. Jednak odpowiedź nie może być jednoznaczna. Na wysokość kosztów wpływa bowiem wiele czynników, takich jak:

 • rodzaj urządzenia;
 • producent,
 • źródło zakupu urządzenia;
 • stan techniczny pojazdu;
 • dodatkowe wyposażenie.

Ostateczna cena wózka czołowego może także różnić się w przypadku zakupu sprzętu na raty lub za gotówkę. Równie istotne są dodatkowe usługi wliczone w cenę zakupu czy choćby okres trwania gwarancji na sprzęt.

Wózek widłowy – cena a jakość

Kolosalny wpływ na cenę wózków widłowych ma ich stan techniczny – używane wózki są nawet o 30-50% tańsze niż nowe modele. W procesie zakupu, istotny jest również kraj produkcji urządzenia – jeśli wózek został wyprodukowany w Chinach, najprawdopodobniej jego cena będzie znacznie niższa, niż gdyby pochodził on od europejskich producentów. Jednak niestety, w tym przypadku niższa cena oznacza często również gorszą jakość wykonania oraz jest źródłem dodatkowych problemów. Najczęstsze z nich, to m.in..:

 • utrudniony dostęp do części zamiennych;
 • długi czas oczekiwania na sprzęt;
 • gorsza jakość wykonania urządzeń (zastosowanie słabszych, mniej odpornych na zużycie materiałów);
 • brak kompatybilności z osprzętem od innych producentów;
 • trudności z naprawą wózków (inne technologie niż te stosowane w urządzeniach od europejskich producentów znacznie utrudniają przeprowadzenie koniecznych napraw).

Ponadto, największy problem może stanowić fakt, iż wózki sprowadzane z Chin nie zawsze posiadają niezbędne certyfikaty i nie są przystosowane do norm Unii Europejskiej, czyli de facto - w wielu przypadkach po prostu nie można ich wykorzystywać w przedsiębiorstwach lub firmach, gdyż nie zostaną zatwierdzone w procesie rejestracji wózków widłowych.
Zamawiając wózek widłowy, lepiej robić to u sprawdzonych dealerów znanych europejskich marek, tak aby mieć pewność, iż sprzęt spełnia wszystkie wymagania i jest przystosowany do pracy. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby wszystkie urządzenia pracujące w zakładzie pracy były bezpieczne i nie stanowiły zagrożenia dla pracowników.

Cenę wózków widłowych podnoszą też dodatkowe funkcje, typ masztu, udźwig oraz inne dodatkowe funkcje i umiejętności. Im nowsze technologie i bardziej wygodne oraz funkcjonalne wnętrze pojazdu, tym wyższa jego cena. Różnica w cenie może być wywołana nawet różnym rodzajem napędu wózków czołowych.

Wózek czołowy – cena

Decyzja o kupnie nowego lub używanego wózka widłowego powinna zależeć przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności i szacowanej intensywności pracy, do której pojazd będzie wykorzystywany. W przypadku, gdy branża, którą zajmuje się przedsiębiorca jest nierozerwalnie związana z prowadzeniem magazynu, zakup wózków widłowych okazuje się niezbędny. Są one przydatne również do sporadycznych prac na hali czy w większym sklepie. Wówczas z góry wiadomo, że pojazd nie będzie potrzebny codziennie.

Nowoczesne wózki czołowe są doskonałym rozwiązaniem dla każdej firmy, jednak nie należą one do najtańszych. Przedsiębiorca może wybierać pojazdy z aktualnej oferty i dostosować do nich pożądane rozwiązania technologiczne. Koszt zakupu czołowego wózka o napędzie spalinowym to od ok. 65 tysięcy złotych, natomiast ceny wózków elektrycznych zaczynają się od 75 tysięcy złotych.
Wózki czołowe spalinowe, takie jak tu, sprawdzają się podczas wykonywania prac na zewnątrz pomieszczeń. Mają duży udźwig i są bardzo wydajne. Mogą pracować nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych (deszcz, śnieg), a ich jedynym minusem jest emisja spalin (z którą jednak projektanci i twórcy wózków czołowych starają sobie radzić poprzez zastosowanie różnego rodzaju filtrów).
Wózki czołowe elektryczne, tego typu jak tutaj, charakteryzują się wyjątkowo ergonomiczną pracą. Można je wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Sprawdzają się w unoszeniu i transportowaniu ładunków do celu. Ich cicha praca zapewnia duży komfort użytkowania i nie jest męcząca.

Z roku na rok produkowane są coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Producenci starają się tworzyć pojazdy energooszczędne i przyjazne dla środowiska, a przy tym możliwie najbezpieczniejsze dla pracowników.

Używane wózki widłowe bywają kilkukrotnie tańsze, jednak przedsiębiorca powinien pamiętać, że mogą one mieć na swoim koncie wieloletnie użytkowanie. Ich awaryjność jest na pewno większa niż nowych urządzeń, dlatego podczas wyboru, warto sprawdzić kilka elementów.

Używane wózki czołowe

Przed zakupem używanych wózków czołowych warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które pomogą dobrać właściwy sprzęt, dobrej jakości. Przede wszystkim sprawdź:

 • ilość przepracowanych motogodzin;
 • rok produkcji urządzenia;
 • stan techniczny pojazdu;
 • dokumenty urządzenia (w tym adnotacje o przeprowadzonych naprawach oraz wymianie elementów);
 • ewentualne zewnętrzne ślady świadczące o niewłaściwym użytkowaniu wózka lub braku dbałości o jego poprawny stan techniczny i wizualny.

Jeśli nie jesteś pewien lub nie umiesz samodzielnie prawidłowo określić stanu technicznego wózka czołowego, na spotkanie w celu oglądania urządzenia zabierz ze sobą konserwatora lub doświadczonego operatora, który pomoże Ci i będzie potrafił ocenić, czy pojazd jest sprawny.
Warto również upewnić się, że używany sprzęt pochodzi z bezpiecznego, zaufanego źródła i jest oryginalny, np. jak tu.

Podsumowanie

Na cenę wózka widłowego wpływa wiele czynników. Sam wybór urządzenia również nie jest prosty, dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej warto zorientować się w rynku i dostępnych rodzajów pojazdów.

Przedsiębiorca powinien ustalić, jakie urządzenia przydadzą się jego pracownikom, a następnie wybrać odpowiedni, dobrany do potrzeb pojazd.
Wózki czołowe można kupić w dwóch opcjach - nowe lub używane. Stan techniczny ma bardzo istotny wpływ na koszt zakupu. Cena wózków czołowych zależna jest także od rodzaju i producenta pojazdu.


Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us