Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Betlejemskie Światło Pokoju już dotarło do mieszkańców Jaworzna

  • Autor 
Betlejemskie Światło Pokoju już dotarło do mieszkańców Jaworzna


swiatelkopokoju181222 62Tradycyjnie na nasz rynek dotarło Światełko Pokoju, czyli symbol, jak sama jego nazwa wskazuje, pokoju, przyjaźni i wspólnego przeżywania świątecznego czasu.

Mimo, że na dworze pogoda mało zimowa i nie kojarząca się ze świętami grudniowymi i to nie należąca do tych pogód, które określamy mianem, piękna, to na rynku zebrało się sporo osób chcących powitać światełko i złożyć sobie pierwsze świąteczne życzenia.

Akcja Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF w śród grona działających charytatywnie odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko - palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Na około tydzień przed świętami Bożego narodzenia w Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach.

W niedzielę, 18 grudnia o godzinie 17.00 zaczęły na rynku rozbrzmiewać kolędy śpiewane przez zespół muzyczny "Zadyrygowani" z MDK, oraz przez jaworznickich harcerzy, którzy to wzorem swoich kolegów z sąsiednich krajów obejmują patronat nad podróżą przez swoją ojczyznę płomienia, który rozpalony został w Betlejem

W obecności mieszkańców miasta, z których większość pragnie ten płomień zabrać ze sobą do domu, na ręce władz miasta oraz wszystkich mieszkańców harcerska starszyzna przekazuje kaganek.

To symbol wielkiej ludzkiej wspólnoty, bez granic, bez uprzedzeń.

Dlatego też podczas uroczystości wszyscy zebrani proszeni są o utworzenie wielkiego kręgu, w którym trzymają się za ręce przy dźwiękach kolęd.
Uroczystość krótka, ale bardzo sympatyczna, bardzo świąteczna, wpisuje się znakomicie w grudniowy kalendarz wydarzeń przygotowujących nas do narodzin Chrystusa.
 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us