Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Typy uzależnień. Czy każde uzależnienie jest tak samo groźne?

  • Autor  PROMOtypyuzaleznien.czykazdeuzaleznieniejesttaksamogrozneUzależnienie to choroba ośrodkowego układu nerwowego polegająca na silnej potrzebie ciągłego wykonywania jakiejś czynności lub przyjmowania określonej substancji.

Uzależnienie nigdy nie dotyczy jednej osoby, a całego otoczenia - rodziny, najbliższych, znajomych.

Nałóg, czegokolwiek, by nie dotyczył, ma destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne, fizyczne oraz zachowanie uzależnionego.


Uzależnienie to choroba, która może dotknąć każdego

Często bagatelizujemy zagrożenia związane z uzależnieniami, powtarzając sobie, że nas ten problem nie dotyczy. Wydaje nam się, że nałóg dotyka osoby z marginesu społecznego czy patologię. Widząc alkoholika czy narkomana, często podświadomie oceniamy. Niestety, wiele osób ma tendencję do powtarzania krzywdzących stereotypów na temat osób uzależnionych. Tymczasem musimy zdać sobie sprawę z tego, że nałogi dlatego są tak groźne, bo mogą dotknąć każdego i trudno jest się przed nimi uchronić. W dodatku istotną cechą mechanizmów działania uzależnienia jest fakt, że uzależniony nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu, nie dopuszcza do świadomości myśli, że ma z czymś problem. Świadomość skali problemu zwykle przychodzi zbyt późno.

Jak powstaje uzależnienie?

Niektórzy ludzie mają genetyczne predyspozycje do popadania w nałóg (więcej na ten temat w artykule: Kogo najczęściej dotyka alkoholizm?). Nie jest to jednak regułą, ponieważ w nałóg popadają również osoby, które nie wykazują skłonności genetycznych. Takie osoby, na przykład piją alkohol lub zażywają narkotyki po to, aby pozbyć się stresu. Po zażyciu określonej substancji w mózgu zaczyna wydzielać się dopamina, która daje uczucie przyjemności. Organizm uczy się niejako, że dane działanie łączy się z przyjemnymi doznaniami i włącza je do układu nagrody. Tak oto powstaje uzależnienie, nad którym nie mamy już kontroli.

Jakie typu uzależnień wyróżniamy?

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje uzależnień:

Uzależnienie fizyczne (fizjologiczne)

Uzależnienie fizyczne, zwane również fizjologicznym, to typ uzależnienia związany z silną potrzebą dostarczania organizmowi określonej substancji. Jej brak powoduje szereg nieprzyjemnych objawów fizycznych, do których zaliczyć można m.in. bóle głowy, wymioty, biegunkę, bezsenność, rozdrażnienie, drgawki, wzmożoną potliwość. Kluczowym elementem uzależnienia fizycznego jest zjawisko tolerancji. Otrzymując cały czas tę samą dawkę substancji, organizm zaczyna się do niej przyzwyczajać i domagać się większych ilości dla osiągnięcia tego samego stanu.

Uzależnienie psychiczne

Uzależnienie psychiczne, zwane również psychologicznym, oznacza silną potrzebę wykonywania określonej czynności czy też zażywania danej substancji, ale bez objawów uzależnienia fizycznego. Ta forma uzależnienia bazuje na szybkiej poprawie samopoczucia, nastroju. Kluczowym elementem uzależnienia psychicznego jest więc uzyskanie pożądanych stanów emocjonalnych. W sytuacjach dyskomfortu psychicznego chorzy nie szukają innych rozwiązań, a jedynie dążą do szybkiej ulgi poprzez wykonanie określonej czynności. Ten rodzaj uzależnienia powoduje osłabienie woli. Oznacza to, że uzależniony nie jest w stanie sam zaprzestać wykonywania określonych czynności.

Uzależnienie społeczne

Uzależnienie społeczne (socjologiczne) związane jest z powtarzaniem określonych zachowań lub używaniem danej substancji pod wpływem panującej mody. Uzależnienie to wynika z silnej potrzeby poczucia przynależności jednostki do określonych grup lub kręgów społecznych. Bardzo często ta chęć przystosowania związana jest z poczuciem osamotnienia, odrzucenia.

Czy każde z typów uzależnienia jest tak samo groźne?

Choć z pozoru może się wydawać, że uzależnienie psychiczne jest łagodniejsze niż uzależnienie fizyczne, to jednak każdy typ uzależnienia jest tak samo groźną chorobą. Bez względu na to, czy borykamy się z chorobą alkoholową, uzależnieniem od narkotyków, seksu, hazardu, dopalaczy, zakupów czy leków każde z nich prowadzi do koncentrowania się życia wokół tego, co jest bezpośrednią przyczyną.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Podstawową formą leczenia uzależnienia jest terapia prowadzona w ośrodku leczenia uzależnień takim jak ten w Krakowie. Terapia uzależnień zwykle zaczyna się od kilkutygodniowego intensywnego programu terapeutycznego. Najlepsze efekty prowadzi terapia realizowana w warunkach stacjonarnych ze względu na stałą opiekę nad pacjentem. Podczas pobytu w placówce pacjent poznaje mechanizmy nałogu, jednocześnie ucząc się go pokonywać.
typyuzaleznien.czykazdeuzaleznieniejest taksamogrozne

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us