Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Jak Polacy radzą sobie z bólem?

  • Autor 




klinikaleczeniaboluwarszawaCzy wiesz, że to właśnie Polacy uskarżają się na ból o różnym natężeniu i różnego pochodzenia, biorąc pod uwagę mieszkańców całej Unii Europejskiej?

Czy rzeczywiście dolegliwości bólowe aż tak bardzo nam doskwierają, a może nie potrafimy sobie skutecznie z nim radzić? Co ciekawe, tylko 36% osób, które odczuwają ból, reagują natychmiast w celu zwalczenia tej dysfunkcji. Większość robi to dopiero w stadium zaawansowanym, kiedy dolegliwość jest na tyle nasilona, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Kondycja zdrowotna Polaków

Według ekspertów, zdrowie statystycznego mieszkańca Polski ulega pogorszeniu, przez co ból pojawia się coraz częściej i jest coraz silniejszy. Tylko 58% Polaków potwierdza, że cieszy się dobrym zdrowiem i na co dzień nie towarzyszy im ból. Dla porównania, w tej samej kwestii pozytywnie wypowiada się ponad 82% Irlandczyków.

Odczuwanie bólu

Nawet 30% obywateli Polski deklaruje, że silny ból odczuwa przynajmniej raz w miesiącu, jednak klinika leczenia bólu jest odwiedzana jedynie przez 5% z nich. Przykre dolegliwości najczęściej pojawiają się jako efekt chorób przewlekłych, ale też nagłych urazów.

Jako jeden z najmniej znośnych uznawany jest przez Polaków ból zęba, ból brzucha oraz migrenowe bóle głowy. Patrząc zaś na częstotliwość jego występowania, najczęściej wymieniamy dolegliwości bólowe związane z wadami postawy czy nadwyrężeniem kręgosłupa i zmianami zwyrodnieniowymi.

Dlaczego Polaków boli?

Rzesza naukowców od lat zajmuje się badaniem tego zjawiska. Wiadomo na pewno, że na stan naszego zdrowia i tak częste uskarżanie się na ból znaczenia nie ma położenie geograficzne Polski ani też klimat, w którym funkcjonujemy. Specjaliści, których miejscem pracy jest przychodnia leczenia bólu, potwierdzają zaś, że mieszkańcy naszego kraju zbyt rzadko odwiedzają lekarzy. O chorobach dowiadujemy się zazwyczaj w ich zaawansowanym stadium, bagatelizujemy też jeszcze słaby, pojawiający się rzadko ból, a o pomoc prosimy dopiero wtedy, gdy przypadłość jest już rozwinięta.

Co więcej, nie stosujemy profilaktyki przeciwbólowej, ale zwalczamy ból, kiedy ten się już pojawi. Nie szukamy jego przyczyny, ale pozbywamy się objawów doraźnie poprzez sięganie po łatwo dostępne tabletki przeciwbólowe.

Gdzie szukać pomocy?

Ból jest najczęściej jednym z pierwszych objawów przypadłości chorobowych. To oznaka, że pacjent powinien zwrócić się do medyka danej specjalizacji. Pamiętajmy, że pomoc nie zawsze zostanie udzielona przez lekarza pierwszego kontaktu, chociaż ten znajduje się w pierwszej linii diagnostyki.

Uznaje się, że w przypadku występowania bólu czas ma ogromne znaczenie. W pierwszym stadium pomocne okazują się nieinwazyjne sposoby jego zwalczania, w tym rehabilitacja i potwierdzi to każdy lekarz. Terapia konopna, domowe sposoby z zakresu ziołolecznictwa, a nawet odpoczynek czy wzmocnienie organizmu i kondycji fizycznej to kolejne, które mogą dawać nadzieję na uśmierzenie bólu. Oczywiście, należy zdać sobie sprawę, że wybór konkretnej terapii jest zależny od źródła bólu, jego nasilenia oraz ogólnego stanu zdrowia indywidualnego pacjenta. W żadnym przypadku nie można mówić o jednej, uniwersalnej metodzie zwalczania dolegliwości bólowych.

Artykuł powstał na podstawie materiałów merytorycznych dostępnych na stronie internetowej: Cannabi Clinic - Klinika leczenia bólu.

klinikaleczeniaboluwarszawa1

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us