Menu

Oddano pierwsze w Jaworznie mieszkanie chronione dla niepełnosprawnych

  • Autor mieszkanie chronione otw 3327 lutego, na dwa dni przed planowanym wprowadzeniem się pierwszych mieszkańców, uroczyście otwarto pierwsze w Jaworznie mieszkanie chronione dla osób z niesprawnością intelektualną.

To duże wydarzenie, bowiem stanowi pójście o duży krok naprzód w temacie integracji i opieki nad osobami niepełnosprawnymi, które w ten sposób staną się bardziej bezpieczne, a ich przyszłość może być łatwiejsza.

Te osoby są dziś wśród swoich rodzin, które pomagają im w codzienności, ale kiedyś zarówno rodziców, jak i rodzeństwa może zabraknąć. Wtedy będą zdane na siebie, albo na obcych.

mieszkanie chronione otw 27Mieszkanie w Jaworznie daje szansę na to, że nie znajdą się one poza granicami własnego miasta, czy to w domu pomocy społecznej, czy w tego typu mieszkaniu z dala od rodzinnych stron.

Osobami, które można nazwać "rodzicami tej inicjatywy" są Pani Monika Włodarczyk Raczek - kierownik Warsztatu Terapii zajęciowej i Pan Maciej Stanek - radny jaworznickiej Rady Miejskiej, którzy od samego pomysłu, po dzień dzisiejszy z wielką determinacją starali się o każde wsparcie, każde dofinansowanie, każdą przychylność osób od których mógł zależeć każdy etap przygotowywania zaniedbanego wcześniej mieszkania do pełnej używalności.

mieszkanie chronione otw 68Pan Maciej Stanek jest radnym, który przejawia autentyczną, skuteczną, bardzo dużą aktywność na gruncie publicznym, zarówno dotyczącą bieżących potrzeb miasta, jak i związaną z pomocą osobom starszym chorym oraz niepełnosprawnym.

Podziękowania podczas przemów padały w stronę wielu osób, w tym Wicemarszałka Województwa Śląskiego, Pana Dariusza Starzyckiego, Pani Moniki Bryl, zastępcy Prezydenta Jaworzna, Dyrektora Śląskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pana Jana Wrońskiego, oraz szeregu dyrektorów, pracowników i urzędników dzięki którym prace poszły, mimo wielu problemów do pokonania, nadzwyczaj szybko.

Mieszkanie spełniać ma trzy funkcje. Pierwsza to interwencyjna - może tu znaleźć się osoba, która nagle została sama z powodu choroby rodziców, czy opiekunów. Jej pobyt może trwać miesiąc.

Druga funkcja, to funkcja treningowa - przystosowawcza, czyli dająca niepełnosprawnym możliwość nauczenia się samodzielnego funkcjonowania w pewnych zakresach.

mieszkanie chronione otw 72Funkcję trzecią będzie można wykorzystać jeśli znajdzie się osoba, która będzie mogła samodzielnie tu zamieszkać na stałe.

Jeśli okaże się że lokal spełnia oczekiwania, niewykluczone, że Będą starania kolejne tego typu inicjatywy, bo potrzeby z pewnością są ogromne.

Pomieszczenia poświęcił Ksiądz Eugeniusz Cebulski, wręczając pierwszym mieszkankom różańce poświęcone przez samego Świętego Jana Pawła Drugiego.

Teraz, we współpracy z asystentami osób niepełnosprawnych, będą mogły się wprowadzić cztery młode panie, które widać, że są z tego powodu bardzo szczęśliwe.

Życzymy im i ich asystentom jak najmniej problemów, a Jaworznu życzymy rozwoju takich inicjatyw.

UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.
fotouslugia

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us