Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Wiosenne porządki w ogrodzie czas zacząć

  • Autor forsycja
Wiosna to gorący okres dla wszystkich działkowiczów i posiadaczy ogródków. Jest to czas, w którym trzeba zadbać o ogród, aby w kolejnych miesiącach cieszyć się zielenią, bujną roślinnością oraz dużymi zbiorami. W zimie rośliny odpoczywały, wraz z nastaniem wiosny budzą się do życia, potrzebują warunków do rozwoju. Prace wiosenne w ogrodzie należy zacząć już na przełomie lutego i marca, kiedy temperatura robi się dodatnia, a na ziemi nie ma już śniegu. Oczywiście trzeba patrzeć na temperaturę za oknem, bo czasami wiosna przychodzi później, czasami wcześniej. Do tego trzeba dopasować kolejność prac w ogrodzie.

Co trzeba zrobić wraz z nastaniem wiosny?

Po zimie ogród wymaga odświeżenia, trzeba poprawić stan drewnianej architektury, sprawdzić ogrodzenie, zastanowić się, czy w tym roku zmieniamy coś w ogrodzie, czy zostaje ten sam układ, co rok temu. Aby móc zadbać o rośliny, najpierw trzeba posprzątać ogród, wyrzucić wszystko, co niepotrzebne. Zimą wiatr nawiał do ogrodu liście, gałęzie, trzeba je usunąć. To, co się nadaje, można wykorzystać jako naturalny kompost. Warto sprawdzić stan oczek wodnych, wyczyścić je, w razie potrzeby naprawić to, co uległo uszkodzeniu. Kolejnym, najważniejszym etapem wiosennych prac, jest zadbanie o rośliny, które mają zdobić ogród.

Od czego zacząć wiosenne przygotowania w ogrodzie?

Jeżeli ogród został już porządnie wysprzątany, niepotrzebne rzeczy zostały wyrzucone, warto przejść do zasadniczej części przygotowania ogrodu. Czynnością, która można wykonać najwcześniej, jest bielenie drzewek owocowych. Dzięki temu wegetacja zostanie opóźniona, a drzewka będą chronione przed chorobami grzybowymi oraz mikrouszkodzeniami. W tym samym czasie można zająć się zgrabieniem trawnika. Wyczesanie trawnika poprawi stan gleby, napowietrzy ją oraz pobudzi trawę do wzrostu.

Wczesną wiosną można przeprowadzić pierwsze nawożenie trawnika. Gdy zacznie grzać wiosenne słońce, a temperatura będzie dodatnia, warto pozdejmować zimowe osłony z roślin. Początkowo osłony zdejmujemy z drzew, krzewów ozdobnych i owocowych oraz iglaków, następnie przechodzimy do roślin rabatowych. Elementem koniecznym do prawidłowego przygotowania ogrodu jest odpowiednie przygotowanie ziemi, którą trzeba przekopać, aby ułatwić wzrost roślin. W trakcie przekopywania ziemi, należy usunąć z niej chwasty i stare rośliny. Grządki trzeba nawieźć, przekopać i wyrównać, a gdy pogoda ustabilizuje się, będzie można zacząć siać i przesadzać rośliny.

Kolejne etapy prac w ogrodzie.

W pierwszym etapie należy wysiać rośliny, które są odporne na niskie temperatury. W razie wystąpienia mrozów można przykryć je delikatną osłonką ze słomy czy agrowłókniny. Przełom marca i kwietna to dobry czas na sadzenie drzew, krzewów i drzewek owocowych. W tym okresie można sadzić buki, graby, morele, maliny, jeżyny itp. Można również zacząć sadzić pomidory oraz rośliny cebulowe. Warto w tym okresie wykonać pierwsze nawożenie, które pobudzi rośliny do wzrostu. Zalecane są też pierwsze opryski, które zabezpieczą rośliny przez szkodnikami.

Przygotowując ogród na wiosnę, nie można zapomnieć o przycięciu drzew i krzewów, rosnących w ogrodzie. Czynność ta pobudzi drzewa do wzrostu oraz nada im odpowiedni kształt. W kwietniu można zacząć sadzić róże oraz czosnek, cebulę dymkę oraz byliny, a w następnej kolejności nagietek, chaber lub mak polny. Z warzyw do kwietniowego siewu nadają się groch, bób, rzodkiewka, pietruszka, marchew czy szpinak. W maju ogród już powoli zazielenia się, w tym czasie można sadzić iglaki, azalie, rododendrony oraz surfinie, petunie i pelargonie. Z każdym dniem ogród będzie stawał się piękniejszy i bardziej zielony.

Wiosenne przygotowania ogrodu są bardzo ważne. Dzięki niemu ogród może odżyć po zimie, zazielenić się i cieszyć bujną zielenią. Dzięki dobremu przygotowaniu późniejsze prace będą dużo lżejsze, w ogrodzie będzie można odpoczywać i cieszyć się z bujnych plonów.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Poradnikiem Ogrodniczym - największym w Polsce portalem o tematyce ogrodniczej.

forsycjaa

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us