Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Opieka domowa nad osobą starszą - jak powinna wyglądać?

 • Autor  PROMO


seniorzy2

Opieka w zaciszu domowym - wyzwania

Całodobowe poświęcanie uwagi oraz energii na opiekę nad osobą starszą jest ogromnym obciążeniem fizycznym i emocjonalnym. Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, takich jak mycie, przewijanie lub karmienie, wymaga poświęcania dużej ilości czasu i ogromnej cierpliwości.

Opieka nad osobami starszymi, które cierpią na demencję jest jeszcze trudniejsze, ponieważ trudno uzyskać od nich istotnych informacji. Członkowie rodziny muszą pilnować wszystkiego, począwszy od spożywania posiłków i przyjmowania leków, a skończywszy na rehabilitacji i regularnej aktywizacji. Opieka nad seniorem z problemami z pamięcią wymaga nieustannego pilnowania seniora i odgadywania co leży u źródła jego zachowań.

Bardzo często niezrozumiałe zachowania osoby starszej (krzyki, płacz lub niechęć do jedzenia albo kąpieli) wywołują frustrację i poczucie bezsilności u członków rodziny. Nie warto wstydzić się prosić o pomoc, ponieważ opieka nad seniorem jest często wyzwaniem ponad siły. Dobrym pomysłem jest nawiązanie kontaktu z innymi rodzinami, które mają pod swoim dachem osoby starsze - wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie mogą okazać się niezastąpione!

Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze

Decydując się na sprawowanie opieki nad seniorem, można uzyskać wsparcie finansowe lub w postaci pomocy pielęgniarki. Wyróżniamy:

  • Dodatek pielęgnacyjny - przysługuje osobie, która jest niezdolna do pracy oraz samodzielnego funkcjonowania (czyli bez opieki nie mogłaby sobie poradzić i znalazłaby się w niebezpieczeństwie).
  • Zasiłek pielęgnacyjny - przysługuje seniorom po 75 roku życia, którzy nie są w stanie funkcjonować bez pomocy i ma częściowo pokryć usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze, czyli np. zatrudnienie opiekuna. Zasiłek przyznaje się na czas nieokreślony.

Odciążenie z obowiązków - pomoc opiekunów

Długotrwałe prowadzenie domu, praca zawodowa i opieka nad osobą starszą, a nierzadko też jednoczesne wychowywanie dzieci jest ogromnym obciążeniem, zwłaszcza emocjonalnym. Żadna osoba nie jest w stanie wytrzymać tak dużego wysiłku psychicznego oraz fizycznego, dlatego nie należy realizować wszystkich codziennych zadań samodzielnie. Rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych opiekunów, pielęgniarek lub osób mających doświadczenie w świadczeniu usług pielęgnacyjno-opiekuńczych. Z jakich obowiązków może nas odciążyć opiekun osób starszych?

  • przeprowadzania czynności pielęgnacyjnych
  • pomoc w ubieraniu i rozbieraniu
  • dotrzymywanie towarzystwa i aktywizacja (o ile to możliwe) osoby starszej
  • podawanie leków oraz posiłków
  • towarzyszenie seniorowi w czasie wizyt lekarskich
  • robienie zakupów
  • sprzątanie

Samodzielne sprawowanie opieki nad seniorem ma wiele korzyści, ponieważ osoba starsza przebywa w dobrze znanym środowisku i ma nieustanny kontakt z członkami rodziny. Z drugiej strony, nie należy wymagać pracy ponad siły ze strony dzieci lub wnuków. Skorzystanie z usług opiekuna pozwoli na przebywanie seniora w domu, a jednocześnie umożliwi odetchnięcie przez rodzinę.

Wynajęcie opiekuna jest wręcz niezbędne, jeżeli osoba starsza mieszka sama i ma problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Dla jej bezpieczeństwa, powinna mieć zapewnionego opiekuna, który będzie czuwał nad wypełnianiem konkretnych obowiązków oraz monitorował stan psychiczny i fizyczny podopiecznego.

Źródło: przyjaznyopiekun.pl

 

 

seniorzy1

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us