Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Najprostsza droga, by znaleźć dobrą pracę

  • Autor  PROMO


najprostsza droga by znalezc dobra prace
Właśnie skończyłeś studia i szukasz pierwszej pracy? A może jesteś doświadczonym pracownikiem, który uznał, że w obecnej firmie możliwości rozwoju są ograniczone? Poznaj 5 wskazówek, dzięki którym szybko znajdziesz atrakcyjne zatrudnienie.

 

1. Zacznij od dokumentów aplikacyjnych – CV i listu motywacyjnego

Zarówno CV, jak i list motywacyjny są Twoją wizytówką w kontaktach z potencjalnym pracodawcą. Z tego względu powinny być nie tylko schludne, ale przede wszystkim ciekawe – powinny zachęcić pracodawcę do tego, aby zainteresować się Twoją kandydaturą i zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jak to osiągnąć?

Przygotowując dokumenty aplikacyjne, skoncentruj się na dwóch kwestiach – merytorycznej i wizualnej. Zaprezentuj swoje doświadczenie, podkreślając nabyte umiejętności. Wymień firmy, z którymi współpracowałeś, pochwal się ukończonymi kursami i szkoleniami, w których brałeś udział. Aby przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy, postaraj się, żeby Twoje CV wyróżniało się na tle innych. Możesz to osiągnąć na kilka sposobów, np. stosując kolory lub nietypowy układ.

2. Regularnie przeglądaj oferty pracy na dobrym portalu branżowym

Jeżeli chcesz szybko znaleźć dobrą pracę, musisz pozostawać na bieżąco z ofertami pracy. Do wyboru masz kilka rodzajów portali, np. ogólnotematyczne i branżowe. Na tych drugich znajdziesz wyłącznie aktualne oferty pracy oraz praktyczne wskazówki związane z rekrutacją. Przykładem branżowego serwisu jest Aplikuj.pl. Oferty pracy na terenie Katowic znajdziesz pod adresem https://www.aplikuj.pl/praca/katowice.

Pamiętaj, że nie musisz codziennie poświęcać kilku godzin na przeglądanie ogłoszeń zamieszczonych na wspomnianym wyżej portalu. Wystarczy, że zapiszesz się na newsletter, a będziesz codziennie otrzymywał porcję interesujących Cię ofert na swój adres e-mail. W ten sposób do minimum ograniczysz czas potrzebny na szukanie pracy – będziesz mógł skoncentrować się na tym, co najważniejsze.

3. Odśwież swoje zawodowe kontakty w mediach społecznościowych

W znalezieniu dobrej posady mogą pomóc Ci znajomi zarówno z aktualnej, jak i poprzedniej pracy. Zanim jednak zapytasz ich, czy nie słyszeli o ciekawych ofertach pracy, powinieneś odświeżyć swoje kontakty zawodowe w mediach społecznościowych. Jeżeli wcześniej nie korzystałeś z portali takich jak GoldenLine czy LinkedIn, koniecznie stwórz swój profil.

Potencjalny pracodawca może szukać informacji o Tobie w sieci. Warto zatem nie tylko posiadać konto w serwisach społecznościowych, ale także zadbać o to, aby znajdujące się tam informacje były aktualne. Jeżeli jesteś wysokiej klasy specjalistą, pracodawcy mogą sami złożyć Ci ofertę współpracy.

4. Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa zawodowego

Czujesz, że zawodowo utknąłeś w miejscu i przestałeś się rozwijać? Nie masz dużego doświadczenia i obawiasz się, że może to być przeszkodą w zdobyciu atrakcyjnej pracy? Skorzystaj z pomocy ekspertów – zgłoś się do doradcy zawodowego. Ośrodki oferujące usługę doradztwa zawodowego zlokalizowane są na terenie całego kraju, dzięki czemu bez trudu znajdziesz takie miejsce w swoim pobliżu.

Sceptycznie podchodzisz do doradztwa zawodowego? Pamiętaj, że doradca zawodowy spojrzy bezstronnie na Twoją dotychczasową karierę zawodową. Pomoże Ci znaleźć Twoje silne strony i wskaże obszary, nad którymi powinieneś popracować. Jeżeli dawno nie zostałeś zaproszony na rekrutację, doradca zaproponuje Ci symulację rozmowy kwalifikacyjnej. W ten sposób możesz skutecznie przełamać swój strach.

Z poprzedniej pracy odszedłeś ze względu na mobbing (więcej o mobbingu znajdziesz w tym artykule: Co to jest mobbing w pracy i jak się przed nim bronić?”)? Doradca zawodowy wskaże Ci, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

5. Solidnie przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej – nie daj się zaskoczyć

Jeżeli przygotowałeś atrakcyjne dokumenty CV i odpowiadałeś wyłącznie na oferty zbieżne z Twoim wykształceniem oraz dotychczasowym doświadczeniem zawodowym, to masz duże szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Ostatnim krokiem w poszukiwaniach dobrej pracy jest solidne przygotowanie się do interview. Jak to zrobić?

Przed umówionym spotkaniem zapoznaj się z listą pytań najczęściej zadawanych przez rekruterów. Przećwicz (najlepiej przed lustrem) swoje odpowiedzi. Pamiętaj też, aby zdobyć informacje o firmie, w której masz zamiar podjąć zatrudnienie, oraz przygotować pytania do rekrutera.

najprostsza droga by znalezc dobra prace a

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us