Menu

„Prawa człowieka” i interwencja policji

  • Autor  Aleksandra Urbanik


W sobotę około południa w centrum Jaworzna miał miejsce happening zwolenników zakończenia obostrzeń koronawirusowych. Inicjatorem spontanicznego spotkania była Korona Sosnowiec, do której dołączyli działacze Klubu Konfederacji Jaworzno, a także liczni niezrzeszeni aktywiści.

Wydarzenie rozpoczęło się w parku miejskim przy ul. Zielonej, skąd wyruszono w przemarsz z biało-czerwonymi flagami przez rynek Jaworzna, ulice Mickiewicza, planty, Grunwaldzką i Sienkiewicza. Działacze, grupując się po 5 osób, nieśli banery: pierwszy przedstawiał zdjęcia i nazwiska polskich oraz zagranicznych medyków, których odmienny głos na temat strategii walki z pandemią jest tłumiony. Drugi baner z hasłem „PRAWA CZŁOWIEKA” to wyraz obaw aktywistów, iż pod pretekstem walki z pandemią odbierane są ludziom ich podstawowe prawa, a przy egzekwowaniu obostrzeń nagminnie zapomina się o hierarchii aktów prawnych (czyli nadrzędności wolności gwarantowanych Konstytucją względem ustaw i rozporządzeń).

Aktywiści wyposażeni byli także w transparenty z dosadnymi hasłami: „Uwaga, uwaga! Mamy stan sanitarnego terroru! Chroń siebie i swoich bliskich przed eksperymentami medycznymi!”, „Stop segregacji sanitarnej!”, „50 000 ofiar rządowej pandemiopsychozy! Z tego COVID to 2%”. Niektórzy z protestujących posłużyli się cytatami z Konstytucji: „Art. 39: Nikt nie może być poddany eksperymentom medycznym bez dobrowolnie wyrażonej zgody”, „Art. 43: Zbrodnie przeciwko ludzkości nie podlegają przedawnieniu”. Na innym transparencie zacytowano także wrześniową wypowiedź byłego Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa: „Wygenerujemy emocjonalne zapotrzebowanie na szczepionkę. Taki stan ducha, że chcę to mieć, bo jest to dla mnie niezwykle ważne”.

Nie zabrakło interakcji z mieszkańcami Jaworzna, którzy chętnie wymieniali się z aktywistami poglądami oraz przyjmowali ulotki – te dotyczyły problemu wadliwości testów PCR, skutków zdrowotnych ciągłego stresu i strachu, podsycanego przez media, oraz ograniczonej dostępności do służby zdrowia. Promowały również list otwarty lekarzy do Prezydenta i Rządu RP, dotyczący szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2 (apelnaukowcowilekarzy.pl) oraz petycję do polskich władz i mediów, sygnowaną przez ponad 20 tysięcy lekarzy, naukowców i obywateli Polski: (listlekarzy.pl).

Za pomocą megafonu odtworzono przechodniom kilka słynnych wypowiedzi: m.in. opinię eksministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na temat maseczek („one nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem, nie zabezpieczają przed zachorowaniem – nie wiem, po co ludzie je noszą”) oraz profesora Włodzimierza Guta, który wyznał w jednym z wywiadów, iż świat nigdy nie poradzi sobie z pandemią koronawirusa „z punktu widzenia rozgrywek, które są przy okazji prowadzone. W momencie, w którym zaczynają się działania przechwytywania szczepionki, prób monopolizacji przez poszczególne kraje (...) no i konieczności utrzymania pewnej liczby zachorowań chociażby po to, żeby swoje szczepionki rozpropagować – nie wierzę, że świat sobie poradzi, ale nie jest to wynik straszliwego wirusa, tylko wynik egoistycznych interesów”.

Spontaniczny przemarsz aktywistów został rozwiązany przez policję, która podjęła się legitymowania i spisywania jego uczestników. Jak jednak zapewniają, nie zniechęci ich to do dalszych działań uświadamiających, ponieważ „aby zło zwyciężyło, wystarczy bierność dobrych ludzi”.   

Aleksandra Urbanik

Zdjęcia: Mateusz Kubiak, Aneta Bugajska

happeningjin1220 4
 
 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us