Menu

Rocznica smoleńskiej katastrofy w Jaworznie

  • Autor 
Rocznica smoleńskiej katastrofy w Jaworznie

 

rocznica smolensk2021 210 kwietnia w kolejną rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, członkowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z przewodniczącym tej partii, Panem Dariuszem Starzyckim, Wicemarszałkiem Województwa Sląskiego, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, upamiętniając tym samym 96 osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w drodze na obchody uroczystości rocznicowe do Katynia - miejsca kaźni polskich oficerów i innych obywateli.

Podobnie, przed południem, uczcili pamięć ofiar katastrofy przedstawiciele władz miasta wraz z Prezydentem, Panem Pawłem Silbertem.

Po złożeniu wiązanki kwiatów członkowie Prawa i Sprawiedliwości udali się na msze świętą do Kolegiaty,

rocznica smolensk2021 3

Zbrodnia katyńska – zbrodnia popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.


Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku - katastrofa lotnicza polskiego samolotu wojskowego, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us