Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Być dumnym z polskości - Z dystansu - Felieton

  • Autor  Drwal
Być dumnym z polskości - Z dystansu - Felieton

 

770 miliardow dla polskiW ostatnich dniach wiele osób powielało ważną informację, jaką jest decyzja o dacie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Szczególnie zapamiętałem jeden wpis z tamtego okresu – jaworznickiego radnego PiS Macieja Stanka, który pisząc o tym wydarzeniu przypomniał jeden z najbardziej znanych cytatów kard. Wyszyńskiego: Ludzie mówią:Czas to pieniądz”. A ja Wam mówię: „Czas to miłość.” I tak przez analogię można porównać to do zaistniałej w ostatnim czasie sytuacji związanej z tzw. Planem Odbudowy i ratyfikacją unijnego budżetu w wysokości 770 mld zł. W duchu analogii na myśl przychodzi parafrazowane porównanie: Ludzie mówią: „Polskość to nienormalność”. My Wam mówimy „Polskość to duma i odpowiedzialność”.

 

Odniesienie do kard. Wyszyńskiego wcale nie jest przypadkowe. W tamtym czasie polskość była szczególnym powodem do dumy, o polskość trzeba było walczyć, wręcz bić się. Choć tamte czasy na szczęście dawno minęły i nie można ich generalnie porównywać z obecnymi, to dziś można jednak zauważyć pewne podobieństwa i analogie w różnych sytuacjach. Dziś też w pewnym wymiarze musimy walczyć o nasz kraj, choćby z tymi, którzy donoszą na nas do Unii Europejskiej, czy próbują łamać zasady poszanowania życia ludzkiego. Tak jak w tamtych czasach Kościół Katolicki, czy rodząca się Solidarność musiały przeciwstawiać się władzom komunistycznym, tak dziś zupełnie odwrotnie, polski rząd musi walczyć z objawami braku patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj z obecną opozycją.

Przed nami 2 maja – dzień flagi RP, 3 maja – Święto Konstytucji. Podczas takich dni szczególnie pamiętamy jak ważna jest wolna i suwerenna Ojczyzna. Na ulicach Jaworzna pojawią się biało-czerwone flagi. I choć ze względu na trwającą pandemię nie będzie dużych uroczystości, to pojawią się pewnie akcenty pamięci o tych świętach. Zapewne tak jak w zeszłym roku zostaną złożone symbolicznie kwiaty pod pomnikiem Niepodległości. Podczas tych dni w mediach społecznościowych i w przestrzeni publicznej pojawi się wiele patriotycznych akcentów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pojawią się również Ci, dla których stwierdzenie Donalda Tuska - „Polskość to nienormalność” jest swego rodzaju mottem życiowym. Jak pogodzić tą rozbieżność?

Czy umiemy być patriotami nie tylko od święta? Czy umiemy walczyć i bić się o Polskę, również w czasach obecnych w sytuacjach, które od nas tego wymagają? Z pewnością jednym z takich sprawdzianów będzie wspomniana ratyfikacja 770 mld zł dla Polski – środków, dzięki którym Polska się dalej rozwinie.

 

Drwal

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us