Menu

ogłoszenie bezpłatne

Uzależnienie chorobą XXI wieku - Konferencja

  • Autor 
Uzależnienie chorobą XXI wieku - Konferencja

 

 

uzaleznienie250921 1024 września w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się konferencja zorganizowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie oraz Jaworznickie Stowarzyszenie Abstynentów Razem pod tytułem - Uzależnienie choroba XXI wieku.

Doskonale przemawiający do wyobraźni i świadomości wykład wygłosiła Pani Dominika Kajdas-Ciupek, psycholog, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień.

Opierając się o wiedzę wybitnego autorytetu w dziedzinie uzależnień, głównie od uzależnienia od alkoholu, doktora Jerzego Melibrudę, który był pionierem wprowadzenia do nauki polskiej nowoczesnego podejścia do alkoholizmu, polegającego na traktowaniu osoby uzależnionej, jak chorego, a nie jak kogoś, kto czyni źle, czy też zło.

uzaleznienie250921 5Nie mamy pretensji do kogoś, kto dostaje śpiączki cukrzycowej, nie mam y pretensji, że ktoś ma chorobę niedokrwienna serca, a potępiamy kogoś, kto uzależnił się od alkoholu, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że spożywanie tej substancji jest prostą drogą do kłopotów, polegającą na wykształceniu się osoby pijącej swoistych mechanizmów uzależnienia.

Z reguły ktoś nie mający pojęcia o chorobie mówi - trzeba pić rozsądnie, z umiarem, trzeba wiedzieć jak pić. Ale to błędne ze wszech miar zdania.

Najczęściej osoba zaczynająca mieć problemy związane z alkoholizmem zupełnie sobie z tego nie zdaje sprawy.
Każdemu wydaje się że używa alkoholu tak, jak każdy inny, i myśl, ze nie ma i nie będzie miał problemów, trudności w odstawieniu alkoholu, kiedy to będzie potrzebne. Niestety okazuje się ze to nie takie proste, bo organizm domaga się tej substancji bardziej, niż tego, aby radzić sobie z codziennym życiem bez tak zwanego wspomagacza.

uzaleznienie250921 13Uzależnić się można nawet przyjmując małe dawki substancji i nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy jego picie, uznawane powszechnie za nieznaczące nie doprowadzi go do problemów.

Nikt nie może powiedzieć że umie, czy tez nie umie pić i czyni to rozsądnie, czy nie. Tylko ktoś, kto nie spożywa w ogóle alkoholu nigdy się nie uzależni.

Takie i inne zagadnienia w sposób ciekawy zaprezentowała Pani Dominika Kajdas Ciupek.
Ubarwieniem programu konferencji były występy Natalii Smalcerz i Patrycji Słowińskiej przy akompaniamencie Dariusza Feca.


Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us