Menu

25 lat samorządu - uroczysta sesja Rady Miejskiej

sesja25lat0515011To już 25 lat, a niektóre epizody, chwile, ludzi, ich decyzje i działania pamięta się, jakby minęło dosłownie kilka dni. Tak właśnie ważne zmiany, odciskają swoje piętno na naszej pamięci, w naszej świadomości.
Oto przed nami stoją wybory. Pierwsze samorządowe wybory w 1990 roku, czyli po najważniejszych w naszej historii zmianach ustrojowych, kończących na zawsze sowiecką i partyjniacką dominację nad naszym narodem.
Wybieraliśmy wtedy 40 radnych rady miejskiej w Jaworznie, sesje odbywały się w tej samej sali, a zarówno wybrani, jak i goście siedzieli na słynnych zielonych krzesłach, ciężkich i niewygodnych. Stan taki trwał do 2009 roku.O początkach lokalnej demokracji zaszczytnie przypomnieli ówcześni działacze samorządowi, luzie, dzięki którym miasto zaczynało żyć własnym, nienarzuconym porządkiem.

Na mównicy stanęli Panie i Panowie: Kazimierz Kielski, Stanisław Nowakowski Andrzej Węglarz, Michalina Rusin, Jolanta Smoliło - Żabińska, Jan Kurp, Czesław Brandys, Janusz Ciołczyk oraz Wiesław Więckowski, który poza swoim przemówieniem odczytał życzenia Senatora RP, Pana Bogusława Śmigielskiego. List Marszłka Województwa, Pana Wojciecha Saługi odczytał natomiast Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego, Pan  Wojciech Król.

 Z ust każdego mówcy dało się słyszeć sentyment do owych czasów, do początków ciężkiej pracy, której nikt tak naprawdę wcześniej nie "przerabiał?. Trzeba się było uczyć wszystkiego, co związane było z pracą samorządu, począwszy od aspektów prawnych, a na międzyludzkich relacjach kończąc.
Te przemówienie zajęły sporo czasu, mimo, że poruszono w nich niewiele wątków, a chciałoby się usłyszeć dużo więcej o pracy w tak odległej przeszłości.

sesja25lat0515005Dłuższe natomiast mowy na początku wygłosili Pan Paweł Silbert Prezydent Jaworzna i Pan Profesor Bogdan Dolnicki.

Prezydent Silbert nawiązał do czasów, kiedy to On kilkanaście lat temu rozpoczął swoją pracę na rzecz miasta zostając najpierw radnym, a potem prezydentem. Jego to opowieść mamy na filmie i zachęcamy się do jej wysłuchania.

Drugie dłuższe wystąpienie należało do profesora Bogdana Dolnickiego, Kierownika katedry prawa Samorządu terytorialnego Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach.

sesja25lat0515024Niezwykle ciekawe spostrzeżenia, wyjaśnienia pewnych pojęć wysłuchane zostały z wielkim zaciekawieniem, zwłaszcza, że pan profesor szczególnie odniósł się do tego, co w naszym mieście się dzieje w związku z jego rozwojem.
Podobnie bardzo emocjonalnie swoje słowa wypowiedział Pan Jan Kurp, niekwestionowany autorytet, osoba będąca protoplastą nowoczesnej energetyki w kraju.
Mówiąc o Jaworznie z własnego doświadczenia stwierdził, że miasto jest obiektem zazdrości i podziwu przyjezdnych polityków, biznesmenów, oraz rodzin naszych mieszkańców.
Przykre, że musiał Pan Kurp, jak i również inni mówcy zauważyć, że w mieście istnieją osoby, nastroje, takie, które miast wykuwać dokonania, pielęgnować zgodę, niszczą ją wywołując niesnaski i swary.

sesja25lat0515015Artystyczną część Sesji wypełnił występ orkiestry dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie, pod batutą Pana Adama Warmusa.

Doskonałe aranżacje w wykonaniu młodziutkich uczniów wywarły wielkie wrażenie na słuchaczach.

Młodym muzykom radzimy zapamiętanie tego właśnie występu, jako ważnego wydarzenia w historii miasta, który będą się mogli za jakiś czas szczycić.

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us