Menu

W Łagiewnikach modliły się tysiące wiernych, w tym jaworznianie

  • Autor 
W Łagiewnikach modliły się tysiące wiernych, w tym jaworznianie

lagiewniki 240422 50“Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień.

Święto Miłosierdzia Bożego jest wydarzeniem, które zawsze gromadziło w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. Po trudnym czasie pandemii

Tysiące wiernych, przybyłych z różnych stron kraju i świata, mimo deszczowej pogody zgromadziło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz przed świątynią, by wspólnie modlić się z okazji obchodzonego święta.

Podczas niedzielnych uroczystości został poświęcony obraz do kaplicy szpitalnej Szpitala w Jaworznie - więcej na ten temat w kolejnym artykule. Jest to obraz Obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Katarzyny Mairer. 

lagiewniki 240422 21Metropolita krakowski w wygłoszonej podczas głównej mszy św. homilii nawiązał do aktualnej sytuacji w Ukrainie. Jak podkreślił, dwa miesiące po wypowiedzeniu wojny suwerennemu państwu przez Rosję, wielu zadaje sobie pytanie o to, „gdzie tu jest Bóg i jego miłosierdzie”.

– Te pytania stają się tym bardziej dramatyczne, gdy wiemy, iż na dzisiejsze święto wielkanocne, przeżywane i obchodzone w Kościele Prawosławnym żołnierze rosyjscy przygotowywali pociski skierowane przeciwko Ukraińcom z napisem: Chrystus zmartwychwstał – wskazywał arcybiskup, oceniając takie zachowanie jako „bluźniercze i cyniczne”.(TVP)

lagiewniki 240422 9Grupa jaworznian uczestniczyła w niedzielnych obchodach święta Miłosierdzia po południu, biorąc udział w jednej z kolejnych mszy świętych na błoniach przed świątynią. Po południu pogoda ustabilizowała się nawet wyszło słońce, z czego zadowolenie wyraził celebrujący mszę świętą biskup diecezjalny tarnowski Andrzej Jeż.

Uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego trwały do niedzielnego wieczora. Od rana do wieczora na wiernych czekali spowiednicy, gotowi do udzielenia sakramentu również w językach obcych.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us