Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Święto Konstytucji - 3 maja

  • Autor 
Święto Konstytucji - 3 maja

3maja2022konstytucja 80Dziś 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Z tej okazji, jak co roku odbyły się miejskie uroczystości świętujące tę rocznicę. 

O godzinie 9 w Kolegiacie Św. Wojciecha rozpoczęła się msza święta, którą odprawił  ksiądz Eugeniusz Cebulski, wspominając w homilii wagę wydarzenia jaką było powstanie pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. 

Po przemarszu wiernych pod pomnik niepodległości odbyły się świeckie, miejskie uroczystości podczas których prezydent Miasta, Pan Paweł Silbert wygłosił okolicznościowe ważkie przemówienie. Poniżej cytujemy jego fragmenty nawiązujące do obecnej sytuacji w Europie i wojny, jaką rozpętała Rosja na terenie Ukrainy. 

 

3maja2022konstytucja 124Konstytucja 3 Maja to był ważny akt dziejowy, ale była to równocześnie próba ratowania upadającej rzeczypospolitej. W latach 1772 a 1795 doszło do serii trzech rozbiorów.
Historia pokazuje jak okrutnie potrafiła zemścić się na Polsce nieumiejętna polityka zewnętrzna. Rozbioru Rzeczypospolitej dokonały: Rosja, która w przeszłości niejednokrotnie przegrywała wojny z Polską, Austria, która naszemu królowi zawdzięczała wolność i obronę przed nawałnicą turecką, i Prusy, które perfidnie nie dotrzymały postanowień przymierza z 27 marca 1791 roku i „poukładały" się, będąc dotychczas wrogami, przeciw nam.

3maja2022konstytucja 130Wtedy i wielokrotnie przedtem i potem doświadczaliśmy obojętności innych państw, niedotrzymywania sojuszy i sojuszniczych zdrad.

Naszym udziałem były konsekwencje dwóch straszliwych wojen światowych, krwi, masowej śmierci cywilów i systemowego wyniszczania narodu i mniejszości narodowych.

W przeliczeniu na ilość mieszkańców, wielkość powierzchni i potencjał gospodarczy Polska pozostaje krajem o największych wojennych stratach w II Wojnie Światowej i jednym z nielicznych, którym tych strat nie zrekompensowali najeźdźcy.(...)

3maja2022konstytucja 137Martwi nas i niepokoi wojna tocząca się tuż za naszą wschodnią granicą. Polska i Polacy pomagają Ukrainie jak mało które państwo, udzielamy ofiarom putinowskiej napaści wszelkiej pomocy: rzeczowej i schronienia, Polska jest też rzecznikiem Ukrainy na forum Unii Europejskiej.

Równocześnie to my Polacy, od stuleci jesteśmy przez Rosję postrzegani jako wróg tak też traktuje nas reżim prezydenta Putina. Przykład Ukrainy powinien nauczyć nas, że chcąc mieć swoje Państwo, niepodległość, suwerenność i wolność, powinniśmy, a może nawet musimy nauczyć się tego, żeby w pierwszej kolejności, w największym stopniu polegać na sobie: na własnej organizacji sprawnego państwa, armii, służbach mundurowych, silnej gospodarce, na zasobach stanowiących o bezpieczeństwie energetycznym, komunikacyjnym, logistycznym i wszystkim tym, co stanowi o doskonałości państwa na co dzień i zdolności do jego obrony i utrzymania suwerenności w obliczu zagrożeń. Mam nadzieję, że każdy z nas rozumie dziś doskonale, jak wiele z tego co stanów, obszar polskich waśni i niezgody było i jest inspirowane z zewnątrz, zaplanowane finansowane i również realizowane przez siły, którym stówa Polska, Polacy, polskość stoją kością w gardle.


Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us