Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego

  • Autor 
Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego

lotnicy180922 67W niedzielę, 18 września odbyły się uroczystości w ramach obchodów Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskiego. W ramach wydarzenia w Muzeum Skarbiec Sanktuarium MBNP w Osiedlu Stałym odsłonięto witraż „Kresy Rzeczypospolitej” upamiętniający 90. Rocznicę Zwycięskiego Challengu Żwirki i Wigury. Wydarzenie honorowym patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W uroczystościach uczestniczyli Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusz Kaczmarek wraz z Radnymi, Tadeusz Zemuła Prezes Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich, przedstawiciele Wojska Polskiego, środowisk lotniczych i naukowych oraz zaproszeni goście.

Podczas uroczystości w Nekropolii Sanktuarium MBNP w Osiedlu Stałym umieszczono urnę z ziemią z miejsca katastrofy lotniczej Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Cierlicku. Odsłonięto również tablicę pamiątkową „Pamięć Bohaterom Przestworzy”. Ponadto w Muzeum Skarbiec odsłonięto witraż pt. Kresy Rzeczypospolitej upamiętniający 90. rocznicę zwycięskiego Challengu Żwirki i Wigury oraz ich katastrofy w samolocie RWD – 6.

Po oficjalnych uroczystościach w ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza dr pilot Witold Filus wygłosił wykład okolicznościowy „Historia polskiego lotnictwa sportowego”. Wręczono również podziękowania i odznaczenia za krzewienie pamięci o polskich lotnikach.(tekst:www.jaworzno.pl)


Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us