Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Światowy Dzień Mycia Rąk

  • Autor 
Światowy Dzień Mycia Rąk

 

jakmycrece115 października to Światowy Dzień Mycia Rąk (tzw. Global Handwashing Day GHD). Święto to ustanowione zostało przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. ONZ ustanowiło rok 2008 Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych (rezolucja 61/192 z 20 grudnia 2006). Akcja wspierana również przez Światową Organizację Zdrowia miała zachęcić miliony ludzi do korzystania z wody i mydła w celach higienicznych.
W pierwszych obchodach Global Handwashing Day ponad 120 milionów dzieci z 73 krajów i 5 kontynentów symbolicznie umyło ręce.
Higiena rąk to prosta i podstawowa czynność, którą powinniśmy wykonać codziennie, prowadząc higieniczny tryb życia. Jednak, jak mówią badania, zaledwie 67% kobiet i 37% mężczyzn myje ręce po wyjściu z toalety, co oznacza, że ta prosta czynność w dalszym ciągu jest dla wielu obca.

Mycie rąk pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób. Lecz wielu z nas nie zastanawia się czy robi to prawidłowo. Właściwa i prawidłowa higiena dłoni na co dzień, w pracy, w szkole, w domu czy w miejscach publicznych ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Michigan wykazały, że aż 95% ludzi nie myje rąk pod bieżącą wodą wystarczająco długo – średni czas to 6 sekund. Tymczasem mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90%, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób. Według WHO woda, mydło i papierowy ręcznik wystarczą. Ważne jest, aby myć ręce dokładnie.

jakmycreceZgodnie z globalnym raportem na temat zapobiegania i kontroli zakażeń, który łączy dowody z raportów naukowych i danych z badań WHO przy przestrzeganiu właściwej higieny rąk i innych środków zapobiegania i kontroli zakażeń (IPC), aż 70% infekcji można byłoby zapobiec w placówkach opieki zdrowotnej. Wybuch pandemii unaocznił, w jakim stopniu placówki opieki zdrowotnej mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się infekcji. Szacuje się, że 10 tyś. Polaków umiera z powodu zakażeń szpitalnych, najczęściej wynikających z przenoszenia drobnoustrojów drogą dotykową (przez ręce). To więcej niż ginie w wypadach drogowych. Dlatego też, tak ważny jest profesjonalny proces utrzymania czystości. Jako Polska Izba Gospodarcza Czystości uświadamiamy, iż poza prawidłowym sprzątaniem kluczowa jest odpowiednia higiena rąk, która jest podstawowym elementem związanym z opieką zdrowotną.

Skuteczną metodą zapobiegania chorobom „brudnych rąk”, jest prawidłowo wykonana czynność mycia rąk, jak i mycie owoców i warzyw. Zwiększa to bezpieczeństwo zakażenia wieloma chorobami „brudnych rąk” takich jak:
Wirusowe zapaleniem wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa) – typowa choroba brudnych rąk.
Zarażenie rotawirusami – szczególnie narażone są na nie dzieci w wieku przedszkolnym, wymioty i biegunka mogą spowodować szybkie odwodnienie organizmu.
Tasiemiec – bardzo niebezpieczny, gdyż usadowiony w mózgu może spowodować śmierć. Znajduje się głównie na leśnych owocach., przenoszony najczęściej przez mocz lisa w postaci jajek, które w organizmie przekształcają się w larwy.
Salmonella – jest pierwszymi objawami są zwykle ostre bóle brzucha, gorączka i wymioty, które występują na 6-72 h po spożyciu zakażonego jedzenia.
Czerwonka bakteryjna – bardzo popularna choroba brudnych rąk. Najczęściej występuje latem i objawia się nagłymi kolkami, bólem brzucha, częstą biegunką i wysoką gorączką.

Za pośrednictwem brudnych rąk rozprzestrzeniają się także choroby dające objawy ze strony układu oddechowego, jak grypa, COVID-19, odra, różyczka.
Pandemia pokazała jednoznacznie, jak podstawowym działaniem jest zachowanie higieny rąk.
Celem obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk jest uświadomienie wszystkim ludziom na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, przed jak wielu chorobami może ustrzec. Dlatego właśnie w szkołach na całym świecie, podejmowane są różnorodne akcje, które pomagają zrozumieć dzieciom, jak ważne jest mycie rąk.
UNICEF pomaga również budować, szczególnie w szkołach, ujęcia wodne i sanitariaty, tak aby dzieci mogły realizować w praktyce nawyk częstego i poprawnego mycia rąk.

BEZWZGLĘDNIE MYJ RĘCE:
przed każdym posiłkiem;
przed przygotowaniem posiłku;
po spotkaniu z chorą osobą;
po zabawie ze zwierzętami;
po skorzystaniu z toalety;
po powrocie do domu;
po kichaniu lub wycieraniu nosa;
po wyrzucaniu śmieci;
gdy czujesz się chory;
gdy Twoje dłonie są zabrudzone.

PODSTAWOWE ZASADY MYCIA RĄK:
myj ręce ok. 30 sekund;
rozpocznij od zmoczenia rąk wodą;
nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni;
dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie;
pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków;
myj ręce ok. minuty, aby uzyskać najlepszy efekt;
na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

PIGC Organizuje branżowe targi, na które zaprasza firmy aktywne w sektorze utrzymania czystości, w tym fundusze inwestycyjne, zarządców i właścicieli nieruchomości. PIGC współdziała z organizacjami przedsiębiorców – Krajowa Izba Gospodarcza i innymi w celu wypracowywania wspólnych inicjatyw związanych z uwarunkowaniami prawnymi korzystnymi dla przedsiębiorców branży utrzymania czystości.
PIGC jest wydawcą czasopisma Forum Czystości, którego celem jest popularyzacja i promowanie nowości technologicznych oraz prawnych z branży czystości.  Izba współpracuje z największą branżową organizacją na świecie – ISSA – The WorldwideCleaningIndustryAssociation (ISSA).

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us