Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Śnięte ryby w jaworznickim stawie

  • Autor 
Śnięte ryby w jaworznickim stawie

sniete ryby Trzykrotka300823 28 1600Trzydziestego sierpnia wiele jaworznickich służb zostało postawionych w stan gotowości, a to za sprawą zawiadomienia wędkarzy z koła polskiego związku wędkarskiego nr 19 Jaworzno – Miasto.

Wędkarze zauważyli w jednym ze stawów przy ulicy trzykrotek śnięte ryby.

Ponieważ było ich sporo, zarówno na powierzchni wody, jak i na dającym się dostrzec w niektórych miejscach dnie, sprawa zaniepokoiła ich i już przed południem na terenie łowiska pojawili się przedstawiciele zarządu Koła w Jaworznie, jak i okręgu w Katowicach.

Na miejsce została zadysponowana policja, straż pożarna, straż miejska, pracownicy Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej, Straży Rybackiej i instytucji zajmujących się badaniem jakości wody i jej zanieczyszczeń.

sniete ryby Trzykrotka300823 14 1600Jednym z ważniejszych faktów była relacja wędkarza, który widział, jak nad wodą stała tak zwana szambiarka.

Nie zostało zauważone, czy do stawu zostały spuszczane ścieki, czy też beczkowóz był tylko płukany, niemniej ta sprawa będzie badana przez służby.


Przeprowadzający badania strażacy z Państwowej Straży Pożarnej wykazali, że odczyn wody jest prawidłowy, ale specjalista badający natlenienie wody stwierdził, że jest ono bardzo małe, w niektórych miejscach nawet pięcio-, sześciokrotnie mniejsze od wymaganego dla dobrostanu fauny w akwenie.


Z pobieżnych informacji przyczyną takiego stanu rzeczy mógł być samoistny, związany z warunkami pogodowymi ubytek tlenu, ale biorąc pod uwagę informacje o beczkowozie działającym tutaj wcześniej, spadek tlenu mógł spowodować stosowany w tej branży środek chemiczny – podchloryn sodu.
Sprawa będzie badana, a tymczasem strażacy zaczęli dotleniać wodę, w której pływają jeszcze ryby ale widać ich ospałość i chęć pobierania tlenu znad powierzchni wody.
Zarówno strażacy jak i członkowie koła nr 19 PZW odławiają śnięte ryby podbierakami. Czy wiele ich pozostaje na dnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Być może dopiero po jakimś czasie zaczną wypływać na powierzchnię.
Koło Polskiego Związku Wędkarskiego Jaworzno - Miasto serdecznie dziękuję wszystkim służbom za zainteresowanie się tematem i błyskawiczną akcję prowadzącą do wyjaśnienia sprawy.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us