Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Magia Kolorów 2023 - nagrodzeni szczęśliwi

  • Autor 
Magia Kolorów 2023 - nagrodzeni szczęśliwi


magiakolorow221123mj 171 1600Wyłoniono i udekorowano nagrodami laureatów XIII. Regionalnego Konkursu Plastycznego „Magia Kolorów”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku tematem przewodnim prac były utwory Aleksandra Fredry.
Zwycięzcom gratulacje złożył Prezydent Miasta Paweł Silbert, wręczając nagrody regulaminowe.
Regionalny Konkurs Plastyczny „Magia Kolorów”, którego organizatorem jest Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jaworznie przeznaczony był dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z regionu Śląska. 65 prac złożonych w konkursie napłynęło z piętnastu ośrodków wspierających osoby niepełnosprawne z regionu. Tematem prac, z okazji roku Aleksandra Fredry, były jego utwory – „Zemsta”, „Paweł i Gaweł” oraz „Małpa w kąpieli”.

magiakolorow221123mj 11 1600Zacytujmy słowa Pani Monika Włodarczyk – Raczek

ROK 2023 poświęcony jest między innymi obchodom Roku Aleksandra Fredry z okazji jego 230 rocznicy urodzin. Był polskim hrabią, zajmował się poezją i pamiętnikarstwem, jednak najbardziej znany jest jako najwybitniejszy polski komediopisarz. Tworzył na styku dwóch epok: romantyzmu i pozytywizmu, współtworząc kulturę XIX wieku, jednak jego sztuki nie dają się zakwalifikować do żadnych prądów tych epok, bowiem mają charakter autorski i innowacyjny. Fredro był bardzo dobrym obserwatorem ówczesnych typów ludzkich: sarmatów, lichwiarzy, wojskowych, hulaszczych młodzieńców, sentymentalnych panienek, wyrachowanych dam i sług różnego autoramentu. Różnicował swoje postacie pod względem temperamentu, stosował komizm sytuacyjny i językowy. Do najbardziej znanych jego komedii należą: „Zemsta", „Śluby Panieńskie" i „Pan Jowialski". Jest również autorem pamiętników „Trzy po trzy", w których opisał swoje czasy dzieciństwa i młodości. Ponadto Fredro spisywał przez całe swoje życie fraszki, przysłowia i aforyzmy. Należy też wspomnieć o Fredrowskich bajkach stanowiących udaną kontynuację XVIII -wiecznych bajek narracyjnych. Należą do nich między innymi: „Małpa w kąpieli", „Paweł i Gaweł" i „Osiołkowi w żłoby dano".
Jako pisarz bardzo mocno zaistniał w naszym języku potocznym. Do dziś często słyszy się w potocznych wypowiedziach Polaków cytaty z jego utworów: „gwałtu, co się dzieje", „wielki człowiek do małych interesów", „wolnoć Tomku w swoim domku", „idź serdeńko, bo cię trzepnę", czy „niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba".
Jak widać utwory Aleksandra Fredry po 230 -u latach nie tylko bawią i uczą, ale stały się wdzięcznym materiałem do działań plastyczno - terapeutycznych tegorocznej Magii Kolorów. Ale nie tylko, są bowiem od dawna w repertuarze teatru Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jaworznie, który w tym roku obchodzi Jubileusz 30 - lecia działalności.

Prace oceniało jury w składzie.
dr hab. Sybllla Skałuba adiunkt na Wydziale Grafiki Warsztatowej AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W KATOWICACH
Sonia Wilk kierownik Działu Sztuka Nieprofesjonalna MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH
Monika Włodarczyk – Raczek skarbnik Zarządu POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ KOLO W JAWORZNIE
Przemysław Dudzik dyrektor MUZEUM MIASTA JAWORZNA
Jolanta Kempka – Dzikowska specjalista ds. osób niepełnosprawnych FUNDACJA POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM „RATOWNIK GÓRNICZY" W JAWORZNIE
Agata Karweta bibliotekarz MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE
Dorota Pamuła artysta plastyk STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW KULTURY W JAWORZNIE
Maciej Stanek radny RADA MIEJSKA W JAWORZNIE
Paulina Śląska kurator wystaw ATEIIer KULTURY W JAWORZNIE
Anna Wysocka specjalista ds. programowych MIEJSKIE CENTRUM KULTURY I SPORTU W JAWORZNIE
Mariola Zych – Walaszczyk dyrektor MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W JAWORZNIE

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z finału konkursu. 


Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us