Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

PASTORAŁKI OD UCHA DLA ŚWIĘTEGO MALUCHA

  • Autor  Z.A.
PASTORAŁKI OD UCHA DLA ŚWIĘTEGO MALUCHA

zlota kantyczka2024 36 1600W sobotę 13 stycznia mieszkańcy Jaworzna mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym, jakim był finałowy koncert Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Atmosfera świąteczna wypełniła przestrzeń, a artyści dostarczyli publiczności niezapomnianych chwil muzycznej ekstazy.
Organizatorka XXI Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” p. kier. Renata Gacek rozpoczęła muzycznie, bo przecież z zawodu jest nauczycielką muzyki: Zaśpiewajmy pastorałkę od serca i ucha, gdy za oknem biała śniegu poducha, Już Pan Jezus w żłobie leży, na wyścigi każdy bieży, zobaczyć Malucha. I równie muzycznie, choć już bez rymów i melodii powitała wszystkich przybyłych z różnych stron Polski laureatów Złotej Kantyczki i honorowych patronów Festiwalu – ks. bp. Piotra Skuchę i (zaocznie) prezydenta Pawła Silberta.
Festiwal Kolęd i Pastorałek to coroczne wydarzenie, które zdobyło uznanie wśród mieszkańców Jaworzna i okolic. Jest etapem będzińskiego XXIX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który daje szansę lokalnym artystom, zarówno solistom, jak i zespołom, zaprezentować swoje umiejętności w interpretacji tradycyjnych pieśni świątecznych.
Sala koncertowa Młodzieżowego Domu Kultury była wypełniona po brzegi, a publiczność entuzjastycznie reagowała na każde wykonanie. Muzyczne emocje rozpoczęły się od pierwszych dźwięków sześcioletniej Michaliny Zalewskiej z Bukowna, która zaśpiewała „Zanim gwiazdy blask, tworząc niepowtarzalny klimat świąt Bożego Narodzenia.
zlota kantyczka2024 2 1600Na scenie pojawili się utalentowani soliści oraz zespoły, które prezentowały różnorodne interpretacje kolęd i pastorałek. Od klasycznych aranżacji po nowoczesne, pełne energii wykonania – każdy artysta wnosił coś wyjątkowego do koncertu. Świetnie dobrana lista utworów obejmowała zarówno znane kolędy, jak i mniej popularne pastorałki, co sprawiło, że publiczność miała okazję do odkrywania nowych muzycznych perełek w wykonaniu laureatów pierwszych miejsc.
Nie tylko sama muzyka dostarczała uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Oprawa wizualna koncertu również zasługuje na uznanie – kolorowe światła, efekty sceniczne i starannie przygotowane kostiumy artystów tworzyły magiczną atmosferę, wprowadzającą publiczność w świąteczny nastrój.
Zachwyt wzbudziła Kinga Kasprzyk z Olkusza, laureatka nie tylko Złotej Kantyczki, lecz również Międzynarodowego Konkursu Iveria Brilant w Gruzji, która wykonała z własnym akompaniamentem fortepianowym egzotyczną kolędę Greccio.
Zasłużone owacje zgarnął, tradycyjnie już, bowiem zespół Duet Cud z Limanowej nie pierwszy raz przyjechał do Jaworzna, by po góralsku, z przytupem zaśpiewać na chwałę Dzieciątka i „Panienki Maryji”.
Jednak wszyscy wykonawcy w najwyższym napięciu czekali na werdykt utrzymywany w ścisłej tajemnicy – któż w tym roku na tyle zachwycił surowe panie Jurorki Halinę Darkowską, Barbarę Srokę i Renatę Gacek? Kogo pobłogosławi, komu wręczy statuetkę Złotej Kantyczki jego Ekscelencja? Napięcie rosło, aż nastąpiła DETONACJA!, a raczej The Tonacja MDK z Zespołu Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach. Wykonali jedną z najbardziej znanych i lubianych kolęd, udowadniając, że najważniejsze jest znakomite wykonanie, nie zaś wyrafinowane wydziwianie – Przybieżeli do Betelejem. Poprawili pastorałką „Idzie kolęda” i oto bp. Piotr Skucha idzie na scenę z tabliczką, na której widnieje napis Złota Kantyczka i nazwa katowickiego zespołu. Tajemnica objawiona – czas na błogosławieństwo, którego biskup nie pożałował również zebranym w sali widowiskowej wszystkim wykonawcom, ich nauczycielom, rodzinom, przyjaciołom a także dostojnym gościom i fundatorom.
Dla tych, którzy przybyć nie mogli na przedpołudniowy koncert - informacja – w sobotę 20 stycznia o 17.00 i dzień później, w niedzielę 21, o 11.00 Zespół Instrumentalno Wokalny Zadyrygowani pod batutą Natalii Smagacz zaprasza na Koncert Kolęd, Pastorałek i Piosenek Zimowych.Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us