Menu

ogłoszenie bezpłatne

W dalszym ciągu historia jest fałszowana Oświadczenie środowisk patriotycznych Jaworzna

  • Autor 

jeziorkipomnikKilka dni temu na jednym z portali jaworznickich pojawił się materiał dotyczący rocznicy tak zwanego wyzwolenia Jaworzna 22 stycznia 1945 roku. Materiał wyjątkowo jednostronny określony przez patriotyczne środowiska jako skandaliczny, nawiązujący do niechlubnych tradycji z czasów socjalizmu, kiedy to sowiecka dominacja nad polską była błogo chwalona przez ówczesne władze, a historia w szkole była fałszowana.

Rocznicę w Jeziorkach "świętowano" przyprowadzając pod pomnik dzieci w wieku szkolnym, jednak ani z artykułu opisującego wydarzenie, ani z fragmentu referatu odczytanego dzieciom, nie wynika, że wyzwolenie było jedynie przejęciem naszego kraju, w tym Jaworzna pod jarzmo sowieckie, a okres ten naznaczony został kolejnymi tysiącami ofiar reżimu obalonego dopiero w 1989 roku.

Reakcją na emisję materiału i sam fakt skonfrontowania wizyty dzieci pod pomnikiem w Jeziorkach z wizytą władz skompromitowanej miejskiej  lewicy na cmentarzu Pechnickim pod pomnikiem żołnierzy sowieckich, jest oświadczenie wydane przez środowiska patriotyczne w Jaworznie.
Oto treść oświadczenia.

Dotyczy materiału ?71. rocznica wyzwolenia Jaworzna?, wyemitowanego 23 stycznia na portalu jaw.pl.
W wyżej wymienionym materiale pada stwierdzenie: ?[?]uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych bohaterów w walce z faszyzmem hitlerowskim w lesie w Jeziorkach. Uczniowie wysłuchali także krótkiej historii wyzwolenia miasta.?
W imieniu osób i środowisk, które reprezentujemy, wyrażamy ogromne zaniepokojenie o program nauczania w Szkole Podstawowej nr 19 w Jaworznie-Jeziorkach. Z  materiału, o którym mowa wynika, że uczniowie szkoły otrzymują niepełną i zafałszowaną historię naszego miasta i kraju.
Edukacja na poziomie podstawowym jest jednym z najważniejszych procesów kształtowania młodego człowieka i jego świadomości historycznej, dlatego  też domagamy się, by ten przekaz był prawdziwy. Obecnie, kiedy w Polsce przykłada się coraz większą wagę do pełnego wyjaśnienia i odkłamania historii podziemia antykomunistycznego i zbrodni sowieckich dokonanych na Polakach, nie może być mowy o ?radzieckich bohaterach, czy wyzwolicielach oddających życie za wolność naszego kraju?. Przedstawienie tej trudnej karty w dziejach Polski w takim kontekście boli tym bardziej, że w Jaworznie od 1945 do 1949 roku  funkcjonował Centralny Obóz Pracy prowadzony pod nadzorem ?nowych wyzwolicieli?. Obóz w którym pracowali i ginęli polscy patrioci, walczący o wolność ojczyzny. Z dezaprobatą odnosimy się również do faktu, że materiał dziennikarski, o którym mowa, nie przedstawił sprawy z uwzględnieniem wspomnianych wyżej faktów. Sądzimy, że zaprezentowane w materiale jednostronne ujęcie tego tematu, bez uwzględnienia właściwego sprawie, szerszego kontekstu, godzi w zasady etyki dziennikarskiej
           Uważamy ponadto, że w Jaworznie, w mieście które jest smutnym i tragicznym
           przykładem działania dwóch totalitaryzmów, nauczanie dzieci o ?wyzwoleniu?
           miasta przez jednego z okupantów jest niedopuszczalne.

                 Łukasz Curyło            Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka
             Elżbieta Miąsko              Stowarzyszenie Młodzi Patrioci, im. Witolda Pileckiego
             Dominik Jurkiewicz           Jaworznicka Inicjatywa Narodowa
                                                      
                                                      Radni:
                                                      Marek Migas
                                                      Nikodem Motyka
                                                      Dawid Domagalski
                                                      Janusz Papuga
                                                      Mariusz Kowalski 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us