Menu

Życzenia od kury nioski

  • Autor  KGwielkgajaOkres Świąt Wielkanocnych to czas wzmożonej konsumpcji jaj. Dzięki systemowi oznaczania jaj możemy poznać ich pochodzenie.

Jak co roku, Klub Gaja apeluje do konsumentów: "Kupujcie jajka z głową" czyli takie, które oznaczone są numerem 0 i 1.

Te cyfry to gwarancja, że jajka pochodziły od kur, których dobrostan oraz naturalne zachowania zostały poszanowane.


Kura jest jednym z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w przemyśle.
W Polsce hoduje się ponad 42 mln kur niosek w sposób przemysłowy, z czego ponad 38 mln zwierząt trzymana jest w klatkach. Jajka z numerem 3 pochodzą właśnie z takiego chowu.

Kury z hodowli klatkowej nigdy nie wychodzą na zewnątrz, nie mogą grzebać w piasku ani wygrzewać się na słońcu. Rocznie 1 kura nioska ?produkuje? nawet do 300 jaj. W naturalnych warunkach kury mogłyby żyć nawet około 8 lat. W hodowli przemysłowej, po roku ich wydajność spada, wtedy wysyłane do rzeźni. Jaja z numerem 2 pochodzą z hodowli ściółkowej, gdzie kury trzymane są w zamkniętych halach produkcyjnych.

W Polsce rocznie konsumuje się ponad 10 miliardów jaj z czego większość to jajka 3 pochodzące z hodowli klatkowej.

Dlatego też co roku, Klub Gaja przed Wielkanocą, zwraca się do konsumentów by kupowali jajka o numerach 0 ? z chowu ekologicznego oraz 1 ? z wolnego wybiegu. Oznacza to, że kury mieszkają w kurnikach, mogą wychodzić na wybieg, wygrzewać się na słońcu, grzebać w ziemi, swobodnie się poruszać. W chowie ekologicznym dodatkowo mają zapewnioną naturalną, certyfikowaną paszę ? ziarna zbóż, świeże zioła i trawy. Warto zapłacić wyższą cenę kupując jajka z numerem 0 i 1, ponieważ w ten sposób wspieramy wolny chów kur!

***

Klub Gaja, jako pierwszy w Polsce (2005 r.) podjął szeroką akcję informacyjną dotyczącą ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są zwierzęta. Pionierskim przedsięwzięciem był polsko-czesko-słowacko-węgierski projekt badawczy nt.  sprzedaży jaj w dużych sieciach handlowych we wszystkich czterech krajach, zakończony raportem Kupuj jajka z głową . W 2012 r. w wyniku działań wielu europejskich organizacji pro zwierzęcych, w tym Eurogrup for Animals, do którego należał Klub Gaja, Unia Europejska znowelizowała przepisy dotyczące hodowli kur niosek, nakładając na przedsiębiorców  wymóg większych i lepiej wyposażonych klatek. Jednak nadal hodowla klatkowa kur niosek nie zapewnia kurom życia wolnego od cierpienia.

***

Z okazji zbliżających się Świąt, których jajko jest istotnym symbolem, życzymy Państwu wszystkiego najlepszego i najzdrowszego jak jajko. I przekazujemy przesłanie od kury Nioski.

Bądź ludzki
Dokonując wyboru w sklepie możesz mi pomóc. Mogę siedzieć zamknięta w klatce, nie znać słońca, trawy, grudek ziemi, piasku. Wokół mnie, stłoczone są inne podobne do mnie stworzenia. Jajka z takiej hodowli oznaczone są numerem 3.

Bądź wrażliwy
Jajka z numerem 2 pochodzą z  hodowli ściółkowej. Jesteśmy zamknięte nie w klatach, lecz w dużej hali. Mamy grzędy i możemy zaspokajać niektóre nasze naturalne potrzeby. Wciąż jednak nie widzimy słońca i zieleni.

Bądź hojny
Jajka od kur szczęśliwszych są droższe i warto zapłacić taką cenę. To najlepszy sposób poparcia dla hodowców kur trzymanych na wolnym wybiegu lub w hodowli ekologicznej. Skorupki naszych jajek mają numery 0 lub 1.

Bądź szczęśliwy
Tym szczęściem możesz dzielić się z innymi. Jajko to symbol nowego życia, odrodzenia i... miłości.

Zespół Klubu Gaja

FB kura Custom

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us