Menu

ogłoszenie bezpłatne

Breaking news 2

Breaking news 2 (290)

Światowy Dzień Mycia Rąk

 

jakmycrece115 października to Światowy Dzień Mycia Rąk (tzw. Global Handwashing Day GHD). Święto to ustanowione zostało przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. ONZ ustanowiło rok 2008 Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych (rezolucja 61/192 z 20 grudnia 2006). Akcja wspierana również przez Światową Organizację Zdrowia miała zachęcić miliony ludzi do korzystania z wody i mydła w celach higienicznych.
W pierwszych obchodach Global Handwashing Day ponad 120 milionów dzieci z 73 krajów i 5 kontynentów symbolicznie umyło ręce.
Higiena rąk to prosta i podstawowa czynność, którą powinniśmy wykonać codziennie, prowadząc higieniczny tryb życia. Jednak, jak mówią badania, zaledwie 67% kobiet i 37% mężczyzn myje ręce po wyjściu z toalety, co oznacza, że ta prosta czynność w dalszym ciągu jest dla wielu obca.

Mycie rąk pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób. Lecz wielu z nas nie zastanawia się czy robi to prawidłowo. Właściwa i prawidłowa higiena dłoni na co dzień, w pracy, w szkole, w domu czy w miejscach publicznych ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Michigan wykazały, że aż 95% ludzi nie myje rąk pod bieżącą wodą wystarczająco długo – średni czas to 6 sekund. Tymczasem mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90%, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób. Według WHO woda, mydło i papierowy ręcznik wystarczą. Ważne jest, aby myć ręce dokładnie.

jakmycreceZgodnie z globalnym raportem na temat zapobiegania i kontroli zakażeń, który łączy dowody z raportów naukowych i danych z badań WHO przy przestrzeganiu właściwej higieny rąk i innych środków zapobiegania i kontroli zakażeń (IPC), aż 70% infekcji można byłoby zapobiec w placówkach opieki zdrowotnej. Wybuch pandemii unaocznił, w jakim stopniu placówki opieki zdrowotnej mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się infekcji. Szacuje się, że 10 tyś. Polaków umiera z powodu zakażeń szpitalnych, najczęściej wynikających z przenoszenia drobnoustrojów drogą dotykową (przez ręce). To więcej niż ginie w wypadach drogowych. Dlatego też, tak ważny jest profesjonalny proces utrzymania czystości. Jako Polska Izba Gospodarcza Czystości uświadamiamy, iż poza prawidłowym sprzątaniem kluczowa jest odpowiednia higiena rąk, która jest podstawowym elementem związanym z opieką zdrowotną.

Skuteczną metodą zapobiegania chorobom „brudnych rąk”, jest prawidłowo wykonana czynność mycia rąk, jak i mycie owoców i warzyw. Zwiększa to bezpieczeństwo zakażenia wieloma chorobami „brudnych rąk” takich jak:
Wirusowe zapaleniem wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa) – typowa choroba brudnych rąk.
Zarażenie rotawirusami – szczególnie narażone są na nie dzieci w wieku przedszkolnym, wymioty i biegunka mogą spowodować szybkie odwodnienie organizmu.
Tasiemiec – bardzo niebezpieczny, gdyż usadowiony w mózgu może spowodować śmierć. Znajduje się głównie na leśnych owocach., przenoszony najczęściej przez mocz lisa w postaci jajek, które w organizmie przekształcają się w larwy.
Salmonella – jest pierwszymi objawami są zwykle ostre bóle brzucha, gorączka i wymioty, które występują na 6-72 h po spożyciu zakażonego jedzenia.
Czerwonka bakteryjna – bardzo popularna choroba brudnych rąk. Najczęściej występuje latem i objawia się nagłymi kolkami, bólem brzucha, częstą biegunką i wysoką gorączką.

Za pośrednictwem brudnych rąk rozprzestrzeniają się także choroby dające objawy ze strony układu oddechowego, jak grypa, COVID-19, odra, różyczka.
Pandemia pokazała jednoznacznie, jak podstawowym działaniem jest zachowanie higieny rąk.
Celem obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk jest uświadomienie wszystkim ludziom na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, przed jak wielu chorobami może ustrzec. Dlatego właśnie w szkołach na całym świecie, podejmowane są różnorodne akcje, które pomagają zrozumieć dzieciom, jak ważne jest mycie rąk.
UNICEF pomaga również budować, szczególnie w szkołach, ujęcia wodne i sanitariaty, tak aby dzieci mogły realizować w praktyce nawyk częstego i poprawnego mycia rąk.

BEZWZGLĘDNIE MYJ RĘCE:
przed każdym posiłkiem;
przed przygotowaniem posiłku;
po spotkaniu z chorą osobą;
po zabawie ze zwierzętami;
po skorzystaniu z toalety;
po powrocie do domu;
po kichaniu lub wycieraniu nosa;
po wyrzucaniu śmieci;
gdy czujesz się chory;
gdy Twoje dłonie są zabrudzone.

PODSTAWOWE ZASADY MYCIA RĄK:
myj ręce ok. 30 sekund;
rozpocznij od zmoczenia rąk wodą;
nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni;
dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie;
pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków;
myj ręce ok. minuty, aby uzyskać najlepszy efekt;
na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

PIGC Organizuje branżowe targi, na które zaprasza firmy aktywne w sektorze utrzymania czystości, w tym fundusze inwestycyjne, zarządców i właścicieli nieruchomości. PIGC współdziała z organizacjami przedsiębiorców – Krajowa Izba Gospodarcza i innymi w celu wypracowywania wspólnych inicjatyw związanych z uwarunkowaniami prawnymi korzystnymi dla przedsiębiorców branży utrzymania czystości.
PIGC jest wydawcą czasopisma Forum Czystości, którego celem jest popularyzacja i promowanie nowości technologicznych oraz prawnych z branży czystości.  Izba współpracuje z największą branżową organizacją na świecie – ISSA – The WorldwideCleaningIndustryAssociation (ISSA).

Czytaj dalej...

Na jaki ślubny trend decydują się tegoroczne młode pary?

mlodapara22Decydując się na udział w akcji „Zaproś Świętego Mikołaja na swój ślub” nowożeńcy mogą pomóc podopiecznym Fundacji Świętego Mikołaja – zdolnym dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin z całej Polski. Ślub też staje się okazja do działań charytatywnych.

Podczas planowania ślubu można zwrócić się do gości z prośbą aby nie kupowali kwiatów tradycyjnie wręczanych przy składaniu życzeń, a w zamian za to wzięli udział w zbiórce na wybrany cel charytatywny. Każda Para Młoda, która przygotowuje się do ślubu, może przy okazji zrobić coś dobrego.

Najlepiej poinformować o tym już w zaproszeniu ślubnym - wówczas rodzina i przyjaciele nie będą zaskoczeni widokiem osoby z puszką kwestarską. Zbiórka ślubna to nie tylko pomoc dla potrzebujących, ale także kolejny piękny element tego wyjątkowego dnia.

Planując nasz ślub, od początku podjęliśmy decyzję, żeby zwrócić się do Gości z prośbą, aby zamiast wręczanych tradycyjnie kwiatów, rozważyli wzięcie udziału w zbiórce na wskazany przez nas cel dobroczynny. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację zbiórki na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja. Za fantastyczny uważamy program Stypendiów św. Mikołaja, który wspiera rozwój talentów i pasji uzdolnionych dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin, dając realne wsparcie. Całym sercem wspieramy także program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży, m.in. z racji zawodowego związania Marty. – mówią Marta i Maciej, którzy zdecydowali się na zbiórkę.

Aby przeprowadzić kwestę na swoim ślubie wystarczy napisać krótkiego maila do Fundacji Świętego Mikołaja z podaniem daty ślubu na adres: mikolaj@mikolaj.org.pl, a w odpowiedzi Fundacja odeśle do wypełnienia krótki formularz zgłoszenia kwesty ślubnej i  następnie wyśle na wskazany w nim adres puszki kwestarskie. Po ślubie Para Młoda przekazuje zebraną kwotę na konto fundacji. Wystarczy kilka chwil, by pomóc dziecku w potrzebie i uczynić dzień ślubu jeszcze bardziej wyjątkowym.

Goście zaproszeni na ślub bardzo pozytywnie odbierają organizacje takich zbiórek, ponieważ dzięki nim nie muszą szukać odpowiednich upominków dostosowanych do gustu młodej pary ani przynosić do kościoła nieporęcznych bukietów kwiatów, które za kilka dni i tak zwiędną. Akcja „Zaproś na ślub Świętego Mikołaja” to doskonały przykład na to, że ślub może mieć także wymiar charytatywny. Dzięki tej akcji nowożeńcy mogą podzielić się swoim szczęściem z potrzebującymi. – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Ślub to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych momentów w życiu. Czas, w którym można podzielić się swoją radością z bliskimi i wkroczyć w nowy etap życia. Można także uczynić ten dzień jeszcze wspanialszym i wykorzystać go do działań dobroczynnych.

Czytaj dalej...

Czy latem włosy rosną szybciej? Prawda czy fałsz?

trychowlosy 1Czasem spotykamy się ze stwierdzeniem, że włosy latem rosną szybciej niż w innych porach roku. Czy jest to prawda czy fałsz? Zapytaliśmy o tę kwestię trychologa, który przybliżył nam jak wygląda proces i tempo wzrostu włosów.

Na głowie mamy przeciętnie około 100 000 włosów. U zdrowej osoby tempo wzrostu włosów wynosi średnio około 1 cm miesięcznie. Wzrost włosów na ludzkim ciele jest procesem ciągłym. W trakcie doby tracimy średnio około 50-100 włosów, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. W miejsce włosa, który wypadł powinien wyrosnąć nowy włos. Dzieje się tak, jeżeli proces porostu włosów nie jest zakłócony przez jakieś nieprawidłowości, które mogą zachodzić w naszym organizmie, na przykład choroby czy schorzenia. W ciągu całego ludzkiego życia z jednego mieszka włosowego nowy włos może wyrastać około dwadzieścia razy. Na proces porostu i jakość włosów duży wpływ ma genetyka, ale także wiele czynników zmiennych związanych na przykład z bieżącą kondycją naszego organizmu.

Włosy rosną tak samo o każdej porze roku, gdyż rosną wg faz wzrostu. Cykl wzrostu włosa składa się z trzech faz: anagen, katagen i telogen. Pierwsza faza to anagen, okres w którym następują podziały komórkowe. Druga faza to okres, kiedy włos przestaje się dzielić i nie przyrasta na długość. Ostatnia faza to telogen, kiedy włos przygotowuje się do wymiany. Kiedy włos wypadnie następnie jest zastąpiony nowym włosem. Mieszek włosowy rozpoczyna tym samym nowy cykl. Cykl wzrostu włosa jest zaprogramowany genetycznie dla każdej osoby indywidualnie. Natomiast tempo podziałów komórkowych może być zależne od wielu różnych czynników, takich jak na przykład stres czy dostarczanie odpowiedniej ilości składników aktywnych. Jeśli latem lepiej dbamy o zdrową dietę, wówczas możemy mieć wrażenie, że włosy rosną szybciej, bo dostarczyliśmy im odpowiedniej ilości składników. Z pewnością pozyskanie i dostarczanie odpowiedniej ilości składników latem do organizmu jest łatwiejsze niż zimą, ale niestety włosy nie rosną dzięki temu szybciej niż w innych porach roku. – tłumaczy trycholog Anna Mackojć.

trychowlosy 2Należy także podkreślić, że podcinanie końcówek też nie ma wpływu na proces porostu włosów. Warto jednak systematycznie wykonywać tę czynność co 3-4 miesiące, gdyż końcówki naszych kosmyków wraz z ich wzrostem są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ocierane o ubranie czy oparcie krzesła włosy stają się bardziej kruche i łamliwe, dlatego warto je „odświeżać” przez regularne podcinanie końcówek.

Pora roku nie ma wpływu na tempo wzrostu włosów jak potwierdza trycholog, latem nie będą one niestety rosły szybciej. Co więcej, przebieg cyklu włosowego mamy zaprogramowany genetycznie. Oznacza to, że jeśli czas trwania anagenu, czyli fazy wzrostu włosa u zdrowej osoby został genetycznie zaprogramowany na 3 lata, to nie jesteśmy w stanie go wydłużyć. Dodatkowo, co jest bardzo istotne dla osób, które marzą o zapuszczeniu długich włosów, faza anagenu może ulec skróceniu poprzez różne, szkodliwe czynniki. Należą do nich na przykład restrykcyjne diety, przyjmowane leki, stres czy choroby z wysoką gorączką.

trychowlosy 3Poszczególne fazy wzrostu włosa występują niezależnie od nas. Dbając jednak holistycznie o stan całego organizmu, m.in. prawidłowe odżywianie, odpowiednią ilość snu czy ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, możemy mieć wpływ na lepszą kondycję włosów. Zdrowa skóra głowy i dobry, ogólny stan organizmu sprzyja posiadaniu pięknych, mocnych włosów.

Zdarza się, że włosy rosną zbyt wolno, a powodem tego mogą być choćby zaburzenie gospodarki hormonalnej, uboga dieta czy schorzenia skóry głowy. – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Jeśli więc chcemy zadbać o sprzyjające warunki do wzrostu włosów, powinniśmy pomyśleć o kilku kluczowych elementach. Możemy stymulować i odżywiać mieszki włosowe przede wszystkim dietą bogatą w substancje odżywcze czy regularnymi peelingami skóry głowy. Możemy również przyspieszyć porost włosów stosując na przykład serum zawierające peptydy biomimetyczne, proteiny czy aminokwasy oraz suplementy diety z proteoglikanami. Nie zapominajmy jednak, że poza genetyką, na którą nie mamy wpływu w obszarze włosów, to na tempo wzrostu włosów wpływa nie pora roku, tylko stan naszego zdrowia.

udostępnij
Czytaj dalej...

Dyżur telefoniczny dla osób rozpoczynających pierwszą pracę

dyzurzus 2Już 17 sierpnia, w środę, sosnowiecki ZUS wraz z Okręgową Inspekcją Pracy uruchamia specjalną infolinię dla osób podejmujących pierwszą pracę.

Eksperci obu instytucji będą informować o obowiązkach i prawach pracodawcy i pracownika, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy, czym różni się umowa zlecenie od umowy o pracę, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy względem swoich pracowników dotyczących ubezpieczeń społecznych i jak sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń.

Na ta i wiele innych pytań  będzie można uzyskać odpowiedzi kontaktując się telefonicznie podczas specjalnego dyżuru eksperckiego. Serdecznie zapraszamy! 

Czytaj dalej...

Dzień Dziecka w Stajni u Michała

dzdzieckaJMM22ppol 210Moc atrakcji z końmi na pierwszym planie w Dniu Dziecka przygotowała "Stajnia u Michała", znanych w całym mieście Państwa Stańczaków.
Wszyscy, którzy lubują się w jeździe konnej, ale i w obcowaniu z jednymi z największych zwierząt, z którymi możemy mieć kontakt, nie odwiedzając ogrodu zoologicznego mogli poznać codzienność panującą w stadninie, dowiedzieć się wiele na temat warunków, w jakich żyją konie, odbyć przejażdżkę, ale i zabawić się na przygotowanych dmuchanych atrakcjach, z których jedną był szalejący żądny ujeżdżania byk.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego krótkiego pobytu w stajni.
Oczywiście zapraszamy do skorzystania z możliwości częstszego odwiedzenia tego miejsca, jako wspaniałej alternatywy do nudnego siedzenia przed telewizorem, czy komputerem.


Czytaj dalej...

Badanie Osteoporozy Zbadaj swoje kości

osteobusBADANIE OSTEOPOROZY:

04 maja 2022 -  Przychodnia Elvita ul. Gwarków 1 w Jaworznie

Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS

Zapisy telefonicznie 512 351 600.

Cena jednego badania wynosi 45 złotych

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

osteobus2 1200Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

ZAPRASZAMY NA BADANIA.

Czytaj dalej...

Polakom nie podoba się gdy druga połówka nie lubi Walentynek. Wyniki badania

walentynki22Co trzeciej osobie nie podoba się kiedy druga połówka udowadnia, że nie lubi Walentynek. Aż 67% Polaków uważa, że przeżyło już Walentynki marzeń.

Choć bardziej kobiety cenią to święto, to również mężczyźni uważają, że wspólnie spędzony czas jest bardzo ważny dla związku. 

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń “Walentynki marzeń według Polaków” - 49% ankietowanych obchodzi Dzień Zakochanych, zazwyczaj jednak celebrujemy ten dzień kiedy jesteśmy w związku.walantbadanie22 1Tylko 3% respondentów dobrze się bawi, niezależnie od tego czy ma partnera czy partnerkę. Ponad połowa Polaków traktuje to święto poważnie, ponieważ można wtedy okazać dowód miłości (28%) oraz pokazujemy, że nam zależy na drugiej połówce (31%). Jednak 22% ankietowanych uważa, że miłość powinno się okazywać każdego dnia. Chcemy świętować Walentynki również by miło spędzić czas (17%).

walantbadanie22 2Najbardziej popsuć Walentynki może negatywne nastawienie (32%), brak dobrego humoru, dystansu i radości (29%) oraz kłótnia o nic (18%). Jak wskazali respondenci w Walentynki nie można przede wszystkim dąsać się i kłócić (36%). Nie warto również sprawiać przykrości drugiej połówce (19%), nie mieć czasu (22%) oraz udawać, że nie ma Walentynek (23%).

walantbadanie22 3Co trzeci Polak najbardziej nie lubi kiedy bliska osoba udowadnia, że nie obchodzi Walentynek, kiedy druga strona je lubi (35%) lub świętowania na siłę (28%). W Dniu Zakochanych nie podoba nam się również otrzymywanie kiczowatych prezentów (21%). Uważamy, że najbardziej tego dnia pasuje romantyczna kolacja (26%), kino lub teatr (28%) lub wyjście na miasto (20%). 

walantbadanie22 4Największe znaczenie w świętowaniu tego dnia ma wspólnie spędzony czas (46%), pokazanie miłości (22%), sprawienie ukochanej osobie niespodzianki (13%) oraz wybranie odpowiedniej atrakcji, która podkreśli wagę tego święta (19%).

walantbadanie22 5Aż 67% Polaków uważa, że przeżyło już Walentynki marzeń, ponieważ druga połówka wyznała miłość (31%) lub zaskoczyła niesamowitą niespodzianką (36%).

Lepsze Walentynki organizują kobiety, ponieważ traktują to święto poważnie (38%) choć i mężczyźni wiedzą, że muszą się wykazać (27%). 22% respondentów uważa, że płeć nie ma znaczenia tylko liczy się to czy jesteśmy zakochani.

walantbadanie22 6Ponad połowa Polakow aby zorganizować Walentynki marzeń jest gotowa przygotować jakąś oryginalną, szaloną atrakcję. Niektórzy są nawet gotowi oświadczyć się drugiej połówce (22%).

walantbadanie22 7Wybierając atrakcję najbardziej boimy się czy trafimy w gust ukochanej osoby i sprawimy jej radość (37%) oraz rozczarowania na jej twarzy (26%).

Chcemy również aby upominek był oryginalny (22%) i wystarczająco symbolizował miłość (15%). Wśród propozycji, które uczyniłyby Walentynki wyjątkowymi pojawiły się: weekend w SPA dla dwojga (29%), degustacja win dla dwojga (22%), skok na bungee (12%), lot widokowy samolotem (11%), pokaz kulinarny (8%) lub przejażdżka luksusowym samochodem (8%).

walantbadanie22 8Odnośnie tego kto powinien zapłacić za walentynkowy wieczór, jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń, zdania są podzielone. 36% ankietowanych uważa, że mężczyzna, 30% wskazuje na wspólne uregulowanie, 20% że osoba, która zaprasza bez względu na płeć, a 14% wskazuje na kobiety.

walantbadanie22 9Polacy są raczej hojni jak uważa 66% osób, ponieważ mają gest bo to pokazuje, że im zależy (31%) oraz chcą pokazać, że ich stać (35%).


walantbadanie22 10Na atrakcję w Walentynki jesteśmy w stanie wydać najczęściej od 100 - 300 zł - 41% osób.

Co trzecia osoba wskazuje kwotę do 100 zł. Jedynie 14% jest w stanie przeznaczyć od 300 - 500 zł. Powyżej 500 zł deklaruje 9%, a cena nie gra roli i jedynie liczy się efekty dla 5%.

Badanie sondażowe „Walentynki marzeń według Polaków?” zrealizował w formie ankiety online serwis Prezentmarzeń w styczniu 2022 na próbie 1317 respondentów.

Czytaj dalej...

Uzyskaj dofinansowanie na usunięcie azbestu

azbeest2022Od 7 lutego do 4 marca br. można składać wnioski na dofinansowanie zadania pod nazwą "Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miasta Jaworzna w 2022 roku", które realizowane będzie w ramach "Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miasta Jaworzna do 2032 roku".

Dofinansowanie skierowane jest do osób fizycznych, posiadających tytuł prawny do władania nieruchomością, na której znajdują się wyroby zawierające azbest, które w 2022 roku planują ich usunięcie.

Do dofinansowania kwalifikują się koszty związane z realizacją zadań polegających na:

usunięciu wyrobów zawierających azbest znajdujących się na budynkach mieszkalnych i gospodarczych (demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest),
usunięciu odpadów zawierających azbest zgromadzonych (składowanych) na nieruchomościach (zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest).
Koszty związane z zakupem i montażem nowych pokryć dachowych pokrywają właściciele nieruchomości we własnym zakresie.

Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest w ramach przedmiotowego zadania zostanie wykonane przez firmę wybraną przez Gminę zgodnie z obowiązującymi przepisami, w terminie ustalonym z właścicielem nieruchomości w okresie od dnia podpisania umowy pomiędzy Gminą Miasta Jaworzna a Wykonawcą (przewidywany termin realizacji prac: lipiec - sierpień - do 9 września 2022 r.).

Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do siedziby Urzędu Miejskiego w Jaworznie (Plac Górników 5) - Biuro Gospodarki Komunalnej (pokój 110) w terminie od 7 lutego do 4 marca 2022 r. celem złożenia wniosku o dofinansowanie. Wnioski złożone po tym terminie nie będą uwzględniane do realizacji w 2022 r. Formularz wniosku oraz Regulamin udzielania dofinansowania dostępny jest do pobrania poniżej oraz w siedzibie Urzędu. Dodatkowe informacje o dofinansowaniu można uzyskać pod numerem telefonu 32 61 81 675.

UWAGA: Warunkiem realizacji programu będzie decyzja o przyznaniu środków zewnętrznych Gminie Miasta Jaworzna przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przewiduje się, że dofinansowanie realizowane będzie bez angażowania środków własnych właścicieli nieruchomości. Do czasu zawarcia umów z mieszkańcami o dofinansowanie, Gmina może bez podania przyczyny unieważnić niniejszy nabór wniosków.
WNIOSKI dostępne tutaj - https://www.um.jaworzno.pl/pl/aktualnosci/7025/uzyskaj_dofinansowanie_na_usuniecie_azbestu.html

Czytaj dalej...

Wścieklizna — śmiertelnie groźna nie tylko w podróży

 

medical equipment 1200Zachorowanie na wściekliznę wiąże się z praktycznie 100% śmiertelnością.1 Najwięcej zakażeń u ludzi odnotowuje się w Azji, Afryce oraz Amerykach Południowej i Środkowej. Jedyną skuteczną formę profilaktyki stanowią szczepienia. Wbrew pozorom, powinniśmy pamiętać o nich nie tylko przed podróżą według danych NIZP-PZH w Polsce od 1 stycznia do 31 maja 2021r. styczność i narażenie na kontakt z chorobą miały 1633 osoby. 2

Wścieklizna jest jedną z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych — cechuje ją najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń.3 Co więcej, na wściekliznę nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo — jedynym ratunkiem przy podejrzeniu zarażenia wirusem wścieklizny jest jak najszybsze podanie surowicy i wykonanie serii szczepień.
Medyczny zdjęcie utworzone przez wirestock - pl.freepik.com

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us