Menu

Breaking news (637)

Pierwszy Nordic Walking na Podłężu. Zaprasza Pani Teresa Kondoszek


nordicpodlez22new

W poniedziałek 8 sierpnia startują zapisy do pierwszej edycji Rajdu Nordic Walking organizowanego w Jaworznie w dzielnicy Podłęże. Rajd, który odbędzie się w sobotę 27 sierpnia objęty został Honorowymi Patronatami Pawła Silberta - Prezydenta Miasta Jaworzna oraz Dariusza Starzyckiego - Wicemarszałka Województwa Śląskiego.

Jest to kolejna już impreza promująca zdrowy styl życia, a w szczególności zachęcająca mieszkańców naszego miasta do aktywności oraz spędzenia sobotniego czasu na sportowo
na świeżym powietrzu. Nie jest ważny tutaj czas czy szybkość marszu – Organizatorzy stawiają bardziej na rekreację i integrację zawodników, dla których przygotowano wiele fajnych atrakcji.

Czytaj dalej...

Warsztaty PoluZONE 2022 przeszły do historii

poluzone300722mj 187Zakończyły się jedyne w Polsce zespołowe Warsztaty Muzyczne PoluZONE prowadzone przez wybitnych muzyków!

Członkowie legendarnej grupy Poluzjanci, czyli Kuba Badach, Piotr Żaczek, Robert Luty, Grzegorz Jabłoński, Marcin Górny oraz Damian Kurasz przekazali uczestnikom swoją praktyczną wiedzę i doświadczenie.

Przez tydzień w różnych miejscach w Jaworznie słuchacze spotykali się z muzykami chłonąc informacje, uwagi, wskazówki co do wykonywania rzemiosła zarówno jeśli chodzi o wokalistykę jak i umiejętności instrumentalne.
Warsztaty odbyły się w Jaworznie po raz ósmy, a ich finał nastąpił w sobotę, 30 lipca w Młodzieżowym Domu Kultury.

Kilkadziesiąt osób opanowało scenę, wykonując światowe przeboje, jak i przeboje polskie. Naprawdę było czego posłuchać bo jak zwykle podczas PoluZONE objawiają się niezwykłe talenty.

Koncert poprowadził zapowiedziany przez Romana Jońcę, Kuba Badach wraz z młodszą koleżanką, która bez krępacji swoimi czasem uszczypliwymi, acz kulturalnymi uwagami skłaniała Lidera Poluzjantów do wysiłku intelektualnego i do wymyślania na poczekaniu celnych ripost.

Zresztą, co ty dużo pisać, kiedy opisanie całości dwugodzinnego koncertu nie uda się słowem.
Za to zapraszamy na sporą dawkę zdjęć z wydarzenia i zapraszamy... za rok.


Czytaj dalej...

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

pw1Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie informuje, że w poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający 3 minuty.

Czytaj dalej...

Święto Policji - obchody w Jaworznie


swietopolicji280722 50 237Funkcjonariusze z jaworznickiej Komendy Miejskiej Policji obchodzili w czwartek, 28 lipca br. swoje święto. Z tej okazji na jaworznickim rynku odbył się uroczysty apel podczas którego Komendant Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie insp. Piotr Uwijała wraz z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Dominikiem Łączykiem, wręczyli 47 funkcjonariuszom awanse na wyższe stopnie policyjne. Wyróżnienia otrzymało również ośmiu pracowników cywilnych jednostki. Gratulacje wszystkim policjantom oraz ich rodzinom złożył również Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert.
Jaworznickie święto Policji było niezwykle uroczyste, doskonale zorganizowane, jak zauważył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, Pan inspektor Dominik Łączyk.
Nie mogło się obyć bez duchowego wsparcia, a wręcz inauguracji dnia, od mszy świętej, którą odprawiał Kanclerz Kurii Sosnowieckiej Mariusz Karaś, a homilię wygłosił kapelan Komendy Miejskiej w Jaworznie ks. Mariusz Olejnik.
Po mszy, jej uczestnicy udali się na rynek, gdzie odbyły się przemowy, dekoracje, słowa podziękowań i życzenia bezpieczeństwa zarówno dla policjantów, jak i mieszkańców.
Po uroczystości na wszystkich zebranych czekał przygotowany piknik rodzinny na którym najmłodsi jaworznianie wraz z rodzicami mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych z nagrodami przygotowanymi przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obejrzeć wozy operacyjne jaworznickiej Policji i Straży Miejskiej czy wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy przygotowanych przez strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie.
AN szczególną uwagę zasługiwała policyjna orkiestra, która w doskonały sposób zagrała podczas mszy świętej, a potem na rynku  odegrała kilka znanych przebojów wzbudzając zachwyt zgromadzonych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z "policyjnego czwartku" na rynku.

Czytaj dalej...

Mistrzostwa Europy w Footbagu - Dzieje się w Jaworznie!

footbag220722 a 65W Jaworznie w dniach 22 - 24 lipca odbywa się ciekawa międzynarodowa impreza sportowa. Są to dwudzieste drugie Mistrzostwa Europy w Footbag-u, czyli w popularnej u nas "zośce". To oficjalne mające umocowanie w międzynarodowych organizacjach sportowych zawody.
Przez trzy dni młodzi ludzie kopia mąła piłeczkę wypełnioną grochem, piaskiem lub innego rodzaju sypkim materiałem. Gra bije rekordy popularności wśród młodych ludzi w Ameryce i Europie zachodniej.
Wśród rodzajów rywalizacji znajdują się

- Siatkonoga.
- Freestyle
- Footbag Golf
- Podbijanka – gra składa się z wielu konkurencji, do których należą m.in.: Odbijanie na czas, Zabawa do 20 odbić, Zabawa do 25 odbić.
- Podania w parach.
- Gra w okręgu.
- Kwadrat

W tych dyscyplinach rywalizują przybyli z kilku krajów na świecie zawodnicy. Zabawa jest przednia, a radość z gry widać zarówno u wygranych jak i przegranych.
W godzinach przed i popołudniowych grano w hali sportowej w siatkonogę, a wieczorem w Galerii Galena odbyły się najbardziej widowiskowe konkurencje i dekoracja zwycięzców. Wśród nich znalazł się jaworznianin Paweł Nowak!
Podajemy wyniki:
Konkurencja Double Battles:
Miejsce I - Rafał Kaleta - Sebastian Ceballos
Miesjce II Paweł Nowak - Jakub Worek
Konkurencja Teo square:
Miejsce I - Szymon Kałwak
Miejsce II - Szymon Róg
Konkurencja Open Battles:
1- Maciej Niczyporuk
2- Jakub Worek
3- Chrostopher Schillem
4- Paweł Nowak


Czytaj dalej...

Plac zabaw na plantach będzie wyremontowany

placzabawdo 0722 10Jak podaje portal jaworznickiego Urzędu Miejskiego www.jaworzno.pl.w tym roku zostanie wyremontowany plac zabaw na plantach w pobliżu galerii. 
Za przytoczoną stroną cytujemy:

Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Pawła Silberta, stary, wysłużony plac zabaw na jaworznickich Plantach zostanie zastąpiony przez nowoczesną przestrzeń dla najmłodszych. Prace modernizacyjne mają zakończyć się w listopadzie 2022 r. Umowę z wykonawcą podpisano 22 lipca.(...)

Podstawowymi założeniami modernizacji nowego placu jest przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci. (...)

Pod uwagę brano trwałość – urządzenia i wyposażenie będą wykonane z materiałów odpornych na zniszczenie i warunki atmosferyczne. Ponadto plac będzie wyposażony w nowoczesne urządzenia, które będą zapewniały dzieciom najlepszą zabawę i rozwój ruchowy.

Dodatkowo zostanie wykonane nowe ogrodzenie i nawierzchnia oraz zostanie dodane wyposażenie typu kosze na śmieci i ławki, z których rodzice będą mogli doglądać swoich pociech. Nowy plac zbuduje firma PRO-MB z Chorzowa. Koszt to prawie milion złotych.

A my zapraszamy do ostatniego "przeglądu fotograficznego dotychczasowego placu zabaw, po którym niedługo zostaną jedynie wspomnienia.


Czytaj dalej...

Został nam niecały miesiąc, by ocalić życie Mili! Mama dziewczynki prosi o pomoc!

 

milimamaPierwsze zdjęcie mojej Mili zrobiła pielęgniarka, gdy mała czekała na transport karetką. Wtedy zobaczyłam ją pierwszy raz. Nie zrobiłam tego zdjęcia ja, by przesłać dumna rodzinie, choć tak być przecież powinno… Moje dziecko urodziło się i od razu zaczęło walczyć o życie!

Drugie zdjęcie Mili zostało zrobione 3 dni później, gdy moja córeczka leżała w inkubatorze, pod tlenem, na lekach podtrzymujących życie, czekając na operację. Trzecie zdjęcie Mili zrobiłam po prawie miesiącu, gdy zeszła z respiratora i spojrzała wprost na mnie. Przez kolejne 7 miesięcy walczyła o życie, dzięki podłączeniu ECMO. Ja z telefonem przyklejonym do ręki modliłam się przez ten czas, by znów nie zadzwonił, by nie przyszły te najgorsze informacje…

Mila Murawska

Niechętnie wracam do tych trzech pierwszych zdjęć mojej córeczki… Chętniej oglądam fotografie późniejsze, które ukazują szczęście, roześmianą buzię Mili. Ile jeszcze będzie mi ich dane zrobić? Dziś proszę Was o pomoc, by tych szczęśliwych chwil było wiele! By skrajnie niebezpieczna wada małego serca nie zabrała mi mojej córeczki…

KLIKNIJ TUTAJ ABY POMÓC

Mila urodziła się ze skrajna postacią Tetrallogi Fallota. W Polsce leczy się ją jedynie paliatywnie – przedłużając życie, ale nie całkowicie lecząc. Mojej córeczce chwilę po urodzeniu wszczepiono sztuczną rurkę, dzięki której krew miała natleniać płuca. Naiwna byłam, wierząc, że to wystarczy na bardzo długo, że może jakiś cudem serce się samo naprawi, a Mili będzie żyła szczęśliwie…

Minęły zaledwie 3 lata. Badania pokazały, że shunt (czyli ta rurka w sercu) się zamknął, a moja córeczka żyje jedynie dzięki naczyniom, które “na dziko” sam utworzył jej organizm!

Nikt nie wie, jak długo chore serduszko wytrzyma tylko na tych naczynkach. Dni są coraz cięższe… Sinieją usta, małe paluszki pokrywa fioletowy odcień. Mimo wszystko Mili ma w sobie tyle radości i chęci do życia, że człowiek potrafi choć na chwilę zapomnieć o całym tym dramacie…

Niestety, te myśli nie uciekają daleko. Nie mogą! Milusia wymaga natychmiastowej pomocy!

Obiecujące wizje przyszłej operacji, rekonstrukcji, „normalnego” w miarę życia zostały pogrzebane wraz z odmową operacji w Polsce… Wszelkie nadzieje w jednej sekundzie zostały pogrzebane! Została tylko bezradność, którą zrozumie tylko ktoś, kto przeżył coś podobnego…

Jednak pojawiła się nadzieja! W kraju nie ma ratunku, ale znalazłam ją za granicą – w Linz. Tamtejsi wspaniali lekarze chcą pomoc i podejmą się tego wyzwania – operacji ratującej życie mojej córeczki! Jednak cena za życie Mili jest gigantyczna…

Mila jest moim światełkiem, moim sensem życia. Proszę o pomoc każdego, kto tu dotarł o pomoc, o ratunek! Życie pozbawione bólu i lęku – o to walczymy. O zwykłą normalność, którą zbyt wiele osób nie docenia. Przed nami niecały miesiąc. Już 4 sierpnia musimy być w klinice! Rozpoczęło się dramatyczne odliczanie. Proszę, pomóżcie nam zdążyć…

Marta, mama Mili

Czytaj dalej...

Festyn grunwaldzki w Szczakowej

grunwaldszczakowa2022 717 3715 lipca 1410 - to jedna z najważniejszych dat w historii państwa polskiego.

To symbol polskości ukuty na podstawie zwycięstwa nad Krzyżakami. Taka data wymaga kultywowania i czczenia toteż w całym kraju odbyły się uroczystości i imprezy przypominające to wydarzenie.

Jak co roku w Szczakowej odbył się festyn grunwaldzki, podczas którego można było zapoznać się z wycinkami historii i po prostu zabawić się w historycznej oprawie.

Jak zwykle o godzinie 16 odbyła się msza święta w szczakowskim kościele, po czym złożono kwiaty pod pomnikiem wspominającym wsparcie jaworznian dla wojsk walczących z zakonem, po czym w okolicach domu kultury odbył się okolicznościowy festyn.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z niedzielnego popołudnia w Szczakowej, w którym wzięli udział ze strony urzędu miejskiego, pani Ewa Sidełko Paleczny - Sekretarz Miasta, Pan Tadeusz Kaczmarek - Przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni - Pani Teresa Kondoszek oraz Panowie Dawid Domagalski, Mirosław Pieczara i Mariusz Kowalski. 

Czytaj dalej...

Rodzinny Rajd Rowerowy udał się Archaniołowi!

rajdarchaniola160722 108Parafia św. Wojciecha i Katarzyny przy współpracy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu oraz Radnego Rady Miejskiej Dawida Domagalskiego zorganizowali Rodzinny Rajd Rowerowy św. Michała Archanioła.

 
Rajd Rodzinny pod patronatem Świętego Michała Archanioła to idea Radnego Dawida Domagalskiego, który już po raz drugi zaprosił na taka imprezę jaworznian wraz z parafią Św. Wojciecha i Św. Katarzyny.

Impreza odbyła się 16 lipca, startując z jaworznickiego rynku o godzinie 11, a zakończyła się pod płaszczką konkursami i zabawami związanymi z rowerowym hobby. 
W imprezie wzięli udział wśród jaworznian znani z pierwszych stron gazet rowerzyści, czyli Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert oraz Wicemarszałek Woj, Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki.

Uczestnicy mieli do pokonania trasę o długości około 11 km, wytyczoną przez tereny miasta Jaworzna. Przebieg i tempo przejazdu były dostosowane do możliwości zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Rajd miał charakter rekreacyjny i pozbawiony był znamion sportowej rywalizacji, jego celem była wspólna dobra zabawa
Znaczącym w rajdzie był udział GKRPA. Komisja ufundowała nagrody, krzewiła zdrowy, bezalkoholowy tryb spędzania czasu, za co otrzymała serdeczne podziękowania od Pana Radnego Dawida. 


Czytaj dalej...

Wakacyjny Rajd Nordic Walking

nordwalklato22 65Letni Rajd Nordic Walking czyli Lipcowa edycja bardzo popularnej w Jaworznie imprezy odbyła się w niedzielę, 10 lipca na Sosinie. Trasa wiodła wytyczoną trasą wokół zalewu, a przeszło nią około 170 zawodników. Znów pogoda zrobiła niespodziankę, bo według zapowiedzi miał padać deszcz, a nawet mogło być burzowo.
Nic z zapowiedzi się nie potwierdziło a ponad pięciokilometrowa trasa okazała się doskonałą rozrywką dla młodych i starszych.

Rajd, jak zwykle wziął pod swój patronat Pan Dariusz Starzycki, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, który sam przeszedł go z numerem jeden. Organizację wspomogła radna Pani Anna Lichota. A całość odbyła się pod egidą grupy Nord Walkers Jaworzno.
Trzeba wspomnieć że ten rajd jest tradycyjnie zadedykowany jaworznickiemu Hospicjum Homo Homini im. Św Brata Alberta, toteż wolontariusze zbierali datki na tę znaną i wyjątkowo szacowną w mieście placówkę.
Po przejściu rajdu na uczestników czekał poczęstunek oraz nagrody ufundowane między innymi przez Pana Dariusza Starzyckiego.
Zaproszenie na przyszłoroczną imprezę jest już aktualne.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us