Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Relacje 3 (26)

101 lat Niepodległej Ojczyzny



swniepodl2019 133
swniepodl2019 61Wszystkie przemówienia patriotyczne wygłoszone w Święto Niepodległości miały ten sam wydźwięk. Mówiły o dniu 11 listopada, jako o najważniejszym dniu w historii naszego kraju i narodu. O dniu w którym po bardzo długim okresie, kiedy polski na mapach świata po prostu nie było, pojawiła się ona ponownie, pozostając już do dnia dzisiejszego. Niestety przez te lata wcale nie było łatwo. Kiedy w roku 1939 rozpoczęła się II wojna Światowa, okazało się, że gehenna Polaków trwała o wiele dłużej niż działania wojenne. Zaraz po tak zwanym wyzwoleniu, czyli po zakończeniu zbrojnej agresji Niemiec na nasz kraj, rozpoczęła się o wiele dłuższa i niemniej destrukcyjna agresja sowiecka.

swniepodl2019 71Była to agresja ze słowami pokoju na ustach. Była to do tego stopnia zorganizowana doskonale działalność służąca niszczeniu naszej tożsamości narodowej, że dziś trudno wrócić tamtą, przedwojenną świadomość Polaków. Dziś często słyszy się słowa o tym, jak to za komuny było dobrze, jak wszyscy mieli co jeść, jak państwo dbało o obywatela. Owszem, zwykły obywatel mógł odnieść takie wrażenie, bo w zasadzie niczego mu nie brakowało. Ale o tysiącach, dziesiątkach, setkach tysięcy swoich współbraci, którzy ginęli zamęczeni w sowieckich obozach, na Syberii, mało kto słyszał. Przecież o Katyniu wolny jest mówić głośno dopiero po 1989 roku!

swniepodl2019 48Czy dziś ktokolwiek pamięta, że Ukraina, Lwów to były nasze ziemie?

Kto ma pamiętać, kto ma przekazywać choćby w rodzinach tę wiedzę, kiedy cała polska inteligencja, ludzie kultury, naukowcy, intelektualiści zostali wymordowani, po to, aby lud, który  dostępu do wiedzy nie miał, już nigdy się nie dowiedział.

Dlatego dziś mamy niewątpliwą okazję, dobry na to czas, ale i obowiązek, alby odtwarzać tamtą historię, doceniać tamtych ludzi, przywoływać tamte heroiczne czyny, aby nigdy więcej nikt nie zawładnął naszą Polską.

Czy dziś jesteśmy bezpieczni? Chciałoby się powiedzieć, że tak. Ale kiedy słyszy się o niepohamowanych zakusach wschodniego sąsiada na różne ziemie, kiedy słyszy się o chęci zastąpienia naszego, polskiego prawa, naszych polskich tradycji tradycjami z zachodu, sprawa wcale nie jest taka oczywista.

W każdym mieście na każdym placu, pod każdym pomnikiem poświęconym walce narodowej i wyzwoleńczej odbywały się 11 listopada uroczystości poprzedzone nabożeństwami, które odprawiane były w intencji tych, którzy oddali życie dla ojczyzny i w intencji ojczyzny dzisiejszej, aby nic jej nie zagroziło.


swniepodl2019 41W Jaworznie o godzinie 9 odprawiona została msza święta, podczas której Ksiądz proboszcz Eugeniusz Cebulski wygłosił bardzo emocjonalne i nasączone troską o zgodę w imieniu Ojczyzny.

Msza święta została odprawiona w obecności relikwii Świętego Jana Pawła II oraz Księdza Jerzego Popiełuszki.

Podczas uroczystości pod pomnikiem na rynku Prezydent miasta, Pan Paweł Silbert wyraził zarówno radość z wolności i suwerenności, jaki zaniepokojenie zakusami pewnych  środowisk do powrotu do komunistycznych tradycji, choćby do  likwidowania patronów ulic, placów, którzy walczyli z esbecka opresją, w zamian za mianowanie patronami oprawców.

Uroczystość artystycznie uświetnili aktorzy Teatru Sztuk.
(źr. UM)

swniepodl2019 77Artyści CK Teatr Sztuk zaprezentowali program poetycko-muzyczny. Następnie zgromadzeni licznie mieszkańcy złożyli kwiaty pod Pomnikiem. Po zakończeniu uroczystości władze miasta spotkały się z kombatantami oraz wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury - te z rąk prezydenta Pawła Silberta oraz przewodniczącego kapituły Łukasza Kolarczyka odebrali: Natalia Urant oraz Sławomir Śląski (już wkrótce pojawi się szerszy materiał o wyróżnionych).


Jaworzno włączyło się również do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu", punktualnie w południe na jaworznickim Rynku mieszkańcy uroczyście odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z obchodów święta w Jaworznie.


UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Readakcja wyraża zgodę na  udostępnianie i zamieszczanie linku do artykułu.

Czytaj dalej...

Wolontariusz Roku 2018 w Jaworznie

\


wolontroku20181200 29
wolontroku20181200 4Wolontariat to w dzisiejszych czasach można porównać do walki o ojczyznę.

Dziś oczywiście nie musimy się gać po broń, oddawać życia, ale tak jak kiedyś młodzież a nawet dzieci stawały w obronie swojego państwa, swoich małych ojczyzn, tak dziś podobna młodzież pomaga innym, dostarcza im radości i sprawia, że uśmiech gości na twarzach nawet najbardziej cierpiących, bo żadne leki, żadne terapie nie są w stanie zastąpić, bliskości i ciepła drugiego człowieka, który po prostu jest, jest blisko, czasem swoją obecność sygnalizując jedynie dotykiem, albo konturem postaci który widzi pogrążony w chorobie człowiek.

Ale wolontariat to nie tylko pomoc człowiekowi. To również bezinteresowna działalność na rzecz sportu, kultury, oraz zwierząt, czy też środowiska naturalnego, w którym żyjemy.
W trzech kategoriach zostali nominowani Wolontariusze do miana Wolontariusza Roku 2018 w Jaworznie.

wolontroku20181200 15Uroczystość ogłoszenia zwycięzców odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w środę, 5 grudnia.
Rywalizacja w tym wypadku ma jednak bardziej umowne znaczenia, bo trudno rywalizować w tym, kto więcej robi dla innych, to raczej docenienie całej grupy osób, z których każda poświęca swój czas w takim zakresie jak potrafi, jak może, każda oddaje swoje serce innym, a takie rzecz trudno porównywać. tak więc zwycięzcami są wszyscy i wszystkim należy się wielki pokłon za ich dobroć i poświęcenie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Gali "Wolonatriusz Roku 2018 w Jaworznie", zaznaczając jednocześnie, że druga podobna uroczystość pod nazwą Anioł Dla Wolontariusza odbędzie się już w piątek również w Bibliotece.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

Czytaj dalej...

Nowe wozy dla Ochotniczych Straży Pożarnych


strazacy 51018 5Zawody drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych były wstępem do dużej uroczystości przekazania jednostkom pojazdów przez miasto.

W zmaganiach wzięło udział sześć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta , a uczestnicy współzawodniczyli w trzech konkurencjach.

Zawody rozegrano w kategorii seniorów i młodzieży, a uczestnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: musztra, sztafeta i ćwiczenia bojowe.

Klasyfikacja końcowa wyglądała następująco:

Czytaj dalej...

Anioł dla wolontariusza - serdeczne podziękowania

anioldlawolwnt 1Wolontariusz to taki człowiek, który dla innych oddaje swoje serce, swój czas i dzieli się radością, jaką ma w duszy, z tymi, którym jej brakuje.

Czy wolontariusz liczy na wynagrodzenie? Ależ nie! On syci się uśmiechem tego, któremu pomógł. I to wystarczy, bo kieruje się myślą według Juliana Tuwima, że "Dwa szczęścia są na świecie, jedno małe ? być szczęśliwym, drugie wielkie - uszczęśliwić innych.

Dlatego aby w jakiś sposób docenić dobro wolontariusza, wystarczy kilka słów, drobny upominek, piosenka i cały świat wygląda jeszcze piękniej.

Czytaj dalej...

Dynamiczne życie receptą na statyczną pracę

 


zlowyklad211117Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe są w Europie najbardziej rozpowszechnionym problemem zdrowotnym związanym z pracą. Problem w jeszcze większym stopniu dotyczy również Polaków, którzy coraz częściej skarżą się na bóle pleców czy stawów szukając pomocy lekarskiej, najczęściej farmakologicznej. Tymczasem problemom tym można zazwyczaj przeciwdziałać lub niwelować ich skutki za pomocą odpowiednich ćwiczeń czy rehabilitacji.

Tym właśnie zagadnieniom poświęcona była prelekcja i warsztaty zorganizowane 21 listopada przez Zespół Lecznictwa Otwartego i poświęcone osobom czynnym zawodowo wykonującym pracę w obciążeniu statycznym (tj. głównie pracę siedzącą lub stojącą). Było to drugie spotkanie ZLO z mieszkańcami Jaworzna w ramach akcji Edukacja zdrowotna w zakresie profilaktyki schorzeń narządu ruchu oraz zdrowego stylu życia. Zadanie finansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Jaworzna. Pierwsze ? dedykowane seniorom i ich opiekunom ? miało miejsce 8 listopada.

Czytaj dalej...

Aktywne jaworznianki - po raz pierwszy!

aktywnejaworznianki 40Dla Pań, o Paniach, albo już aktywnych, albo tych, które aktywne pragną być, ale najpierw pragną dowiedzieć się czegoś o pokonywaniu trudności, o zmianie drogi życiowej w taki sposób, aby mogła ona bardziej niż dotychczas usatysfakcjonować, albo po porstu zmienić się, bo dotychczasowe osiągnięcia nie wystarczają

Aktywne Jaworznianki to seria spotkań, na pomysł których wpadły dwie... oczywiście jaworznianki, Panie Patrycja Kłósek i Karolina Boborowska. W zorganizowaniu spotkania pomogła Pani Monika Bryl - Zastępca Prezydenta Jaworzna.

Czytaj dalej...

Jak przebiegł wakacyjny lipiec w Jeleniu

Wakacje z Archetti 53 CustomWarsztaty teatralne, zajęcia plastyczne, zagadki, łamigłówki niebanalne, gry zespołowe, w tym integracyjne mecze w Boccię, różnorodne zajęcia muzyczne, ale i wycieczki, konkursy wokalne i oczywiście, jak to zawsze w Jeleniu - zajęcia szkółki wędkarskiej, które zostaną zakończone sprawdzianem nabytych umiejętności podczas zawodów.
"Archetti" Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna mająca siedzibę w Domu Kultury w Jeleniu to nie tylko, jak widać, orkiestrowe atrakcje, to różnorodna szeroka działalność wśród lokalnej dziecięcej społeczności, z czego zadowolone są zarówno dzieci, jak i ich rodzice, mający pewność że oddane pod opiekę pociechy, są w dobrych rękach.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z różnorodnych zajęć i wydarzeń w Lipcu, podczas wakacji w Archetii.
Autorem, zdjęć jest Pani Barbara Stachańczyk.


Czytaj dalej...

Lipcowy "Pchli Targ" na Małym Rynku

lilie140717 3Pchli targ na Małym Rynku w lipcu nie zanotował wzrostu odwiedzających, niemniej rzeczy do kupienia było sporo i ten mniejszy ruch trochę odbił się na cenach. Można było dobrze utargować, można było kupić coś taniej, niż kiedy miedzy stoiskami przeciskają się tłumy.

A więc bibeloty, figurki, stare portfele, czy też nieużywane od dawna przedmioty codziennego użytku, łącznie z niedziałającymi budzikami, czy też sprzętem radiowym.

Dobrze stoją na targu stare aparaty fotograficzne, choć dziś szczególnie cennych egzemplarzy nie było. Były natomiast lornetki, lunetki i etui na okulary oraz fikuśne popielniczki i porcelanowe i szmaciane laleczki.

Kilka zdjęć z Pchlego Targu poniżej. Zapraszamy w sierpniu ponownie zarówno sprzedających jak i kupujących.

Szczególnie polecamy wyszukanie w domach, na strychach, rzeczy, które z pozoru nadają się do wyrzucenia, a u handlarzy, czy też kolekcjonerów mogą osiągnąć tak zwane dobre ceny.

Jednym zdaniem - kupić nie kupić, potargować można.

Czytaj dalej...

Mamy zwycięzców konkursu Świat Zawodów!



swiat zawodow 2017 8Uroczysta Gala Laureatów II edycji konkursu ?Świat zawodów? odbyła się 5 czerwca 2017 r. o godzinie 10.30 w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie.   Zmagania z poezją, tworzenie jej na określony temat i dla określonego odbiorcy stanowiły temat I edycji konkursu ?Świat zawodów?.  Natomiast tegoroczna II  edycja dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych dotyczyła przygotowania logo wybranego zawodu z logotypem- sygnetem z nazwą zawodu  i hasłem reklamowym, co okazało się dla uczestników konkursu nie lada wyzwaniem.  Podjęli je jednak gimnazjaliści w kategorii collage oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w kategorii grafika wektorowa. Celem konkursu było przede wszystkim promowanie szkolnictwa zawodowego, kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i promowanie wiedzy o rynku pracy oraz rozwijanie zainteresowań artystycznych, kreatywności i umiejętności prezentowania własnych obserwacji, spostrzeżeń.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us