Menu

Artykuły filtrowane wg daty: listopada 2020 - Mojejaworzno.pl

I Ty możesz zostać św. Mikołajem

  • Dział: Breaking newsityswmokolaj20 2
Trwa świąteczna zbiórka słodyczy dla dzieci z dwóch ośrodków w Jaworznie. Można ją wesprzeć jeszcze tylko do piątku 4 grudnia. Akcja charytatywna organizowana jest już po raz czwarty przez grupę „Niepokonani Jaworzno”.

W ubiegłych latach zbiórce towarzyszył przejazd rowerzystów przebranych w stroje św. Mikołaja. Do akcji chętnie włączały się także grupy kolarzy z innych miast Zagłębia i Śląska. W tym roku jednak, z powodu podwyższonego ryzyka epidemicznego, postanowiono zrezygnować z rajdu ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów.

Zbiórkę rozpoczęto 25 listopada, a jej zakończenie planowane jest na najbliższy piątek, 4 grudnia.
Wtedy to będzie można jeszcze przynieść słodycze na jaworznicki rynek, gdzie w godzinach 17:00 – 18:00 koło rzeźby drwala odbierze je wolontariuszka. Wszystkie zebrane słodkości ucieszą podopiecznych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Jaworznie. Wolontariusze „Niepokonanych Jaworzno” dostarczą dzieciom prezenty w poniedziałek 7 grudnia.

Jeżeli osoby zainteresowane wsparciem zbiórki nie będą w stanie dostarczyć słodyczy w piątkowy wieczór, mogą indywidualnie umówić się z wolontariuszami na ich przekazanie.
Link do wydarzenia na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/events/155296009653706/

Aleksandra Urbanik  

ityswmokolaj20 5                          

Czytaj dalej...

I Turniej Nadziei Olimpijskich im. Janusza Gortata

  • Dział: Breaking news


boks29112020 9
Fotorelacja z I Turnieju Nadziei Olimpijskich im. Janusza Gortata. Fot. Mateusz Kubiak.

28 listopada w Hali MCKiS w Jaworznie odbył się I Turniej Nadziei Olimpijskich im. Janusza Gortata. Organizatorem była czołowa jaworznicka szkoła boksu - Akademia Boksu Roberta Gortata. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją autorstwa Mateusza Kubiaka.

Uczestnicy, młodzieżowi pięściarze z Jaworzna oraz przyjezdni reprezentanci klubów z innych miast stoczyli łącznie 23 emocjonujące walki. Jak informują organizatorzy - był to bardzo dobry sprawdzian przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski Młodzików i Młodziczek.

Jednym z najistotniejszych punktów gali była zwycięska jak się okazało, pożegnalna walka Ewy Białas, multimedalistki Mistrzostw Polski, uczestniczki Mistrzostw Świata i Europy, reprezentantki kadry narodowej. Utytułowana jaworznianka choć kończy bokserską karierę nie rozstaje się z ringiem. Swoją przygodę będzie kontynuować w charakterze trenerki.

boks29112020 37

Czytaj dalej...

Kalendarz Parafialny w św. Wojciechu

  • Dział: Breaking news


kalendarz2021
Ministranci z Parafii św. Wojciecha w Jaworznie wydali kalendarz na 2021 rok, przedstawiający zdjęcia ze świąt mszy, procesji, drogi krzyżowej itp.

Kalendarz można zakupić przy głównym wejściu do kościoła składając dowolną ofiarę.

Realny koszt wydruku jednego kalendarza wynosi 7 zł.

Wszystkie środki pozyskane ze sprzedaży są przeznaczone na wsparcie działań Służby Liturgicznej.

Za każdą ofiarę ministranci składają serdeczne Bóg zapłać.

kalsnd2021 1kalsnd2021 4kalsnd2021 5

Czytaj dalej...

Byczyna: Rusza dystrybucja kalendarza strażackiego

  • Dział: Breaking news

 

kalendarzbyczyna3
W sobotę 28 listopada Ochotnicza Straż Pożarna w Byczynie rozpoczyna kolportaż kalendarza na 2021 rok. Akcja ta od wielu lat cieszy się życzliwym przyjęciem oraz zainteresowaniem mieszkańców Byczyny i Jaworzna, w których ręce trafia kilkaset sztuk kalendarzy.

Czytaj dalej...

Komu zależy na rozwoju miasta?

  • Dział: Breaking news

zdaleka 1 2


Radni Koalicji Obywatelskiej nie chcą dalszego rozwoju naszego miasta.


studiumstudium1Udowodnili to, wstrzymując się od głosu nad projektem uchwały dotyczącej zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, twierdzą radni PIS i JMM mający większość w Radzie Miejskiej.

To dokument określający kierunek rozwoju miasta. Czyżby radni KO oprócz populizmu, nie mieli zdania na tak strategiczną sprawę?

Głosami radnych PiS i JMM projekt został przyjęty.

Jak poinformował radny Maciej Stanek, dzięki głosom PIS i JMM projekt został przyjęty, lecz opozycja wstrzymała się od głosu.
Tym gestem radni opozycji pokazali, że nie zależy im na dobrym kierunku rozwoju miasta. To strategiczny dokument dla naszego miasta i każdy radny powinien się wykazać ponadpartyjną odpowiedzialnością i pokazać mieszkańcom że dzięki takim decyzjom możliwe jest prowadzenie działań zwiększających potencjał miasta.

zdaleka 6

Czytaj dalej...

Projekt rozporządzenia: od soboty zostaną otwarte sklepy i usługi w galeriach i parkach handlowych

  • Dział: Breaking news

 

galena 6
Od soboty przywrócone zostanie funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw - zakłada rozporządzenie przyjęte w czwartek przez Radę Ministrów w trybie obiegowym z autopoprawkami.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na BIP RM, rząd przyjął go w czwartek w trybie obiegowym z autopoprawkami.

"Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenie.

Jak wskazano w nim, utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń.

"Od dnia 28 listopada 2020 r. zakłada się jednak przywrócenie możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw" - napisano.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw.

Nadal będą obwiązywać tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00), przy czym z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu.

Zgodnie z projektem, wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W przypadku hoteli działalność jest zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.

Zgodnie z projektem rozporządzenia targi i wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie w formie online. Zawieszona jest działalność parków rozrywki, dyskotek i klubów nocnych, a także siłowni, klubów fitness i aquaparków. Gastronomia prowadzi działalność wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co oznacza co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

W przypadku kasyn oraz obiektów działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety obowiązywać ma jedna osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

W transporcie publicznym obowiązują ograniczenia w liczbie osób: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

"Przewiduje się, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do dnia 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" - czytamy.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, w dalszym ciągu utrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

W projekcie zapisano, że nie były prowadzone pre-konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia. Jak dodano, rozporządzenie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, jeżeli prowadzą oni działalność związaną z ograniczeniami przewidzianymi w rozporządzeniu.

Zgodnie z projektem, rozporządzenie wchodzi w życie 28 listopada 2020 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta
galena 5 2

Czytaj dalej...

Mieszkanka Jaworzna nagrała wideo i zajęła drugie miejsce w konkursie IKEA

  • Dział: Breaking news


ikea1
Ponad 400 zgłoszeń wpłynęło na urodzinowy konkurs zorganizowany przez sklep IKEA w Katowicach. Zadaniem było przygotowanie pracy konkursowej na temat „Jak sklep IKEA pom
ógł zmienić Twoje życie na lepsze”. Najlepszy okazał się Pan Paweł z Lublińca. W nagrodę otrzymał kartę upominkową IKEA na urządzenie kuchni o wartości 20 000 zł. A tą - podobnie jak pozostali Klienci - będzie mógł zaprojektować, korzystając z usługi zdalnego projektanta. Warto skorzystać z takiej możliwość, bo do 20 grudnia br. trwa promocja - każde 1000 zł wydane na zakup kuchni lub sprzętu AGD to dodatkowe 100 zł rabatu na kolejne zakupy.

Dwuminutowy materiał wideo pokazujący scenki z codziennego życia, inspirowane codziennym korzystaniem z produktów IKEA, a wszystko to wykonane techniką fotografii poklatkowej oraz time laps - to pomysł, jaki Pan Paweł, postanowił wykorzystać przy tworzeniu pracy na konkurs organizowany przez IKEA Katowice z okazji 20-tych urodzin sklepu. Jego praca zdobyła największe uznanie.

- „Realizacja wymagała sporego nakładu czasu i pracy, a także sporej ilości zdjęć, ale potem już było „z górki” - mówi mieszkaniec Lublińca, któremu w stworzeniu wideo pomogła żona. – „Cenimy IKEA za genialność prostoty, którą oferuje. Spośród produktów szczególnie cenimy sobie komplet lamp RANARP, ilustracje w ramkach HOVSTA, które razem ze złotą półką SVENSHULT zdobią jedną ze ścian w naszym domu. Z praktycznych rozwiązań bardzo użytecznymi okazały się zasłony zaciemniające MAJGULL!” - opowiada zwycięzca.

Na konkurs wpłynęło ok. 430 zgłoszeń z całego województwa śląskiego.

- „Jesteśmy pod wrażeniem odzewu, a także kreatywności naszych Klientów. Wybór nie był łatwy. Wśród prac dominowały te stworzone przez osoby, którym IKEA towarzyszyła przy urządzeniu pierwszych, własnych mieszkań. Wielu Klientów pokazywało, jak dorastało razem z naszym sklepem. Obok głównych bohaterów - co ciekawe w takim samym stopniu były to kobiety, jak i mężczyźni - i produktów, jakie oferujemy, w materiałach bardzo często pojawiały się także dzieci i zwierzęta - mówi Monika Kosakiewicz-Komasara, kierownik ds. klienta biznesowego, lokalnego marketingu/zrównoważonego rozwoju IKEA w Katowicach.

Konkurs stał się okazją do garści wspomnień związanych ze sklepem, który mieszkańcy województwa śląskiego pokochali od razu.

- „Moja pierwsza wizyta w IKEA miała miejsce ok. 10 lat temu. Pamiętam, że w tamtym czasie kojarzyła mi się ona przede wszystkim z jej małymi drewnianymi ołówkami i zadowalającym wachlarzem możliwości w przyzwoitej, jak na początkującego studenta, cenie. A kupiłem... biurowy kosz na śmieci”- wspomina Pan Paweł. – „Pamiętam, jak pojechałam autobusem kupić sobie stolik LACK. Płaski karton, niewielkie gabaryty, myślałem, że „nie będzie problemu” z transportem. Na miejscu okazało się, że wymarzonego turkusu już nie ma, ale pomocny pan z obsługi pozwolił kupić stolik z ekspozycji. Niestety dostałam go już skręconego, jakoś nie przyszło mi do głowy odkręcić mu nogi, więc powrót ze sklepu autobusem był raczej z serii tych obciachowych. Ale dzięki temu rzeczywiście pamiętam pierwszy zakup w IKEA” - opowiada Pani Karolina z Jaworzna, która w urodzinowym konkursie zdobyła drugie miejsce. – „Pomysł na realizację materiału konkursowego przyszedł mi do głowy od razu. Chciałam pokazać na filmie, jak IKEA wpływała na moje życie przez te 20 lat” - dodaje Pani Beata z miejscowości Łęg, która zajęła trzecie miejsce.

Nagrodzeni (dla zwycięzcy to kartę upominkową IKEA na urządzenie kuchni o wartości 20 000 zł, zdobywca drugiego miejsca otrzymał kartę podarunkowa IKEA o wartości 10 000 zł, a trzeciego o wartości 5 000 zł) będą mogli zrealizować swoje marzenia, związane z urządzaniem, nie wychodząc z domu i zrobić zakupy na IKEA.pl lub korzystając z mobilnej Aplikacji IKEA. Co więcej, kupujący kuchnię mogą zaprojektować ją samodzielnie na stronie planowaniekuchni.ikea.pl lub w szkicowniku, a także skorzystać ze wsparcia zdalnego projektanta. Warto wybrać taką możliwość, bo do 20 grudnia trwa promocja - każde 1000 zł wydane na zakup kuchni lub sprzętu AGD to dodatkowe 100 zł rabatu na kolejne zakupy.

-„Sklep IKEA w Katowicach już od 20 lat cieszy się popularnością wśród mieszkańców województwa śląskiego. Stale rośnie także liczba klubowiczów IKEA Family. Kolejne pokolenia decydują się na urządzanie swoich pierwszych mieszkań lub domów produktami z oferty IKEA. Inni regularnie do nas wracają, zmieniając aranżacje swoich czterech kątów. Wśród najcześciej kupowanych produktów są m.in. szafy PAX czy kuchnie METOD z 25-letnią gwarancją. Ostatnie dwie dekady to czas zmian nie tylko w sklepie (chociażby poprzez jego rozbudowę o magazyn zewnętrzny), ale także zwyczajów zakupowych klientów, którzy coraz częściej zakupy robią z wykorzystaniem narzędzi online. W czasie pandemii koronawirusa ta forma stała się jeszcze bardziej popularna” - mówi Monika Kosakiewicz-Komasara.

W 2020 roku IKEA w Katowicach*, jako pierwsza w Polsce, zainicjowała usługę „Zamów i Odbierz” drive thru, dzięki której Klienci mogą zamówić zakupy poprzez www i odebrać je w sklepie. Realizację marzeń o pięknym, funkcjonalnym i zrównoważonym domu z ułatwionym odbiorem zamówionych produktów mogą również korzystać mieszkańcy Gliwic, Częstochowy oraz Bielska-Białej, w których to miastach zostały uruchomiono Punkty Odbioru Zamówień IKEA. Natomiast mieszkańcy Rybnika mogą korzystać ze - wzorowanego na IKEA NEAR YOU w Danii - Mobilnego Punktu Odbioru Zamówień IKEA, gdzie towar odbierany jest przez Klienta bezpośrednio z parkingu galerii handlowej.

- Zależy nam na budowaniu bliskości marki z konsumentami, nie tylko w najbliższym obszarze naszego sklepu a w całym województwie śląskim. Stąd decyzja o uruchomieniu nowych punktów. Taką opcję można wybrać po dokonaniu zakupów na stronie internetowej. Koszt tej usługi to 29 zł bez względu na wielkość zamówienia. Klient może kupić na przykład sam materac, ale też na przykład kuchnię i zapłaci tę samą cenę - 29 zł właśnie. Inaczej jest w przypadku dostarczenia produktu bezpośrednio do domu, kiedy to cena uzależniona jest od wielkości paczki – podkreśla kierownik ds. klienta biznesowego, lokalnego marketingu / zrównoważonego rozwoju IKEA w Katowicach. - Odpowiadając na oczekiwania Klientów IKEA w połowie listopada br. wprowadziła również nową usługę "Dostawa do Paczkomatów". Klienci kupujący produkty na stronie IKEA.pl mogą wybrać jeden z ponad 9 tysięcy Paczkomatów InPost w całej Polsce, do których trafi zamówienie - dodaje Monika Kosakiewicz-Komasara.

Te działania wpisują się w wartości i wizję IKEA, którą jest tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi. Od lat nieprzerwanie z dbałością o zrównoważony rozwój.

Zwycięskie filmy można zobaczyć na stronie IKEA:

https://www.ikea.com/pl/pl/stores/katowice/konkursu20latikeakatowicezobaczlistezwyciezcow-pubd4c80a10

ikea2

Czytaj dalej...

Niedzielski: chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu

  • Dział: Breaking news


ferie 1200
Chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu - powiedział w poniedziałek minister zdrowia. Dopytywany, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne, odpowiedział: "Tak, taki jest plan".

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach będzie przedłużone do 23 grudnia. Następnie między 23 grudnia a 4 stycznia w szkołach jest przerwa świąteczna, a po niej mają być ferie zimowe w jednym terminie dla uczniów w całym kraju - od 4 do 17 stycznia.

Minister zdrowia pytany był w poniedziałek w RMF FM, czy jest to już ostateczna decyzja. "To jest decyzja, która już zapadła" - odpowiedział szef resortu zdrowia.

"Chcemy, żeby w ferie wszyscy zostali w domu, żebyśmy spędzili je tak na prawdę wydłużając pewien czas obostrzeń, kwarantanny, czy izolacji, która sobie sami narzuciliśmy i w tym sensie chcemy po prostu wydłużyć ten okres, który początkowo zdefiniowaliśmy sobie do końca Świąt (Bożego Narodzenia - PAP), ale właśnie go wydłużyć po to, żeby nie rozpoczynać nauki, żeby tę naukę być może rozpocząć po 18 stycznia, zaczynając oczywiście od tych klas najmłodszych. To jest wszystko budowanie takiej bezpiecznej sytuacji" - powiedział Niedzielski.

Dopytywany, czy oznacza to, że w optymistycznym wariancie uczniowie najmłodszych klas mogliby wrócić do szkół po 17 stycznia, odpowiedział, że "w najoptymistyczniejszym wariancie". Zwrócił też uwagę, że do tego czasu są jeszcze prawie dwa miesiące.

Pytany zaś o ferie, wskazał: "Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że mamy pewien reżim, a potem puszczamy wszystkich na ferie, ludzie jeżdżą po Polsce, zarażają się, jest dużo interakcji, przebywają w hotelach. Dokonujemy jakiegoś wysiłku i potem tak po prostu marnujemy".

Odniósł się także do wypowiedzi, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne. "Tak, taki jest plan" - odpowiedział.

W sobotę premier na konferencji prasowej poinformował, że hotele pozostaną zamknięte do 27 grudnia.

Zgodnie z obecnymi obowiązującymi obostrzeniami do 29 listopada hotele są dostępne wyłącznie dla gości będących w podróży służbowej, zawodników będących na zgrupowań i zawodach sportowych, osób wykonujących zawód medyczny oraz dla pacjentów i ich opiekunów, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej (np. pacjenci onkologiczni i dializowani oraz mali pacjenci przebywający pod opieką osób dorosłych). (PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
ferie1200

Czytaj dalej...

Projekt na kwarantannę narodową: wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy

  • Dział: Breaking news


wirus0
Wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych; zakaz działalności fryzjerów i kosmetyczek, kin i siłowni; zgromadzenia i spotkania tylko do pięciu osób - to niektóre z obostrzeń z projektu rozporządzenia dot. ewentualnej kwarantanny narodowej.

Jak głosi pierwszy z paragrafów tego projektu: "Ustala się, że obszarem, na którym wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Projekt ten - podobnie jak dwa inne - opublikowano na stronie gov.pl w zakładce "koronawirus".

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że w ramach prac rządowych przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. "To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji" - zaznaczono w komunikacie rządu.

Przygotowano także trzy projekty rozporządzeń, które dotyczą: etapu odpowiedzialności mającego obowiązywać od 28 listopada do 27 grudnia br., etapu stabilizacji i powrotu najwcześniej od 28 grudnia br. do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną oraz kwarantanny narodowej, która mogłaby zostać wprowadzona "w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie".

Wszystkie trzy projekty udostępniono do konsultacji. Wprowadzenie proponowanych zapisów zależałoby m.in. od sytuacji epidemicznej.

Zgodnie z ostatnim z tych projektów - odnoszącym się do ewentualnej tzw. kwarantanny narodowej - hotele mogłyby funkcjonować tylko dla gości służbowych, sportowców, medyków, zaś gastronomia działałaby wyłącznie na wynos i na dowóz.

Według projektu osoba przekraczająca granicę RP w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP byłaby zobowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Z obowiązku tego wyłączeni byliby m.in. rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów i uczniowie pobierający nauki w Polsce.

Jak przewidziano - co do zasady - zakazano by organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, w tym wesel, komunii i konsolacji. Wyjątkiem byłyby np. "imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących".

Do odwołania przemieszczanie się osób byłoby możliwe tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych. Ponadto zapisano, że "w godz. 8–16 przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia (...) może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej".

Nadal - od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 - obowiązywałyby "godziny dla seniorów", czyli osób powyżej 60. roku życia. W galeriach handlowych mogłyby - zgodnie z projektem - działać tylko wybrane sklepy zaś limit zagęszczenia klientów wynosiłby jedną osobę na 20 m.kw., takie samo zagęszczenie byłoby dopuszczalne podczas sprawowania kultu religijnego.

W komunikacji publicznej mogłoby w jednym pojeździe być przewożonych nie więcej osób niż wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących

Wydarzenia sportowe odbywałyby się bez udziału publiczności, a targi i inne tego typu wydarzenia zbiorowe mogłyby się odbywać wyłącznie on-line.

Jak przewidziano edukacja odbywałaby się nadal zdalnie, także w urzędach administracji publicznej kierownicy i dyrektorzy tych urzędów polecaliby pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury.

Warunkiem przyjęcia m.in. do zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub domu pomocy społecznej byłby negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa.

covid5

Jednocześnie na rządowej stronie poinformowano, że uwagi w ramach konsultacji do projektu dotyczącego kwarantanny narodowej można zgłaszać do 27 listopada br. do godz. 20. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych; zakaz działalności fryzjerów i kosmetyczek, kin i siłowni; zgromadzenia i spotkania tylko do pięciu osób - to niektóre z obostrzeń z projektu rozporządzenia dot. ewentualnej kwarantanny narodowej.

Jak głosi pierwszy z paragrafów tego projektu: "Ustala się, że obszarem, na którym wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Projekt ten - podobnie jak dwa inne - opublikowano na stronie gov.pl w zakładce "koronawirus".

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że w ramach prac rządowych przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. "To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji" - zaznaczono w komunikacie rządu.

Przygotowano także trzy projekty rozporządzeń, które dotyczą: etapu odpowiedzialności mającego obowiązywać od 28 listopada do 27 grudnia br., etapu stabilizacji i powrotu najwcześniej od 28 grudnia br. do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną oraz kwarantanny narodowej, która mogłaby zostać wprowadzona "w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie".

Wszystkie trzy projekty udostępniono do konsultacji. Wprowadzenie proponowanych zapisów zależałoby m.in. od sytuacji epidemicznej.

Zgodnie z ostatnim z tych projektów - odnoszącym się do ewentualnej tzw. kwarantanny narodowej - hotele mogłyby funkcjonować tylko dla gości służbowych, sportowców, medyków, zaś gastronomia działałaby wyłącznie na wynos i na dowóz.

Według projektu osoba przekraczająca granicę RP w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP byłaby zobowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Z obowiązku tego wyłączeni byliby m.in. rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów i uczniowie pobierający nauki w Polsce.

Jak przewidziano - co do zasady - zakazano by organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, w tym wesel, komunii i konsolacji. Wyjątkiem byłyby np. "imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących".

Do odwołania przemieszczanie się osób byłoby możliwe tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych. Ponadto zapisano, że "w godz. 8–16 przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia (...) może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej".

Nadal - od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 - obowiązywałyby "godziny dla seniorów", czyli osób powyżej 60. roku życia. W galeriach handlowych mogłyby - zgodnie z projektem - działać tylko wybrane sklepy zaś limit zagęszczenia klientów wynosiłby jedną osobę na 20 m.kw., takie samo zagęszczenie byłoby dopuszczalne podczas sprawowania kultu religijnego.

W komunikacji publicznej mogłoby w jednym pojeździe być przewożonych nie więcej osób niż wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących

Wydarzenia sportowe odbywałyby się bez udziału publiczności, a targi i inne tego typu wydarzenia zbiorowe mogłyby się odbywać wyłącznie on-line.

Jak przewidziano edukacja odbywałaby się nadal zdalnie, także w urzędach administracji publicznej kierownicy i dyrektorzy tych urzędów polecaliby pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury.

Warunkiem przyjęcia m.in. do zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub domu pomocy społecznej byłby negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa.

Jednocześnie na rządowej stronie poinformowano, że uwagi w ramach konsultacji do projektu dotyczącego kwarantanny narodowej można zgłaszać do 27 listopada br. do godz. 20. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Czytaj dalej...

POGOTOWIE ZAKUPOWE GALERII GALENA

  • Dział: Breaking newsmiasto40317 32 HDR 1200
Galeria Galena, włącza się do czynnej walki z koronawirusem i uruchamia program wsparcia społecznego dla mieszkańców Jaworzna, którzy z różnych powodów mają problemy ze zrealizowaniem swoich potrzeb zakupowych.

Pogotowie Zakupowe, bo pod takim szyldem będzie funkcjonować akcja, skierowane jest do osób w kwarantannie, niepełnosprawnych oraz seniorów, którzy nie mogą lub mają problemy z opuszczeniem miejsca zamieszkania i nie są w stanie sami zrealizować podstawowych zakupów. Aby wziąć udział w akcji wystarczy zadzwonić pod dedykowany numer telefonu: 536 042 114 i ustalić z koordynatorką listę zakupów oraz termin ich dostarczenia. Zażyczyć można sobie praktycznie każdej rzeczy – począwszy od środków czystości, przez artykuły spożywcze, po materiały plastyczne. Właściwie wszystko, co dostępne jest w funkcjonujących sklepach Galerii Galena. Ustalona lista nie ma granicy ilościowej, jednak zakupy winny mieścić się między 100zł a 300zł. Rozliczenie zakupów nastąpi w momencie dostarczenia zamówienia i możliwe będzie wyłącznie w postaci gotówki – koordynator skontaktuje się z każdym Uczestnikiem przed przyjazdem i przekaże informacje o dokładnej kwocie widniejącej na paragonie.

To nie koniec wsparcia, jakie Galeria Galena przygotowała w ramach swojego projektu, bowiem każdy uczestnik otrzyma darmowy posiłek, zakupiony w punktach restauracyjnych na terenie obiektu. Obiad zostanie dostarczony wraz z zamówieniem, w terminie ustalonym z koordynatorką akcji.

Akcja trwa od poniedziałku do piątku i startuje już 19 listopada!

Ilość uczestników danego dnia limitowana jest do 15.

Regulamin oraz szczegóły dostępne są na www.galeriagalena.pl.

Galeria Galena to wielofunkcyjny obiekt handlowy otwarty w 2015 roku w Jaworznie. Na powierzchni handlowej bliskiej 35 000m2, oferuje Klientom dostęp do takich marek jak: Carrefour, Multikino, Reserved, RTV EURO AGD, SMYK, TEDi, Rossmann, Pepco, Martes Sport, H&M, Douglas, Dealz, CCC, 4F i wiele innych. Nierozłączną częścią galerii jest powstały w 2019r. roku park handlowy, gdzie swoją działalność prowadzą: Decathlon, Maxi Zoo oraz Action. Galeria Galena odpowiednio dobranym tenant-mixem zapewnia pełne doświadczenie zakupowo-rozrywkowe wszystkim odwiedzającym i jest wiodącym centrum handlowym w Jaworznie.
miasto40317 30 HDR 1200

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us