Menu

Artykuły filtrowane wg daty: czerwca 2020 - Mojejaworzno.pl

Miliony dla Jaworzna od rządu Prawa i Sprawiedliwości

 • Dział: Breaking news

 

dudaperformance 11
dudaperformance 3W piątek 26 czerwca 2020 r., w Urzędzie Miejskim w Jaworznie został wręczony symboliczny czek na 7,9 mln zł w ramach nowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. Program dotacyjny dla samorządów z całej Polski powstał z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy jako odpowiedź na problemy samorządów związane z mniejszymi wpływami do budżetu, których przyczyną jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.

W obecności przedstawicieli Rady Miejskiej , symboliczny czek z rządowym wsparciem finansowym - w wysokości blisko 8 mln zł - na ręce Moniki Bryl, Zastępcy Prezydenta Miasta, wręczył Dariusz Starzycki, Wicemarszałek Województwa Śląskiego - w imnieniu Poseł na Sejm RP Ewy Malik. Środki przekazane przez Rząd RP będzie można wykorzystać na społecznie niezbędne inwestycje, jak np. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także na pozostałe, kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców, lokalnie działania.

dudaperformance 26- Cieszę się, że Jaworzno otrzyma wsparcie rządowe na inwestycje w mieście. Prezydent RP Andrzej Duda, inicjując Fundusz Inwestycji Samorządowych, chciał pomóc samorządom i zapewnić wsparcie, które realnie zapobiegnie rezygnowaniu przez samorządy z inwestycji przygotowanych i zaplanowanych już w ich tegorocznych budżetach. To przełomowy program, który jeszcze szybciej i sprawniej pozwoli przezwyciężyć kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa, a samorządom umożliwi dokończenie ważkich dla miast inwestycji. W skali całego kraju zostanie rozdysponowane 6 mld zł. Oto dowód potwierdzający jak skutecznie i zgodnie z rzeczywistymi potrzebami działa samorządowa tarcza antykryzysowa  – mówi Dariusz Starzycki, Wicemarszałek Województwa.

dudaperformance 15Pieniądze będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji.

 

- Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o przyznanej dotacji dla Jaworzna w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Odczuwamy finansowe skutki pandemii; do tej pory wydaliśmy prawie 3 mln zł na działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

dudaperformance 20Zaplanowane w budżecie miasta dochody były na obniżonym poziomie. Teraz, dzięki prawie 8 mln zł będziemy mogli dalej inwestować i poprawiać warunki życia jaworznian. To także wymierne zabezpieczenie finansowe dla miejskiego budżetu – podkreśla Monika Bryl, Wiceprezydent Miasta Jaworzna.

Samorządy lokalne  - z powodu trudnej sytuacji gospodarczej, której przyczyną jest pandemia koronawirusa - utraciły w ostatnich miesiącach część wpływów z podatków PIT i CIT.

Skutecznym przeciwdziałaniem, powstałym z inicjatywy Prezydenta RP oraz Rządu RP, jest propozycja Funduszu Inwestycji Samorządowych. Jaworzno z funduszu otrzyma 7 908 390,00 zł.

dudaperformance 21Te środki mogą być również dodatkowym wsparciem do inwestycji korzystających już z rządowych dotacji, chociażby z Funduszu Dróg Samorządowych, gdzie dopłata wynosi od 50 do 80 proc.

 

Samorządy podnosiły, że z uwagi na obecną sytuację może być im potrzebne dodatkowe wsparcie do wkładu własnego - te pieniądze też będą temu służyły – zaznacza Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.

dudaperformance 22Ważne: wsparcie jest bezzwrotne. Środki będą mogły być przeznaczone na dofinansowanie inwestycji, a nie na zadania bieżące. Jak zapewnia strona rządowa: odpowiednie przepisy mogą być uchwalone już w lipcu 2020 r.

Fundusz będzie wsparciem dla:

 • Samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.

 • dudaperformance 23 Małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów.

  To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy.
 •  Mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje bez przeszkód będą mogły być inicjowane i kontynuowane, co z kolei przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce: firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy na najbliższym targowisku.

dudaperformance 25Założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych:

Łącznie program to 6 mld zł (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy/powiaty inwestycji. Kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z relacji wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów. Pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku i nie trzeba będzie ich zwracać.
Jak będzie wyglądało składanie wniosków:

Każdy samorząd będzie wnioskował do wojewody o przyznanie środków na inwestycje.

Proponowany i wstępny harmonogram:

 • początek sierpnia - rozpoczęcie naboru wniosków,
 • połowa sierpnia - zakończenie naboru wniosków,
 • początek września - wypłata do samorządów (za pośrednictwem wojewodów)
Czytaj dalej...

Jaworznianie udzielają poparcia Andrzejowi Dudzie

 • Dział: Breaking news


dudaperformance 15
Odczytaniem listy poparcia jaworznian dla kandydatury Pana Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej powitał Pan Dariusz Starzycki, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Jaworznie, członków i sympatyków partii, aby u kresu kampanii wyborczej przed pierwszą turą głosowania podziękować i zachęcić do aktywności do samego końca kampanii przed ciszą wyborczą, oraz do głosowania na kandydata, który jako jedyny ma doskonały program wyborczy i gwarantuje naszej Ojczyźnie rozwój, stabilność i gwarancję powodzenia zarówno wewnątrz naszych granic, jak i poza nimi.
listapoparciaduda 0620

Z tego popołudnia prezentujemy serię zdjęć oraz wymienioną listę jaworznian oficjalnie popierających kandydata PIS


dudaperformance 42

Czytaj dalej...

I miejsce młodej flecistki z Jaworzna na międzynarodowym konkursie

 • Dział: Breaking news


zasia jastrzemska 1
Zofia Jastrzemska uczy się gry na flecie piąty rok w klasie Alicji Molitorys. Uczennica Państowowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie już w poprzednich latach odnosiła sukcesy. Rok temu zajęła II miejsce podczas V Wiosennych Konfrontacji Młodych Flecistów w Lublińcu. Natomiast na prestiżowych XXVIII Konfrontacjach Instrumentów Dętych Drewnianych w Oławie pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej otrzymała wyróżnienie. W tym roku szkolnym wszystkie konkursy zaplanowane za wiosnę zostały odwołane.  Konieczność nauki zdalnej nie zniechęciły Zosi, wręcz przeciwnie! Uczennica przygotowała program znacznie wykraczający poza podstawę programową. Jej umiejętność gry współczesnych technik fletowych zaskoczyła jurorów z Wielkiej Brytanii. Zwycięskie nagranie video jest efektem talentu Zosi, jej wytrwałej pracy oraz cierpliwości (wielokrotne nagrywanie).

W konkursie FluteFlight Online Competition wzięli udział fleciści z 27 krajów. Zofia Jastrzemska, lat 11, została zwyciężczynią w kategorii do lat 14 (U14).
W czwartek 25 czerwca o godzinie 20:30 Zofia Jastrzemska wystąpi na koncercie laureatów, który odbędzie się w formie streamingu na kanale YouTube.

Wyniki we wszystkich kategoriach:

 

RESULTS
U14 - Joint winners Elisa Borg 12 (Malta) and Zofia Jastrzemska 11 (Poland) 
U18 - Winner Daisy Noton 17 (England) Highly commended Liesl Vanoverberghe 16 (Belgium) and Maria Koriakina 18 (Russia)
18 - 108 ( B ) Joint Winners Alisa Klimanska (Latvia) and Karen Wong (Hong Kong)
Highly commended Tilly Coulton (UK) Yana Shcharbakova (Belarus), Ivana Vukojevic (Croatia)
18-108 (C) Winner Klara Spratt Marcusson (Sweden)  Highly Commended Hannah Lindsey-Clarke (UK)
 
We would also like to give a special mention to  
Lucas Lau (Hong Kong) and Richard Pinsent (England)  outstanding 10 year-olds - 'ones to watch' 
Justine Swainson (UK) - for a mature performer (!) for extraordinarily sensitive playing
Kate Hunt (Italy) for incredible playing and proving that it's never too late!
zasia jastrzemska 2
Czytaj dalej...

40 mln zł na kontach śląskich przedsiębiorców

 • Dział: Breaking news 2

wniosek postojowe 1200

Ponad 40 milionów zł trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego w województwie śląskim. W całym kraju kwota wypłaconych świadczeń postojowych to blisko 340 mln zł. Dalsze wypłaty pieniędzy z tarczy antykryzysowej będą realizowane w kolejnych dniach i tygodniach.

Z najnowszych danych wynika, że ZUS wypłacił już świadczenia postojowe na kwotę ponad 339 mln złotych. Przelewy dotarły do 169 tys. osób. - W województwie śląskim do 24 kwietnia wsparcie w postaci świadczenia postojowego otrzymało ponad 20 tys. osób. Kwota wypłaty to ponad 40 mln 448 tys. zł. Najwięcej świadczeń trafiło do klientów sosnowieckiego oddziału ZUS. Postojowe otrzymało tu 4191 osób (przedsiębiorców i samozatrudnionych) na kwotę ponad 8 mln 351 tys. zł - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

W pozostałych śląskich oddziałach ZUS wypłaty dla samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych kształtowały się następująco:

 • Oddział ZUS w Bielsku-Białej - liczba osób - 2630; suma wypłaconych świadczeń - ponad 7 mln 97 tys. zł
 • Oddział ZUS w Chorzowie - liczba osób - 3118; suma wypłaconych świadczeń - ponad 6 mln 214 tys. zł
 • Oddział ZUS w Częstochowie - liczba osób - 2630; suma wypłaconych świadczeń - ponad 5 mln 315 tys. zł
 • Oddział ZUS w Rybniku - liczba osób - 3765; suma wypłaconych świadczeń - ponad 7 mln 619 tys. zł
 • Oddział ZUS w Zabrzu - liczba osób -2917; suma wypłaconych świadczeń - ponad 5mln 851 tys. zł

Wypłaty postojowego są realizowane na bieżąco. Codziennie kolejni przedsiębiorcy i zleceniobiorcy będą otrzymywać środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na taką pomoc, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej. Pomocne w tym może być składanie ich za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, to zmniejsza ryzyko popełnienia błędów i tym samym przyspiesza ich załatwianie – dodaje rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, by pomóc w uniknięciu takich podstawowych błędów - jak chociażby brak numeru rachunku bankowego - uruchomił specjalny system, który pomoże przy wypełnianiu papierowych wniosków. Błędnie wypełnionego dokumentu np. z brakującym numerem rachunku bankowego nie będzie można wydrukować, a tym samym przesłać do ZUS.

Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS. W całym kraju od 1 do 24 kwietnia złożono 1,6 mln wniosków o pomoc z tarczy, w tym: wnioski o zwolnienie ze składek – ok. 1,2 mln, wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - 333 tys., wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców - 50 tys.

 

zuslogo 1

40 mln zł na kontach śląskich przedsiębiorców

Ponad 40 milionów zł trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego w województwie śląskim. W całym kraju kwota wypłaconych świadczeń postojowych to blisko 340 mln zł. Dalsze wypłaty pieniędzy z tarczy antykryzysowej będą realizowane w kolejnych dniach i tygodniach.
Z najnowszych danych wynika, że ZUS wypłacił już świadczenia postojowe na kwotę ponad 339 mln złotych. Przelewy dotarły do 169 tys. osób. - W województwie śląskim do 24 kwietnia wsparcie w postaci świadczenia postojowego otrzymało ponad 20 tys. osób. Kwota wypłaty to ponad 40 mln 448 tys. zł. Najwięcej świadczeń trafiło do klientów sosnowieckiego oddziału ZUS. Postojowe otrzymało tu 4191 osób (przedsiębiorców i samozatrudnionych) na kwotę ponad 8 mln 351 tys. zł - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
W pozostałych śląskich oddziałach ZUS wypłaty dla samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych kształtowały się następująco:
Oddział ZUS w Bielsku-Białej - liczba osób - 2630; suma wypłaconych świadczeń - ponad 7 mln 97 tys. zł
Oddział ZUS w Chorzowie - liczba osób - 3118; suma wypłaconych świadczeń - ponad 6 mln 214 tys. zł
Oddział ZUS w Częstochowie - liczba osób - 2630; suma wypłaconych świadczeń - ponad 5 mln 315 tys. zł
Oddział ZUS w Rybniku - liczba osób - 3765; suma wypłaconych świadczeń - ponad 7 mln 619 tys. zł
Oddział ZUS w Zabrzu - liczba osób -2917; suma wypłaconych świadczeń - ponad 5mln 851 tys. zł
Wypłaty postojowego są realizowane na bieżąco. Codziennie kolejni przedsiębiorcy i zleceniobiorcy będą otrzymywać środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na taką pomoc, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej. Pomocne w tym może być składanie ich za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, to zmniejsza ryzyko popełnienia błędów i tym samym przyspiesza ich załatwianie – dodaje rzeczniczka.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, by pomóc w uniknięciu takich podstawowych błędów - jak chociażby brak numeru rachunku bankowego - uruchomił specjalny system, który pomoże przy wypełnianiu papierowych wniosków. Błędnie wypełnionego dokumentu np. z brakującym numerem rachunku bankowego nie będzie można wydrukować, a tym samym przesłać do ZUS.
Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS. W całym kraju od 1 do 24 kwietnia złożono 1,6 mln wniosków o pomoc z tarczy, w tym: wnioski o zwolnienie ze składek – ok. 1,2 mln, wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - 333 tys., wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców - 50 tys.

Czytaj dalej...

28 lat Stowarzyszenia Abstynentów Razem

 • Dział: Breaking newsabstynenci 6
abstynenci 9W sobotę, 20 czerwca odbyło się rocznicowe spotkanie członków Stowarzyszenia Abstynentów RAZEM. 28 lat działalności ma za sobą wielu jego członków ale wszyscy, którzy w trakcie tego czasu przystąpili do wspaniałej idei życia bez uzależniających używek, są godni największego uznania.

Spotkanie odbyło się w Klubie Relax i miało w pierwszej części oficjalny, oraz artystyczny charakter, a w części drugiej było pełna rozmów, wspomnień i... tańców, zabawą.
Jak zwykle przyjęto w poczet stowarzyszenia nowych członków, uhonorowano tych, którzy mają za sobą kolejne lata trzeźwości i złożono podziękowania na ręce współpracujących organizacji oraz osób - terapeutów, urzędników i bezinteresownych sympatyków.

abstynenci 10Wielką satysfakcję ze świetnego prosperowania stowarzyszenia wyraził prezes Pan Zbigniew Smalcerz

Część artystyczną ubarwiły Natalia Smalcerz, Patrycja Słowińska oraz duet Alex Tura i Darek Fec.

Jak to jest, że życie bez alkoholu jest takie niepopularne?
A przecież najgorsze, co może przytrafić się człowiekowi, to zbytnie zaprzyjaźnienie z substancją chemiczną, która potrafi zrobić z człowiekiem co zechce, kiedy zechce. Bez żadnych wyrzutów, bez litości niszczy zdrowych ludzi, przykładne małżeństwa, kochające się rodziny, prosperujące firmy, dobrze zapowiadające się talenty, odbiera pieniądze, miłość i rozum.

Jak to jest, że tak trudno przekonać kogokolwiek, że rozpoczęcie przygody z alkoholem może skończyć się tragicznie? Bo każdy, komu zwrócimy na to uwagę powiada: "Mnie to nie grozi, bo ja wiem, jak pić i ile mogę pić, aby ominęło mnie najgorsze".

abstynenci 11Tak mówili również ci, którzy dziś liczą każdy dzień od momentu, kiedy wypili ostatni łyk. U jednych są to już lata, u innych miesiące. Ale każdy z nich najpierw musiał stracić bardzo wiele, aby zrozumieć, że nie warto było korzystać ze wspaniałego uczucia, jakim jest stan podchmielenia, upojenia, nawet, jeśli piło się na początku bez przykrych następstw. Następstwa nadeszły niespodziewanie, nie wiedzieć kiedy, ale nawet one nie nalały rozumu do pragnącej procentów głowy. Bo jedynym, co się liczyło, był łyk, pozwalający zapomnieć o pragnieniu, o bólu, o teraźniejszości.
Szczęśliwy ten, który na swojej drodze spotkał podobnych jemu, którzy pomogli mu zostawić to świństwo, którzy zechcieli być z nim, kiedy do wódki ciągnęło, a trzeba było się pragnieniu przeciwstawić.
Stracił wszystko, życie stanęło na krawdzi przepaści, a przyjaciele zatrzymali go i wsparli w budowaniu wszystkiego od nowa.

abstynenci 3 Klub Abstynentów "Razem" powstał w Jaworznie w 1992 roku z inicjatywy tych, którzy dość mieli poniewierania przez alkohol, którzy zapragnęli razem pokonywać słabości i pomagać w tym innym.

To już 28 lat od kiedy Klub działa, stając się dziś Stowarzyszeniem zrzeszającym ponad 200 zadeklarowanych osób oraz tych, którzy nie przystąpili formalnie do organizacji, ale korzystają z pomocy, uczą się życia.

Dziwne, prawda, że człowiek rodzi się bez jakiejkolwiek potrzeby korzystania z alkoholu. W trakcie dorastania, dojrzewania odkrywa przemożną moc zniewalającej substancji, używa jej nie wiedzieć po co, doznaje często przykrych chwil związanych ze stanem nietrzeźwości, ale mimo to pije dalej, choćby od okazji do okazji.

abstynenci 13Pewna część ludzi, ale nikt nie potrafi stwierdzić, kto to będzie, popada w uzależnienie, które powoduje przerażające szkody w organizmie, w rodzinie, w środowisku. I wcale nie są to tylko tak zwani pospolici pijacy. Jest wśród nich wielu inżynierów, lekarzy, aktorów, muzyków, biznesmenów, również kobiet, a co najgorsze, sporo dzieci, młodzieży.
Części z nich udaje się spotkać kogoś, kto potrafi pomóc, kto przerwie ten koszmarny krąg uzależnienia i poprowadzi w trzeźwości dalej.

Wszystko o Klubie Abstynentów można przeczytać na stronie internetowej  www.razem.rzsa.pl .

Czytaj dalej...

Odnowa fizyczna - ważna sprawa

 • Dział: Breaking news

 

ogrodk
Już sąDwa odremontowane urządzenia do ćwiczeń przy ul. Matejki pojawiły się w Ogródku Jordanowskim po tym, jak mieszkańcy zgłosili ich uszkodzenie do radnego z dzielnicy Pana Macieja Stanka. Radny dziękuje za szybką reakcję MZNK w Jaworznie.

We wszystkie ciepłe i niedeszczowe dni zapraszamy do korzystania z profesjonalnych urządzeń.

ogrodk2

Czytaj dalej...

Zmiany w niektórych jaworznickich parafiach - nowi duszpasterze, nowi proboszczowie

 • Dział: Breaking newszmiany parafie0620
Czerwiec tradycyjnie jest momentem ogłaszania zmian duszpasterskich w naszych parafiach. 18 czerwca Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wręczył w Kurii dekrety nowym administratorom, a także kapłanom przechodzącym na emeryturę i neoprezbiterom, obejmującym swoje pierwsze parafie.

Na emeryturę przechodzą następujący księża, którzy przez wiele lat byli proboszczami i administratorami parafii: ks. Donat Manterys z parafii św. Józefa w Sosnowcu, ks. Czesław Mielczarek z parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie-Grodźcu oraz ks. Stanisław Pyla z parafii św. Barbary w Jaworznie-Podłężu.

Za stroną diecezja.sosnowiec.pl - więcej tamże.

Ks. Janusz Glanowski, dotychczasowy administrator parafii Świętego Krzyża w Jaworznie - Jeleniu, zostanie następcą ks. Pyli w parafii na jaworznickim Podłężu. Jego miejsce w Jeleniu zajmie jako administrator ks. Jan Wadas, dotychczas posługujący w parafii św. Jana Chrzciciela w Bukownie. Administrowaniem parafii w Bukownie zajmie się dotychczasowy wikariusz parafii w Jaworznie - Byczynie, ks. Dariusz Jaros. Następcą ks. Manterysa w parafii św. Józefa w Sosnowcu będzie dotychczasowy wikariusz parafii NMP Różańcowej w tym samym mieście, ks. Dariusz Kujawa.
Do diecezji wraca także dwóch księży, którzy posługiwali za granicą. Ks. Stanisław Łabuda, dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w angielskim Bristolu, mianowany został administratorem parafii św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu, zaś ks. Marek Zaręba (ostatnio pracujący w Austrii, a wcześniej w Zambii) - administratorem parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie.

Parafie dla neoprezbiterów to wspólnoty św. Andrzeja Boboli w Bukownie, gdzie pracę rozpocznie ks. Adam Rogal, oraz św. Barbary w Sosnowcu, gdzie posługiwać będzie ks. Jakub Zuchowicz.

Kilku księżom Biskup powierzył także nowe zadania duszpasterskie. Ks. Robert Gacek został mianowany Diecezjalnym Moderatorem Ruchu Światło – Życie, ks. Paweł Tracz - referentem Wydziału Finansowo – Gospodarczego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odpowiedzialnym za nowy Dom Diecezjalny w Czeladzi. Ks. Marek Łabuda został kapelanem Oddziału Gminnego Związku OSP w Kluczach, zaś ks. Czesław Rechul kapelanem Nowego Szpitala w Olkuszu.

18 czerwca to także dzień konferencji księży dziekanów w Kurii. Spotkanie poświęcone było m.in. zasadom duszpasterstwa w czasie epidemii oraz wyzwaniom stojącym w związku z tym przed duchownymi.

zmiany parafie0620a

%MCEPASTEBIN%
Czytaj dalej...

Salwator Zimowski - reżyser odpowiada na pytania

 • Dział: Breaking news


Wywiad w radio
Po pierwszym, premierowym materiale radia SIET mamy dla Państwa kolejny film nagrany w siedzibie radia, a będący zapisem rozmowy dziennikarki z reżyserem Salwatorem Zimowskim na temat nakręconego przezeń filmu traktującego na jakże wrażliwy temat ... filii...

radioseit1

Czytaj dalej...

Premierowy materiał Radia SIET

 • Dział: Breaking news

 

radioseit1
zarzadamarantNowopowstałe radio Siet, wzorem innych rozgłośni działających w obecnym trudnym czasie, publikowało będzie na wizji „sprawy ważne, pilne i nie cierpiące zwłok”. Taka informację otrzymałem od założycieli i udziałowców owego medium.

Czym są sprawy ważne? Otóż wszystkim tym, co w sposób subiektywny oraz jednostronny ustali zarząd.

Czym są rzeczy pilne? To wszystkie niusy, nie starsze niż miesiąc.

Czym są kwestie nie cierpiące zwłok? W sumie nie wiadomo. Na moją sugestię, że wystąpiła tu pewnie jakaś literówka, zarząd uparł się ze tak ma być, bo brzmi dobitniej i ciekawiej.

Zapraszamy na premierowy materiał no czasie

radiosiet2

Czytaj dalej...

Kampania prezydencka w Jaworznie - spotkanie z Poseł Jadwigą Wisniewską

 • Dział: Breaking newsjwisniewskajno20206 122

jwisniewskajno20206 98W niedzielę, 14 czerwca na jaworznickim rynku odbyło się spotkanie w ramach kampanijnej akcji wyborczej Prezydenta Andrzeja Dudy pt. „Łączy Nas Polska”.

„Jaworzno cały czas aktywne w kampanii Prezydenta RP Andrzeja Dudy! Podczas kolejnej akcji poparcia, dzisiaj na Rynku wsparli nas m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Posłowie na Sejm RP Ewa Malik oraz Waldemar Andzel, Radni Sejmiku Województwa Śląskiego, Radni Miejscy, Członkowie oraz Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości.

Cieszę się z tak udanej akcji poparcia Prezydenta Polski i dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie” - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Wicemarszałek województwa i jednocześnie Przewodniczący jaworznickich struktur PiS Dariusz Starzycki.

jwisniewskajno20206 85Mieszkańcy Jaworzna, w tym członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości mogli spotkać się w niedzielne przedpołudnie z Panią Europoseł Jadwigą Wiśniewską w ramach trwającej kampanii wyborczej.

Pani Jadwiga Wiśniewska jest Posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa śląskiego, wiceprezesem okręgu częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości i członkinią rady politycznej tej partii. W swoim wystąpieniu przedstawiła najważniejsze dokonania Prezydenta Andrzeja Dudy zrealizowane w ubiegającej kadencji i plany na przyszłość, jeśli Naród zadecyduje o Jego wyborze na kolejną kadencję.

Oddając głos na kandydata PiS, Polacy mają pewność jutra, merytoryczne przywództwo w kraju nadal niepodległym i niezawisłym, wolnym od obcych wpływów i ingerencji w nasze sprawy zastrzeżone dla narodu.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us