Menu

Artykuły filtrowane wg daty: stycznia 2021 - Mojejaworzno.pl

V Festiwal Piosenki „O wolności”

 • Dział: Breaking news

 

Walkę z systemem komunistycznym toczono za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji.
festpioswolnosc21Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności.

Festiwal skierowany jest do osób w wieku 10-25 lat (w ramach dwóch osobnych kategorii wiekowych), będących zarówno amatorami, jak też młodymi artystami skupionymi wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół muzycznych, ognisk artystycznych, harcerstwa oraz innych organizacji i instytucji. Na naszej scenie mogą wystąpić soliści oraz zespoły. W zgłoszeniu należy podać liczbę uczestników, wybrany do zaprezentowania utwór oraz wymagania sprzętowe.

Już od pierwszej edycji Festiwalu, która odbyła się w 2017 r., w projekcie biorą udział uczestnicy z terenu całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo: preeliminacje (online) oraz finał (występ na scenie przed komisją konkursową). Pierwszy Festiwal odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej edycji prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni. Od samego początku wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

W 2021 r. zapraszamy do udziału w piątej już edycji Festiwalu Piosenki „O wolności”.  

Celem konkursu, który odbywa w formie przeglądu muzycznego, jest

 • edukacja historyczna poprzez sztukę muzyczną,
 • kształtowanie postaw patriotycznych,
 • zachęcenie do refleksji nad treścią utworu poprzez pracę nad własną aranżacją,
 • rozwijanie wrażliwości oraz aktywności twórczej młodzieży,
 • przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców.

Zadaniem uczestników Festiwalu jest wykonanie na scenie jednego, wybranego przez siebie utworu artysty z polskiej sceny muzycznej, którego treść inspirowana jest najnowszą historią Polski. Podstawowym kryterium doboru powinno być przesłanie – wyrażone w piosence pragnienie wolności i niepodległości. Wybrane utwory mogą pochodzić zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, rockowych zespołów lat 80. XX w., jak też współczesnych artystów, którzy coraz częściej sięgają do ważnych dla niepodległości Polski wydarzeń z historii najnowszej. Gatunek muzyczny nie ma znaczenia. W związku z przypadającą w 2021 r. 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego organizatorzy V Festiwalu Piosenki „O wolności” zachęcają do wyboru utworu ze sceny muzycznej lat 80. XX w.

Szczegółowy regulamin wraz z kartą zgłoszenia uczestnika oraz wymaganymi dokumentami można pobrać klikając w ten link -> REGULAMIN

 • zgłoszenia uczestników do udziału w V Festiwalu Piosenki „O wolności” – do 28 lutego 2021 r.
 • ogłoszenie listy wykonawców zakwalifikowanych do finału –  15 marca 2021 r.
 • przesłuchania finałowe – kwiecień 2021 r.  
 • miejsce przeglądu: Teatr Śląski, Scena w Malarni, ul. Teatralna 2, Katowice

W przypadku ograniczeń związanych z panującą epidemią termin festiwalu może ulec przesunięciu. Organizatorzy nie przewidują realizacji wydarzenia online za pośrednictwem Internetu (nie dotyczy preeliminacji). Istnieje ryzyko, że w przypadku braku możliwości (ze względu na ograniczenia sanitarne panujące w danym momencie w kraju) zorganizowania przesłuchania finałowego na scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni – wydarzenie zostanie zawieszone bądź odwołane.

Nad przebiegiem konkursu oraz wyłonieniem laureatów czuwa komisja konkursowa, złożona z pięciu osób. Skład komisji zostanie podany do 28 lutego 2021 r.

koordynatorzy:
IPN – Aleksandra Korol-Chudy, tel. 32 207 07 01 / aleksandra.korol-chudy@ipn.gov.pl
ŚCWiS – Karol Chwastek, tel. 512 214 600 / karol.chwastek@scwis.pl

Czytaj dalej...

Szczepimy się ! PSSE informuje

 • Dział: Breaking news

W związku z przystąpieniem do realizacji przez Państwową Inspekcję Sanitarną kampanii społecznej ph. #SzczepimySię PSSE Jaworzno przekazuje ważne informacje.


szczepimysienewGłównym celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat szczepień w profilaktyce COVID-19, natomiast celem strategicznym kampanii jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad epidemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu standardów bezpieczeństwa.


Szczepionka przeciw COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię.
Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.


Szczepionka jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna. Pierwsze dawki przeznaczone są dla osób najbardziej narażonych, takich jak:
• pracownicy służby zdrowia;
• mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
• seniorzy (osoby, które skończyły 80 lat - będą mogły się rejestrować na szczepienie od 15.01.2021, a osoby, które skończyły 70 lat - od 22.01.2021);
• służby, które wspomagają walkę z COVID-19 - m.in. policja i wojsko;
• nauczyciele.


Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.


Epidemię COVID-19 szczególnie odczuwają przedsiębiorcy. Szczepienia to skuteczny mechanizm ochronny dla polskiej gospodarki. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej będziemy mogli otworzyć restauracje i hotele, a także swobodnie wyjechać na urlop i wakacje.
Zachęcam Państwa do włączenia się w kampanię #SzczepimySię i zamieszczenie załączonych materiałów informacyjno-edukacyjnych na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

szczepimysieplak

Czytaj dalej...

WYGRAJ KARTY PODARUNKOWE W KONKURSIE Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA!

 • Dział: Breaking news

 

Z okazji zbliżających się Dni Babci i Dziadka, Galeria Galena przygotowała dla mieszkańców Jaworzna konkurs, w którym do wygrania są karty podarunkowe do sklepu SMYK, zlokalizowanego w Galerii Galena.

galena 5 2Zasady konkurs są bardzo proste: w komentarzu pod postem konkursowym, zamieszczonym na profilu Galerii w serwisie facebook.com (https://www.facebook.com/galeriagalenajaworzno) należy zamieścić pracę konkursową, w postaci ‘Laurki dla Babci i Dziadka’, przygotowaną przez swoją pociechę. Komentarze/zgłoszenia konkursowe z największą ilością ‘polubień’ będą nagrodzone kartami podarunkowymi do sklepu SMYK, które zrealizować będzie można w sklepie znajdującym się na terenie Galerii Galena.

Jury konkursu przyzna łącznie 7 nagród: 3 x I stopnia (karty o wartości 200 zł) oraz 4 x II stopnia (karty o wartości 100 zł). Konkurs trwa od 19 stycznia (godzina 11:00) do 22 stycznia (godzina 18:00). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi najpóźniej 27 stycznia o godzinie 14:00.

Szczegóły akcji i regulamin dostępny na www.galeriagalena.pl 

Czytaj dalej...

Niedzielski: nie można liczyć na duże poluzowanie obostrzeń po 1 lutego

 • Dział: Breaking news

Na pewno nie można liczyć, że w przypadku ustabilizowanej sytuacji, zakładając optymistycznie, że będziemy nadal na poziomie średnio ok. 10 tys. zachorowań tygodniowo, po 1 lutego dokonamy jakiegoś dużego poluzowania obostrzeń - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

wirus0Minister Zdrowia był pytany na konferencji prasowej w poniedziałek, o to co musi się stać, by 1 lutego skończyła się kwarantanna narodowa lub zostały zmniejszone obowiązujące w jej ramach obostrzenia.

Niedzielski zaznaczył, że trudno jest podejmować decyzje tylko i wyłącznie na podstawie jednego parametru, jakim jest dzienna liczba zakażeń. "Z jednej strony mamy rzeczywiście stabilizację, ale nie możemy być ślepi na to, co się dzieje dookoła nas w Europie. Trudno myśleć, że grancie będą szczelne na wirusa. Na pewno analiza sytuacji międzynarodowej jest zawsze elementem, który musimy brać pod uwagę" - podkreślił minister.

Według niego inne elementy, które należy brać pod uwagę, decydując o obostrzeniach jest zajętość łóżek szpitalnych, w tym liczba łóżek respiratorowych, a także liczba zleceń na testy realizowane w POZ-ach, która jest "wskaźnikiem sygnalnym, czyli wyprzedzającym sytuację pandemiczną".

"Zawsze decyzja, którą przedstawiamy, jest sumą tych przemyśleń, tych wszystkich i wielu innych informacji, które gromadzimy, bo patrzymy też na przekroje regionalne, nie tylko na sytuację w skali całego kraju" - powiedział minister zdrowia.

Jak zaznaczył, definiowanie warunków, kiedy na pewno po 1 lutego będzie miało miejsce luzowanie obostrzeń, jest po prostu niemożliwe. "Na pewno będziemy oczywiście patrzyli na dzienną liczbę zakażeń; przede wszystkim na jej dynamikę, czy ta liczba jest stabilna, czy nie" - powiedział Niedzielski.

Według niego, trzeba pamiętać, że nawet jeśli mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją, to jest stabilizacja na poziomie średnio, w skali tygodnia, blisko 10 tys. zachorowań. Jak dodał, jest to cały czas duże obciążenie dla infrastruktury ochrony zdrowia. "O ile może rzeczywiście nie ma przyrostu hospitalizacji, to można powiedzieć, że liczba łóżek zajętych po pewnym okresie dynamicznego spadku, ustabilizowała się. Mamy już bardzo niewielkie spadki" - mówił Niedzielski.

Podkreślił, że "fala zachorowań, z jaką mieliśmy do czynienia przede wszystkim w listopadzie, startowała z poziomu mniej więcej tysiąca zachorowań a skończyła się na 28 tys. zachorowań dziennie". "Nie chcę myśleć, co będzie, jeżeli wystartujemy z poziomu 10 tys. czy mniej więcej tyle; gdzie wtedy będzie szczyt i co to będzie oznaczało dla wydolności systemu opieki zdrowotnej" - powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że rząd przede wszystkim będzie uważnie monitorować wszystkie informacje. "Będziemy też dokonywali cały czas analizy tego, co się będzie działo po otworzeniu szkół w zakresie klas 1-3, bo trudno zakładać, że nie będzie to miało żadnego efektu" - powiedział minister zdrowia.

Według niego 2-tygodniowy okres pozwoli stopniowo podejmować decyzje. "Natomiast na pewno nie można liczyć, że w przypadku ustabilizowanej sytuacji, zakładając optymistycznie, że będziemy nadal na poziomie średnim około 10 tys. zachorowań, dokonamy jakiegoś kolejnego odważnego kroku, dużego poluzowania" - powiedział Niedzielski. Jak dodał, "historia wakacji pokazuje, że nadmierne luzowanie, rozprężenie postawy społecznej niestety może powodować eksplozję pandemiczną".(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

Czytaj dalej...

Sprzęt komputerowy dla Straży Pożarnej od jaworznickiej firmy

 • Dział: Breaking news


Rok 2020 jest wyjątkowo trudny dla wszystkich z uwagi na pandemię Covid-19.

monitorysp 2Wiele rodzin i firm zmaga się z problemami finansowymi. Nie inaczej jest z organizacjami, których celem jest służba dla lokalnej społeczności.

Lokalna firma z Jaworzna, Nestor Springs, reprezentowana przez Pana Adriana Moskałę postanowiła pomóc naszym dzielnym strażakom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie.

Producent sprężyn do materacy, postanowił przekazać w formie darowizny rzeczowej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie nowoczesny sprzęt komputerowy w postaci wysokiej klasy monitorów, które  usprawnią ich codzienną pracę.

Nestor Springs to firma, która zatrudnia wiele osób z naszego miasta i  dba o lokalną społeczność. Razem tworzymy wygodę.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us