Menu

Artykuły filtrowane wg daty: października 2021 - Mojejaworzno.pl

Na Cmentarzu Ciężkowskim

  • Dział: Breaking news

cmentarz ciezkowski311021 64Tak, Ciężkowskim, a jeszcze bardziej po jaworznicku - Ciężkoskim.

Tak najstarsi Jaworznianie mówią o cmentarzu przy ulicy Chełmońskiego, zbiegającej się w tym miejscu z ulicą Sławkowską.

Od północy ograniczony jest ulicą Drabika.

Noc przed Świętem "Wszystkich Świętych" to dobra okazja do spaceru po tej małej nekropolii.

Zapraszamy do obejrzenia impresji fotograficznych stworzonych w tym miejscu. 

 

 

Czytaj dalej...

Rajd rowerowy z udziałem GKRPA

  • Dział: Breaking news

rabka231021 50Wprawdzie członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie jechali na rowerach, ale mocno wyrazili swoją obecność na Byczyńskim Rajdzie Rowerowym, który odbył się w niedzielę, 25 października.

W ruch poszły materiały profilaktyczne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem w związku ze wzrostem świadomości w społeczeństwie, szkód, jakie alkohol, spożywany nawet w niewielkich ilościach, powoduje w zdrowiu i codziennym życiu używającego tej substancji.

mamy dla naszych czytelników sporo zdjęć z zakończenia imprezy, podczas którego rozdano mnóstwo nagród, ufundowanych między innymi przez Prezydenta Jaworzna, oraz Wicemarszałka Województwa Śląskiego, Pana Dariusza Starzyckiego.


Czytaj dalej...

Papież Polak. Jak to było w 1978 - wspomnienia, wycinki, fakty

  • Dział: Breaking news


 

 

dziennik zachodni CustomWszystkie media odnotowują rocznicę - dzień, kiedy Karol Kardynał Wojtyła wybrany był na Stolicę Piotrową.
I my przypominamy ten dzień, na podstawie autentycznych, archiwalnych wycinków z ówczesnych gazet i osobistych przeżyć.


Poniżej artykuł -  przypomnienie wyboru Papieża Polaka - wszak w tym dniu to się zaczęło. Skany pochodzą z gazet z tamtego okresu, które zachowały się do dziś.

W latach 70 xx wieku słowo Papież nie wywoływało w młodzieży wielkich emocji. Za czasów komuny tylko w kościele, przy okazji mszy świętych, albo na lekcjach religii w salkach katechetycznych od siostry, bądź księdza można było usłyszeć, że Papież to następca świętego Piotra na ziemi, ale były to słowa dość abstrakcyjne.

Dla mojej rodziny jednak słowa Papież, Watykan, Stolica Piotrowa, znaczyły nieco więcej, z racji takiej, że jeden z najbliższych członków rodziny, Józef Dużyk, zawodowo bibliotekarz i literaturoznawca, miłośnik Krakowa, a przede wszystkim biograf artystów młodej Polski - Władysława Orkana, Lucjana Rydla, Włodzimierza Tetmajera, Henryka Siemiradzkiego, otrzymał niezwykłą propozycję pracy.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us