Menu

Artykuły filtrowane wg daty: marca 2021 - Mojejaworzno.pl

Apel Prezydenta Jaworzna w obliczu trzeciej fali pandemii

 • Dział: Breaking newscoronavirus pandemic covid 2019 1200Szanowni Państwo,
trwa trzecia, bardzo niekorzystna fala pandemii. Kolejny raz mamy możliwość boleśnie przekonać się jak nierozsądne jest niestosowanie się do zaleceń opracowanych przez specjalistów epidemiologów.

W naszym mieście mamy aktualnie wysoki przyrost zachorowań i zgonów będących następstwem COVID-19. Przed nami najprawdopodobniej bardzo trudne tygodnie, a może miesiące.

Nalegam i proszę byście Państwo bezwzględnie stosowali się do wyznaczonych standardów zachowań i codziennego postępowania. Proponowane obecnie i kolejne obostrzenia Zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com

Z szacunku dla zdrowia i życia innych ludzi przestrzegajmy reżimu sanitarnego i miejmy zaufanie wobec tych, za którymi stoją ugruntowana wiedza, doświadczenia i rzetelne, potwierdzone informacje. Korzystajmy wyłącznie z oficjalnych kanałów informacji o pandemii, stosujmy się do zaleceń.

Proszę, nie dawajcie wiary tym, którzy wbrew faktom nadal lekceważą to co się wokół nas dzieje – choruje i umiera coraz więcej ludzi wokół nas. Od średniowiecza ludzie doskonale wiedzą, że najlepszym sposobem na wygaszanie epidemii i pandemii jest izolacja społeczna oraz korzystanie ze sprawdzonych i zweryfikowanych sposobów leczenia. Skutecznym sposobem na wyhamowanie epidemii są powszechne szczepienia. Dlatego w mieście powstaną nowe punkty do masowego szczepienia - tylko tak jesteśmy w stanie osiągnąć populacyjną odporność i próbować wrócić do normalnego życia.

Spróbujmy przetrwać ten trudny czas w komplecie – tak byśmy wszyscy, bez trwałego uszczerbku, mogli za jakiś czas powiedzieć, że wygraliśmy z podstępnym wirusem.
Dbajmy o siebie, pomagajmy tym, którzy są w potrzebie i wytrwajmy!
Prezydent Jaworzna Paweł Silbert
 

Czytaj dalej...

Testy na COVID w sieciach Netto i Kaufland. Gdzie taniej?

 • Dział: Breaking news


Kaufland wprowadza do sprzedaży testy serologiczne
wykrywające obecność przeciwciał wirusa SARS-COV-2

Test KauflandCertyfikowane testy firmy LOMINA AG będą dostępne w sprzedaży od 31 marca. W cenie 79,99 zł za opakowanie kupujący otrzymają dwa pakiety testów serologicznych do samodzielnego wykonania w domu. Produkt jest środkiem pomocniczym i pozwala wykryć obecność przeciwciał, które powstają po kontakcie z koronawirusem. Test nie pokaże natomiast, czy aktualnie przechodzimy infekcję, dlatego nie może być uznawany za zamiennik profesjonalnego badania RT-PCR.

Test firmy LOMINA AG dostępny w sieci Kaufland to dodatkowe narzędzie wspierające, dzięki któremu klienci będą mogli zorientować się czy przebyli infekcję na podstawie obecności przeciwciał wytwarzanych przez organizm po kontakcie z koronawirusem.

Testy będą pojawiać się w sklepach sieci Kaufland w całej Polsce od 31 marca. Produktu firmy LOMINA należy szukać na półkach znajdujących się przy kasach. Dokładność testu, zgodnie z informacją podaną przez producenta, wynosi 94%.

Wykonanie testu opiera się na samodzielnym pobraniu próbki krwi, a następnie umieszczeniu jej na pasku testowym. Wynik badania pojawi się w ciągu 3-10 minut. Wskazówki dotyczące jego interpretacji można znaleźć w instrukcji załączonej do opakowania. W związku z tym, że test nie informuje, czy osoba testowana jest aktualnie zakażona koronawirusem, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości każdorazowo należy skorzystać z porady lekarskiej. 

INFORMACJA O KAUFLAND Kaufland to odnosząca sukcesy międzynarodowa sieć sklepów oferująca artykuły spożywcze oraz produkty codziennego użytku. W całej Europie Kaufland posiada ponad 1300 sklepów i zatrudnia ok. 132 000 pracowników. W Polsce sieć posiada aktualnie 226 marketów i zatrudnia ok. 16 000 pracowników. Asortyment sklepów Kaufland liczy kilkanaście tysięcy produktów. Sieć koncentruje się przede wszystkim na ofercie produktów świeżych – owoców i warzyw, produktów mlecznych, a także mięsa, wędlin, serów i ryb. Kaufland realizuje swoją misję w oparciu o cztery fundamentalne wartości, którymi są: jakość, wybór, cena i prostota. Jako firma odpowiedzialna społecznie, w ramach strategii CSR pn. „Zróbmy to razem”, Kaufland podejmuje oraz wspiera szereg działań mających na celu m.in. promowanie zdrowego odżywiania, wsparcie polskich producentów jak również szerzenie proekologicznych rozwiązań.

 

Testy na obecność przeciwciał Covid-19 w Netto

Covid testy NettoW związku z niesłabnącą pandemią Covid-19 i rosnącą potrzebą możliwości testowania w domu, Netto wprowadza do swojej oferty testy na obecność przeciwciał Covid-19. Testy od jutra dostępne będą we wszystkich sklepach sieci.

Testy będą dostępne przy kasach. W każdym opakowaniu znajdą się dwa testy w cenie 79,98 zł za opakowanie (39,99 zł za jeden test). Ze względu na spodziewane duże zainteresowanie wprowadzony zostanie limit sprzedaży do dwóch podwójnych opakowań (czterech testów) na osobę. Instrukcja wykonania testu znajduje się w każdym opakowaniu zbiorczym.

Testy na obecność przeciwciał Covid-19 to kolejny produkt, po pulsoksymetrze, wprowadzony do oferty Netto w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo klientów w czasie pandemii.

Testy dostępne w Netto działają na zasadzie immunochromatografii. To pierwszy w Europie zestaw do szybkiego wykrywania przeciwciał COVID-19 IgM / IgG (złoto koloidalne) REF: LSBCoV-ST, który otrzymał zgodę na używanie w celach samokontroli (do użytku domowego). Test został dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej na podstawie certyfikacji CENB Certyfikat EC20 0090 2020 0323.

Przypominamy: obecność przeciwciał Covid-19 nie zwalnia z obowiązku noszenia maseczek i stosowania się do obowiązujących obostrzeń.


Oferta ważna od czwartku, 1 kwietnia, do wyczerpania zapasów.

O Netto Polska: ieć handlowa, która w ciągu ponad 25 lat swojej obecności na polskim rynku, wypracowała pozycję jednego z największych sprzedawców detalicznych w naszym kraju. Firma ma ok. 400 sklepów w Polsce i trzy magazyny dystrybucyjne, zatrudnia ponad 5,5 tys. osób. Ten stan posiadania daje detaliście trzecią pozycję na polskim rynku dyskontów. Koncept Netto Polska zakłada bycie blisko swoich klientów. Sklepy zlokalizowane są w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Asortyment obejmuje zdecydowaną większość produktów od polskich dostawców. Poza Polską sieć obecna jest w Danii i Niemczech.

Czytaj dalej...

2,7 mln zł dla Jaworzna z kolejnej edycji RFIL

 • Dział: Breaking news

 

rfilmilionyPodziękowania dla Poseł Ewy Malik za wsparcie i zaangażowanie

Jaworzno, dzięki dobrze przygotowanym wnioskom w ramach trzeciej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozyskało 2,7 mln zł na modernizację budynków jednostek oświatowych w mieście.

Wsparcia dla projektów udzieliła Poseł Ewa Malik. Cieszę się, że mogłam przyjść z pomocą w pozyskaniu tych środków dla społeczności Jaworzna - mówi Ewa Malik, Poseł na Sejm RP.

Przyznana kwota przeznaczona zostanie na kompleksową modernizację budynków jednostek oświatowych w Jaworznie. Wykonane zostaną roboty budowlane m.in. w 6 budynkach:
- Szkoła Podstawowa nr 7
- Szkoła Podstawowa nr 14
- Szkoła Podstawowa nr 15
- Szkoła Podstawowa nr 22
- Przedszkole Miejskie nr 4
- Przedszkole Miejskie nr 15

Zakres remontów na terenach i wewnątrz placówek obejmuje m. in.:
wykonanie drogi i dostosowanie budynku do przepisów ppoż., remonty kuchni, sanitariatów, wymianę instalacji elektr., wod.-kan. i wentylacji.

Wykonane zostaną windy i podjazdy, wydzielone zostaną pomieszczenia administracji i pomocnicze. Co ważne, tam gdzie w budynkach szkolnych występują oddziały przedszkolne nastąpi zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń szkoły właśnie na potrzeby i zapewnienia komfortu przedszkolaków i nauczycieli.

W ramach tego dużego zadania planowane jest wykonanie również dokumentacji projektowej dla 3 budynków oświatowych:
- Szkoła Podstawowa nr 7
- Szkoła Podstawowa nr 14
- Przedszkole Miejskie nr 14

- - -
W kolejnych edycjach RFIL i FIS, Jaworzno otrzymało łącznie ponad 21,1 mln zł.
- 7,9 mln zł na dofinansowanie do budowy dróg, modernizacji Szpitala oraz placówek oświatowych.
- 10,5 mln zł na budowę infrastruktury potrzebnej do uruchomienia nowych terenów mieszkaniowych i modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w jaworznickim Szpitalu (5mln zł).
- obecnie to 2,7 mln zł na projekty remontowe i budowlane w sześciu jaworznickich placówkach oświatowych.

Od samego początku, Jaworzno mogło liczyć na wsparcie i zaangażowanie Pani Poseł Ewy Malik, za co w imieniu mieszkańców dziękujemy.

Czytaj dalej...

Wspomnienie szkół w Szczakowej

 • Dział: Breaking news

 


szkszczakowaTowarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna rusza z kolejnym projektem " Z kart historii Szczakowej". Codziennie na profilu towarzystwa publikowane są materiały, które udaje się pozyskać od mieszkańców dzielnicy.

- Wszystko zaczęło się od publikacji zdjęcia z gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej nr 10 z 1976 roku. Odzew był natychmiastowy.

Każdego dnia otrzymuję wiadomość ze zdjęciami, jestem bardzo wdzięczny wszystkim za tak duży odzew. Wszystkie materiały są archiwizowanie i w przyszłości mogą posłużyć do publikacji II tomu o Szczakowej.

Grono pedagogiczne SP 10 1976Udało nam się również pozyskać materiały z kronik szkolnych, dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Pana Rafała Sobóla
, swoją cegiełkę również pragnie dołożyć Pani dyrektor Dorota Jakubik z Przedszkola Miejskiego nr 17.

Zdjęcia przychodzą z całego świata - mówi Marcin Miliński pomysłodawca projektu.

Zapraszamy do śledzenia strony i przesyłania zdjęć. 

Autor: Marcin Miliński

Grono Pedagogiczne i uczniowie ZSO TSL lata 50
Czytaj dalej...

100 rocznica uchwalenia Konstytucji marcowej

 • Dział: Breaking news


17marcaSto lat temu 17 marca 1921 Sejm Ustawodawczy uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, która weszła w życie 01.06.1921 roku:

W Imię Boga Wszechmogącego! My, Naród Polski, dziękując Opatrzności za wyzwolenie nas
z półtorawiekowej niewoli, wspominając z wdzięcznością męstwo i wytrwałość ofiarnej walki pokoleń, które najlepsze wysiłki swoje sprawie niepodległości bez przerwy poświęcały… - tę oto Ustawę Konstytucyjną na Sejmie Ustawodawczym Rzeczypospolitej Polskiej uchwalamy
i stanowimy".

Ustawa zasadnicza wprowadzała ustrój republikański ze zwierzchnią władzą narodu. Wprowadzony został trójpodział władzy. Dwuizbowy parlament sprawował zwierzchnią rolę nad rządem, który reprezentował, wraz z Prezydentem wybieranym przez parlament, władzę wykonawczą. Uprawnienia Prezydenta były okrojone do granic możliwości z uwagi na prawdopodobieństwo zdobycia tego urzędu przez J. Piłsudskiego (największy wpływ na kształt zapisów Konstytucji miał szeroko pojęty obóz narodowej demokracji). Gdyby twórcy zapisów dotyczących uprawnień Prezydenta zdawali sobie sprawę, że Piłsudski, jak i jego ugrupowanie, nigdy nie zdobędzie władzy w uczciwych wyborach demokratycznych, to wówczas zapewne pozycja Prezydenta byłaby czołowa, jeśli chodzi o władzę wykonawczą - co gwarantowałoby stabilniejsze i trwałe rządy. Konstytucja mówiła o jednolitości państwa polskiego z wyjątkiem dotyczącym województwa śląskiego.

Krytycznie opisując zapisy Konstytucji z 1921 roku należy pamiętać o okolicznościach, w jakich one powstawały:

- rozdrobniony parlament;

- bardzo skomplikowana sytuacja wewnętrzna Polski: 1/3 obywateli to osoby innej narodowości niż polska, struktura państwa była w trakcie budowy;

- wojna polsko-bolszewicka;

- brak ustalonych faktycznych granic państwa (walki niemal z wszystkimi sąsiadami);

- zdecydowana większość posłów nie miała żadnego doświadczenia parlamentarnego.

Wszystkie ww. czynniki powodowały opóźnienia w pracach Komisji Konstytucyjnej, której przewodniczyli kolejno: Władysław Seyda, Maciej Rataj, Edward Dubanowicz. Należy wymienić również prof. Stanisława Głąbińskiego jako najbardziej aktywnego posła w tej komisji.
Czynnikiem mobilizującym do zakończenia prac był plebiscyt na Górnym Śląsku zaplanowany na 20.03.1921 – uchwalona Konstytucja miała przekonać do głosowaniem za przyłączeniem Śląska do Polski.

Z historycznej perspektywy należy stwierdzić, że Konstytucja Marcowa, żeby mogła spełnić potrzebę czasu, musiałaby być oparta na silnej i energicznej władzy wykonawczej w osobie Prezydenta. Niestety miała zbytnio rozbudowaną władzę parlamentarną. Podobny błąd został popełniony przy zapisach Konstytucji Kwietniowej, jednak w drugą stronę: zwiększono władzę Prezydenta do granic możliwości, a ograniczono władzę parlamentu.

Tutaj pojawia się pytanie retoryczne i refleksja: jak odmienna mogłaby być historia naszej ojczyzny, gdyby w 1921 roku ogłoszono zapisy Konstytucji kwietniowej, a w 1935 zapisy Konstytucji marcowej (tylko w zakresie naczelnych organów państwa)?

Życzę tak sobie, jak i Czytelnikom, aby twórcy kolejnej konstytucji Polski nie kierowali się krótkowzrocznymi interesami personalnymi i partyjnymi, lecz mieli na uwadze przede wszystkim interes narodu i państwa polskiego, żeby brali pod uwagę szeroki horyzont oraz patrzyli
w przyszłość bezkompromisowo.

Źródła:

 • Jak 100 lat temu lewica chciała zabrać wolność Polakom? Prof. Żaryn o Konstytucji marcowej! – https://youtu.be/ZAPFVz2llVc

 • Prace nad konstytucjami w II RP ze szczególnym uwzględnieniem dorobku „Ankiety
  w sprawie projektu konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” z 1919 roku
  – Dr Katarzyna Witkowska-Chrzczonowicz

 • https://dzieje.pl/wiadomosci/100-lat-temu-uchwalono-konstytucje-marcowa

 • https://muzhp.pl/pl/e/1365/

 • Historia polityczna Polski. Nowe spojrzenie – Radosław Patlewicz

Autor: Wojciech Siński

Sto lat temu 17 marca 1921 Sejm Ustawodawczy uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, która weszła w życie 01.06.1921 roku:

„W Imię Boga Wszechmogącego! My, Naród Polski, dziękując Opatrzności za wyzwolenie nas
z półtorawiekowej niewoli, wspominając z wdzięcznością męstwo i wytrwałość ofiarnej walki pokoleń, które najlepsze wysiłki swoje sprawie niepodległości bez przerwy poświęcały… - tę oto Ustawę Konstytucyjną na Sejmie Ustawodawczym Rzeczypospolitej Polskiej uchwalamy
i stanowimy".

Ustawa zasadnicza wprowadzała ustrój republikański ze zwierzchnią władzą narodu. Wprowadzony został trójpodział władzy. Dwuizbowy parlament sprawował zwierzchnią rolę nad rządem, który reprezentował, wraz z Prezydentem wybieranym przez parlament, władzę wykonawczą. Uprawnienia Prezydenta były okrojone do granic możliwości z uwagi na prawdopodobieństwo zdobycia tego urzędu przez J. Piłsudskiego (największy wpływ na kształt zapisów Konstytucji miał szeroko pojęty obóz narodowej demokracji). Gdyby twórcy zapisów dotyczących uprawnień Prezydenta zdawali sobie sprawę, że Piłsudski, jak i jego ugrupowanie, nigdy nie zdobędzie władzy w uczciwych wyborach demokratycznych, to wówczas zapewne pozycja Prezydenta byłaby czołowa, jeśli chodzi o władzę wykonawczą - co gwarantowałoby stabilniejsze i trwałe rządy. Konstytucja mówiła o jednolitości państwa polskiego z wyjątkiem dotyczącym województwa śląskiego.

Krytycznie opisując zapisy Konstytucji z 1921 roku należy pamiętać o okolicznościach, w jakich one powstawały:
- rozdrobniony parlament;
- bardzo skomplikowana sytuacja wewnętrzna Polski: 1/3 obywateli to osoby innej narodowości niż polska, struktura państwa była w trakcie budowy;
- wojna polsko-bolszewicka;
- brak ustalonych faktycznych granic państwa (walki niemal z wszystkimi sąsiadami);
- zdecydowana większość posłów nie miała żadnego doświadczenia parlamentarnego.

Wszystkie ww. czynniki powodowały opóźnienia w pracach Komisji Konstytucyjnej, której przewodniczyli kolejno: Władysław Seyda, Maciej Rataj, Edward Dubanowicz. Należy wymienić również prof. Stanisława Głąbińskiego jako najbardziej aktywnego posła w tej komisji.
Czynnikiem mobilizującym do zakończenia prac był plebiscyt na Górnym Śląsku zaplanowany na 20.03.1921 – uchwalona Konstytucja miała przekonać do głosowaniem za przyłączeniem Śląska do Polski.

Z historycznej perspektywy należy stwierdzić, że Konstytucja Marcowa, żeby mogła spełnić potrzebę czasu, musiałaby być oparta na silnej i energicznej władzy wykonawczej w osobie Prezydenta. Niestety miała zbytnio rozbudowaną władzę parlamentarną. Podobny błąd został popełniony przy zapisach Konstytucji Kwietniowej, jednak w drugą stronę: zwiększono władzę Prezydenta do granic możliwości, a ograniczono władzę parlamentu.

Tutaj pojawia się pytanie retoryczne i refleksja: jak odmienna mogłaby być historia naszej ojczyzny, gdyby w 1921 roku ogłoszono zapisy Konstytucji kwietniowej, a w 1935 zapisy Konstytucji marcowej (tylko w zakresie naczelnych organów państwa)?

Życzę tak sobie, jak i Czytelnikom, aby twórcy kolejnej konstytucji Polski nie kierowali się krótkowzrocznymi interesami personalnymi i partyjnymi, lecz mieli na uwadze przede wszystkim interes narodu i państwa polskiego, żeby brali pod uwagę szeroki horyzont oraz patrzyli
w przyszłość bezkompromisowo.

Źródła:

• Jak 100 lat temu lewica chciała zabrać wolność Polakom? Prof. Żaryn o Konstytucji marcowej! – https://youtu.be/ZAPFVz2llVc
• Prace nad konstytucjami w II RP ze szczególnym uwzględnieniem dorobku „Ankiety
w sprawie projektu konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” z 1919 roku – Dr Katarzyna Witkowska-Chrzczonowicz
https://dzieje.pl/wiadomosci/100-lat-temu-uchwalono-konstytucje-marcowa
https://muzhp.pl/pl/e/1365/
• „Historia polityczna Polski. Nowe spojrzenie” – Radosław Patlewicz

 

Autor: Wojciech Siński

Czytaj dalej...

Z wizytą w Przedszkolu Miejskim nr 24 na Łubowcu

 • Dział: Breaking news


pm9 2Na Łubowcu od początku roku szkolnego 2020/2021 funkcjonuje nowo wybudowane Przedszkole Miejskie Nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi.

To nowoczesna placówka wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i inżynieryjne.

Powstanie tego obiektu zainicjował Prezydent Paweł Silbert, a ogromnym zaangażowaniem w tym temacie wykazała się dyrektor placówki Pani Ewa Duszyk wraz ze współpracownikami.

pm9 1W przedszkolu w 8 oddziałach są aż 123 miejsca dla najmłodszych jaworznian.

Placówka jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To jeden z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce.

Wartość inwestycji to ok. 10 milionów złotych, co nie byłoby możliwe gdyby nie udział środków unijnych.

W sierpniu ubiegłego roku przedszkole odwiedziła delegacja z udziałem Prezydenta Pawła Silberta i Wicemarszałka Województwa Śląskiego Dariusza Starzyckiego.

pm9 3Niedawno placówkę odwiedził również Maciej Stanek – Radny Rady Miejskiej, który przejawia duże zainteresowanie i zaangażowanie na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

Wizyta przebiegła z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przestrzeganiem higieny wobec epidemii.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej pięknej placówki

 

 

Czytaj dalej...

Mieszkanie chronione ma już rok!

 • Dział: Breaking news


mchron202103 5 1200Minął już rok od otwarcia pierwszego w Jaworznie mieszkania chronionego dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Z tej okazji pomysłodawca przedsięwzięcia, Radny Pan Maciej Stanek razem z Zastępcą Prezydenta Miasta Moniką Bryl odwiedzili mieszkanie i przekazali mieszkańcom drobne upominki, a Asystentom i osobom z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, którzy każdego dnia pomagają niepełnosprawnym, podziękowali za ich pracę i zaangażowanie.

To ludzie o wielkim sercu.

Z okazji roku funkcjonowania Radny Maciej Stanek jeszcze raz dziękuje wszystkim, którzy ponad rok temu przyczynili się do powstania tego wspaniałego miejsca.

Zdj. UM Jaworzno, arc

mchron202103 1 1200

mchron202103 2 1200mchron202103 3 1200

Czytaj dalej...

Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia pobierz aplikację

 • Dział: Breaking news

 

 

Covid aplikacja 1COVID nie daje za wygraną, toteż każdy sposób, aby uchronić się przed jego chorobotwórcza działalnością jest dobry.

Tym razem Państwowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna proponuje pobranie aplikacji ostrzegającej przed zagrożeniem.

Zapraszamy do przetestowania i używania tego darmowego narzędzia.

Link do strony facebook PSSE Jaworzno z postem dot. aplikacji https://www.facebook.com/PSSEwJaworznie/posts/1338284799887706

Link do pobrania aplikacji https://www.gov.pl/web/protegosafe

Czytaj dalej...

Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych w Jaworznie

 • Dział: Breaking news

Dzisiaj, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niestety ze względu na panującą sytuację w kraju, nie było w tym roku zorganizowanych lokalnych uroczystości. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd, chcący oddać hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego musieli robić to osobno.

wykleci20210301 14 1600Pierwsze osoby kwiaty przy pomniku niepodległości złożyły już wczoraj po Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Dzisiaj przez cały dzień różne delegacje składały symboliczne wiązanki kwiatów. Najliczniej w okolicach godziny 16, zebrała się reprezentacja Klubu Konfederacji Jaworzno wraz z Konfederacją Korony Polskiej.

Na wstępie krótkie przemówienie wygłosił lider klubu Artur Jakóbik, który przybliżył słuchającym sylwetkę Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz odczytał jeden z rozdziałów książki „O naśladowaniu Chrystusa”.

Ta właśnie książka autorstwa Tomasza a Kempisa ukształtowała postawę wspomnianego Żołnierza Wyklętego. Następnie członkowie klubu złożyli kwiaty i znicze jako wyraz pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz jako symbol wdzięczności za ich wierność ojczyźnie. Po oddaniu hołdu, reprezentacja klubu udała się na rondo Żołnierzy Wyklętych, gdzie zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, uprzednio posprzątawszy rondo ze śmieci.

Zdjęcia MM

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us