Menu

Artykuły filtrowane wg daty: maja 2021 - Mojejaworzno.pl

Wspólne czyli…niczyje? - Z dystansu - Felieton

  • Dział: Breaking news


P4352Y0 1200Prawie 3 miliony złotych – taką kwotą przedstawili jaworzniccy urzędnicy informując o kosztach usuwania szkód związanych z likwidacją skutków aktów wandalizmu i dzikich wysypisk odpadów. Trzy miliony złotych…
Zastanawialiście się dlaczego niektórych rzeczy, oczywistych i potrzebnych nie można wykonać w naszym mieście? Z pewnością drażniły was kolejne wyjaśnienia władz, że „budżet miasta nie jest z gumy”, że „pieniędzy nie ma na wszystko” itd. Mam wrażenie, że dopóki nie widzieliśmy tego podsumowania strat materialnych dopóty żyliśmy w błogiej nieświadomości, że są ona naprawiane „ot, tak…” - jedynie kolejne posty w mediach społecznościowych powodowały w nas chwilowe wzburzenie na ludzka głupotę i bezmyślność.
Dziś znamy skalę zniszczeń w ujęciu całego miasta i kwota ta – co słuszne – przeraża swoim rozmiarem, podobnie jak przerażają też niektóre komentarze pod informacjami, że np. jeden ze sprawców zniszczeń w mieniu publicznym – przepraszam - naszym mieniu (bo zostało zakupione z naszych podatków) zorganizował zbiórkę środków na zapłatę „kar”. Wyrazy poparcia dla takiej inicjatywy są niczym więcej jak szczytem hipokryzji społecznej, bo z jednej strony mamy do czynienia z krytyką wandalizmu, a z drugiej pochwały zaradności sprawcy połączone ze współczuciem… Tu nie powinno być jakiejkolwiek polemiki z ogólną zasadą: jeśli zniszczył to ma zapłacić, a jak nie ma z czego - to niech się zgłosi do jednostki zarządzającej uszkodzonym mieniem i odpracuje szkodę. W takich przypadkach nie powinno być litości, żadnej… Pojawia się pytanie: czy osoby wspierające finansowo takiego sprawce mówią swoim postępowaniem wprost: „Super, że zniszczyłeś coś co kupiono za podatki pochodzące z mojej ciężkiej pracy lub pracy moich rodziców, którzy gdyby mieli możliwość wydaliby te środki na coś dla siebie. Dlatego w nagrodę, że „oskubałeś mnie i moich bliskich” pokryję twoje zobowiązania. Bywaj zdrów i niszcz dalej i tak za to zapłacę ze swojego portfela…”?
Każdą złotówkę wydaną na wszelkiego rodzaju naprawy, po chuligańskich wybrykach, można spożytkować na wiele społecznie użytecznych przedsięwzięć i inwestycji. Niestety rzecz ma się zupełnie inaczej: takie marnotrawstwo środków pieniężnych nie jest oznaką zamożności społeczeństwa, ale jego nieświadomości…i ubóstwa. Z pewnością jest to efekt 44 lat funkcjonowania w ramach ustroju „szczęścia społecznego”, gdzie jak coś było państwowe albo wspólne to znaczy, że było niczyje i w wielu środowiskach panowało wtedy ciche „przyzwolenie” na jego zabór lub nawet zniszczenie. Potem, po 1989 r. wraz ze zmianą systemu politycznego, zachłysnęliśmy się Zachodem, a niektórzy ówcześni czołowi politycy i ekonomiści swoimi działaniami doprowadzili do upadku wiele państwowych przedsiębiorstw tłumacząc to skutkiem rywalizacji wolnorynkowej. Pamiętacie np. zestawy muzyczne Diory, które swoją stylistyką i rozwiązaniami nie ustępowały pola produktom czołowych międzynarodowych marek branży audio? Do dziś na portalach aukcyjnych ten sprzęt jest droższy niż nie jedna nowinka z Japonii…rodem z Chin. Zatem wydarzenia ekonomiczne po 1989 r. ponownie utwierdziły w niektórych grupach społecznych, że „liczy się tylko prywatna własność”, zapominając tym samym, że we wspólnym każdy z nas ma swój udział…
Tak dorastające pokolenie wydaje potem swoje owoce, a one nasiąkają tym co przekażą im rodzice, bo większość naszych codziennych zachowań i reakcji wynosimy z domu. Zrzucanie winy na telewizję, internet, a nawet szkołę jest tylko tanią wymówką. Tak naprawdę pokutuje tu brak umiejętności właściwej oceny otaczającej nas rzeczywistości. Nie rodzimy się z taką zdolnością, ale jako dzieci przejmujemy właściwe postawy i nawyki od najbliższych. Właśnie w ten sposób wyrabiamy w sobie prawidłowe mechanizmy funkcjonowania w społeczeństwie.
Drwal

Czytaj dalej...

Dla dobra Polski czy przeciw dobru Polski? Z dystansu - Felieton

  • Dział: Breaking news

Wczoraj, 15 maja 2021 roku Zjednoczona Prawica ogłosiła nowy program, celowany na poprawę życia obywateli tzw. Polski Ład.

nowyladTo wyjątkowo rewolucyjny program, który w historii Polski zapisze się dużymi zgłoskami,

Dzieje się to w czasie kiedy jedni kreślą ambitne plany na przyszłość, a jeszcze inni  inni zajmują się wewnętrznymi sporami. Trzeba sobie powiedzieć, że jest to swego rodzaju wieloletnia tendencja, którą mogliśmy już wcześniej obserwować na naszym jaworznickim gruncie.

Pamiętam czas, kiedy Jaworzno reprezentowane było przez dwóch posłów w parlamencie (PiS – Dariusz Starzycki, PO – Paweł Bańkowski).

Dwóch, ale jakże różnych. Ten z PO pisał mnóstwo interpelacji, zapytań, np. o pożarach w Amazonii, albo tej samej treści w kontekście różnych firm i chwalił się statystykami, zresztą zostało mu to z czasów kiedy był radnym w Jaworznie.

Drugi z nich, Dariusz Starzycki, pisał co prawda mniej, ale sprawy które w nich poruszał dotyczyły aspektów społecznych, interpretacji przepisów prawnych czy zabiegania o sprawy ważne szczególnie dla naszego miasta.

Ten przykład z naszego lokalnego otoczenia obrazuje, że jedni myślą tylko o sobie, inni natomiast o mieszkańcach i Polsce. To przykład również na to, że nie liczy się ilość, ale jakość

Ogłoszony Polski Ład w kontekście ostatnich, i nie tylko, działań w Senacie, w którym Platforma Obywatelska i pozostała opozycja mają większość, to nic innego jak pokazanie i uświadomienie Polakom, że na dzień dzisiejszy wybór jest tylko jeden.

To wybór między państwem, które pomaga obywatelom, albo państwem, w którym "piniendzy ni ma i nie będzie".

Ogłoszone wczoraj zmiany, tak jak te do tej pory ogłaszane przez Zjednoczoną Prawicę, będą odczuwalne także przez naszych mieszkańców. To zmiany, które dotyczą większych pensji, emerytur czy możliwości zakupu mieszkania.

Do roku 2015 byliśmy przyzwyczajeni jedynie do zmian np. w zakresie podniesienia podatku VAT z 22 na 23 procent, zagrabienia pieniędzy z OFE czy podniesieniem wieku emerytalngo.

Dziś wspomnianych wyżej posłów nie ma już w parlamencie. Jeden z nich pracuje dla mieszkańców jako wicemarszałek województwa, natomiast drugi z Platformy Obywatelskiej zajmuje się składaniem życzeń urodzinowych marszałkowi Senatu czy ubolewaniem na portalu FB nad zakończeniem weekendu w obecności kota Gustawa.

Jest jednak inny jaworznianin związany z PO – Wojciech Saługa, który dziś pracuje w parlamencie – ten, który sprzeciwił się przyznaniu 770 miliardów złotych dla Polski w ramach tzw. funduszu odbudowy, kiedy Sejm głosował nad ratyfikacją tego dokumentu.

Czy w sprawie ustaw, a tych premier Morawiecki zapowiedział ok. 100, w ramach Polskiego Ładu ów poseł będzie również przeciwny? Czas pokaże

Drwal                          

Czytaj dalej...

Satyra w krótkich spodenkach - Z dystansu - Felieton

  • Dział: Breaking news

satyraw krotkichspodenkach 1200W miniony wtorek Sejm przyjął ustawę w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE, która otwiera Polsce drogę do 770 miliardów zł z Unii Europejskiej. To nie są oczywiście pieniądze, które nagle spadają nam z nieba…bo stosując duże uproszczenie należy stwierdzić, że pochodzą one ze składek poszczególnych krajów członkowskich, co w konsekwencji oznacza, że z naszych portfeli – jednakże to dodatkowo uzasadnia konieczność sięgnięcia po nie.

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA informuje

  • Dział: Breaking news

 

Jaworzno popr 02 1aUprzejmie informujemy, że nadal wszystkie  punkty nieodpłatnej pomocy prawnej nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Jaworznie działają.

Pomoc można uzyskać w formie zdalnej (do odwołania), tj. porady prawne i obywatelskie udzielane są za pomocą telefonu, maila lub innego komunikatora.
Zapisy w czasie funkcjonowania punktów w sposób zdalny przyjmowane są wyłącznie telefonicznie pod nr tel. 510-970-680

Harmonogram pracy wszystkich Punktów Poradniczych w Jaworznie dostępny jest pod adresem:

http://bip.jaworzno.pl/Article/id,19258.html

O przywróceniu działania punktów w ww. lokalizacjach będziemy informować na bieżąco.

W czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19 wiele osób doświadcza trudności i problemów, których rozwiązanie wymaga wiedzy i doświadczenia prawnika.

Jaworzno popr 02 1cWychodząc naprzeciw tym potrzebom, Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA zainicjowało internetową kampanię społeczną za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Przygotowaliśmy e- poradnik upowszechniający wśród mieszkańców informację o możliwości skorzystania z bezpłatnego poradnictwa.

Na naszej stronie internetowej www.dogma.org.pl w szczególności w zakładce http://dogma.org.pl/lokalizacje/jaworzno/: znajdują się wszystkie informacje nt. świadczenia usług z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej na terenie Jaworzna oraz materiały edukacyjne tj. poradniki prawne oraz filmy w formie wykładów i poradników.

Jaworzno popr 02 bUruchomiliśmy również dodatkowy numer telefonu/infolinii:

79 88 69 599

pod którym: można uzyskać informacje na temat warunków i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji

Mając na celu dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców prosimy Państwa o dalsze udostępnianie na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku:  www.facebook.com/stowarzyszeniedogma

Czytaj dalej...

Zmał najbardziej znany aktor - milicjant

  • Dział: Breaking news

cieslak 22Odeszła kolejna legenda polskiego filmu, ale i postać z dziedziny dziennikarstwa i polityki. Bronisław Cieślak najbardziej znany z roli porucznika Borewicza ww seriali "07 zgłoś się", zasłynął również rolą kapitana Bogdana Zawady w serialu "Znaki szczególne".

Ostatnio na ekranie telewizorów pojawiał się w paradokumencie Malanowski i partnerzy. Politycznie - zadeklarowany wyznawca poglądów lewicowych.

Zmarł w wieku 77 lat

W Jaworznie aktor, polityk, dziennikarz był w maju roku 2014 na spotkaniu z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej.

cieslak 9cieslak 24cieslak 18

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us