Menu

Artykuły filtrowane wg daty: września 2021 - Mojejaworzno.pl

Popołudnie Seniora na Plantach

  • Dział: Breaking news

gkrpa250921 1Swój udział w święcie Seniorów w naszym mieście jak zwykle przy takich okazjach zaznaczyła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która swoje stoisko ustawiła na plantach obok sceny, na której występowali jaworzniccy młodzi i nie tylko artyści śpiewający i tańczący.

Promocja zdrowego trybu życia, w tym spędzania czasu przeznaczonego na odpoczynek, bez używek, to jeden z najważniejszych celów GKRPA.

Szczere zainteresowanie seniorów materiałami i gadżetami rozdawanymi przez członków komisji trwało cały czas przeznaczony na popołudniową imprezę na plantach.

Zapraszamy do obejrzenia sporej galerii zdjęć z popołudnia, w tym również część występów na scenie.

 
Czytaj dalej...

Jaworzno uczciło pamięć bł. kard Stefana Wyszyńskiego

  • Dział: Breaking news


rajdkatarzyny 2W minioną sobotę odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy św. Katarzyny zorganizowany przez parafię pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie przy współudziale Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Hasłem przewodnim tego wydarzenia były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „ Od siebie trzeba wymagać najwięcej” wpisując się tym samym w obchody beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Pomimo pochmurnego nieba i zbliżających się opadów Jaworznianie stanęli na wysokości zadania meldując się na starcie rajdu, a wśród wielu uczestników nie brakowało także cyklistów z Mysłowic, Dąbrowy Górniczej i innych miast.

Miasteczko rajdowe zostało otwarte o 10.00, gdzie prócz biura zawodów uczestnicy mogli także znaleźć stoisko sklepu Decathlon, na którym można było „przeserwisować” za darmo swój rower.

rajdkatarzyny 1Punktualnie o godz. 11.00 ks. prałat Eugeniusz Cebulski dał wszystkim sygnał do startu. Na czele peletonu jechało dwóch lokalnych kapłanów X. Paweł Łajca i X. Artur Pęksa.

Trasa rajdu była dostosowana do możliwości najmniejszych uczestników i licząc 11 km wiodła zarówno przez drogi lokalne jak i leśne łącząc oba jaworznickie dekanaty.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Policja wraz z grupą rowerową Niepokonani Jaworzno.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Dariusz Starzycki – Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Paweł Silbert Prezydent Miasta Jaworzna.

rajdkatarzyny 3Kolejny raz koordynatorem organizacyjnym całego przedsięwzięcia był radny Dawid Domagalski. Po dotarciu na metę na uczestników czekał ciepły posiłek, w trakcie którego przeprowadzono konkurs wiedzy o księdzu kardynale z licznymi nagrodami.

Sobotnie wydarzenie było także okazją do wręczenia przez Urząd Miejski w Jaworznie nagród dla zasłużonych cyklistów biorących udział w rywalizacji Rowerowa Stolica Polski.

Rodzinny Rajd Rowerowy św. Katarzyny był już trzecim tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez parafię pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie. Poprzednie edycje poświęcone były postaci św. Wojciecha (2019) oraz upamiętnieniu setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Czytaj dalej...

Uzależnienie chorobą XXI wieku - Konferencja

  • Dział: Breaking news

 

 

uzaleznienie250921 1024 września w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się konferencja zorganizowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie oraz Jaworznickie Stowarzyszenie Abstynentów Razem pod tytułem - Uzależnienie choroba XXI wieku.

Doskonale przemawiający do wyobraźni i świadomości wykład wygłosiła Pani Dominika Kajdas-Ciupek, psycholog, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień.

Opierając się o wiedzę wybitnego autorytetu w dziedzinie uzależnień, głównie od uzależnienia od alkoholu, doktora Jerzego Melibrudę, który był pionierem wprowadzenia do nauki polskiej nowoczesnego podejścia do alkoholizmu, polegającego na traktowaniu osoby uzależnionej, jak chorego, a nie jak kogoś, kto czyni źle, czy też zło.

uzaleznienie250921 5Nie mamy pretensji do kogoś, kto dostaje śpiączki cukrzycowej, nie mam y pretensji, że ktoś ma chorobę niedokrwienna serca, a potępiamy kogoś, kto uzależnił się od alkoholu, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że spożywanie tej substancji jest prostą drogą do kłopotów, polegającą na wykształceniu się osoby pijącej swoistych mechanizmów uzależnienia.

Z reguły ktoś nie mający pojęcia o chorobie mówi - trzeba pić rozsądnie, z umiarem, trzeba wiedzieć jak pić. Ale to błędne ze wszech miar zdania.

Najczęściej osoba zaczynająca mieć problemy związane z alkoholizmem zupełnie sobie z tego nie zdaje sprawy.
Każdemu wydaje się że używa alkoholu tak, jak każdy inny, i myśl, ze nie ma i nie będzie miał problemów, trudności w odstawieniu alkoholu, kiedy to będzie potrzebne. Niestety okazuje się ze to nie takie proste, bo organizm domaga się tej substancji bardziej, niż tego, aby radzić sobie z codziennym życiem bez tak zwanego wspomagacza.

uzaleznienie250921 13Uzależnić się można nawet przyjmując małe dawki substancji i nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy jego picie, uznawane powszechnie za nieznaczące nie doprowadzi go do problemów.

Nikt nie może powiedzieć że umie, czy tez nie umie pić i czyni to rozsądnie, czy nie. Tylko ktoś, kto nie spożywa w ogóle alkoholu nigdy się nie uzależni.

Takie i inne zagadnienia w sposób ciekawy zaprezentowała Pani Dominika Kajdas Ciupek.
Ubarwieniem programu konferencji były występy Natalii Smalcerz i Patrycji Słowińskiej przy akompaniamencie Dariusza Feca.


Czytaj dalej...

Piknik na Czerwonym Manhattanie

  • Dział: Breaking news


piknimanhattan0921 2Za nami wspaniałe spotkanie na rodzinnym pikniku na Pasażu handlowym Manhattan Podłęże.
Na pikniku wystąpiły dzieci z jaworznickich szkół z Osiedle Podłęże - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Jaworznie oraz Szkoła Podstawowa nr 7 Jaworzno za co serdecznie dziękują organizatorzy.

Na pikniku wystąpił również jaworznicki artysta Aleksander Tura, a swoje umiejętności w pięściarstwie zaprezentowali  podopieczni Akademii Boksu Roberta Gortata Jaworzno.

Spotkanie było również okazją do pogratulowania Panu Stanisławowi Bigajowi 30-lecia działalności "Piekarni Bigaj Stanisław".
Serdeczne podziękowania dla Dariusza Starzyckiego - Wicemarszałka Województwa Śląskiego za ufundowanie nagród dla występujących podczas pikniku w imieniu którego Maciej Stanek, radny jaworznicki przekazał wszystkim serdeczne pozdrowienia. Podczas pikniku zbierano również głosy w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim!

Za zdjęcia dziękujemy Pani Angelice Woźniak

Czytaj dalej...

Wiersz ławeczkowy... Przechodniu usiądź, a poczytaj sobie...

  • Dział: Breaking news

laweczkowe wiersze 7Już w najbliższy wtorek 21 września nasze miasto będzie świętowało niebagatelną, bo sto dwudziestą rocznicę nadania praw małomiasteczkowych.
Byłoby więcej, mógł być jubileusz już 175 lecia, gdyby nie pech, czyli powstanie krakowskie, które wybuchło w 1846 r. i zaprzepaściło ogromną wówczas szansę na uzyskanie tytułu miasta powiatowego.
Nie ma sensu, oczywiście, rozpaczać nad straconą onegdaj szansą, gdy tyle spraw przed nami, gdy Jaworzno rozwija się i pięknieje jak nigdy.

Jednym z pomysłów jubileuszowych było zaproszenie jaworznian do poetyckiego włączenia się w urodzinowe obchody. I odzew, nie tak wielki, jak organizatorzy się spodziewali, nastąpił, Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie pomysł zaaprobował i udostępnił 14 ławeczek do dyspozycji na ławeczkowe wiersze.

laweczkowe wiersze 5Pomysłodawca projektu, Zbigniew Adamczyk, już zwątpił, bo konkurs zdecydowanie nie wypalił, jednak przew. Jury, pani dr Beata Wrona stanowczo zaprotestowała, rozesłała wici i napłynęły wiersze Jaworznian i miłośników Jaworzna niemal z całego świata, nawet z Ameryki.

Jest więc co poczytać i nad czym pomyśleć.

Od dziś (17 września) do spacerów uroczą drogą rowerową, która zaczyna się od Galeny, a kończy na Osiedlu Stałym, można połączyć z równie uroczą lekturą wierszy ławeczkowych, bowiem przykręcone zostały tabliczki (UWAGA – z laminatu, choć wyglądają jak metalowe) z nadesłanymi wierszami. Pomagał wydatnie fachowiec od wkrętarki, autor niniejszego tekstu.

laweczkowe wiersze 3- Podziękowania należą się również niewątpliwie Panu naczelnikowi Inwestycji Miejskich Grzesiowi Cyranowi, który pomysł podjął i przekonał do niego władze miasta – dziękuje pomysłodawca. Dziękujemy również Pani referendarz Iwonie Zytko, która projekt sumiennie i skutecznie realizowała, dbając o szczegóły prawne i finansowe.
Mamy nadzieję, że tabliczki z wierszami przetrwają jak najdłużej, czego i mieszkańcom i sobie życzymy- dodała p. B. Wrona.


laweczkowe wiersze 1laweczkowe wiersze 4laweczkowe wiersze 1 3

Czytaj dalej...

Piknik na Czerwonym Manhattanie

  • Dział: Breaking news

pikniko921 2Zapraszamy na Piknik Rodzinny będzie muzyka, występy artystyczne, sportowcy z Akademii Boksu Roberta Gortata, a dla dzieci bańki mydlane, malowanie na folii i wiele innych atrakcji.


Pieczone ziemniaki ,ciasto kawa słodycze i owoce dla dzieci.

W trakcie Pikniku będziemy namawiać do oddania głosu na Śląski Budżet Obywatelski projekt nr 7 naszego kolegi Romana Grzybka.

Piosenką autorską, balladą i szantą okrasi piknik Aleksander Tura.

Zadanie dotyczy zakupu sprzętu – wyposażenia karetek z terenu Jaworzna i Zawiercia w respiratory i defibrylatory.
Na miejscu będzie można zagłosować.
W poprzedniej edycji wygraliśmy karetkę pogotowia.
Liczymy na państwa obecność i głos.
pikniko921 1pikniko921 3

Czytaj dalej...

Dożynki w Byczynie

  • Dział: Breaking news

dozynkibyczyna2021 285 września na Byczyńskim rynku odbyły się tradycyjne dożynki, podczas których rolnicy dzielnicy świętowali zakończenie kolejnego sezonu na roli.

Wśród występów artystycznych i przygotowanych atrakcji związanych ze świętem plonów byczynianie bawili się wybornie,.

Jednym z organizatorów, którzy przygotowali stoiska z konkursami i prezentacjami Był jaworznicki MZDiM.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z popołudnia na byczyńskim rynku.

Czytaj dalej...

Naiwniacy i cwaniacy - Drwal - Z dystansu - Felieton

  • Dział: Felietony

 

pomieszanieJakiś czas temu w Jaworznie ogłoszono powołanie struktur powiatowych nowego ruchu społeczno-politycznego Szymona Hołowni Polska 2050. Zanim powstały struktury na poziomie ogólnopolskim wszyscy wierzyli, że idzie nowe. Gdy wejść głębiej w to zagadnienie okazuje się, że nowe wcale nowym nie jest.

Podobna sytuacja miała miejsce w naszym mieście. Zebrała się elita polityczna Hołowni w Jaworznie i ogłaszają… Ale cóż to?! Posłowie do niedawna zasilający szeregi Platformy Obywatelskiej byli tymi, którzy występowali pod szyldem Polska 2050 i ogłaszali powołanie nowych lokalnych struktur. Wśród mieszkańców zdziwienie, konsternacja i swego rodzaju pomieszanie z poplątaniem.|
Grafika rawpixel.com - pl.freepik.com

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us