Menu
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Najnowsze miejskie działania w walce z pandemią


pandemia211W obecnej chwili coraz mocniej odczuwamy skutki 4. fali koronawirusa, która przetacza się przez nasz kraj. Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie reaguje na zwiększone zainteresowanie szczepieniami przeciwko Covid-19 i od najbliższego poniedziałku, 29 listopada 2021 r., ponownie zostanie otwarty Powszechny Punkt Szczepień, przy al. Piłsudskiego 88 - w Sali gimnastycznej na Leopoldzie.

Jak pokazują statystyki, 25 listopada 2021 r. w Jaworznie odnotowano 87 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii w naszym mieście na COVID-19 zachorowało niemal 8 tys. osób. Negatywne skutki czwartej fali pandemii są obecnie odczuwane również w jaworznickich placówkach oświatowych. Z powodu zakażeń koronawirusem coraz więcej klas i oddziałów przedszkolnych przechodzi w tryb nauczania zdalnego.

VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ”Pędzlem, nitką i dłutem malowane – Pokaż co potrafisz”...

pedzleminitka2021 2Tegoroczny konkurs jak co roku objęty był honorowym patronatem Prezydenta miasta Jaworzna – Pawła Silberta. Przewodnim celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczych zarówno artystów zrzeszonych jak i nie zrzeszonych, oraz promocja miasta Jaworzna w sferze kultury plastycznej, a przy okazji stworzenie możliwości do bliższego kontaktu oraz nawiązanie bezpośrednich relacji z twórcami całego kraju. Konkurs skierowany jest, tak do młodzieży szkolnej jak i do osób dorosłych.

W tegorocznej VII-ej edycji wzięło udział 64 uczestników, w tym 9 z miasta Jaworzna, którzy nadesłali aż 115 prac.

Prace wykonane były różnymi technikami tj; oleje, akwarela, akryl, grafika, rzeźba oraz haft. Na konkurs nadesłano prace z takich miejscowości jak; Kraków, Bieruń, Trzebinia, Oświęcim, Chełmek, Chrzanów, Tarnowskie Góry, Będzin, Katowice, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Legnica, Radomsko, Siemianowice Śląskie, Mielec, Klucza, Łomża.

Ogłoszenie wyników odbyło się 19 listopada 2021r, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, gdzie zgodnie z protokołem Jury w składzie; Małgorzata Wosik, Zbigniew Kramarz, Iwona Brandys, Magdalena Milka-Bielińska, wręczone zostały nagrody w poszczególnych kategoriach;

Malarstwo:

I Felicja Habdas - ”Jesień”

II Ewa Błaszczyk - „Powrót do domu”

II Grażyna Głowacka - „Portret babuni”

III Urszula Szymska - „Światło w kolorach lata”

Wyróżnienie:

Henryka Janina Orzeł - „Zmierzch na polach”

Irena Maryla Ślusarczyk - „We mgle”

Haft:

I Ewelina Pawelec - „Jawor”

II Lucja Góralska - „Łąka:

II Agna Kurnatowska - „Weź głęboki oddech”

III Marta Figura - „Owoc granatu”

Wyróżnienie:

Beata Grim - „Wodospad”

Agata Pena - „Zachodni wiatr”

Rzeźba:

I Andrzej Kurowski „Ptaszydło”

II Agnieszka Guja „Przemiana”

III Józefina Szkółka – bez tytułu rzeźby

Grand Prix:

Andrzej Kurowski - „Ptaszydło”

Powyższe wyniki ogłoszone zostały również poprzez media internetowe tj: facebook.stk.pl, stk.decoart.pl, Radio Art, Radio Fest, Puls Jaworzna, MojeJaworzno.pl, oraz rozpowszechnione zostały poprzez wiele indywidualnych stron naszych przyjaciół i sympatyków.

Na galę finałową przybyli wszyscy wyróżnieni laureaci, dotarło też nie małe grono miłośników naszego konkursu i gości, którzy niezmiennie kibicują i uważnie obserwują rozwój naszej imprezy, czemu dają wyraz w rozmowach kuluarowych.

Po części oficjalnej, czyli przywitaniu wszystkich przybyłych, podziękowaniu współorganizatorom i sponsorom oraz wręczeniu nagród i wyróżnień, wszyscy uczestnicy wernisażu mogli nawiązać luźną rozmowę oglądając nadesłane prace.

Wystawa najciekawszych prac z tegorocznej edycji będzie dostępna do obejrzenia w Galerii ExLibris do 9 grudnia 2021r.

Już po raz siódmy, finał konkursu okazał się bardzo pomocny w nawiązywaniu nowych znajomości, oraz umacnianiu już zawartych, a rozmowy kuluarowe prowadzone nie tylko o sztuce, często podkreślały uznanie dla miasta Jaworzna za tą inicjatywę, oraz potrzebę kontynuacji tego projektu.

Ten wspaniały finał kolejnej edycji nie mógł by się jednak odbyć bez dużego zaangażowania przyjaciół skupionych wokół tego pomysłu i wytrwałych sponsorów takich jak; Urząd Miasta Jaworzna, Tauron, oraz bardzo dobrej współpracy pomiędzy MBP Jaworzno a STK Jaworzno – Dziękujemy.


Festiwal roślin doniczkowych w Katowicach

festroslindoniczk1121 45Przez całą sobotę i niedzielę, 6 - 7 listopada w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwa festiwal roślin doniczkowych.

Nazwa nieco może myląca, bo nie jest to ani wystawa, ani jakaś specjalna prezentacja, a zwykła sprzedać kilkudziesięciu gatunków domowych roślin, które mogą umilić nasze mieszkalne wnętrza.

Jak podaje organizator reklamach, ceny są specjalnie wynegocjowane u wystawców, czyli niskie, jednak po pobieżnym przejściu alejkami pomiędzy stojakami ekspozycyjnymi, stwierdzamy, że ceny są, no... umiarkowane.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć, może będą one zachętą do odwiedzenia festiwalu.

Na Cmentarzu Ciężkowskim

cmentarz ciezkowski311021 64Tak, Ciężkowskim, a jeszcze bardziej po jaworznicku - Ciężkoskim.

Tak najstarsi Jaworznianie mówią o cmentarzu przy ulicy Chełmońskiego, zbiegającej się w tym miejscu z ulicą Sławkowską.

Od północy ograniczony jest ulicą Drabika.

Noc przed Świętem "Wszystkich Świętych" to dobra okazja do spaceru po tej małej nekropolii.

Zapraszamy do obejrzenia impresji fotograficznych stworzonych w tym miejscu. 

 

 

Rajd rowerowy z udziałem GKRPA

rabka231021 50Wprawdzie członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie jechali na rowerach, ale mocno wyrazili swoją obecność na Byczyńskim Rajdzie Rowerowym, który odbył się w niedzielę, 25 października.

W ruch poszły materiały profilaktyczne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem w związku ze wzrostem świadomości w społeczeństwie, szkód, jakie alkohol, spożywany nawet w niewielkich ilościach, powoduje w zdrowiu i codziennym życiu używającego tej substancji.

mamy dla naszych czytelników sporo zdjęć z zakończenia imprezy, podczas którego rozdano mnóstwo nagród, ufundowanych między innymi przez Prezydenta Jaworzna, oraz Wicemarszałka Województwa Śląskiego, Pana Dariusza Starzyckiego.


15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

 

 

biustoapka1SAMOBADANIE piersi – dotyk, który może uratować życie

W Polsce w ubiegłym roku ponad 24.000 kobiet usłyszało diagnozę: „Ma Pani nowotwór złośliwy piersi”, a ponad 8 000 z nich zmarło. Głównym powodem tak wysokich statystyk umieralności jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Wczesne wykrycie choroby zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia jej nawet do 100%. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na dokładne poznanie własnych piersi i wczesną interwencję jest comiesięczne samobadanie, wykonywane pomiędzy wizytami kontrolnymi USG czy mammografii. Mimo wielu lat działań edukacyjnych wciąż tylko zaledwie kilka procent kobiet wykonuje je poprawnie i regularnie (co miesiąc). Do samobadania zachęca bieliźniana marka Panache, organizator kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Teraz jest to dziecinnie proste - wystarczy zainstalować BIUSTOapkę, czyli pierwszą bezpłatną aplikację, która kompleksowo dba o zdrowie piersi. BIUSTOapkę zainstalowali już ambasadorzy kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, a wśród nich:Beata Sadowska, Daria Widawska, Ela Romanowska, Aleksandra Kisio, Anna Iberszer, Karolina Szostak, Kinga Zawodnik, Małgorzata Ohme, Anna Gzyra, Anna Męczyńska, Daniel Józek - Qczaj, Paulina Koziejowska, Anna Karwan, Natalia Przybysz, Justyna Szyc-Nagłowska, Paulina Smaszcz, Lidia Kalita, a także Miss Polonia, Natalia Gryglewska.  

 biustoapka 1 1„Jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania zmian, jest samobadanie piersi. Potrafi w wielu przypadkach dosłownie, uratować komuś życie”– mówi Elżbieta Kozik zestowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które jest wieloletnim partnerem kampanii. 

Dlaczego SAMOBADANIE jest ważne? 

Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet w Polsce nowotwór. W 2020 roku, według Krajowego Rejestru Nowotworów prowadzonego przez Centrum Onkologii, diagnozę „ma pani raka piersi” usłyszało 24644 kobiet. Aż 8805 z nich zmarło z powodu zbyt późnego wykrycia choroby.** 

Regularnie wykonywane samobadanie piersi to ogólnie dostępne, bezpłatne badanie, które jest rekomendowane przez lekarzy pomiędzy corocznymi badaniami kontrolnymi USG i mammografii. Ponad 70% zmian można najszybciej rozpoznać podczas samobadania. Wczesne wykrycie jakiejkolwiek zmiany zwiększa prawdopodobieństwo wyzdrowienia nawet do 100%. 

Jednak Polki, mimo wielu lat działań prozdrowotnych i promujących profilaktykę raka piersi, wciąż badają się niechętnie i nieregularnie. Duża część badanych przyznaje, że boi się, że „wyczuje coś złego”, inna – że nie jest w stanie wykształcić u siebie tego nawyku w natłoku codziennych zajęć. Prawie ¼ ankietowanych przyznała zaś, że nie wie, jak właściwie samobadać własne piersi.  

Obecnie, dzięki stworzonej przez Fundację Wsparcie na Starcie bezpłatnej BIUSTOapce, każdy w prosty sposób może nauczyć się SAMOBADANIA PIERSI i nigdy o nim nie zapomni. 

BIUSTOapka to kompaktowe kompendium wiedzy na temat regularnego samobadania piersi i noszenia dobrze dopasowanego biustonosza. Zawiera m.in. interaktywny przewodnik krok po kroku, na co zwracać uwagę przy samobadaniu piersi oraz jak je prawidłowo wykonywać. 

Samobadanie najlepiej wykonywać raz w miesiącu, pomiędzy 6-9 dniu cyklu (po miesiączce), o czym przypomni nam BIUSTOapka. Wtedy piersi, są najmniej pod wpływem hormonów, mają najbardziej neutralną strukturę i nie aż tak wrażliwe. 

biustoapka 1 2Samobadanie nie zajmuje więcej niż 3-5 minut. Specjaliści, lekarze, pielęgniarki onkologiczne oraz Izabela Sakutova, inicjatorka i organizatorka kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM oraz autorka BIUSTOapki – ciągle powtarzają – znajomość wyglądu naszych piersi, poznanie „ukształtowania terenu”, pozwala szybko zarejestrować zmiany i w razie potrzeby zareagować na nie, udając się do lekarza. 

Samobadanie możesz wykonywać przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku. 

W BIIUSTOapce, specjaliści z Fundacji Wsparcie na Starcie, zajmującej się biustoedukacją w Polsce, przygotowali krok po kroku instrukcję prawidłowego wykonywania SAMOBADANIA piersi, które nie tylko zawiera treści opisowe, ale także czytelne i przystępne dla każdego, ilustracje oraz rysunki pomagające zwrócić uwagę na to, co istotne przy wykonywaniu samobadania. 

Aby nie zapomnieć o samobadaniu, #BIUSTOapka wysyła także comiesięczne „przypominajki”. Zawiera też praktyczne informacje na temat rozwoju i budowy piersi oraz dopasowania biustonosza. 

Znajduje się w niej także wyszukiwarka lokalnych sklepów brafittingowych, działających w ramach Fundacji Wsparcie na Starcie i aktywnie włączających się w coroczną kampanię Dotykam=Wygrywam. W nich nie tylko skorzystasz z bezpłatnej usługi doboru dobrze dopasowanego biustonosza, ale także porozmawiasz o dbaniu o zdrowie piersi.

#BIUSTOapka jest dostępna do zainstalowania BEZPŁATNIE dla użytkowników systemu iOS i Android. Można ja pobrać ze strony:www.biustopaka.pl

Powiedz o niej, swojej córce, mamie, przyjaciółce, szefowej! Nasze życie jest dosłownie w naszych rękach. Włączcie się w biustopozytywną rewolucję! 

W kampanię DOTYKAM=WYGRYWAM każdy może także wspomóc oddając zużyty biustonosz do reCYCligu. W zamian za każdy oddany stanik otrzymasz bon na 20 złotych na zakup nowego biustonosza marki Panache. Środki uzyskane ze sprzedaży zebranych staników z reCYClingu przekazane zostaną na działania stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny i fundacji Wsparcie na Starcie. Lista sklepów brafittingowych zaangażowanych w projekt: www.dotykamwygrywam.pl 

biustoapka 1 3Partnerem tegorocznej edycji reCYClingu jest firmaWTÓRPOL- jedna z największych spółek w branży recyklingu tekstyliów na świecie, działająca zgodnie z zasadązero waste.WTÓRPOLod ponad 30 lat angażuje się w projekty mające na celu ochronę środowiska - ramach współpracy z DOTYKAM=WYGRYWAM podda recyklingowi zebrane podczas kampanii biustonosze, a wygenerowane z tego środki przekaże na walkę z rakiem piersi.

Kampanię można wesprzeć także, kupując limitowaną wersję cegiełki  #BIUSTOmydła – mydełka w kształcie piersi, które wymydli się po 30 dniach jego używania, co przypomni o wykonaniu kolejnego samobadania piersi.  

Inspirowane naturą, ręcznie wykonane, wegańskie #BIUSTOmydło zostało stworzone przez partnera kampanii, markę ORGANIQUE, by wspierać kobiety w tym, co niezwykle istotne – w dbaniu o zdrowie i w pielęgnowaniu miłości do własnego ciała. #BIUSTOmydło dostępne jest w sklepach wymienionych pod adresem www.dotykamwygrywam.pl/biustomydlo-cegielka.  

Całkowity dochód ze sprzedaży #BIUSTOmydła zostanie przekazany na rzecz Fundacji Wsparcie na Starcie, która od lat prowadzi w szkołach edukację w zakresie dbania o zdrowie piersi wśród nastolatek i młodych kobiet poprzez promocję profilaktyki raka piersi w postaci samobadania i brafittingu.

Wśród osób wspierających profilaktykę raka piersi i ideę biustopozytywności znaleźli się także influencerzy, tacy jak: Siostry ADiHD (siostry_adihd), Kamila Rowińska (kamilarowinska_pl), Anna Jaworska (mumme.pl), Karolina Cwalina-Stępniak (sexyazaczynasiewglowie), Paula Peszko (paula_peszko), Olivka Bosowska (olivka_bosovska), Ewa Zakrzewska (Ewokracja), Julia Izmałkowa i Fergus O’hare (Psychomama-Julia), Martyna Kaczmarek (martynakaczmarek), Joanna Biernacka (AshAshPlum), Monika Kołodyńska-Lewandowska (monika_kolodynska_bralady), Ola Żelazo (joga.żelazo), Katarzyna Łodygowska (matka_prawnik), Angelika Miszalska-Kamińska (miszalskakaminska), Anna Dydzik (nieperfekcyjnamama_pl), Karolina Szymańska (our_little_adventures), siostry Laura Ogrodowczyk (laura_ogrodowczyk) i Marzena Magiera (marzena_magiera), Katarzyna Kulpa (stanikomania) oraz dziewczyny z inicjatywy Akcja Menstruacja.


Wszyscy oni zachęcają do zainstalowania BIUSTOapki i oswajają Polki z misją kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, czyli budowaniem nawyku samobadania piersi i noszeniem właściwie dobranego biustonosza. 

KONKURS! 

Do 25 października każdy może wesprzeć kampaniępoprzez umieszczenie postu na platformach społecznościowych Facebook, Instagram i TikTok. By dołączyć do biustopozytywnej rewolucji wystarczy nagrać film na TikToka z wykorzystaniem przeboju Miód, piosenki Natalii Przybysz, jednej z ambasadorek 10 edycji kampanii Dotykam=Wygrywam i opublikować go z oznaczeniami  @wsparcienastarcie  w swoich kanałach w social mediach. Do wygrania płyta Natalii Przybysz z autografem, biustonosze Panache i inne atrakcyjne nagrody od @panache_polska i @wsparcienastarcie 

  Link do filmu zawierającego ważne informacje na temat samobadania (do wykorzystania):https://www.dotykamwygrywam.pl 

Ruchy Samobadanie BiustopakaRuchy Samobadanie Biustopaka2Ruchy Samobadanie Biustopaka3

Sara Egwu James - zwyciężczyni Szansy na sukces i jej związki z Jaworznem


sarasegwujamesSara Egwu James to zdolna 13-latka pochodzi ze Słubic. Ma zarówno polskie, jak i nigeryjskie korzenie, odziedziczone po tacie.

Jej rodzicami są Arleta Dancewicz i John James - muzyk znany z m.in. Bitwy na głosy i X-factora. Sara obecnie chodzi do Szkoły Podstawowej w Ośnie.

Dla nas Jaworznian jednak niesamowita informacja jest ta, że Sara przez rok mieszkała ze swoja mamą w Jaworznie, na Osiedlu Stałym i tam uczęszczała do przedszkola!  Fot - TVP

johnegwujames2Dziewczynka będzie reprezentować Polskę w tegorocznym konkursie Eurowizji Junior w Paryżu.

Sara, która wcześniej wygrała 4. edycję "The Voice Kids", jest porównywana do Whitney Houston. 12-latka ma niesamowity głos i doskonale radzi sobie nawet w bardzo trudnym i wymagającym repertuarze.

Tata Sary, John Egwu James to muzyk, którego poznaliśmy podczas muzycznych wieczorów w ówczesnej "Pajęczynie" lokalu na Osiedlu Stałym.

Tam odbywały się imprezy taneczno - wokalne, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił.

johnegwujames3Grał tam również zespół muzyka, Wojciecha Słupskiego, Krzagolec Band, który Jamesowi akompaniował.

Z zespołem występowała również mama Sary, Arleta i trwało to aż około 20 lat!

Dziś Wojciech Słupski w dalszym ciągu śpiewa w swoim zespole o nazwie Dzikie Serca.

Tak więc chciałoby się powiedzieć - Jaki ten świat mały.

Dla naszych czytelników mamy zdjęcia Taty Sary, Johna.

Jaworzno uczciło pamięć bł. kard Stefana Wyszyńskiego


rajdkatarzyny 2W minioną sobotę odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy św. Katarzyny zorganizowany przez parafię pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie przy współudziale Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Hasłem przewodnim tego wydarzenia były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „ Od siebie trzeba wymagać najwięcej” wpisując się tym samym w obchody beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Pomimo pochmurnego nieba i zbliżających się opadów Jaworznianie stanęli na wysokości zadania meldując się na starcie rajdu, a wśród wielu uczestników nie brakowało także cyklistów z Mysłowic, Dąbrowy Górniczej i innych miast.

Miasteczko rajdowe zostało otwarte o 10.00, gdzie prócz biura zawodów uczestnicy mogli także znaleźć stoisko sklepu Decathlon, na którym można było „przeserwisować” za darmo swój rower.

rajdkatarzyny 1Punktualnie o godz. 11.00 ks. prałat Eugeniusz Cebulski dał wszystkim sygnał do startu. Na czele peletonu jechało dwóch lokalnych kapłanów X. Paweł Łajca i X. Artur Pęksa.

Trasa rajdu była dostosowana do możliwości najmniejszych uczestników i licząc 11 km wiodła zarówno przez drogi lokalne jak i leśne łącząc oba jaworznickie dekanaty.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Policja wraz z grupą rowerową Niepokonani Jaworzno.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Dariusz Starzycki – Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Paweł Silbert Prezydent Miasta Jaworzna.

rajdkatarzyny 3Kolejny raz koordynatorem organizacyjnym całego przedsięwzięcia był radny Dawid Domagalski. Po dotarciu na metę na uczestników czekał ciepły posiłek, w trakcie którego przeprowadzono konkurs wiedzy o księdzu kardynale z licznymi nagrodami.

Sobotnie wydarzenie było także okazją do wręczenia przez Urząd Miejski w Jaworznie nagród dla zasłużonych cyklistów biorących udział w rywalizacji Rowerowa Stolica Polski.

Rodzinny Rajd Rowerowy św. Katarzyny był już trzecim tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez parafię pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie. Poprzednie edycje poświęcone były postaci św. Wojciecha (2019) oraz upamiętnieniu setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Popołudnie Seniora na Plantach


gkrpa250921 1Swój udział w święcie Seniorów w naszym mieście jak zwykle przy takich okazjach zaznaczyła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która swoje stoisko ustawiła na plantach obok sceny, na której występowali jaworzniccy młodzi i nie tylko artyści śpiewający i tańczący.

Promocja zdrowego trybu życia, w tym spędzania czasu przeznaczonego na odpoczynek, bez używek, to jeden z najważniejszych celów GKRPA.

Szczere zainteresowanie seniorów materiałami i gadżetami rozdawanymi przez członków komisji trwało cały czas przeznaczony na popołudniową imprezę na plantach.

Zapraszamy do obejrzenia sporej galerii zdjęć z popołudnia, w tym również część występów na scenie.

 

Uzależnienie chorobą XXI wieku - Konferencja

 

 

uzaleznienie250921 1024 września w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się konferencja zorganizowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie oraz Jaworznickie Stowarzyszenie Abstynentów Razem pod tytułem - Uzależnienie choroba XXI wieku.

Doskonale przemawiający do wyobraźni i świadomości wykład wygłosiła Pani Dominika Kajdas-Ciupek, psycholog, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień.

Opierając się o wiedzę wybitnego autorytetu w dziedzinie uzależnień, głównie od uzależnienia od alkoholu, doktora Jerzego Melibrudę, który był pionierem wprowadzenia do nauki polskiej nowoczesnego podejścia do alkoholizmu, polegającego na traktowaniu osoby uzależnionej, jak chorego, a nie jak kogoś, kto czyni źle, czy też zło.

uzaleznienie250921 5Nie mamy pretensji do kogoś, kto dostaje śpiączki cukrzycowej, nie mam y pretensji, że ktoś ma chorobę niedokrwienna serca, a potępiamy kogoś, kto uzależnił się od alkoholu, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że spożywanie tej substancji jest prostą drogą do kłopotów, polegającą na wykształceniu się osoby pijącej swoistych mechanizmów uzależnienia.

Z reguły ktoś nie mający pojęcia o chorobie mówi - trzeba pić rozsądnie, z umiarem, trzeba wiedzieć jak pić. Ale to błędne ze wszech miar zdania.

Najczęściej osoba zaczynająca mieć problemy związane z alkoholizmem zupełnie sobie z tego nie zdaje sprawy.
Każdemu wydaje się że używa alkoholu tak, jak każdy inny, i myśl, ze nie ma i nie będzie miał problemów, trudności w odstawieniu alkoholu, kiedy to będzie potrzebne. Niestety okazuje się ze to nie takie proste, bo organizm domaga się tej substancji bardziej, niż tego, aby radzić sobie z codziennym życiem bez tak zwanego wspomagacza.

uzaleznienie250921 13Uzależnić się można nawet przyjmując małe dawki substancji i nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy jego picie, uznawane powszechnie za nieznaczące nie doprowadzi go do problemów.

Nikt nie może powiedzieć że umie, czy tez nie umie pić i czyni to rozsądnie, czy nie. Tylko ktoś, kto nie spożywa w ogóle alkoholu nigdy się nie uzależni.

Takie i inne zagadnienia w sposób ciekawy zaprezentowała Pani Dominika Kajdas Ciupek.
Ubarwieniem programu konferencji były występy Natalii Smalcerz i Patrycji Słowińskiej przy akompaniamencie Dariusza Feca.


Piknik na Czerwonym Manhattanie


piknimanhattan0921 2Za nami wspaniałe spotkanie na rodzinnym pikniku na Pasażu handlowym Manhattan Podłęże.
Na pikniku wystąpiły dzieci z jaworznickich szkół z Osiedle Podłęże - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Jaworznie oraz Szkoła Podstawowa nr 7 Jaworzno za co serdecznie dziękują organizatorzy.

Na pikniku wystąpił również jaworznicki artysta Aleksander Tura, a swoje umiejętności w pięściarstwie zaprezentowali  podopieczni Akademii Boksu Roberta Gortata Jaworzno.

Spotkanie było również okazją do pogratulowania Panu Stanisławowi Bigajowi 30-lecia działalności "Piekarni Bigaj Stanisław".
Serdeczne podziękowania dla Dariusza Starzyckiego - Wicemarszałka Województwa Śląskiego za ufundowanie nagród dla występujących podczas pikniku w imieniu którego Maciej Stanek, radny jaworznicki przekazał wszystkim serdeczne pozdrowienia. Podczas pikniku zbierano również głosy w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim!

Za zdjęcia dziękujemy Pani Angelice Woźniak

Piknik na Czerwonym Manhattanie

pikniko921 2Zapraszamy na Piknik Rodzinny będzie muzyka, występy artystyczne, sportowcy z Akademii Boksu Roberta Gortata, a dla dzieci bańki mydlane, malowanie na folii i wiele innych atrakcji.


Pieczone ziemniaki ,ciasto kawa słodycze i owoce dla dzieci.

W trakcie Pikniku będziemy namawiać do oddania głosu na Śląski Budżet Obywatelski projekt nr 7 naszego kolegi Romana Grzybka.

Piosenką autorską, balladą i szantą okrasi piknik Aleksander Tura.

Zadanie dotyczy zakupu sprzętu – wyposażenia karetek z terenu Jaworzna i Zawiercia w respiratory i defibrylatory.
Na miejscu będzie można zagłosować.
W poprzedniej edycji wygraliśmy karetkę pogotowia.
Liczymy na państwa obecność i głos.
pikniko921 1pikniko921 3

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us