Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Akcja rejestracji Dawców szpiku w Katowicach - Mamy dla Mam w Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

dkms2305 Duży– Nie chciałam słyszeć tego, co mówił do mnie lekarz. Było to dla mnie nierealne – opowiada Karolina. Prawie cztery lata temu usłyszała od onkologa, że jej córka Maja choruje na białaczkę. Na szczęście dziś to tylko nieprzyjemne wspomnienie. Maja jest już zdrowa, a życie uratował jej przeszczep od Dawcy niespokrewnionego.

Dar życia
– Lolek jest dziś szczęśliwym nastolatkiem. Ma bardzo oryginalne spojrzenie na świat i własne zdanie na prawie każdy temat – opowiada o swoim synu Dorota. Karol, bo tak ma na imię „Lolek”, został zdiagnozowany w 2014 roku. Na przeszczep czekał prawie cztery lata. Dziś jest już zdrowy i coraz rzadziej wraca pamięcią do czasów, w których chorował.
15-letnia Ania szpik od Dawcy niespokrewnionego przyjęła z kolei osiem miesięcy temu.
– Szpik pracuje. Wyniki są coraz lepsze. Ania nabiera odporności i siły by spełniać swoje marzenia. Dawca podarował jej nowe życie – mówi mama Ani, Magda.

dkms23 2 Duży#MocniejszeRazem
Dorota, Karolina i Magda to kobiety, których dzieci zmagały się z nowotworami krwi. Dzięki przeszczepom niespokrewnionych Dawców ich pociechy są obecnie zdrowe albo do tego zdrowia wracają. W szpitalach nadal przebywa jednak wiele kobiet, które razem ze swoimi dziećmi walczą z rakiem.
– Wierzę że Wasze dziecko ma w sobie siłę, aby pokonać chorobę. To Wy jesteście kluczem, który pomoże to osiągnąć – mówi z kolei Ania, której syn Piotrek powraca do zdrowia
po przeszczepie.
Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Nierzadko pomocy potrzebują najmłodsi.
– Jesteście bardzo ważni dla swoich dzieci. Nie wahajcie się prosić o pomoc personelu medycznego lub innych rodziców – apeluje Ania.
– Słowo dla Mam: bądźcie dzielne! – dodaje Karolina.
Z ostrą białaczką szpikową zmagał się syn Magdy, Igor. Od momentu zachorowania czekał na przeszczep pół roku. Dziś czuje się już dobrze, a od początku tego roku szkolnego znów chodzi na lekcje i spotyka się z kolegami z klasy.
– Wiem, że w chorobie są ciężkie dni, ale jestem pewna, że uśmiech powróci na Wasze twarze. Tę walkę da się wygrać! – zaznacza mama Igora.
Mamy wiedzą, jak ważna jest bezinteresowna pomoc od nieznajomych. Wiedzą, że są #MocniejszeRazem i zachęcają każdego do rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku.

Ty też możesz pomóc!
28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. To dobry moment na okazanie wsparcia osobom zmagającym się z takimi chorobami, jak na przykład białaczka.
To wsparcie może też być bardzo konkretne i wcale nie wymaga ogromnego poświęcenia.
Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi to dobry moment na dopisanie się do bazy potencjnalnych Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych. Dopasowanie „bliźniaka genetycznego” do osoby chorej to trudny proces. Zaledwie 0,5% osób zarejestrowanych
w bazie Fundacji DKMS zostało Dawcami Faktycznymi. Dlatego tak istotne jest ciągłe jej rozszerzanie.

Dwie metody pobraniaRejestracja jako potencjalny Dawca szpiku jest prosta, szybka i bezpłatna.
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, która jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Rejestracja w ogólnodostępnym punkcie rejestracyjnym jest prosta, szybka i bezpłatna.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:
pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpiku NIE pobiera się z kręgosłupa!

Punkty rejestracyjne:
SILESIA CITY CENTER „Plac Śląski”
26 maja 2023 r., piątek, godz. 16:00-20:00
27 maja 2023 r., sobota, godz. 10:00-20:00
ul. Chorzowska 107, Katowice

***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 874 000 osób (maj 2023), spośród których już ponad 11 500 osób (maj 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.
Katowice WBCD Silesia FB

Dzień Modzieży - po raz pierwszy w Jaworznie

plakat dzien mlodziezy scaledKoncerty, wystawa samochodów, turniej gier planszowych to atrakcje przygotowane na pierwszy w naszym mieście Dzień Młodzieży.

Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 3 czerwca 2023 r.

Młodzi jaworznianie bawić się będą na plantach. Start imprezy o godz. 16.00, a zakończenie około 21.00.

Wstęp wolny.

40 lat STK w Jaworznie

stka40latwystawaJuż 1 czerwca w Domu Kultury w Szczakowej odbędzie się wernisaż wystawy Jubileuszowej prac członków Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie. 


Wystawa pod tytułem " "Nasze czterdzieści" stanowić będzie kwintesencję tego, czym zajmują się twórcy zrzeszenie w tej organizacji. 


Na wernisaż i do odwiedzania wystawy zaprasza Pan Jacek Maliszczak - Prezes Stowarzyszenia. 

Spotkanie z Panią Europoseł Jadwigą Wiśniewską

jadwiga wisniewska jaworznoW imieniu Pan Dariusza Starzyckiego, szefa miejskiej struktury Prawa i Sprawiedliwości zapraszamy na spotkanie z Panią Europoseł Jadwigą Wiśniewską, które odbędzie się w poniedziałek, 29 maja w Atelier Kultury przy ul. Mickiewicza.

Na spotkaniu zostaną poruszone najważniejsze dla Polski tematy w obecnej sytuacji ekonomicznej i politycznej. Zapraszamy wszystkich, dla których nieobojętny jest los naszej ojczyzny w trudnym okresie w historii Europy. 


Pani Jadwiga Wiśniewska jest Posłem do Parlamentu Europejskiego od 2007 roku. 
W obecnej kadencji zajmuje się następującymi sprawami w poniższych strukturach: 

Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji 2019-2024

  • Poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości
  • Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
  • Wiceprzewodnicząca Intergrupy ds. Dobrostanu Zwierząt
  • Wiceprzewodnicząca Delegacji do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE 
  • Koordynator grupy EKR w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia 
  • Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych
  • Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności 
  • Delegacja do spraw stosunków z Kanadą       
  • pozelwisniewska

 

Święto Rodziny 2023 - Jaworzno stawia na rodzinę!

swietorodziny210523 166Święto rodziny w Jaworznie ma już swoja tradycję. Od siedmiu lat w maju miasto organizuje je z myślą o integracji rodzin. Wspólnie z miejskimi instytucjami. Nie ma się co dziwić, że z wydarzenia korzystają setki, jak nie tysiące mam, tatusiów i ich pociech. 
Atrakcje przygotowane z tej okazji są doskonałym sposobem na rozrywkę, a w tym roku niebiosa okazały się tak łaskawe, że po długim okresie chłodu i padających deszczów na niebo wyszło słońce osuszając świat i powodując że było ciepło i przyjemnie. 
Indywidualne atrakcje uzupełnił wystąp kochanego zespołu Baciary, który wprowadził chyba już całkiem letni nastrój wśród jaworznian. 

Nasza fotorelacja ze zdecydowanym wskazaniem na dzieciaki których tatusiowie dźwigali "na barana" na zdjęciach poniżej, ale zapraszamy również na stronę www.jaworzno.pl

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych po raz 21

dnigodnosci180523 2613 maja w Jaworznie w Hali odbyła się inauguracja Dni Godności Osób Niepełnosprawnych Jak co roku Klucz do bram miasta na ręce dzieci przekazał Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert wraz z towarzyszeniem Zastępcy, Pana Łukasza Kolarczyka i Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Tadeusza Kaczmarka.
Święto osób, którym na świecie jest trudniej, ale być może nawet nieco weselej, obejmowało moc atrakcji przygotowanych na te okazję. Gry, zabawy, występy artystyczne, wspólne śpiewanie, tańce oraz udział w konkursach spowodowały, że na twarzach pojawiał się autentyczny, szczery, wspaniały uśmiech.
NA scenie występowali najmłodsi a przed sceną osoby dorosłe z Domu Pomocy Społecznej, które na wózkach pokazały taneczne show - po raz pierwszy taka atrakcja został zaprezentowana własnie w tym roku po długich i żmudnych przygotowaniach. 
Kilka godzin integracji spowodowało wzrost nadziei i oderwanie się wszystkich od codzienności.
Kto wziął jako instytucje udział w wydarzeniu? To można sprawdzić na stronie www.jaworzno.pl. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Prezydent Jaworzna spotkał się z zawodnikami I ligi siatkówki!

siatkarze170523 1 3Prezydent Jaworzna Paweł Silbert wraz z zastępcą Łukaszem Kolarczykiem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kaczmarkiem, spotkali się 17 maja z drużyną siatkarzy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, którzy niedawno odnieśli wielki sukces awansując do Tauron 1 ligi.

Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miejskim i miało na celu uhonorowanie i pogratulowanie zawodnikom ich osiągnięcia.

W spotkaniu uczestniczyli siatkarze Miejskiego Centrum Kultury i Sportu wraz ze sztabem szkoleniowym, I Trenerem Tomaszem Wątorkiem oraz II Trenerem Jackiem Sową.

Więcej na stronie www.jaworzno.pl 

Konwencja PiS z udziałem jaworznian

konwencjapis1320523 39- Dobra polityka to roztropne działanie dla dobra wspólnego. Dobre rządy służą wspólnocie narodowej, każdemu Polakowi. To zadanie nie jest proste do realizacji, ale my temu wyzwaniu staramy się sprostać. Najlepszymi ekspertami są Polacy i my odbyliśmy tysiące spotkań z Wami. Dzisiejszy kongres jest pewną konkluzją, podsumowaniem tych spotkań. Potrzebujemy dużo pracy, żeby efekty były jak najlepsze - powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas otwarcia konwencji w Warszawie.

Jak wspomniał, musimy uczyć się patriotyzmu, który składa się na dumę z Ojczyzny, z gotowości do poświęcenia się dla niej.

- Ojczyzna musi być oparta o postawy, które tkwią w naszej historii, a chodzi o to, że nasz Naród nigdy nie dał się ujarzmić. Najważniejszą podstawą dla Narodu jest suwerenność, wolność i równość. Nasze hasło Polska Jest Jedna doskonale to wyraża. Wszyscy muszą być równi w życiu społecznym i to jest kierunek, który musimy realizować. Polska musi być silna gospodarczo, militarnie, duchowo i moralnie. Rozbudowujemy armię, która staje się coraz bardziej silna. Ostatnie lata pokazały, że Polacy siły duchowej mają bardzo wiele. To jest fundament, na którym możemy się opierać.

Nowe punkty programowe - To tylko kilka z nowego programu PIS

Zamiast 500 Plus - 800 Plus

Bezpłatne leki od 65 roku życia

Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia

Zniesienie opłat za przejazd autostradami państwowymi
konkretypis23


konwpisGrupa jaworznian wzięła udział w pierwszym dniu Konwencji programowej prawa i Sprawiedliwości w dniu 13 maja 2023 roku. Grupie przewodził przewodniczący PIS w Jaworznie, Pan Dariusz Starzycki. Jaworznianom, wraz z delegacją z Sosnowca, towarzyszyła również Pani Poseł Ewa Malik. .

Moc serdeczności, troski o Polskę i Polaków. Z takimi ludźmi, z takim rządem, z taką odpowiedzialnością ludzi na najwyższych stanowiskach Polska będzie Polską. Setki propozycji, rozwiązań i konkretów.

A to w przeciwieństwie do naszej żałosnej opozycji, która potrafi wyłącznie szczuć, wyzywać, obrażać i poniżać Rodaków.


Konwencja PiS z udziałem jaworznian

konwencjapis1320523 39- Dobra polityka to roztropne działanie dla dobra wspólnego. Dobre rządy służą wspólnocie narodowej, każdemu Polakowi. To zadanie nie jest proste do realizacji, ale my temu wyzwaniu staramy się sprostać. Najlepszymi ekspertami są Polacy i my odbyliśmy tysiące spotkań z Wami. Dzisiejszy kongres jest pewną konkluzją, podsumowaniem tych spotkań. Potrzebujemy dużo pracy, żeby efekty były jak najlepsze - powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas otwarcia konwencji w Warszawie.

Jak wspomniał, musimy uczyć się patriotyzmu, który składa się na dumę z Ojczyzny, z gotowości do poświęcenia się dla niej.

- Ojczyzna musi być oparta o postawy, które tkwią w naszej historii, a chodzi o to, że nasz Naród nigdy nie dał się ujarzmić. Najważniejszą podstawą dla Narodu jest suwerenność, wolność i równość. Nasze hasło Polska Jest Jedna doskonale to wyraża. Wszyscy muszą być równi w życiu społecznym i to jest kierunek, który musimy realizować. Polska musi być silna gospodarczo, militarnie, duchowo i moralnie. Rozbudowujemy armię, która staje się coraz bardziej silna. Ostatnie lata pokazały, że Polacy siły duchowej mają bardzo wiele. To jest fundament, na którym możemy się opierać.

konwpisGrupa jaworznian wzięła udział w pierwszym dniu Konwencji programowej prawa i Sprawiedliwości w dniu 13 maja 2023 roku. Grupie przewodził przewodniczący PIS w Jaworznie, Pan Dariusz Starzycki.

Moc serdeczności, troski o Polskę i Polaków. Z takimi ludźmi, z takim rządem, z taką odpowiedzialnością ludzi na najwyższych stanowiskach Polska będzie Polską. Setki propozycji, rozwiązań i konkretów.

A to w przeciwieństwie do naszej żałosnej opozycji, która potrafi wyłącznie szczuć, wyzywać, obrażać i poniżać Rodaków.


Pora pikników rodzinnych - Tym razem SP 1

festynsp1120523 39Piknik rodzinny w ramach Akademii Bezpieczeństwa w Szkole podstawowej nr 1 rozpoczął serię pikników, które będą odbywać się w szkołach do wakacji.

Na boisku Szkoły ustawiło się wiele stoisk z atrakcjami dla dzieci i dorosłych - rodziców.

Można było wziąć udział w konkursach, dowiedzieć się wiele na temat bezpieczeństwa od policjantów, Strażników miejskich ale i od urzędników czy też członków Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych, która to komisja wspiera działania szkół w ramach rodzinnych inicjatyw. 

Zapraszamy do obejrzenia serii zdjęć z tego, co działo się 12 maja na terenie SP nr 1

Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us