Menu
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Uzależnienie chorobą XXI wieku - Konferencja

 

 

uzaleznienie250921 1024 września w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się konferencja zorganizowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie oraz Jaworznickie Stowarzyszenie Abstynentów Razem pod tytułem - Uzależnienie choroba XXI wieku.

Doskonale przemawiający do wyobraźni i świadomości wykład wygłosiła Pani Dominika Kajdas-Ciupek, psycholog, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień.

Opierając się o wiedzę wybitnego autorytetu w dziedzinie uzależnień, głównie od uzależnienia od alkoholu, doktora Jerzego Melibrudę, który był pionierem wprowadzenia do nauki polskiej nowoczesnego podejścia do alkoholizmu, polegającego na traktowaniu osoby uzależnionej, jak chorego, a nie jak kogoś, kto czyni źle, czy też zło.

uzaleznienie250921 5Nie mamy pretensji do kogoś, kto dostaje śpiączki cukrzycowej, nie mam y pretensji, że ktoś ma chorobę niedokrwienna serca, a potępiamy kogoś, kto uzależnił się od alkoholu, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że spożywanie tej substancji jest prostą drogą do kłopotów, polegającą na wykształceniu się osoby pijącej swoistych mechanizmów uzależnienia.

Z reguły ktoś nie mający pojęcia o chorobie mówi - trzeba pić rozsądnie, z umiarem, trzeba wiedzieć jak pić. Ale to błędne ze wszech miar zdania.

Najczęściej osoba zaczynająca mieć problemy związane z alkoholizmem zupełnie sobie z tego nie zdaje sprawy.
Każdemu wydaje się że używa alkoholu tak, jak każdy inny, i myśl, ze nie ma i nie będzie miał problemów, trudności w odstawieniu alkoholu, kiedy to będzie potrzebne. Niestety okazuje się ze to nie takie proste, bo organizm domaga się tej substancji bardziej, niż tego, aby radzić sobie z codziennym życiem bez tak zwanego wspomagacza.

uzaleznienie250921 13Uzależnić się można nawet przyjmując małe dawki substancji i nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy jego picie, uznawane powszechnie za nieznaczące nie doprowadzi go do problemów.

Nikt nie może powiedzieć że umie, czy tez nie umie pić i czyni to rozsądnie, czy nie. Tylko ktoś, kto nie spożywa w ogóle alkoholu nigdy się nie uzależni.

Takie i inne zagadnienia w sposób ciekawy zaprezentowała Pani Dominika Kajdas Ciupek.
Ubarwieniem programu konferencji były występy Natalii Smalcerz i Patrycji Słowińskiej przy akompaniamencie Dariusza Feca.


Piknik na Czerwonym Manhattanie


piknimanhattan0921 2Za nami wspaniałe spotkanie na rodzinnym pikniku na Pasażu handlowym Manhattan Podłęże.
Na pikniku wystąpiły dzieci z jaworznickich szkół z Osiedle Podłęże - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Jaworznie oraz Szkoła Podstawowa nr 7 Jaworzno za co serdecznie dziękują organizatorzy.

Na pikniku wystąpił również jaworznicki artysta Aleksander Tura, a swoje umiejętności w pięściarstwie zaprezentowali  podopieczni Akademii Boksu Roberta Gortata Jaworzno.

Spotkanie było również okazją do pogratulowania Panu Stanisławowi Bigajowi 30-lecia działalności "Piekarni Bigaj Stanisław".
Serdeczne podziękowania dla Dariusza Starzyckiego - Wicemarszałka Województwa Śląskiego za ufundowanie nagród dla występujących podczas pikniku w imieniu którego Maciej Stanek, radny jaworznicki przekazał wszystkim serdeczne pozdrowienia. Podczas pikniku zbierano również głosy w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim!

Za zdjęcia dziękujemy Pani Angelice Woźniak

Piknik na Czerwonym Manhattanie

pikniko921 2Zapraszamy na Piknik Rodzinny będzie muzyka, występy artystyczne, sportowcy z Akademii Boksu Roberta Gortata, a dla dzieci bańki mydlane, malowanie na folii i wiele innych atrakcji.


Pieczone ziemniaki ,ciasto kawa słodycze i owoce dla dzieci.

W trakcie Pikniku będziemy namawiać do oddania głosu na Śląski Budżet Obywatelski projekt nr 7 naszego kolegi Romana Grzybka.

Piosenką autorską, balladą i szantą okrasi piknik Aleksander Tura.

Zadanie dotyczy zakupu sprzętu – wyposażenia karetek z terenu Jaworzna i Zawiercia w respiratory i defibrylatory.
Na miejscu będzie można zagłosować.
W poprzedniej edycji wygraliśmy karetkę pogotowia.
Liczymy na państwa obecność i głos.
pikniko921 1pikniko921 3

Dożynki w Byczynie

dozynkibyczyna2021 285 września na Byczyńskim rynku odbyły się tradycyjne dożynki, podczas których rolnicy dzielnicy świętowali zakończenie kolejnego sezonu na roli.

Wśród występów artystycznych i przygotowanych atrakcji związanych ze świętem plonów byczynianie bawili się wybornie,.

Jednym z organizatorów, którzy przygotowali stoiska z konkursami i prezentacjami Był jaworznicki MZDiM.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z popołudnia na byczyńskim rynku.

Zawody wędkarskie o Puchar Trójkąta Trzech Cesarzy

 

zawodytrojkatrzechcesarzy2021 71Po czterech godzinach ciężkiej pracy wędkarskiej - rywalizacji zakończyły się na Sosinie zawody wędkarskie
o Puchar Trójkąta Trzech Cesarzy. Drużynom z Jaworzna, Sosnowca i Mysłowic kibicowali Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej, Tadeusz Kaczmarek, Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz Senator RP Joanna Sekuła.

W zmaganiach udział wzięły drużyny z Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna w dwunastoosobowych składach. Po kilkugodzinnej rywalizacji wyłonieni zostali zwycięzcy w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Jak przystało na naszych, jaworznickich wędkarzy to właśnie oni zdobyli pierwsze miejsce. Drugie przypadło Sosnowcowi, a trzecie Mysłowicom.

Tegoroczne zawody zorganizowali Gmina Miasta Jaworzna, Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 19 Jaworzno Miasto.

Zawody odbyły się dzięki wsparciu Miasta Jaworzna oraz sponsorów, a byli to

Joanna Cieśla Transkop Pióro Usługi Budowlane
Tomasz Pióro Kop Trans Usługi Budowlane
Ryszard Senio Usługi Remontowo Budowlane
Dominik Wróbel Art Design Studio Dekoracji Ściennych
Jarosław Stroński Polbud Usługi Remontowo Renowacyjne
Bogusław Fudała Akwa Spec - Sklep Wędkarski

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przebiegu zawodów i dekoracji zwycięzców.


Zasłużeni dla Miasta Jaworzna

monika wlodarczyk raczekW dniu 26 sierpnia 2021 roku na sesji Rady Miejskiej w Jaworznie radni przegłosowali przyznanie dyplomów honorowych trzem Jaworznianom.

Tym zaszczytnym wyróżnieniem zostali uhonorowani Pani
Monika Włodarczyk – Raczek oraz pośmiertnie Pan Wenancjusz Ples i Pan Tadeusz Pokorny.

Wyróżnienie jest wyrazem szczególnego docenienia pracy dla miasta i miejskiej społeczności. Zapraszamy do zapoznania się z uzasadnieniami uchwał Rady Miejskiej.

Rajd Nordic Walkiing po raz dziewiąty.

nordicwalk2021 98Po raz dziewiąty pięknymi terenami Jaworzna przeszedł rajd Nordic Walking. Zaproponowana przed dziesięcioma laty forma aktywnego wypoczynku stała się bardzo pożądaną, a na starcie ustawiły się dwie duże grupy wędrowników.

Inicjatorem imprezy był ówczesny Zastępca Prezydenta Jaworzna Pan Dariusz Starzycki i do dziś, obecnie jako Wicemarszałek Województwa Śląskiego wspiera i patronuje przedsięwzięciu wraz z Prezydentem Jaworzna, Panem Pawłem Silbertem, w imieniu którego dziś brał   udział nowomianowany zastępca Pan Łukasz Kolarczyk.

Za przejście rajdu zostali uhonorowani najstarsi i najmłodsi uczestnicy, a gro nagród w tym rowery i doskonałe hulajnogi zostały rozdysponowane drogą losowania.

Rajd przeszedł dwiema trasami dziewięcio i sześciokilometrową. Na mecie czekały na uczestników medale, dyplomy, nagrody oaz posiłek.

Rajd finansowo i osobowo wsparła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jako wskazanie aktywnego, pozbawionego używek wypoczynku.

Nie żyje Jerzy Porębski - największy polski szantymen

jurek porebski19 sierpnia 2021 roku to smutny dzień dla miłośników pieśni morskiej, żeglarskie, szant.

Zmarł Jurek Porębski

Jerzy Porębski pieśniarz, wykonawca szant i autor piosenek o tematyce morskiej, publicysta, rybak i żeglarz, animator ruchu szantowego w Polsce. Członek rady programowej Polskiej Fundacji Morskiej. Autor najsłynniejszej polskiej pieśni szantowej "Gdzie ta keja?".

W Jaworznie bywał wiele razy śpiewając bądź sam, bądź z Jego rodzimym zespołem Stare Dzwony.

Będziesz Jurku w naszej pamięci do końca naszych dni.

Poniżej GDZIE TA KEJA zaśpiewana przez Jurka w Pubie Pajęczyna w listopadzie 2006 roku.

Poniżej "Bosman" i "Cztery piwka"

 

List otwarty do Pana Donalda Tuska i stowarzyszeń obrońców przyrody.


W związku z kłamliwą kampanią Donalda Tuska i stowarzyszeń obrońców przyrody, Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert opublikował list otwarty do tychże, wykazując nieprawdziwość głoszonych przez nich tez w odniesieniu do planów budowy w Jaworznie fabryki samochodów elektrycznych IZERA.. Zapraszamy do lektury.

listotwarty do tuskaSzanowni Państwo – piszę do Was z wielkim bólem, gdyż zewsząd słyszę Wasze wypowiedzi i wystąpienia w sprawie spec-ustawy nazywanej #LexIzera.

Dlaczego z bólem? Bo reprezentuję samorząd, który jak mało który przejmuje się nadchodzącą, a może nawet już trwającą katastrofą klimatyczną, a Wy – zupełnie bez podstaw – powtarzacie, że chcemy wyciąć w Jaworznie cenny las.

To nieprawda.

Święto Wojska Polskiego w Krakowie - naszym byłym mieście wojewódzkim


krakow15082021 21Tym razem z naszymi obiektywami trafiliśmy na oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego do Krakowa, zorganizowane przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Po mszy świętej w Katedrze Wawelskiej uczestnicy w osobach władz województwa, kombatantów, posłów i wojskowych przemaszerowali pod Krzyż Katyński, gdzie złożyli kwiaty, po czym dalej przemieścili się na Plac Matejki, gdzie dokonała się najbardziej spektakularna część uroczystości.

Krakowianie byli świadkami podniesienia flagi państwowej w towarzystwie hymnu Polskiego, Apelu Pamięci, wysłuchali przemówień i obserwowali złożenie wieńców przez oficjeli, po czym mogli wziąć udział w wojskowym pikniku w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Zastanawiający był brak na uroczystościach władz miasta Krakowa. Tę okoliczność pozostawiamy bez komentarza, podobnie jak brak posłów i polityków tak zwanej opozycji. Czyżby to święto nie dotyczyło ich ojczyzny?

My zapraszamy do obejrzenia relacji z obchodów na Placu Matejki, przy Grobie Nieznanego Żołnierza u stóp Pomnika Grunwaldzkiego.

 

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działa!


gkrparynek080821 13Stoiska Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych jest zawsze szczelnie oblegane przez dzieci, jeśli dla nich przygotowano atrakcje.

Tym razem na zaproszenie dwóch, zdawać by się mogło, groźnych panów, członków GKRPA, do kolorowania obrazków dzieci lgnęły szczególnie mocno.

Dzieci pięknie ubarwiły swoich ulubionych bohaterów z bajek, za co dostawały nagrody, cukierki, napoje oraz, co najważniejsze, specjalne dyplomy. Baz nich udział w zabawie nie byłby ważny.

Panowie dwoili się i troili, aby sprostać tłumowi dzieciaków i to się doskonale udało.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej wyjątkowej zabawy.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspiera inicjatywy służące propagacji zdrowego trybu życia, aktywnego spędzania czasu, z dala od używek i szkodliwych bodźców, w tym wszelkie formy wypoczynku i rozrywki, pokazujące dzieciom i młodzieży oraz całym rodzinom jak stronić od alkoholu, czy narkotyków. 

Polski ład - grafika jako antodotum na kłamstwa opozycji


polskiladnewAby zniechęcić społeczeństwo do sprawującej w Polsce Partii Prawo i Sprawiedliwość, opozycja posługuje się wyjątkowo perfidnymi kłamstwami i językiem nienawiści oraz agresji, jakiego nie znamy odkąd istnieje polska kultura polityczna, dyplomacja, czy tradycja komunikacji społecznej.

W jaki sposób przeciwstawić się temu groźnemu hejterskiemu trendowi, który na sile nabrał po powrocie do kraju milionera, Führera opozycji, jak go nazywają Niemcy?

Tylko prawdą i wyjaśnianiem tego, co planują rządzący w ramach Polskiego Ładu, czyli ogromnego zestawu propozycji dla każdego z nas, mieszkańca naszego kraju, naszej Ojczyzny.


polskiladgrafika

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us