Menu
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Jak Polacy najchętniej relaksują się na wakacyjnych urlopach? Wyniki badania

 

urlopy22 1Podczas letniego wypoczynku co trzeci Polak w poszukiwaniu dobrej zabawy odwiedza parki rozrywki. Z kolei 29% wybiera zwiedzanie ciekawych miejsc i lokalnych atrakcji. Co piąty najchętniej relaksuje się uprawiając sport, latem królują aktywności w wodzie i w powietrzu. Według co drugiego zapytanego Polaka, letni urlop jest dobrym momentem na spróbowanie jakiegoś sportu ekstremalnego. To wnioski z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2022” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

Jak wynika z badania Polacy w trakcie urlopu chcą aktywnie i atrakcyjnie spędzać czas. Tylko 19% zapytanych wybiera pasywny relaks. Reszta stawia na różne formy ruchu i bardziej nietypowe aktywności. Letni urlop to czas, w trakcie którego najchętniej odwiedzamy parki rozrywki – 31% odpowiedzi i oddajemy się zwiedzaniu ciekawych miejsc oraz różnorodnych, lokalnych atrakcji – 29% odpowiedzi. Wśród preferowanych form relaksu pojawia się także aktywność fizyczna w postaci na przykład sportów wodnych i sportów w powietrzu.

Letni urlop sprzyja sportom ekstremalnym

urlopy22 1Zdaniem co drugiego Polaka biorącego udział w badaniu serwisu Prezentmarzeń letni urlop to najlepszy czas, aby spróbować jakiegoś sportu ekstremalnego. Według 31% respondentów wynika to z opinii, że podjęcie takiej nietypowej aktywności z nutą adrenaliny podczas wakacyjnego wypoczynku, może go uatrakcyjnić i pozostawić niesamowite wspomnienia. Kolejne 21% respondentów również zgadza się z taką argumentacją, ale pod warunkiem, że znamy możliwości i ograniczenia swojego organizmu. 23% zapytanych przyznaje, że nie zastanawiało się nad tym wcześniej, ale jest chętnych rozważyć taką możliwość.

Flyboard, skutery wodne czy skoki na bungee, latem jesteśmy bardziej skłonni, aby próbować różnych sportów z dawką adrenaliny. Nasze badanie pokazało, że aż co drugi zapytany przez nas Polak uważa, że wakacyjny urlop jest dobrym momentem, aby spróbować jakiegoś sportu ekstremalnego. Letnie miesiące sprzyjają aktywności i sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe atrakcje, również te wiążące się z większym ryzykiem. Chęć przeżycia ciekawej przygody, uatrakcyjnienie wypoczynku i niesamowite wspomnienia to czynniki, które nas zachęcają do próbowania sportów ekstremalnych. – mówi Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Urlop to czas wypoczynku, ale także czas, w którym możemy spełniać marzenia w obszarze podejmowania niestandardowych aktywności. Serwis Prezentmarzeń zapytał więc Polaków realizując badanie jakie marzenie, związane z nietypową aktywnością chcieliby spełnić ze wskazanych atrakcji: skok ze spadochronem, skok na bungee, flyboard, lot balonem, rejs motorówką lub skuterem wodnym, lot motolotnią lub paralotnią, przejażdżka luksusowym samochodem. Okazało się, że najwięcej zapytanych, 26% wskazało na skok ze spadochronem. Na drugiej pozycji znalazł się rejs motorówką lub pływanie skuterem wodnym – 21% odpowiedzi. Na trzeciej pozycji zapytani wskazali skok na bungee.

urlopy22 2O udanym urlopie decyduje kilka istotnych czynników jak m.in. piękna pogoda czy dobre towarzystwo. Najważniejszym kryterium według co trzeciego Polaka jest jednak możliwość aktywnego wypoczynku i korzystania z licznych atrakcji. Istotne jest również, aby urlop trwał co najmniej 2 tygodnie i abyśmy potrafili w tym czasie zapomnieć o pracy. Jeśli podczas wakacyjnego wypoczynku będziemy aktywnie i ciekawe spędzić czas, to łatwiej naładujemy akumulatory do dalszego działania i poprawiamy sobie samopoczucie. Umiejętność relaksowania się i efektywnego odpoczynku na urlopie po wielu miesiącach ciężkiej pracy oraz podejmowania aktywności generujących pozytywne wspomnienia sprzyja kondycji fizycznej i psychicznej naszego organizmu.

*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2022” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1237 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2022.

Na jaki ślubny trend decydują się tegoroczne młode pary?

mlodapara22Decydując się na udział w akcji „Zaproś Świętego Mikołaja na swój ślub” nowożeńcy mogą pomóc podopiecznym Fundacji Świętego Mikołaja – zdolnym dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin z całej Polski. Ślub też staje się okazja do działań charytatywnych.

Podczas planowania ślubu można zwrócić się do gości z prośbą aby nie kupowali kwiatów tradycyjnie wręczanych przy składaniu życzeń, a w zamian za to wzięli udział w zbiórce na wybrany cel charytatywny. Każda Para Młoda, która przygotowuje się do ślubu, może przy okazji zrobić coś dobrego.

Najlepiej poinformować o tym już w zaproszeniu ślubnym - wówczas rodzina i przyjaciele nie będą zaskoczeni widokiem osoby z puszką kwestarską. Zbiórka ślubna to nie tylko pomoc dla potrzebujących, ale także kolejny piękny element tego wyjątkowego dnia.

Planując nasz ślub, od początku podjęliśmy decyzję, żeby zwrócić się do Gości z prośbą, aby zamiast wręczanych tradycyjnie kwiatów, rozważyli wzięcie udziału w zbiórce na wskazany przez nas cel dobroczynny. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację zbiórki na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja. Za fantastyczny uważamy program Stypendiów św. Mikołaja, który wspiera rozwój talentów i pasji uzdolnionych dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin, dając realne wsparcie. Całym sercem wspieramy także program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży, m.in. z racji zawodowego związania Marty. – mówią Marta i Maciej, którzy zdecydowali się na zbiórkę.

Aby przeprowadzić kwestę na swoim ślubie wystarczy napisać krótkiego maila do Fundacji Świętego Mikołaja z podaniem daty ślubu na adres: mikolaj@mikolaj.org.pl, a w odpowiedzi Fundacja odeśle do wypełnienia krótki formularz zgłoszenia kwesty ślubnej i  następnie wyśle na wskazany w nim adres puszki kwestarskie. Po ślubie Para Młoda przekazuje zebraną kwotę na konto fundacji. Wystarczy kilka chwil, by pomóc dziecku w potrzebie i uczynić dzień ślubu jeszcze bardziej wyjątkowym.

Goście zaproszeni na ślub bardzo pozytywnie odbierają organizacje takich zbiórek, ponieważ dzięki nim nie muszą szukać odpowiednich upominków dostosowanych do gustu młodej pary ani przynosić do kościoła nieporęcznych bukietów kwiatów, które za kilka dni i tak zwiędną. Akcja „Zaproś na ślub Świętego Mikołaja” to doskonały przykład na to, że ślub może mieć także wymiar charytatywny. Dzięki tej akcji nowożeńcy mogą podzielić się swoim szczęściem z potrzebującymi. – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Ślub to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych momentów w życiu. Czas, w którym można podzielić się swoją radością z bliskimi i wkroczyć w nowy etap życia. Można także uczynić ten dzień jeszcze wspanialszym i wykorzystać go do działań dobroczynnych.

Czy latem włosy rosną szybciej? Prawda czy fałsz?

trychowlosy 1Czasem spotykamy się ze stwierdzeniem, że włosy latem rosną szybciej niż w innych porach roku. Czy jest to prawda czy fałsz? Zapytaliśmy o tę kwestię trychologa, który przybliżył nam jak wygląda proces i tempo wzrostu włosów.

Na głowie mamy przeciętnie około 100 000 włosów. U zdrowej osoby tempo wzrostu włosów wynosi średnio około 1 cm miesięcznie. Wzrost włosów na ludzkim ciele jest procesem ciągłym. W trakcie doby tracimy średnio około 50-100 włosów, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. W miejsce włosa, który wypadł powinien wyrosnąć nowy włos. Dzieje się tak, jeżeli proces porostu włosów nie jest zakłócony przez jakieś nieprawidłowości, które mogą zachodzić w naszym organizmie, na przykład choroby czy schorzenia. W ciągu całego ludzkiego życia z jednego mieszka włosowego nowy włos może wyrastać około dwadzieścia razy. Na proces porostu i jakość włosów duży wpływ ma genetyka, ale także wiele czynników zmiennych związanych na przykład z bieżącą kondycją naszego organizmu.

Włosy rosną tak samo o każdej porze roku, gdyż rosną wg faz wzrostu. Cykl wzrostu włosa składa się z trzech faz: anagen, katagen i telogen. Pierwsza faza to anagen, okres w którym następują podziały komórkowe. Druga faza to okres, kiedy włos przestaje się dzielić i nie przyrasta na długość. Ostatnia faza to telogen, kiedy włos przygotowuje się do wymiany. Kiedy włos wypadnie następnie jest zastąpiony nowym włosem. Mieszek włosowy rozpoczyna tym samym nowy cykl. Cykl wzrostu włosa jest zaprogramowany genetycznie dla każdej osoby indywidualnie. Natomiast tempo podziałów komórkowych może być zależne od wielu różnych czynników, takich jak na przykład stres czy dostarczanie odpowiedniej ilości składników aktywnych. Jeśli latem lepiej dbamy o zdrową dietę, wówczas możemy mieć wrażenie, że włosy rosną szybciej, bo dostarczyliśmy im odpowiedniej ilości składników. Z pewnością pozyskanie i dostarczanie odpowiedniej ilości składników latem do organizmu jest łatwiejsze niż zimą, ale niestety włosy nie rosną dzięki temu szybciej niż w innych porach roku. – tłumaczy trycholog Anna Mackojć.

trychowlosy 2Należy także podkreślić, że podcinanie końcówek też nie ma wpływu na proces porostu włosów. Warto jednak systematycznie wykonywać tę czynność co 3-4 miesiące, gdyż końcówki naszych kosmyków wraz z ich wzrostem są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ocierane o ubranie czy oparcie krzesła włosy stają się bardziej kruche i łamliwe, dlatego warto je „odświeżać” przez regularne podcinanie końcówek.

Pora roku nie ma wpływu na tempo wzrostu włosów jak potwierdza trycholog, latem nie będą one niestety rosły szybciej. Co więcej, przebieg cyklu włosowego mamy zaprogramowany genetycznie. Oznacza to, że jeśli czas trwania anagenu, czyli fazy wzrostu włosa u zdrowej osoby został genetycznie zaprogramowany na 3 lata, to nie jesteśmy w stanie go wydłużyć. Dodatkowo, co jest bardzo istotne dla osób, które marzą o zapuszczeniu długich włosów, faza anagenu może ulec skróceniu poprzez różne, szkodliwe czynniki. Należą do nich na przykład restrykcyjne diety, przyjmowane leki, stres czy choroby z wysoką gorączką.

trychowlosy 3Poszczególne fazy wzrostu włosa występują niezależnie od nas. Dbając jednak holistycznie o stan całego organizmu, m.in. prawidłowe odżywianie, odpowiednią ilość snu czy ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, możemy mieć wpływ na lepszą kondycję włosów. Zdrowa skóra głowy i dobry, ogólny stan organizmu sprzyja posiadaniu pięknych, mocnych włosów.

Zdarza się, że włosy rosną zbyt wolno, a powodem tego mogą być choćby zaburzenie gospodarki hormonalnej, uboga dieta czy schorzenia skóry głowy. – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Jeśli więc chcemy zadbać o sprzyjające warunki do wzrostu włosów, powinniśmy pomyśleć o kilku kluczowych elementach. Możemy stymulować i odżywiać mieszki włosowe przede wszystkim dietą bogatą w substancje odżywcze czy regularnymi peelingami skóry głowy. Możemy również przyspieszyć porost włosów stosując na przykład serum zawierające peptydy biomimetyczne, proteiny czy aminokwasy oraz suplementy diety z proteoglikanami. Nie zapominajmy jednak, że poza genetyką, na którą nie mamy wpływu w obszarze włosów, to na tempo wzrostu włosów wpływa nie pora roku, tylko stan naszego zdrowia.

udostępnij

Dyżur telefoniczny dla osób rozpoczynających pierwszą pracę

dyzurzus 2Już 17 sierpnia, w środę, sosnowiecki ZUS wraz z Okręgową Inspekcją Pracy uruchamia specjalną infolinię dla osób podejmujących pierwszą pracę.

Eksperci obu instytucji będą informować o obowiązkach i prawach pracodawcy i pracownika, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy, czym różni się umowa zlecenie od umowy o pracę, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy względem swoich pracowników dotyczących ubezpieczeń społecznych i jak sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń.

Na ta i wiele innych pytań  będzie można uzyskać odpowiedzi kontaktując się telefonicznie podczas specjalnego dyżuru eksperckiego. Serdecznie zapraszamy! 

Pierwszy Nordic Walking na Podłężu. Zaprasza Pani Teresa Kondoszek


nordicpodlez22new

W poniedziałek 8 sierpnia startują zapisy do pierwszej edycji Rajdu Nordic Walking organizowanego w Jaworznie w dzielnicy Podłęże. Rajd, który odbędzie się w sobotę 27 sierpnia objęty został Honorowymi Patronatami Pawła Silberta - Prezydenta Miasta Jaworzna oraz Dariusza Starzyckiego - Wicemarszałka Województwa Śląskiego.

Jest to kolejna już impreza promująca zdrowy styl życia, a w szczególności zachęcająca mieszkańców naszego miasta do aktywności oraz spędzenia sobotniego czasu na sportowo
na świeżym powietrzu. Nie jest ważny tutaj czas czy szybkość marszu – Organizatorzy stawiają bardziej na rekreację i integrację zawodników, dla których przygotowano wiele fajnych atrakcji.

Konkurs „O Złotą Lirę” Edycja 2022

zlotalira22Zapraszamy do wzięcia udziału w prestiżowym konkursie literackim organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie. 

REGULAMIN KONKURSU „O ZŁOTĄ LIRĘ”

edycja XVIII        rok 2022

     ORGANIZATORZY:

  -  Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie

  -  AteLier Kultury

  - III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie

  

     CELE KONKURSU:

  -  rozbudzenie talentów i popularyzowanie twórczości poetyckiej

  -  rozwijanie aktywności twórczej

  -  promocja miasta Jaworzna 

    ZASADY UCZESTNICTWA:

 

 1. W konkursie mogą wziąć udział osoby bez ograniczenia wiekowego
 2. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych;

      A - do lat 16

      B - od lat 16 do 19 lat

      C - powyżej lat 19

 1. Objętość jednego wiersza nie może przekraczać dwóch stron formatu A4 przy standardowej

czcionce (12)

 1. Każdy z uczestników możenadesłać maksymalnie 3 wiersze o dowolnej tematyce 
 2. Na konkurs należy przesyłać utwory nie publikowane i nie nagradzane w innych konkursach
 3. Uczestnik konkursu przesyła jedną zaklejoną kopertę opisaną; Konkurs "O Złotą Lirę" z

pseudonimem literackim (godło), i kategorią wiekową (A,B,C), która zawiera;

 1.     a) wydrukowane prace w 4 egz. opatrzone; tytułem, godłem oraz kategorią wiekową 
 2.     b) w kopercie powinna znajdować się czytelnie wypełniona karta uczestnictwa (wzór poniżej)
 3.     c) prace konkursowe należy nadesłać na adres:

       Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie

       AteLier Kultury Klub "RELAX"

 1. Szczakowska 35 B

       43-600 Jaworzno

 

Z dopiskiem na kopercie; Konkurs „O Złotą Lirę”

    TERMINY:

 1. Prace konkursowe należy nadsyłać do 10 października 2022 r.
 2. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 20. 10. 2022 r. o godz. 17.00 w Klubie "Relax" w  Jaworznie przy ul Szczakowskiej 35 B, o czym autorzy nagrodzonych i wyróżnionych utworów zostaną  powiadomieni. Informacja o laureatach konkursu zamieszczona zostanie na stronach internetowych  Organizatorów. www.stk.decoart.pl , www.atelierkultury.pl

    NAGRODY:

 1. Prace konkursowe oceni Jury powołane przez organizatorów
 2. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych 
 3. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów i UM Jaworzna

    INNE POSTANOWIENIA

 1. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji nadesłanych utworów na potrzeby promocji konkursu na  różnych polach  eksploatacji (np. internet, prasa itp.). Wykorzystanie utworu - z podaniem informacji o autorze -  nie rodzi żadnych zobowiązań   finansowych  ze strony organizatorów.
 2. Organizatorzy nie zwracają kosztów związanych z uczestnictwem w konkursie (usługi pocztowe, koszty podróży itp.)
 3. Nagrody nieodebrane w dniu ogłoszenia wyników konkursu przechodzą na własność organizatorów.
 4. W sprawach spornych wynikających z interpretacji niniejszego regulaminu ostateczną decyzję podejmują organizatorzy w porozumieniu z Jury.
 5. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu lub sposobu rozstrzygnięcia konkursu z powodu nieprzewidzianych okoliczności lub zagrożenia epidemiologicznego. W przypadku takich powikłań, organizator poinformuje laureatów o wszelkich zmianach związanych z powyższymi sytuacjami i dostarczeniem nagród.

      POBIERZ REGULAMIN_KONKURSU_O_ZŁOTĄ_LIRĘ_2022r.docx

  „Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz” Edycja 2022

  pedzleminitka22plakZapraszamy do udziału w organizowanym przez jaworznickie Stowarzyszenie Twórców Kultury konkursie.


  REGULAMIN
  VIII KONKURSU PLASTYCZNEGO
  „Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz” Edycja 2022

  1. Organizatorem VIII Konkursu Plastycznego „Pędzlem, nitką i dłutem malowane” jest Stowarzyszenie Twórców Kultury w  Jaworznie z siedzibą w Jaworznie przy ul. Szczakowskiej 35B, 43-600 Jaworzno, zwane dalej Organizatorem, a Współorganizatorem Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno.
  2. Celem konkursu jest prezentacja prac, ukazujących aktualne tendencje w malarstwie, hafciarstwie i rzeźbie, poszukiwanie indywidualności twórczych, kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze, integracja środowisk twórczych, promocja młodych talentów, promocja miasta Jaworzna.

  Warsztaty PoluZONE 2022 przeszły do historii

  poluzone300722mj 187Zakończyły się jedyne w Polsce zespołowe Warsztaty Muzyczne PoluZONE prowadzone przez wybitnych muzyków!

  Członkowie legendarnej grupy Poluzjanci, czyli Kuba Badach, Piotr Żaczek, Robert Luty, Grzegorz Jabłoński, Marcin Górny oraz Damian Kurasz przekazali uczestnikom swoją praktyczną wiedzę i doświadczenie.

  Przez tydzień w różnych miejscach w Jaworznie słuchacze spotykali się z muzykami chłonąc informacje, uwagi, wskazówki co do wykonywania rzemiosła zarówno jeśli chodzi o wokalistykę jak i umiejętności instrumentalne.
  Warsztaty odbyły się w Jaworznie po raz ósmy, a ich finał nastąpił w sobotę, 30 lipca w Młodzieżowym Domu Kultury.

  Kilkadziesiąt osób opanowało scenę, wykonując światowe przeboje, jak i przeboje polskie. Naprawdę było czego posłuchać bo jak zwykle podczas PoluZONE objawiają się niezwykłe talenty.

  Koncert poprowadził zapowiedziany przez Romana Jońcę, Kuba Badach wraz z młodszą koleżanką, która bez krępacji swoimi czasem uszczypliwymi, acz kulturalnymi uwagami skłaniała Lidera Poluzjantów do wysiłku intelektualnego i do wymyślania na poczekaniu celnych ripost.

  Zresztą, co ty dużo pisać, kiedy opisanie całości dwugodzinnego koncertu nie uda się słowem.
  Za to zapraszamy na sporą dawkę zdjęć z wydarzenia i zapraszamy... za rok.


  W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

  pw1Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie informuje, że w poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

  W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający 3 minuty.

  Święto Policji - obchody w Jaworznie


  swietopolicji280722 50 237Funkcjonariusze z jaworznickiej Komendy Miejskiej Policji obchodzili w czwartek, 28 lipca br. swoje święto. Z tej okazji na jaworznickim rynku odbył się uroczysty apel podczas którego Komendant Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie insp. Piotr Uwijała wraz z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Dominikiem Łączykiem, wręczyli 47 funkcjonariuszom awanse na wyższe stopnie policyjne. Wyróżnienia otrzymało również ośmiu pracowników cywilnych jednostki. Gratulacje wszystkim policjantom oraz ich rodzinom złożył również Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert.
  Jaworznickie święto Policji było niezwykle uroczyste, doskonale zorganizowane, jak zauważył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, Pan inspektor Dominik Łączyk.
  Nie mogło się obyć bez duchowego wsparcia, a wręcz inauguracji dnia, od mszy świętej, którą odprawiał Kanclerz Kurii Sosnowieckiej Mariusz Karaś, a homilię wygłosił kapelan Komendy Miejskiej w Jaworznie ks. Mariusz Olejnik.
  Po mszy, jej uczestnicy udali się na rynek, gdzie odbyły się przemowy, dekoracje, słowa podziękowań i życzenia bezpieczeństwa zarówno dla policjantów, jak i mieszkańców.
  Po uroczystości na wszystkich zebranych czekał przygotowany piknik rodzinny na którym najmłodsi jaworznianie wraz z rodzicami mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych z nagrodami przygotowanymi przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obejrzeć wozy operacyjne jaworznickiej Policji i Straży Miejskiej czy wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy przygotowanych przez strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie.
  AN szczególną uwagę zasługiwała policyjna orkiestra, która w doskonały sposób zagrała podczas mszy świętej, a potem na rynku  odegrała kilka znanych przebojów wzbudzając zachwyt zgromadzonych.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z "policyjnego czwartku" na rynku.

  Mistrzostwa Europy w Footbagu - Dzieje się w Jaworznie!

  footbag220722 a 65W Jaworznie w dniach 22 - 24 lipca odbywa się ciekawa międzynarodowa impreza sportowa. Są to dwudzieste drugie Mistrzostwa Europy w Footbag-u, czyli w popularnej u nas "zośce". To oficjalne mające umocowanie w międzynarodowych organizacjach sportowych zawody.
  Przez trzy dni młodzi ludzie kopia mąła piłeczkę wypełnioną grochem, piaskiem lub innego rodzaju sypkim materiałem. Gra bije rekordy popularności wśród młodych ludzi w Ameryce i Europie zachodniej.
  Wśród rodzajów rywalizacji znajdują się

  - Siatkonoga.
  - Freestyle
  - Footbag Golf
  - Podbijanka – gra składa się z wielu konkurencji, do których należą m.in.: Odbijanie na czas, Zabawa do 20 odbić, Zabawa do 25 odbić.
  - Podania w parach.
  - Gra w okręgu.
  - Kwadrat

  W tych dyscyplinach rywalizują przybyli z kilku krajów na świecie zawodnicy. Zabawa jest przednia, a radość z gry widać zarówno u wygranych jak i przegranych.
  W godzinach przed i popołudniowych grano w hali sportowej w siatkonogę, a wieczorem w Galerii Galena odbyły się najbardziej widowiskowe konkurencje i dekoracja zwycięzców. Wśród nich znalazł się jaworznianin Paweł Nowak!
  Podajemy wyniki:
  Konkurencja Double Battles:
  Miejsce I - Rafał Kaleta - Sebastian Ceballos
  Miesjce II Paweł Nowak - Jakub Worek
  Konkurencja Teo square:
  Miejsce I - Szymon Kałwak
  Miejsce II - Szymon Róg
  Konkurencja Open Battles:
  1- Maciej Niczyporuk
  2- Jakub Worek
  3- Chrostopher Schillem
  4- Paweł Nowak


  Plac zabaw na plantach będzie wyremontowany

  placzabawdo 0722 10Jak podaje portal jaworznickiego Urzędu Miejskiego www.jaworzno.pl.w tym roku zostanie wyremontowany plac zabaw na plantach w pobliżu galerii. 
  Za przytoczoną stroną cytujemy:

  Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Pawła Silberta, stary, wysłużony plac zabaw na jaworznickich Plantach zostanie zastąpiony przez nowoczesną przestrzeń dla najmłodszych. Prace modernizacyjne mają zakończyć się w listopadzie 2022 r. Umowę z wykonawcą podpisano 22 lipca.(...)

  Podstawowymi założeniami modernizacji nowego placu jest przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci. (...)

  Pod uwagę brano trwałość – urządzenia i wyposażenie będą wykonane z materiałów odpornych na zniszczenie i warunki atmosferyczne. Ponadto plac będzie wyposażony w nowoczesne urządzenia, które będą zapewniały dzieciom najlepszą zabawę i rozwój ruchowy.

  Dodatkowo zostanie wykonane nowe ogrodzenie i nawierzchnia oraz zostanie dodane wyposażenie typu kosze na śmieci i ławki, z których rodzice będą mogli doglądać swoich pociech. Nowy plac zbuduje firma PRO-MB z Chorzowa. Koszt to prawie milion złotych.

  A my zapraszamy do ostatniego "przeglądu fotograficznego dotychczasowego placu zabaw, po którym niedługo zostaną jedynie wspomnienia.


  Został nam niecały miesiąc, by ocalić życie Mili! Mama dziewczynki prosi o pomoc!

   

  milimamaPierwsze zdjęcie mojej Mili zrobiła pielęgniarka, gdy mała czekała na transport karetką. Wtedy zobaczyłam ją pierwszy raz. Nie zrobiłam tego zdjęcia ja, by przesłać dumna rodzinie, choć tak być przecież powinno… Moje dziecko urodziło się i od razu zaczęło walczyć o życie!

  Drugie zdjęcie Mili zostało zrobione 3 dni później, gdy moja córeczka leżała w inkubatorze, pod tlenem, na lekach podtrzymujących życie, czekając na operację. Trzecie zdjęcie Mili zrobiłam po prawie miesiącu, gdy zeszła z respiratora i spojrzała wprost na mnie. Przez kolejne 7 miesięcy walczyła o życie, dzięki podłączeniu ECMO. Ja z telefonem przyklejonym do ręki modliłam się przez ten czas, by znów nie zadzwonił, by nie przyszły te najgorsze informacje…

  Mila Murawska

  Niechętnie wracam do tych trzech pierwszych zdjęć mojej córeczki… Chętniej oglądam fotografie późniejsze, które ukazują szczęście, roześmianą buzię Mili. Ile jeszcze będzie mi ich dane zrobić? Dziś proszę Was o pomoc, by tych szczęśliwych chwil było wiele! By skrajnie niebezpieczna wada małego serca nie zabrała mi mojej córeczki…

  KLIKNIJ TUTAJ ABY POMÓC

  Mila urodziła się ze skrajna postacią Tetrallogi Fallota. W Polsce leczy się ją jedynie paliatywnie – przedłużając życie, ale nie całkowicie lecząc. Mojej córeczce chwilę po urodzeniu wszczepiono sztuczną rurkę, dzięki której krew miała natleniać płuca. Naiwna byłam, wierząc, że to wystarczy na bardzo długo, że może jakiś cudem serce się samo naprawi, a Mili będzie żyła szczęśliwie…

  Minęły zaledwie 3 lata. Badania pokazały, że shunt (czyli ta rurka w sercu) się zamknął, a moja córeczka żyje jedynie dzięki naczyniom, które “na dziko” sam utworzył jej organizm!

  Nikt nie wie, jak długo chore serduszko wytrzyma tylko na tych naczynkach. Dni są coraz cięższe… Sinieją usta, małe paluszki pokrywa fioletowy odcień. Mimo wszystko Mili ma w sobie tyle radości i chęci do życia, że człowiek potrafi choć na chwilę zapomnieć o całym tym dramacie…

  Niestety, te myśli nie uciekają daleko. Nie mogą! Milusia wymaga natychmiastowej pomocy!

  Obiecujące wizje przyszłej operacji, rekonstrukcji, „normalnego” w miarę życia zostały pogrzebane wraz z odmową operacji w Polsce… Wszelkie nadzieje w jednej sekundzie zostały pogrzebane! Została tylko bezradność, którą zrozumie tylko ktoś, kto przeżył coś podobnego…

  Jednak pojawiła się nadzieja! W kraju nie ma ratunku, ale znalazłam ją za granicą – w Linz. Tamtejsi wspaniali lekarze chcą pomoc i podejmą się tego wyzwania – operacji ratującej życie mojej córeczki! Jednak cena za życie Mili jest gigantyczna…

  Mila jest moim światełkiem, moim sensem życia. Proszę o pomoc każdego, kto tu dotarł o pomoc, o ratunek! Życie pozbawione bólu i lęku – o to walczymy. O zwykłą normalność, którą zbyt wiele osób nie docenia. Przed nami niecały miesiąc. Już 4 sierpnia musimy być w klinice! Rozpoczęło się dramatyczne odliczanie. Proszę, pomóżcie nam zdążyć…

  Marta, mama Mili

  Subskrybuj to źródło RSS

  Kultura

  Polskie portale

  INSTYTUCJE

  Follow Us