Menu
Alex

Alex

URL strony:

Pierwszy Nordic Walking na Podłężu. Zaprasza Pani Teresa Kondoszek


nordicpodlez22new

W poniedziałek 8 sierpnia startują zapisy do pierwszej edycji Rajdu Nordic Walking organizowanego w Jaworznie w dzielnicy Podłęże. Rajd, który odbędzie się w sobotę 27 sierpnia objęty został Honorowymi Patronatami Pawła Silberta - Prezydenta Miasta Jaworzna oraz Dariusza Starzyckiego - Wicemarszałka Województwa Śląskiego.

Jest to kolejna już impreza promująca zdrowy styl życia, a w szczególności zachęcająca mieszkańców naszego miasta do aktywności oraz spędzenia sobotniego czasu na sportowo
na świeżym powietrzu. Nie jest ważny tutaj czas czy szybkość marszu – Organizatorzy stawiają bardziej na rekreację i integrację zawodników, dla których przygotowano wiele fajnych atrakcji.

Konkurs „O Złotą Lirę” Edycja 2022

zlotalira22Zapraszamy do wzięcia udziału w prestiżowym konkursie literackim organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie. 

REGULAMIN KONKURSU „O ZŁOTĄ LIRĘ”

edycja XVIII        rok 2022

     ORGANIZATORZY:

  -  Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie

  -  AteLier Kultury

  - III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie

  

     CELE KONKURSU:

  -  rozbudzenie talentów i popularyzowanie twórczości poetyckiej

  -  rozwijanie aktywności twórczej

  -  promocja miasta Jaworzna 

    ZASADY UCZESTNICTWA:

 

 1. W konkursie mogą wziąć udział osoby bez ograniczenia wiekowego
 2. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych;

      A - do lat 16

      B - od lat 16 do 19 lat

      C - powyżej lat 19

 1. Objętość jednego wiersza nie może przekraczać dwóch stron formatu A4 przy standardowej

czcionce (12)

 1. Każdy z uczestników możenadesłać maksymalnie 3 wiersze o dowolnej tematyce 
 2. Na konkurs należy przesyłać utwory nie publikowane i nie nagradzane w innych konkursach
 3. Uczestnik konkursu przesyła jedną zaklejoną kopertę opisaną; Konkurs "O Złotą Lirę" z

pseudonimem literackim (godło), i kategorią wiekową (A,B,C), która zawiera;

 1.     a) wydrukowane prace w 4 egz. opatrzone; tytułem, godłem oraz kategorią wiekową 
 2.     b) w kopercie powinna znajdować się czytelnie wypełniona karta uczestnictwa (wzór poniżej)
 3.     c) prace konkursowe należy nadesłać na adres:

       Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie

       AteLier Kultury Klub "RELAX"

 1. Szczakowska 35 B

       43-600 Jaworzno

 

Z dopiskiem na kopercie; Konkurs „O Złotą Lirę”

    TERMINY:

 1. Prace konkursowe należy nadsyłać do 10 października 2022 r.
 2. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 20. 10. 2022 r. o godz. 17.00 w Klubie "Relax" w  Jaworznie przy ul Szczakowskiej 35 B, o czym autorzy nagrodzonych i wyróżnionych utworów zostaną  powiadomieni. Informacja o laureatach konkursu zamieszczona zostanie na stronach internetowych  Organizatorów. www.stk.decoart.pl , www.atelierkultury.pl

    NAGRODY:

 1. Prace konkursowe oceni Jury powołane przez organizatorów
 2. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych 
 3. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów i UM Jaworzna

    INNE POSTANOWIENIA

 1. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji nadesłanych utworów na potrzeby promocji konkursu na  różnych polach  eksploatacji (np. internet, prasa itp.). Wykorzystanie utworu - z podaniem informacji o autorze -  nie rodzi żadnych zobowiązań   finansowych  ze strony organizatorów.
 2. Organizatorzy nie zwracają kosztów związanych z uczestnictwem w konkursie (usługi pocztowe, koszty podróży itp.)
 3. Nagrody nieodebrane w dniu ogłoszenia wyników konkursu przechodzą na własność organizatorów.
 4. W sprawach spornych wynikających z interpretacji niniejszego regulaminu ostateczną decyzję podejmują organizatorzy w porozumieniu z Jury.
 5. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu lub sposobu rozstrzygnięcia konkursu z powodu nieprzewidzianych okoliczności lub zagrożenia epidemiologicznego. W przypadku takich powikłań, organizator poinformuje laureatów o wszelkich zmianach związanych z powyższymi sytuacjami i dostarczeniem nagród.

      POBIERZ REGULAMIN_KONKURSU_O_ZŁOTĄ_LIRĘ_2022r.docx

  „Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz” Edycja 2022

  pedzleminitka22plakZapraszamy do udziału w organizowanym przez jaworznickie Stowarzyszenie Twórców Kultury konkursie.


  REGULAMIN
  VIII KONKURSU PLASTYCZNEGO
  „Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz” Edycja 2022

  1. Organizatorem VIII Konkursu Plastycznego „Pędzlem, nitką i dłutem malowane” jest Stowarzyszenie Twórców Kultury w  Jaworznie z siedzibą w Jaworznie przy ul. Szczakowskiej 35B, 43-600 Jaworzno, zwane dalej Organizatorem, a Współorganizatorem Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno.
  2. Celem konkursu jest prezentacja prac, ukazujących aktualne tendencje w malarstwie, hafciarstwie i rzeźbie, poszukiwanie indywidualności twórczych, kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze, integracja środowisk twórczych, promocja młodych talentów, promocja miasta Jaworzna.

  Warsztaty PoluZONE 2022 przeszły do historii

  poluzone300722mj 187Zakończyły się jedyne w Polsce zespołowe Warsztaty Muzyczne PoluZONE prowadzone przez wybitnych muzyków!

  Członkowie legendarnej grupy Poluzjanci, czyli Kuba Badach, Piotr Żaczek, Robert Luty, Grzegorz Jabłoński, Marcin Górny oraz Damian Kurasz przekazali uczestnikom swoją praktyczną wiedzę i doświadczenie.

  Przez tydzień w różnych miejscach w Jaworznie słuchacze spotykali się z muzykami chłonąc informacje, uwagi, wskazówki co do wykonywania rzemiosła zarówno jeśli chodzi o wokalistykę jak i umiejętności instrumentalne.
  Warsztaty odbyły się w Jaworznie po raz ósmy, a ich finał nastąpił w sobotę, 30 lipca w Młodzieżowym Domu Kultury.

  Kilkadziesiąt osób opanowało scenę, wykonując światowe przeboje, jak i przeboje polskie. Naprawdę było czego posłuchać bo jak zwykle podczas PoluZONE objawiają się niezwykłe talenty.

  Koncert poprowadził zapowiedziany przez Romana Jońcę, Kuba Badach wraz z młodszą koleżanką, która bez krępacji swoimi czasem uszczypliwymi, acz kulturalnymi uwagami skłaniała Lidera Poluzjantów do wysiłku intelektualnego i do wymyślania na poczekaniu celnych ripost.

  Zresztą, co ty dużo pisać, kiedy opisanie całości dwugodzinnego koncertu nie uda się słowem.
  Za to zapraszamy na sporą dawkę zdjęć z wydarzenia i zapraszamy... za rok.


  W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

  pw1Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie informuje, że w poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

  W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający 3 minuty.

  Święto Policji - obchody w Jaworznie


  swietopolicji280722 50 237Funkcjonariusze z jaworznickiej Komendy Miejskiej Policji obchodzili w czwartek, 28 lipca br. swoje święto. Z tej okazji na jaworznickim rynku odbył się uroczysty apel podczas którego Komendant Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie insp. Piotr Uwijała wraz z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Dominikiem Łączykiem, wręczyli 47 funkcjonariuszom awanse na wyższe stopnie policyjne. Wyróżnienia otrzymało również ośmiu pracowników cywilnych jednostki. Gratulacje wszystkim policjantom oraz ich rodzinom złożył również Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert.
  Jaworznickie święto Policji było niezwykle uroczyste, doskonale zorganizowane, jak zauważył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, Pan inspektor Dominik Łączyk.
  Nie mogło się obyć bez duchowego wsparcia, a wręcz inauguracji dnia, od mszy świętej, którą odprawiał Kanclerz Kurii Sosnowieckiej Mariusz Karaś, a homilię wygłosił kapelan Komendy Miejskiej w Jaworznie ks. Mariusz Olejnik.
  Po mszy, jej uczestnicy udali się na rynek, gdzie odbyły się przemowy, dekoracje, słowa podziękowań i życzenia bezpieczeństwa zarówno dla policjantów, jak i mieszkańców.
  Po uroczystości na wszystkich zebranych czekał przygotowany piknik rodzinny na którym najmłodsi jaworznianie wraz z rodzicami mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych z nagrodami przygotowanymi przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obejrzeć wozy operacyjne jaworznickiej Policji i Straży Miejskiej czy wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy przygotowanych przez strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie.
  AN szczególną uwagę zasługiwała policyjna orkiestra, która w doskonały sposób zagrała podczas mszy świętej, a potem na rynku  odegrała kilka znanych przebojów wzbudzając zachwyt zgromadzonych.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z "policyjnego czwartku" na rynku.

  Mistrzostwa Europy w Footbagu - Dzieje się w Jaworznie!

  footbag220722 a 65W Jaworznie w dniach 22 - 24 lipca odbywa się ciekawa międzynarodowa impreza sportowa. Są to dwudzieste drugie Mistrzostwa Europy w Footbag-u, czyli w popularnej u nas "zośce". To oficjalne mające umocowanie w międzynarodowych organizacjach sportowych zawody.
  Przez trzy dni młodzi ludzie kopia mąła piłeczkę wypełnioną grochem, piaskiem lub innego rodzaju sypkim materiałem. Gra bije rekordy popularności wśród młodych ludzi w Ameryce i Europie zachodniej.
  Wśród rodzajów rywalizacji znajdują się

  - Siatkonoga.
  - Freestyle
  - Footbag Golf
  - Podbijanka – gra składa się z wielu konkurencji, do których należą m.in.: Odbijanie na czas, Zabawa do 20 odbić, Zabawa do 25 odbić.
  - Podania w parach.
  - Gra w okręgu.
  - Kwadrat

  W tych dyscyplinach rywalizują przybyli z kilku krajów na świecie zawodnicy. Zabawa jest przednia, a radość z gry widać zarówno u wygranych jak i przegranych.
  W godzinach przed i popołudniowych grano w hali sportowej w siatkonogę, a wieczorem w Galerii Galena odbyły się najbardziej widowiskowe konkurencje i dekoracja zwycięzców. Wśród nich znalazł się jaworznianin Paweł Nowak!
  Podajemy wyniki:
  Konkurencja Double Battles:
  Miejsce I - Rafał Kaleta - Sebastian Ceballos
  Miesjce II Paweł Nowak - Jakub Worek
  Konkurencja Teo square:
  Miejsce I - Szymon Kałwak
  Miejsce II - Szymon Róg
  Konkurencja Open Battles:
  1- Maciej Niczyporuk
  2- Jakub Worek
  3- Chrostopher Schillem
  4- Paweł Nowak


  Plac zabaw na plantach będzie wyremontowany

  placzabawdo 0722 10Jak podaje portal jaworznickiego Urzędu Miejskiego www.jaworzno.pl.w tym roku zostanie wyremontowany plac zabaw na plantach w pobliżu galerii. 
  Za przytoczoną stroną cytujemy:

  Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Pawła Silberta, stary, wysłużony plac zabaw na jaworznickich Plantach zostanie zastąpiony przez nowoczesną przestrzeń dla najmłodszych. Prace modernizacyjne mają zakończyć się w listopadzie 2022 r. Umowę z wykonawcą podpisano 22 lipca.(...)

  Podstawowymi założeniami modernizacji nowego placu jest przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci. (...)

  Pod uwagę brano trwałość – urządzenia i wyposażenie będą wykonane z materiałów odpornych na zniszczenie i warunki atmosferyczne. Ponadto plac będzie wyposażony w nowoczesne urządzenia, które będą zapewniały dzieciom najlepszą zabawę i rozwój ruchowy.

  Dodatkowo zostanie wykonane nowe ogrodzenie i nawierzchnia oraz zostanie dodane wyposażenie typu kosze na śmieci i ławki, z których rodzice będą mogli doglądać swoich pociech. Nowy plac zbuduje firma PRO-MB z Chorzowa. Koszt to prawie milion złotych.

  A my zapraszamy do ostatniego "przeglądu fotograficznego dotychczasowego placu zabaw, po którym niedługo zostaną jedynie wspomnienia.


  Został nam niecały miesiąc, by ocalić życie Mili! Mama dziewczynki prosi o pomoc!

   

  milimamaPierwsze zdjęcie mojej Mili zrobiła pielęgniarka, gdy mała czekała na transport karetką. Wtedy zobaczyłam ją pierwszy raz. Nie zrobiłam tego zdjęcia ja, by przesłać dumna rodzinie, choć tak być przecież powinno… Moje dziecko urodziło się i od razu zaczęło walczyć o życie!

  Drugie zdjęcie Mili zostało zrobione 3 dni później, gdy moja córeczka leżała w inkubatorze, pod tlenem, na lekach podtrzymujących życie, czekając na operację. Trzecie zdjęcie Mili zrobiłam po prawie miesiącu, gdy zeszła z respiratora i spojrzała wprost na mnie. Przez kolejne 7 miesięcy walczyła o życie, dzięki podłączeniu ECMO. Ja z telefonem przyklejonym do ręki modliłam się przez ten czas, by znów nie zadzwonił, by nie przyszły te najgorsze informacje…

  Mila Murawska

  Niechętnie wracam do tych trzech pierwszych zdjęć mojej córeczki… Chętniej oglądam fotografie późniejsze, które ukazują szczęście, roześmianą buzię Mili. Ile jeszcze będzie mi ich dane zrobić? Dziś proszę Was o pomoc, by tych szczęśliwych chwil było wiele! By skrajnie niebezpieczna wada małego serca nie zabrała mi mojej córeczki…

  KLIKNIJ TUTAJ ABY POMÓC

  Mila urodziła się ze skrajna postacią Tetrallogi Fallota. W Polsce leczy się ją jedynie paliatywnie – przedłużając życie, ale nie całkowicie lecząc. Mojej córeczce chwilę po urodzeniu wszczepiono sztuczną rurkę, dzięki której krew miała natleniać płuca. Naiwna byłam, wierząc, że to wystarczy na bardzo długo, że może jakiś cudem serce się samo naprawi, a Mili będzie żyła szczęśliwie…

  Minęły zaledwie 3 lata. Badania pokazały, że shunt (czyli ta rurka w sercu) się zamknął, a moja córeczka żyje jedynie dzięki naczyniom, które “na dziko” sam utworzył jej organizm!

  Nikt nie wie, jak długo chore serduszko wytrzyma tylko na tych naczynkach. Dni są coraz cięższe… Sinieją usta, małe paluszki pokrywa fioletowy odcień. Mimo wszystko Mili ma w sobie tyle radości i chęci do życia, że człowiek potrafi choć na chwilę zapomnieć o całym tym dramacie…

  Niestety, te myśli nie uciekają daleko. Nie mogą! Milusia wymaga natychmiastowej pomocy!

  Obiecujące wizje przyszłej operacji, rekonstrukcji, „normalnego” w miarę życia zostały pogrzebane wraz z odmową operacji w Polsce… Wszelkie nadzieje w jednej sekundzie zostały pogrzebane! Została tylko bezradność, którą zrozumie tylko ktoś, kto przeżył coś podobnego…

  Jednak pojawiła się nadzieja! W kraju nie ma ratunku, ale znalazłam ją za granicą – w Linz. Tamtejsi wspaniali lekarze chcą pomoc i podejmą się tego wyzwania – operacji ratującej życie mojej córeczki! Jednak cena za życie Mili jest gigantyczna…

  Mila jest moim światełkiem, moim sensem życia. Proszę o pomoc każdego, kto tu dotarł o pomoc, o ratunek! Życie pozbawione bólu i lęku – o to walczymy. O zwykłą normalność, którą zbyt wiele osób nie docenia. Przed nami niecały miesiąc. Już 4 sierpnia musimy być w klinice! Rozpoczęło się dramatyczne odliczanie. Proszę, pomóżcie nam zdążyć…

  Marta, mama Mili

  Pierwszy taki koncert - Wojtek Justyna TreeOh! pod płaszczką

  wojtekjustyna210722 34Wojtek Justyna TreeOh! to zespół, który zawsze chętnie odwiedza Jaworzno i jest mile witany i widziany przez Jaworznian zaintereresowanych najwyższej klasy jazzem.

  Zespół łączy dynamiczny funk-jazz z wielokolorową i różnorodną rytmicznie muzyką świata. Założony w Holandii zespół Wojtka Justyny, polskiego gitarzysty cenionego za brzmienie i wszechstronność stylistyczną, tworzą wraz z nim muzycy pochodzący z różnych części Europy.

  Rozpoznawalny charakter muzyce TreeOh! nadają: od dosłownie dwóch koncertów basista Szymon Justyński, a dopełniają go Alex Bernath, wytrawny niemiecki perkusista funkowy, i Diogo Carvalho, Portugalczyk, czarodziej dźwięków niepodzielnie panujący nad perkusjonaliami i syntezatorem Mooga. Nad tym wyrazistym i instrumentalnie urozmaiconym gruntem wznoszą się śpiewne i melodyjne frazy Wojtka Justyny.

  Występ zespołu dla wielu osób był zaskoczeniem, bowiem to pierwsza tego typu impreza "pod płaszczką" która sprawdziła się całkiem nieźle. Niespodziewanie akustyka okazała się niezła, a i muzycy majac sporo przestrzeni wokół mogli dać z siebie wiele.

  Obejrzyjmy zdjęcia z koncertu, który zapowiedział Pan Roman Jońca.


  Subskrybuj to źródło RSS

  Kultura

  Polskie portale

  INSTYTUCJE

  Follow Us