Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Alex

Alex

URL strony:

Obchody święta Konstytucji 3 maja

3maja25

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 234. rocznica uchwalenia tego – jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa. Więcej na www.jaworzno.pl

II Biesiada Poetycko - Muzyczna już 18 maja

biesiadapoetmus25 DużyII Biesiada Poetycko - Muzyczna jest organizowana już po raz drugi.
W roku 2024 była przygotowana dzięki współpracy ludzi dobrej woli, bez wsparcia instytucji. W tym roku 2025 organizatorem jest Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie, ja przygotowuję i prowadzę wydarzenie (jestem poetką, członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie oraz opiekunem Grupy Poetyckiej "Pomiędzy Słowami" w Jaworznie);
współorganizatorem wydarzenia jest Gmina Jaworzno oraz Jazz Club Jaworzno.
Udział w wydarzeniu biorą zaproszeni poeci z wielu miast Polski: Jaworzna, Krakowa, Czechowic - Dziedzic, Bielska - Białej, Cieszyna, Tychów, Katowic, Gliwic, Sieradza, Łodzi, Inowrocławia, Chrzanowa, Libiąża.
Poeci wystąpią w prezentacjach poetyckich czytając swoje utwory (każdy poeta będzie przeze mnie zapowiedziany, zaprezentowany na scenie).
Muzycznie wydarzenie uświetnią:
Zespół "A Jednak Ty" z Jaworzna
Gościnnie: Duet Janusz Ochocki - gitara i śpiew (Żarki) oraz Michalina Putek (Częstochowa) - skrzypce
a także poeci - bardowie: Ryszard Krauze z Łodzi oraz Robert Marcinkowski z KrakowaGościnnie: Duet Janusz Ochocki - gitara i śpiew (Żarki) oraz  Michalina Putek (Częstochowa) - skrzypce, 
a także poeci - bardowie: Ryszard Krauze z Łodzi oraz Robert Marcinkowski z Krakowa 

Karol Nawrocki - Obywatelski Kandydat na Prezydenta RP odwiedził Jaworzno

knawrocki10425KGPD 76 19201 kwietnia w piękne acz trochę chłodne popołudnie do Jaworzna zawitał Pan dr Karol Nawrocki, kandydat obywatelski w wyborach prezydenckich 2025. To niezwykle ważne wybory - bedą decydować o tym, czy nasza narodowa tożsamość pozostanie trwała, czy też ojczyzna pogrąży się pod panowaniem obcych, lub mających inne niż narodowe - polskie priorytety.

Pan Nawrocki wygłosił do jaworznian płomienne przemówienie mobilizujące do walki o naszą najlepszą przyszłość. Zawarł w nim również akcenty jaworznickie, w tym ważne słowa o górnictwie i energetyce oraz o rozwoju miasta w kontekście Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego.

Miłym akcentem było słowo o chomiku, którego miejsce jest w jaworznickiej rzeczywistości. Okazuje się że mamy wspólny symbol, bo na gadżetach Pana Karola widnieje również wizerunek tego sympatycznego zwierzątka. Wśród zebranych pojawili się dostojni goście, jak posłowie Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Szef PIS w Jaworznie, Dariusz Starzycki, Przewodniczący NSZZ Solidarność, Piotr Duda i wielu innych. 

W spotkaniu uczestniczył między innymi odrodzony po kilku latach Klub Gazety Polskiej. 

Zapraszamy do obejrzenia dużej galerii zdjęć z tego miłego i patriotycznego popołudnia.

Dzień Walki z Depresją: System nie nadąża, a co czwarty Polak zmaga się z kryzysem psychicznym

depresja 2Depresja to nie chwilowy smutek – to choroba, która może prowadzić do tragedii, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona. W Polsce problem ten narasta, a stan finansowania zdrowia psychicznego jest alarmujący! Ekspertki dr Joanna Gutral i Marta Niedźwiecka opowiadają o koniecznych zmianach w raporcie “Ważne słowa na P.” Fundacji Pomagam.pl we współpracy z SWPS Innowacje.

Coraz więcej Polaków zmaga się z kryzysem psychicznym, ale system nie nadąża. Z danych raportu Fundacji Pomagam.pl wynika, że ponad 8 milionów Polaków – czyli co czwarta osoba – przynajmniej raz w życiu doświadczyła objawów zaburzeń psychicznych. Problemy takie jak depresja i lęki dotykają nas częściej niż kiedykolwiek, ale dostęp do specjalistycznej pomocy wciąż jest ogromnym wyzwaniem - szczególnie na NFZ. Czy istnieje jakiekolwiek rozwiązanie?

  • Chciałabym, aby w Polsce było więcej dyskusji na tematy, które dotyczą ostatecznie nas wszystkich. Aby te dyskusje były bardziej merytoryczne i stwarzały większe szanse na znalezienie rozwiązań […] W tym sensie kwestia zdrowia psychicznego jest centralna. Nie jest to temat, który można całkowicie od siebie odsunąć, i powiedzieć: „to nie moja sprawa”. Myślę, że jest to absolutnie nasza sprawa. - podkreśla Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl oraz dyrektor zarządzająca serwisu Pomagam.pl.

Niska świadomość i edukacja psychologiczna

 

Choć coraz częściej mówi się o zdrowiu psychicznym, nadal trudno oddzielić fakty od mitów. Wielu osobom wydaje się, że wiedzą więcej – terminologia psychologiczna stała się częścią codziennego języka, a w mediach społecznościowych aż roi się od diagnoz na wyciągnięcie ręki. Ale czy rzeczywiście rozumiemy, czym jest depresja?

  • Moim zdaniem ludzie wiedzą więcej niż kiedyś, ale nadal niewiele. Z jednej strony, spowszedniały już takie terminy jak depresja czy zaburzenia lękowe, ale z drugiej strony upowszechniają się takie popetykiety, pod którymi nie do końca wiadomo, co się kryje, np. toksyk czy narcyz. O ile w dużych miastach upowszechniło się już korzystanie z usług psychoterapeuty, o tyle w mniejszych miejscowościach nie dość, że dostępność tych usług jest mniejsza, to korzystanie z nich wciąż jest objęte tabu stygmatyzowane. - dzieli się w raporcie swoimi obserwacjami dr Joanna Gutral, psycholożka, psychoterapeutka i psychoedukatorka.

Problemem jest nie tylko ograniczona wiedza na temat zdrowia psychicznego, ale również wszechobecne uproszczenia i trendy w mediach społecznościowych, które często prowadzą do nadmiernej samodiagnozy lub ignorowania rzeczywistych problemów. Depresja to nie chwilowy smutek ani „gorszy dzień”, ale poważna choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy.

  • Ludzie są już świadomi, że mają psychikę. Ale wiedza, czym ona jest, jak działa, jak szukać specjalistów, co jest prawdą, a co fałszem na jej temat – to są sprawy, z którymi dalej jest kłopot. Dominuje szukanie prostych odpowiedzi na złożone problemy osobiste za pośrednictwem social mediów. Na przykład: mam problem w związku, więc sprawdzę, co mówi na ten temat Instagram. Na pewno zwiększa się potrzeba pomocy, natomiast korzystanie z niej jest doświadczeniem bardzo klasowym, zależnym od stanu finansów i świadomości, że są dostępne zróżnicowane formy tej pomocy. - podkreśla Marta Niedźwiecka, psycholożka, propagatorka nauki.

Pełne wywiady z dr Joanną Gutral, Martą Niedźwiecką i innymi czołowymi ekspertami znajdziesz w pełnej wersji raportu “Ważne słowa na P.” , która jest dostępna na stronie: https://pomagam.pl/zdrowie-psychiczne

Depresja – cicha epidemia XXI wiekudepresja 1

Z danych serwisu crowdfundingowego Pomagam.pl wynika, że na przestrzeni lat 2016-2023 udział zbiórek pieniędzy w tym serwisie związanych z hasłami takimi jak: „szpital psychiatryczny”, „psychiatra” czy „leczenie psychiatryczne” wzrósł prawie o 500%. W 2016 roku hasła powiązane z psychiatrią pojawiały się w 1 na 400 zbiórek. W 2023 roku proporcja ta wyniosła już 1:85.

„Mamo, czy to jest miejsce dla bardzo smutnych dzieci?" - to pytanie zadał 14-letni Hubert, kiedy mama zapytała go o próbę leczenia na oddziale psychiatrycznym. Takich dzieci i dorosłych jak Hubert są tysiące - pomimo rosnącej świadomości, wciąż wiele osób nie potrafi rozpoznać pierwszych objawów lub nie wie, gdzie szukać pomocy. W Dniu Walki z Depresją chcemy przypomnieć: zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Depresję można i trzeba leczyć, a szybka reakcja może uratować życie.

Jak więc rozpoznać depresję?

Jeśli obserwujesz u siebie chociaż część tych symptomów, udaj się po pomoc do specjalisty:

  • Obniżony nastrój – uczucie smutku, pustki, beznadziei utrzymujące się przez większość dnia, niezależnie od okoliczności.
  • Brak energii i przewlekłe zmęczenie – nawet najprostsze czynności, jak wstanie z łóżka czy umycie zębów, mogą wydawać się ogromnym wysiłkiem.
  • Utrata zainteresowań – rzeczy, które kiedyś sprawiały radość (hobby, spotkania z bliskimi, aktywność fizyczna), przestają cieszyć.
  • Problemy ze snem – trudności z zasypianiem, częste budzenie się w nocy lub wręcz przeciwnie – nadmierna senność i trudności ze wstawaniem.
  • Zmiany apetytu i masy ciała – znaczny spadek lub wzrost apetytu, a co za tym idzie – gwałtowne zmiany wagi.
  • Poczucie bezwartościowości i winy – nieuzasadnione obwinianie się, krytyczne myślenie o sobie, brak wiary we własne możliwości.
  • Problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji – trudności z zapamiętywaniem, skupieniem uwagi, wykonywaniem codziennych obowiązków.
  • Myśli o śmierci lub samobójstwie – to najbardziej alarmujący sygnał, który wymaga natychmiastowej pomocy specjalistycznej.

? Załóż zbiórkę na walkę z depresją: https://pomagam.pl/nowa-zbiorka

Ważne słowa na P.

Raport „Ważne słowa na P.” został stworzony, aby zwrócić uwagę na głębokie wyzwania, przed którymi stoi system ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Powodem jego powstania jest alarmująca sytuacja w tym obszarze – niedostateczne finansowanie, brak specjalistów, długie kolejki do pomocy i wciąż obecna stygmatyzacja osób w kryzysie psychicznym.

Jak pokazują dane, aż 8,3 mln Polaków zmaga się z poważnymi problemami zdrowia psychicznego w ciągu swojego życia, ale system nie jest w stanie zapewnić im odpowiedniego wsparcia. W Polsce na jednego psychiatrę przypada dwa razy więcej pacjentów niż w wielu krajach Unii Europejskiej, a średni czas oczekiwania na wizytę u psychologa wynosi aż 128 dni. Raport powstał, by nagłośnić te problemy i rozpocząć dyskusję na temat koniecznych zmian.

Zapoznaj się z całym raportem za darmo: https://pomagam.pl/zdrowie-psychiczne

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w trudnych chwilach, realizację projektów społecznych i kulturalnych. Od grudnia 2021 roku przy portalu działa Fundacja Pomagam.pl.

Wieczór poezji - zaprosiła Alicja Dudek

alialexbib 160124maliszczak 5 160016 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się tradycyjne spotkanie, na które zaprosiła Pani Alicja Dudek. To ostatnimi czasy spotkanie już nie tylko z poezją Alicji. Poetka zaprasza zaprzyjaźnionych artystów aby urozmaicić miłe chwile, toteż można posmakować zarówno poezji, jak i muzyki z innych kręgów tematycznych i emocjonalnych.

Tym razem swoją obecnością zaszczycili publiczność skrzypaczki, a wśród nich Emilia Szłapa, Agnieszka Bakalarz, Zofia Psiuk i skrzypek Artur Jaworski i Anita Sułkowska - pianistka. Zaprezentowali utwory bardzo dobrze korespondujące z tematyką wieczoru, czyli zimowe i melancholijne z dozą radości i słońca.
Swoje znane, ale nie tylko, autorskie piosenki wykonał bard Aleksander Tura, który z Alicją Dudek od kilku lat tworzy duet odwiedzający wiele miejsc w mieście, w których przedstawiają swoje dokonania na łonie poezji i piosenki.
Za piękne zdjęcia dziękujemy Marcinowi Miłkowi i Jackowi Maliszczakowi.


Święto Trzech Króli w Jaworznie na rynku

orzak trzech kroli 6 01 24 75 1600Tym razem coroczny Orszak Trzech Króli na rynku w Jaworznie wyglądał nieco inaczej, niż do tej pory. Nie po, a przed mszą świętą zebrali się wierni wokół drwala i Jawora na rynku, tam przystroili się w korony, symbole władzy, po czym, przeszli do kościoła aby tam uczestniczyć w nabożeństwie. Prowadziła ich orkiestra Tauron Wydobycie, która później przygrywała do mszalnych stałych elementów liturgii. 

A po mszy, jej uczestnicy zostali zaproszeni do wysłuchania koncertu  zespołu Zadyrygowani, który zaśpiewał zarówno kolędy, pastorałki, jak i popularne piosenki związane z okresem zimowym. 
A my mamy z całości uroczystości sporo zdjęć, do których obejrzenia zapraszamy. 



Karczma Piwna Solidarności 2023/4

karczma 40124 106 1600Ubiegłoroczna Karczma Piwna, odbyła się już w tym, nowym, 2025 roku. A mowa o Karczmie Solidarności z Sobieskiego. 
Wystawna impreza gromadząca niemal pół tysiąca górników to wspaniałe święto braci podziemnej, podczas którego bawią się oni w specyficznym stylu, którego tylko bardzo małe fragmenty wyciekają poza miejsce biesiadowania. Męskie sprawy, męskie, twarde górnicze rozmowy stanowią kwintesencję wydarzenia, a dowcip serwowany podczas występów artystycznych nie równa się swoją pieprznością i dosadnością z żadnymi innymi formami kabaretowo standupowymi. 
Pieczę nad całością sprawował Przewodniczący Solidarności w Sobieskim, Pan Waldemar Sopata, a honorowym gościem był Pan Piotr Duda - przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Na Karczmie pojawili się Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert ze swoimi zastępcami Łukaszem Kolarczykiem i Arturem Dzikowskim, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Pan Tadeusz Kaczmarek i Maciej Stanek, radni, szefowie miejskich zakładów pracy i  wielu innych zaproszonych gości. 
Nie ujawniając wiele, prezentujemy kilka zdjęć z imprezy, która dała siłę i humor, na cały kolejny rok pracy. 



Nasza Przystań gościła Alicję Dudek i Alexa

naszaprzyst221124 1Śnieg nas zaskoczył nad ranem, w związku z tym nie zdążyliśmy już przed naszym występem zmienić repertuaru i spotkanie odbyło się w klimacie jeszcze letnio jesiennym z elementami ciepłej ogrodowej i górskiej przyrody. 

Alicja Dudek i Aleksander Tura po raz kolejny w tym tygodniu przybyli w miejsce ciepłe, lubiane, gdzie przybyli podopieczni czekają na radość ofiarowaną im za pomocą słowa i muzyki. 
A było to w Domu Pomocy Nasza Przystań na Leopoldzie.

Przywitali nas uśmiechami i już to zwiastowało, że poranne kiepskie samopoczucie przekształciło się w dobry przedpołudniowy humor pozwalający ze swadą i radością podróżować po lekkiej poezji Pani Alicji Dudek i po piosenkach zaprezentowanych przez Alexa. 
Tym razem były to znane przeboje z kręgu muzyki POP, które śpiewali niemal wszyscy, wraz z personelem placówki. 
W międzyczasie Pani Alicja pogawędziła, czyli opowiedziała kilka swoich wspomnień z czasów dzieciństwa, czyli z okresu okupacji, kiedy to jako mała dziewczynka poznawała ciężkie strony życia ale z odwagą i niestrudzenie. 
Po 90 minutach dynamicznej akcji należało zakończyć spotkanie, bo na uczestników czekał obiad. 

Ale nic straconego  - kolejne terminy już są w planach. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i brawa dla nas.
naszaprzyst221124 1naszaprzyst221124 2naszaprzyst221124 3naszaprzyst221124 5naszaprzyst221124 7

Język jako narzędzie zmiany. Jak modyfikacja słownictwa wpływa na postrzeganie zdrowia psychicznego

 

Krem wzmacniający życzliwość fot. Fundacja Wielogłosu DużyFundacja Wielogłosu zainicjowała kampanię społeczną #KosmetykiSpołecznegoWpływu, realizowaną w ramach projektu „Piękni i empatyczni”, aby zwrócić uwagę na siłę języka w kształtowaniu społecznych postaw wobec zdrowia psychicznego. W ramach działań instytucja kontaktuje się z 200 polskimi parlamentarzystami, by podkreślić znaczenie odpowiedzialnego języka w debacie publicznej. Kosmetyki Społecznego Wpływu – takie jak hydrolat na raniące przekonania czy serum aktywujące empatię – to symboliczna próba zmiany narracji, której celem jest obalenie szkodliwych stereotypów i promocja życzliwości. 

Język to potężne narzędzie – może być zarówno budulcem mostów zrozumienia, jak i destruktorem społecznych więzi. Słowa takie jak „wariat” czy „psychol” tworzą mur pomiędzy osobami zdrowymi a tymi, które doświadczają problemów psychicznych. Język kształtuje nasze myślenie i postawy wobec innych ludzi, a zmiana słownictwa może mieć realny wpływ na społeczne postrzeganie zdrowia psychicznego. Każdy z nas ma możliwość przyczynienia się do tej zmiany, zaczynając od siebie.

Hydrolat na raniące przekonania fot. Fundacja Wielogłosu DużyJak język kształtuje rzeczywistość

Język, którego używają media oraz osoby opiniotwórcze, takie jak politycy, dziennikarze czy choćby influencerzy, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu społecznych postaw wobec zdrowia psychicznego. Słowa mają moc zarówno wspierania, jak i krzywdzenia. Negatywne, stygmatyzujące określenia, używane w debacie publicznej, mogą prowadzić do wykluczenia osób doświadczających kryzysów psychicznych, potęgując ich poczucie wstydu i izolacji. Z kolei inkluzywny i wspierający język nie tylko buduje mosty zrozumienia, ale także motywuje do poszukiwania pomocy i sprzyja zdrowieniu. Musimy sobie uświadomić, że wypowiedzi osób publicznych kształtują normy społeczne – dlatego odpowiedzialne podejście do języka może znacząco przyczynić się do obniżenia stygmatyzacji i wzmacniania solidarności społecznej. To szczególnie ważne w kontekście zdrowia psychicznego, ponieważ problemy w tej sferze mogą nieoczekiwanie spotkać każdego z nas lub naszych bliskich” – podkreśla Martyna Jarząb, prezes zarządu Fundacji Wielogłosu.

Język to nie tylko narzędzie komunikacji – jest także lustrem naszych przekonań. Słowa, które wybieramy, wpływają na to, jak myślimy i postrzegamy innych. Negatywne określenia, takie jak „wariat” czy „schizol”, nieświadomie budują skojarzenia, które prowadzą do uprzedzeń oraz braku zrozumienia dla osób w kryzysie psychicznym. W efekcie, osoby doświadczające problemów psychicznych są jeszcze bardziej izolowane i stygmatyzowane. Zamiast tego, pozytywna narracja może stworzyć przestrzeń do zrozumienia i akceptacji – na przykład mówienie o „osobach z doświadczeniem kryzysu psychicznego” w miejsce stygmatyzujących określeń.

Kosmetyki społecznego wpływu to seria produktów z przesłaniem fot. Fundacja Wielogłosu DużyDlaczego warto zmienić słownictwo

Zmiana języka na inkluzywny i wspierający ma realną moc przełamywania barier oraz budowania zrozumienia. Słowa, które wybieramy, mają wpływ na sposób, w jaki traktujemy innych oraz na to, jak sami czujemy się w społeczeństwie. Język inkluzywny pozwala na stworzenie przestrzeni, w której każdy czuje się zrozumiany i akceptowany. Efekty społeczne mogą być wymierne – zmniejszenie poziomu stygmatyzacji, większe wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym, a także większa otwartość na rozmowy dotyczące zdrowia psychicznego. Odpowiedni język to pierwszy krok do budowania wspólnoty opartej na wzajemnym wsparciu.

Kampania społeczna i jej wpływ na język

Badania opinii publicznej, które latem 2024 roku zrealizowała Fundacja Wielogłosu, pokazały, że 75% Polaków używa słów takich jak „schizol”, „psychol”, „świr” czy „wariat” w odniesieniu do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Tyle samo osób ma świadomość, że takie słowa ranią, stygmatyzują i mają pejoratywny wydźwięk.

W ramach kampanii społecznej Fundacja Wielogłosu skontaktuje się z 200 polskimi parlamentarzystami, by zwrócić ich uwagę na język wykorzystywany w debacie publicznej. Celem jest uświadomienie osobom decyzyjnym, jak istotne jest świadome stosowanie słownictwa wspierającego, które może przeciwdziałać stygmatyzacji i wykluczeniu. To zmiana, która zaczyna się od każdego z nas” – mówi prezes zarządu Fundacji Wielogłosu. Kampania podkreśla także rolę Asystentów Zdrowienia – osób, które same przeszły przez kryzys psychiczny i teraz pomagają innym. Ich wsparcie ma ogromne znaczenie w procesie zdrowienia, a zmiana języka przyczynia się do nadania tym rolom właściwej wagi i uznania.

Kosmetyki Społecznego Wpływu to seria produktów z przesłaniem, które wpływają zarówno na piękno zewnętrzne, jak i na to, co nosimy w środku. W ich skład wchodzą: hydrolat na raniące przekonania – wspomagający oczyszczanie się z toksycznych myśli; serum aktywujące empatię – mające na celu pobudzanie współczucia i otwartości na innych; krem wzmacniający życzliwość – który odżywia życzliwość zarówno wobec siebie, jak i innych; oraz płyn do demakijażu stereotypów – mający pomóc w zmywaniu z nas warstw uprzedzeń i zniekształconych przekonań. Kosmetyki te mają przypominać, że słowa ranią, uprzedzenia hamują rozwój, a stereotypy zniekształcają rzeczywistość. Kosmetyki te są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej wewnątrz.pl, ponieważ życzliwość i empatia nie mają ceny. 

Odpowiedni język to pierwszy krok do budowania wspierającej się wspólnoty fot. Fundacja Wielogłosu DużyKryzys psychiczny jest demokratyczny

Kampania #KosmetykiSpołecznegoWpływu, która jest realizowana w ramach projektu „Piękni i empatyczni”, to kolejna ważna inicjatywa, mająca na celu destygmatyzację i zmianę odbioru osób doświadczających kryzysu psychicznego. Została dofinansowana ze środków PFRON w ramach konkursu „Możemy więcej”. Jej działania mają pomóc społeczeństwu zrozumieć, że załamanie emocjonalne może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy światopogląd. Kryzys psychiczny jest demokratyczny i wymaga empatii oraz zrozumienia, niezależnie od tego, kogo dotyczy. 

Każdy z nas może zacząć od siebie, reflektując nad codziennym słownictwem i świadomie wybierając takie słowa, które wspierają, a nie ranią. To mała zmiana, ale jednocześnie ogromny krok ku szerszej transformacji, w której zdrowie psychiczne przestaje być tematem tabu, a staje się częścią wspólnej troski o dobrostan całego społeczeństwa.

Kampania społeczna „Piękni i empatyczni” - destygmatyzacja oraz zmiana odbioru osób z niepełnosprawnością psychiczną - została dofinansowana ze środków PFRON w ramach konkursu „Możemy więcej”.

***

Kampania #KosmetykiSpołecznegoWpływu, która jest realizowana w ramach projektu „Piękni i empatyczni”, to inicjatywa, mająca na celu destygmatyzację i zmianę odbioru osób doświadczających kryzysu psychicznego. Została dofinansowana ze środków PFRON w ramach konkursu „Możemy więcej”. Jej działania mają pomóc społeczeństwu zrozumieć, że załamanie emocjonalne może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy światopogląd. Kryzys psychiczny jest demokratyczny i wymaga empatii oraz zrozumienia, niezależnie od tego, kogo dotyczy. 

W ramach kampanii społecznej Fundacja Wielogłosu skontaktuje się z 200 polskimi parlamentarzystami, by zwrócić ich uwagę na język wykorzystywany w debacie publicznej. Fundacja zachęca do przyłączenia się do akcji i udostępnienia listu Osobie Publicznej w swoim okręgu wyborczym. List do pobrania: https://wewnatrz.pl/wp-content/uploads/2024/11/list.pdf 

Więcej informacji na temat kampanii: https://wewnatrz.pl/ 

Spot wideo kampanii: https://youtu.be/6Iixb9aT65s?si=7AdREC6eOusHbywd 

Materiały promocyjne (grafiki i wideo) do pobrania: https://drive.google.com/drive/folders/1uJUzRrogOEzBepEkVZZ80MD8X4Li8Q6A?usp=sharing 

 

***

Fundacja Wielogłosu to organizacja, której aktywność obejmuje kilka ważnych obszarów społecznych skupionych wokół zdrowia psychicznego. Powstała z inicjatywy osób zajmujących się leczeniem i wsparciem ludzi z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Celem Fundacji jest zmiana myślenia o chorobach psychicznych, a także zapobieganie stygmatyzacji osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego. Fundacja wspiera osoby po kryzysach psychicznych w zdrowieniu, rozwoju i samostanowieniu, walcząc tym samym ze stereotypami na temat chorób psychicznych, izolacją i lękiem. Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego.

Wejdź na stronę i dowiedz się więcej: https://wieloglosu.pl/ 

Alicja Dudek i Aleksander Tura niezmordowani w dawaniu uśmiechu


fundacjamojczas 181124 4Duet, który przynosi radość tam, gdzie jej najbardziej potrzeba - dla seniorów, uczestników zajęć dla osób, którym trudno przyjść na wielki komercyjny koncert,wśród blasku gwiazd i okraszonej blichtrem scenie. Od kilku lat odwiedzają po kilka razy w roku kluby seniora, fundacje mniejsze i większe zgromadzenia emerytów, rencistów, ale i bywają spotkania z młodzieżą szkolną, czy też koncerty w hospicjum. 
Alicja Dudek, jako motor przedsięwzięcia, poetka wyróżniona wieloma odznaczeniami za twórczość  oraz działalność kulturalną na łonie miasta i regionu oraz Aleksander Tura - autor piosenek, wierszy, ich wykonawca i osoba znajdująca swoją radość w dawaniu jej innym, rozpoczęli jesienno zimowy cykl spotkań z poezją i piosenką. 
W poniedziałek, 18 listopada odwiedzili Fundację Mój Czas Dla Seniora, zlokalizowana przy ulicy 11 listopada, prowadzona przez Panią Renate Talarczyk. 
To miejsce, w którym często spotykają się seniorzy i spędzają wspólny czas, i aby nie było monotonnie, zapraszają do siebie zarówno artystów, jak i hobbystów, podróżników, miłośników kulinariów, i wszelkich ciekawych dziedzin. Wyruszają na wycieczki, zwiedzają pobliskie strony i raczą się własnoręcznie przygotowanymi słodkościami. 
Tym razem Alicja Dudek i Aleksander Tura stworzyli spektakl słowno muzyczny łączący lato, które niedawno przeminęło z jesienną złotą tęsknotą. 
Zaprosili członkinie klubu, aby tym razem to one zmierzyły się z poetyckimi strofami i same, według swoich emocji przeczytały wiesze okraszone ciepłem letnich miesięcy jak i zbliżające się ku zimie jesienne szarugi. 
Do tego dołączyły piosenki Aleksandra, zarówno jego autorstwa jak i znane lubiane melodie polskich zespołów i piosenkarzy, które śpiewali wszyscy, wprawiając się w pogodny nstrój. 
Oczywiście już zaplanowano kolejne spotkanie, tym razem wczesnowiosenne, 
Z wieczorku mamy kilka zdjęć. 
fundacjamojczas 181124 5fundacjamojczas 181124 1fundacjamojczas 181124 6fundacjamojczas 181124 2fundacjamojczas 181124 3

Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us