Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

VladoPav

VladoPav

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z poezją i piosenką w Fundacji "Mój Czas Dla Seniora"

mojczasalicjaalex 1Mama to Przyjaciel, z którego się nie wyrasta" to motto, pod którym w siedzibie Fundacji, Mój Czas Dla Seniora im. Wandy i Józefa swój program poetycko muzyczny zaprezentowali Alicja Dudek i Aleksander Tura, którzy ostatnio w wielu miejscach umilają czas - Alicja - własnymi wierszami, Aleksander - przeważnie własnymi piosenkami.

Było to kameralne spotkanie toteż atmosfera wręcz rodzinna. Przepiękny klimat nostalgii wobec nieobecnych już rodziców, których pamięta się jak nikogo innego w życiu, w wierszach będących wręcz płynącą opowieścią bogatą w uczucia: tęsknotę, podziw, miłość do rodzicielki, w pamięć i radość z tego, że miało się właśnie taką, a nie inną mamę stworzyła poetka, którą znają w Jaworznie chyba wszyscy.

To trzecie z kolei w ciągu tygodnia spotkanie z miłośnikami wierszy i piosenek, które Aleksander Tura każdorazowo dobiera do charakteru spotkania, do okazji z jakiej się ono odbywa. Wsłuchani w słowa i melodie goście Fundacji nie zauważyli, kiedy minęło prawie półtorej godziny spotkania i niestety trzeba było się rozstać z obietnicą kolejnego takiego wieczoru.

W pogodnych nastrojach rozstano się, nucąc zasłyszane melodie.

mojczasalicjaalex 2mojczasalicjaalex 3

Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia pobierz aplikację

 

 

Covid aplikacja 1COVID nie daje za wygraną, toteż każdy sposób, aby uchronić się przed jego chorobotwórcza działalnością jest dobry.

Tym razem Państwowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna proponuje pobranie aplikacji ostrzegającej przed zagrożeniem.

Zapraszamy do przetestowania i używania tego darmowego narzędzia.

Link do strony facebook PSSE Jaworzno z postem dot. aplikacji https://www.facebook.com/PSSEwJaworznie/posts/1338284799887706

Link do pobrania aplikacji https://www.gov.pl/web/protegosafe

Chodniki przy Szymanowskiego do remontu. Oświetlone przejścia dla pieszych

 

chodnikszymanowskiego1Pod hasłem "Pracuję dla was" radny dzielnicy OTK Maciej Stanek działa bardzo aktywnie w kwestii pomocy mieszkańcom i poprawy ich standardu życia codziennego.

Tym razem wspólnie z radnym Dawidem Domagalskim dzięki zainteresowaniu i wspólnym przedsięwzięciom doprowadzili do zaplanowania remontu przez miasto chodników przy ul. Szymanowskiego.

Chodniki zostaną wyremontowane pomiędzy blokami nr 9 i 11. Mieszkańcy wskazywali na konieczność realizacji tej inwestycji, bowiem do tej pory chodniki te były jednym z najbardziej zniszczonych - mówi Radny Stanek - stąd bardzo się cieszę, że MZDiM - Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie pozytywnie zaopiniował ten pomysł. Na ten cel w budżecie Miasta Jaworzna

zostały zabezpieczone odpowiednie środki. Dziękuję również radnemu Dawid Domagalskiemu
za wspólne działania w tym temacie - dodaje Radny.

 

otkprzejsciaKolejnym tematem w OTK są przejścia dla pieszych

2 kolejne przejścia dla pieszych w OTK Jaworzno będą doświetlone.
W budżecie Miasta Jaworzna została zabezpieczona kwota 39 500,00 zł, w ramach której zostaną doświetlone dwa przejścia dla pieszych - na ul. Matejki oraz ul. Rzemieślniczej. Realizacja tego zadania przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w tej części miasta. T również inicjatywa Radnych Macieja Stanka i Dawida Domagalskiego
otkprzejscia2
 

Marsz - W Jaworznie przyszłe mamusie domagały się prawa do zabijania swoich dzieci.


marszsmierci27102020 77
Podobnie jak w innych miastach zwolennicy zabijania niewinnych dzieci urządzili w Jaworznie marsz domagający się bezkarnego i dowolnego decydowania o usuwaniu ciąży.
Setki, a może i tysiące nastolatek, a nawet kilkulatków, ale i ludzi dorosłych, wyposażonych w tablice z obelżywymi napisami i faszystowskimi znakami, oraz haniebnymi grafikami, wykrzykujący niedające się do powtórzenia wulgaryzmy przeszły spod uUrzędu Miejskiego pod kościół, gdzie w dalszym ciągu, wzorując się na usłyszanych w telewizji ohydnych treściach i niedających się przyjąć ze spokojem plugastwach, czynili w Jaworznie to samo.
Jednym z najłagodniejszych okrzyków było "wyp.....lać". Z rozmów z przeciwnikami demonstracji wywnioskować można było, że są wśród nich również rodzice niektórych protestujących, którzy bardzo gorzko przyjęli okrzyki swoich dzieci, które były tak wymowne, jak uderzenie w twarz. Bo rodzic, który od własnego dziecka usłyszy "wyp.....lać", nie będzie już nigdy taki sam, bo cały świat lega w gruzach - mówili ze łzami w oczach. Inni nazywali rzeczy po imieniu - "dzicz i chuligaństwo".
Dało się słyszeć również słowa niedowierzania, że dla dzisiejszej młodzieży najważniejszą sprawą w życiu jest seks bez granic i brak jakichkolwiek hamulców moralnych.

marszsmierci27102020 185Naprzeciw protestującym wyszli obrońcy życia, nastawieni zupełnie pokojowo, wręcz miłosiernie, wręczając im kwiaty lilie i tulipany, do których przyczepione były karteczki opisujące historie dzieci uratowanych spod kleszczy i narzędzi specjalistów od zabijania nienarodzonych.
Jak młodzież będąca zwolennikami zabijania przyjęła te kwiaty? To widać na zdjęciach gdzie na bruku leżą podeptane lilie.
Wśród broniących życia byli młodzi ludzie związani z kościołem oraz jaworznicka Solidarność.
Porządku pilnowali jaworzniccy policjanci, których słowa były niestety wyśmiewane, wykpiwane i zagłuszane przez protestujących.
Najbardziej gorliwi pozostawali pod kościołem do późnych godzin nocnych

Gdzie znaleźć informacje o kandydatach i ich programach?

 

 

wybory19a

Z internetu korzysta około 77 % Polaków, czyli około 30 milionów, co mniej więcej wyklucza nieletnich i bardzo wiekowe osoby.
Fejsbuk zdominował nasze życie. Szkoda, że zdominował również życie polityczne, a przecież to tylko część internetu.
Jeśli liczba lajków i uśmiechów zarówno emotikonów, jak i uśmiechów kandydatów, przełoży się na wynik wyborczy, to tylko poddać się i przyznać, że to wielka siła medialna.

Ale jak na razie konto na fejsie ma niestety tylko około 16 milionów Polaków z czego tylko ok 80 % loguje się tu codziennie. Czyli około 12 milionów, w tym niepełnoletni -  nieuprawnieni do głosowania.
A tych, z czynnym prawem wyborczym w Polsce jest również 30 milionów - część z nich zobaczy banery na rurkach, część fotki na fejsie, a co z tą ponad połową Polaków, do których kandydat powinien dotrzeć w jakikolwiek sposób.

Są portale, o których tak naprawdę kandydaci zapomnieli, a jest ich w Jaworznie niewiele, bo dwa, w porywach trzy komercyjne jednak stanowią znaczącą siłę przekazu.

Ze startujących jaworznian w wynikach wyszukiwania w Googlach - pierwsza strona - artykuły związane z wyborami dotyczące poszczególnych kandydatów plasują się na takich miejscach: (wykluczamy portale zbiorcze niezwiązane z miastami i sondaże) Fraza - Imię i nazwisko, a w pozyji drugiej fraza - imię, nazwisko i "Jaworzno" (dane sprzed 2, 3 dni,  mogą dynamicznie ulegać zmianom)

Wojciech Saługa - 1 - 1
Maria Materla - 6 - 3
Marcin Kozik -  8 - 3
Wacław Chudzikiewicz  - 8 - bd
Łukasz Curyło - 13-  2
Artur Jakóbik - 15 - 5
Marcin Zapart - bd - bd
Janusz Ciołczyk - bd - bd

Czy statystyka całego kraju przekłada się na Jaworzno?
Czy co najmniej około 50 % jaworznian nie znajdzie informacji o kandydatach wpisując ich nazwisko w Googlach i znajdując choćby krótką wizytówkę z podstawowymi informacjami o kandydacie?
Czy nie poczyta o zamiarach, planach programie kandydata w razie wyboru do parlamentu?

Czy kandydaci tak zapatrzyli się i zaufali portalowi społecznościowemu, że nie potrzeba nic więcej oprócz profilu i banerów na barierkach ?
Przekonamy się już w niedzielę wieczorem.

wybory19

V KONKURS PLASTYCZNY "Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz"
pedzleminitka19 3
pedzleminitka19 1022 listopada po raz piąty odbyła się gala konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie twórców Kultury w Jaworznie, pod tytułem „Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz”.
Celem konkursu jest prezentacja prac ukazujących aktualne tendencje w malarstwie, hafciarstwie i rzeźbie, poszukiwanie indywidualności twórczych, kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze, integracja środowisk twórczych, promocja młodych talentów, promocja miasta Jaworzna.

Tegoroczny konkurs objęty był dwoma honorowymi patronatami; Prezydenta miasta Jaworzna – Pawła Silberta oraz Wicemarszałka Sejmu Śląskiego – Dariusza Starzyckiego.

pedzleminitka19 8W tegorocznej V-ej edycji wzięło udział 33 uczestników, w tym 11 z miasta Jaworzna, którzy nadesłali aż 70 prac.

Prace wykonane były różnymi technikami tj; oleje, akwarela, akryl, linoryt, grafika, rzeźba oraz haft. Na konkurs nadesłano prace z takich miejscowości jak; Jaworzno, Kraków, Jerzmanowice, Chorzów, Przytyk k.Poznania, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Babice, Mikołów, Sosnowiec.

Prace są do obejrzenia w Galerii „ExLibris” w M.B.P. w Jaworznie do 10 grudnia 2019r

Wyniki V konkursu „Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz”

Jury w składzie: Jacek Gąsior, Zbigniew Kramarz, Małgorzata Wosik, Iwona Brandys, Barbara Wójcik-Wiktorowicz wyłoniło następujących laureatów:

Malarstwo

Grand Prix: Elżbieta Mądry „Wierzby w blasku zachodu”

I miejsce: Diana Nowak „Zaduma”

II miejsce: Zofia Łącka „Jesienne Róże”

III miejsce: Halszka Podgórska-Dutka „Martwa natura z gałązkami forsycji”

 

Rzeźba

I miejsce: Jan Knapik „Tancerka”

III miejsce ex aequo:

Agnieszka Guja „Zabawa w chowanego”

Józefina Szkółka „Kobieta w ciąży”

Andrzej Ryszard Czerwiński „Popiersie Andrzeja”

Haft

Grand Prix: Lucja Góralska „Rudziak-kot szalony”

I miejsce: Ewelina Pawelec „Poduszka w róże”

II miejsce: Karolina Skitek-Stępczak „Motyle”

III miejsce: Marta Figura „Owoce”

wyróżnienie: Krystyna Kłosowicz „Hibiscus z ptaszkiem”

nagroda dodatkowa sponsorowana przez Coricamo: Ewelina Pawelec

 


pedzlemnitkaa60

Złota Lira po raz 15! Konkurs poetycki Stowarzyszenia Twórców Kultury


zlotalira19 1

zlotalira19 2Kolejny, XV konkurs poetycki "O Złotą Lirę" Organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie oraz Klub Relax doczekał się rozstrzygnięcia i gali, która odbyła się własnie w siedzibie Klubu.

Poezja, jak twierdzą organizatorzy, ma się dobrze i co najważniejsze, jest dobrze rozumiana przez ludzi zarówno młodych, jak i dorosłych, doświadczonych. Pojawiają się nowe twarze, nowe koncepcje postrzegania świata za pomocą wersów a to powoduje,z e za każdym razem czytanie prac konkursowych jest fascynujące i pełne niespodzianek, zaskoczeń,

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu a laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego zgłębiania poetyckiej  formy przezywania rzeczywistości

Szczegółowe ogłoszenie wyników XV Ogólnopolskiego Konkursu „O Złotą Lirę”

Po zapoznaniu się z pracami konkursowymi, jury w składzie;

Przewodnicząca ….. Anna Adamus

Członek …………... Celina Waśko

Członek …………… Halina Sokulska

wyłoniło w poszczególnych kategoriach wiekowych następujących laureatów:

Kategoria wiekowa „A”

I - Zofia Zarzeczny – godło … FLOREM ………………….. „Paradoksy”

II - Sandra Kania – godło … ARDNAS …………………… „Wrzawa”, „Człowiek”

III - Vanessa Kania – godło … ASSENAV ……………….. Pomoc”, „Spotkanie”

Wyróżnienie - Małgorzata Michałek – godło … MARGARETKA … „Kropla”

Kategoria wiekowa „B”

I - Estera Sośnicka – godło … XYES .. „Nie szuka poklasku”, „Nie pamięta złego”, „Cierpliwa jest”

II - Maria Małysa – godło … HONEYBEE … „Żebyś mnie pokochała”. „Tak jakby”, „Kochanie”

III - Natalia Mroszczak – godło … TERPENTYNA ………… „Czekaj Nilu”

Wyróżnienie - Dominika Domagała – godło … MADI ……… „Chaos 2”

Kategoria wiekowa „C”

I - Andrzej Ziobrowski – godło … KOKON ZŁOTY …………… „Miłości powiernica”

II - Piotr Zemanek – godło … PHRAGMENT … „Odpływanie”, „Utrwalanie obrazu”, „Studium względności”

zlotalira19 3III - Krzysztof Martwicki – godło … ZARAZ ………… „To”

Wyróżnienie - Aleksandra Gliniecka – godło … BUTTERFLY ……. „Zaklęcie”

Wyróżnienie - Tadeusz Charmuszko – godło … ONDRASZEK . „Proces kamienia”

W konkursie uczestniczyło 41 uczestników w trzech kategoriach.

W grupie „A” uczestniczyli uczniowie z; Jaworzna, Sosnowca.

W grupie „B” uczestniczyli uczniowie z; Jaworzna, Sosnowca, Czeladzi, Piekar Śląskich, Mysłowic, Chrzanowa.

W grupie „C” uczestniczyli autorzy z; Jaworzna, Katowic, Warszawy, Kielc, Bielska Białej, Raciborza, Płońska, Suwałk, Płocka, Nowej Huty.

Konkurs był objęty patronatem Wicemarszałka Sejmiku Śląskiego – Dariusza Starzyckiego oraz Prezydenta Jaworzna – Pawła Silberta.

Sponsorowany przez; Wydział Promocji i Kultury Miasta Jaworzna oraz Firmę Nowrem Group sp. z o. o. za co Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie serdecznie DZIĘKUJE.

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! W Jaworznie! Zagrała!

 


hanba1805119 20 of 71
hanba1805119 56 of 71Koncert zespołu Hańba, a dokładnie Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej Hańba, to jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, w ostatnim czasie i wspaniale się zdarzyło, że to włąśnie Klubie Relax zawitali muzycy z Krakowa, bo tam klimat do muzyki dobrej, zaangażowanej, prawdziwej jest najlepszy, nienachalny, ale inspirujący. Scena i widownia, dwa najważniejsze elementy w tego typu wydarzeniach współgrają ze sobą doskonale, a kiedy jeszcze artysta czy artyści potrafią nawiązać nić porozumienia z publicznością, nic więcej nie potrzeba.

Tak było podczas "Haniebnego" wieczoru kiedy to że sceny popłynęły niezwykłe dźwięki generowane najpierw przez okrętowe syreny, a później przez Tubę, akordeon, banjo, klarnet i zestaw perkusyjny, mimo, że jaworznianie z wielką uwagą wsłuchiwali się w treści ważkie i istotne z punktu widzenia nas, rodaków, to cała sala zdawała się tańczyć i sprawiać wrażenie rzeczywistego podwórka krakowskiego rzecz jasna, bowiem my, jaworznianie, to przecież Małopolanie z dziada pradziada.

hanba1805119 35 of 71Zbuntowana Orkiestra podwórkowa Hańba to zespół który w 2018 roku został nagrodzony Paszportem Polityki za "muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.

"Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nagrody im. Czesława Niemena.
A więc zasługi i osiągnięcia zacne, które powinny za każdym razem wzbudzać respekt.

jak piszą o sobie w zapowiedzi płyt Orkiestra zbuntowana jednak nieustannie śpiewa. O płynących okrętach, dla których nie ma miejsc (Władysław Szlengel). O rycerskich łowach w cieniu alkowy (Zuzanna Ginczanka). O polskich koloniach i Wyspie Becka (Tadeusz Hollender). O lnianowłosych praczkach piorących delikatnie biel cieniutką (Ginczanka). O wojnach, które już się toczą. O wojnach co jutro wybuchną (Wittlin). Hańba! śpiewa rok '1939'.

hanba1805119 50 of 71Tytuły utworów, które w zasadzie na surowo nic nam nie mówią, w wykonaniu zespołu, w niesamowitych aranżacjach nabierają wyrazu i widz, słuchacz z wytężonymi uszami i "rozdziawionymi ustami" pochłania treści i wychodzi z koncertu naładowany niezwykłą energią, której tak naprawdę częściej nam potrzeba wobec zalewającej świat komercji i autentycznego dziadostwa prezentowanego przez, wielka szkoda, najbardziej słuchane rozgłośnie radiowe.

A wystarczy wybrać się do Krakowa i poszukać Hańby, która zmieni w nas spojrzenie na ogłupiające media i wyzwoli chęć poszukiwań czegoś naprawdę wartościowego.
Hańba! gra w składzie:
Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew
Tadeusz Król - akordeon, klarnet
Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew
Ignacy Woland - tuba, śpiew
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również
społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

ZAPOWIEDŹ KONCERTU


hanba011Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa 'Hańba!' to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szlengel, Ginczanka – znani) oraz podwórkowe instrumentarium (bandżo, bęben, akordeon, tuba i klarnet).

W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”.
Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014).

hanba001Tylko do 2019 (a raczej, jak sami by powiedzieli, do 1939) roku Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa zagrała między innemi na:
MONA FOMA (Lauceston, Australia 2019)
Primavera Festival (Barcelona 2017)
Opener Festival (Gdynia 2017)
Off Festival (Katowice 2018, 2015)
Rudolstadt Festival (2018)
WOMAD Festival (Malmesbury 2018)
WOMEX Festival (Katowice 2017)
South by Southwest (Austin, USA 2017)
Colours of Ostrava (Ostrava 2017)
Pohoda Festival (Trenczyn 2016)

hanba005Ponadto Hańba! koncertowała w USA, Australii, Hiszpanii, Czechach i Słowacji (Czechosłowacji), Niemczech, Danii i Holandii oraz – naturalnie – mniej lub bardziej znanych zakątkach Rzeczypospolitej.
Zdjęcia pochodzą z koncertu 27 czerwca 2016 roku, kiedy to Hańba zagrała w Krakowie koncert jako support amerykańskiej grupy Gogol Bordello

ZAPRASZAMY DO GALERII Z KRAKOWA!!!

  

Miej swój kij! Prawo Dżungli - Wojciech Cejrowski w Jaworzniew cejrowski jaworzno 0619 29
w cejrowski jaworzno 0619 4Miej kij. Miej swój kij.
Ty idziesz wodą, a przed sobą kijem dźgasz wodę, dno wody, co spowoduje, że możesz ustrzec się ukłucia kolcem płaszczki, która być może byłaby nadepnięta prze ciebie. Jeśli dźgnie ją kij, to ty przejdziesz bezpiecznie, bo płaszczka zaatakuje kij, a nie twoją nogę. Ale czy tak, czy tak może zdarzyć się, że twój kolega zostanie ugodzony. Wtedy zaknebluj go, zwiąż tak, aby nie mógł się ruszyć i wynieś go kilkadziesiąt metrów od obozowiska. Rano on nie będzie pamiętał, co się stało i pójdziecie dalej.

Ale po co to wszystko?
- A więc
- Związać żeby się z bólu nie zabił, zakneblować, żeby cię nie przekonał, abyś ty go zabił, a wynieść z dala od obozowiska, aby samym swoim wiciem się z bólu, nie pokazał ci takiego cierpienia, że sam będziesz chciał go zabić, żeby mu ulżyć.

A co w wypadku, kiedy kolega nadepnie na gniazdo osy? Wyjątkowo agresywnej i jadowitej osy amazońskiej?
Co można zrobić?

- Uciekać byle szybciej, a koledze już nic nie pomoże. Po kilku godzinach zostaną z niego same kości, bo w szybkim czasie cała gromada tych wrednych stworzeń dokona degustacji kolegi.

w cejrowski jaworzno 0619 1 4A jeśli kolega wpadnie do wody z piraniami? Czy możesz mu pomóc? Nie. Nawet nie próbuj go z wody wyciągnąć, bo wciągnie ciebie. Pomagając jemu, pogrążysz siebie.

To jest prawo Dżungli, które referował Wojciech Cejrowski przez ponad dwie godziny spotkania z Jaworznianami.
Spotkanie było dawno zapowiadane i oczekiwane, bo to człowiek, który jest niezwykłą osobowością medialną, podróżnikiem, biznesmenem, gawędziarzem, komentatorem politycznym, wybitnie elokwentnym i obdarzonym niesamowitym poczuciem humoru, a ponadto człowiekiem z zasadami, patriotą, niewstydzącym się okazywania swojej wiary i przekonań.

Sam mówi o sobie, że jest jedynym standuperem, na którego występy mogą przychodzić całe rodziny, nawet z dziećmi. Wojciech Cejrowski nie przeklina, nie świntuszy, a jeśli porusza tematy, wydawać by się mogło, nie dla dzieci, to czyni to elegancko, z dozą kultury, wysublimowanego smaku.

w cejrowski jaworzno 0619 6Tylko chodzi po scenie, czasem się zatrzyma, wykona jakiś gest, klęknie, zapatrzy się w górę, wskaże jakiś kierunek, zmieni tembr głosu, krzyknie, wyda z siebie odgłos papugi, albo zamilknie i opowiada, opowiada tak, że zawsze niezwykle interesujące tematy, jakimi niewątpliwie są przygody w dżungli, stają się dzięki wspomnianemu wcześniej poczuciu humoru, o wiele ciekawsze, a nawet wyzwalają w co śmielszych słuchaczach chęć zmierzenia się samemu z niebezpieczeństwami dżungli, czego jednak nie polecamy.

Arcyciekawie skonstruowana opowieść zaczęła się od "rozpoznania" zasobów inteligencji publiczności, pod względem poczucia humoru i w tym etapie jaworznianie wypadli całkiem nieźle, tym bardziej, że kontrapunktem dla naszego miasta był, jak się później okazało, w wielu miastach przywoływany za symbol swego rodzaju, Sosnowiec. Oj oberwało się naszym sąsiadom sromotnie.

patr med mojajaworzno 600

Ciekawe z jakiego miasta, kpią obywatele tegoż? Może lepiej tego nie zgłębiajmy, bo okaże się że to właśnie my...

Wojciechowi Cejrowskiemu dziękujemy, mamy nadzieję ze z inteligencja u jaworznian nie jest źle, z poczuciem humoru również, toteż bez krygowania zapraszamy ponownie z innym tematem, z kolejną gawędą, kolejnymi przygodami, kolejnym wielkim ładunkiem humoru i energii, elegancji, taktu i szacunku do publiczności, dzięki któremu każdy, kto chciał otrzymał autograf, każdy miał okazję zrobić sobie zdjęcie z gościem. A u nas spora dawka tychże zdjęć wykonanych przed i po występie.
Występ zawdzięczamy agencji Zowada EventsZapraszamy do Jaworzna na stand-up Wojciecha Cejrowskiego pt. “Prawo
Dżungli” w dniu 05 czerwca 2019r. o godz. 19:00 w Młodzieżowym Domu
Kultury im. Jaworzniaków przy ul. Inwalidów Wojennych 2
“Prawo Dżungli” to występ w amerykańskiej konwencji stand-up comedy -
samotny człowiek z mikrofonem, na pustej scenie, bez rekwizytów, bawi
publiczność przez półtorej do dwóch godziny. Nie śpiewa, nie tańczy -
jedynie opowiada, ale w taki sposób, by co kilka zdań wywołać salwę
śmiechu. Nie odgrywa skeczy, nie wciela się w wymyślone postacie -
opowiada wyłącznie historie prawdziwe, w większości z własnego życia.
"Opowieść z dżungli. Co jeść, czego nie jeść i jak się nie dać zjeść.
Mój ulubiony show. Gram go nieprzerwanie od roku 2013. Ciągle się
podoba, a mnie nigdy się nie nudzi. Okazało się, że o mrocznej dżungli,
o wężach, jaguarach i tarantulach da się opowiedzieć na wesoło."
-W. Cejrowski

Na występ można śmiało zabrać dzieci czy też babcie :) WC nie przeklina,
nie świntuszy!

Po występie okazja dla każdego do zdobycia autografu, zrobienia
zdjęcia, uścisku dłoni i krótkiej rozmowyz WC! Przy okazji można kupić
książki, płyty oraz odcinki BOSO w promocyjnej cenie!

Bilety online:

https://biletos.com/pl/stand-up-prawo-dzungli-w-jaworznie-jaworzno-05-czerwca-sroda-19-00-d1670.html

http://www.kupbilecik.pl/impreza-36054-wojciech.cejrowski.standup.comedy.jaworzno.html?fbclid=IwAR2O2trVHX2efdkcUVFh0gROUtZ3pBAv3eOUlRPCRQo8X8du57RdPT9QKJ0

Wkrótce również stacjonarnie w cafe Arete w MDK!

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy!

Występy Wojciecha Cejrowskiego trwają tyle co dobry seans kinowy –
prawie 2 godziny.
Na pustej scenie jedynie mikrofon i WC. Za plecami ekran i zdjęcia z
projektora – jako dekoracje i rekwizyty. Samotny człowiek z mikrofonem,
który zapewnia Państwu ubaw i łzy. Na jego występ można spokojnie zabrać
dzieci i babcię, bo WC nie przeklina i nie świntuszy.

***

To nie jest ani “Boso przez świat“, ani “WC Kwadrans“, ani spotkanie z
ciekawym człowiekiem. To jest stand-up! Prawdziwy amerykański format. I
w Polsce WC jest w tym od lat najlepszy. Jako jedyny gra równolegle pięć
różnych przedstawień (“Prawo dżungli”, “Ale Meksyk!”, “Wolna
Amerykanka”, “Maniana” i “Smak tropików”) i każde na dwie godziny.
Zaczynał 30 lat temu w Kalifornii i przywiózł ten format do Polski,
która znała wtedy tylko skecze kabaretowe.

***

Przed każdym występem WC stoi pod salą na stoisku z książkami i wita
gości. Okazja do zdjęcia, do rozmowy!
Po występie również WC nigdy nie ucieka do domu, lecz zawsze dzielnie
trwa na posterunku do ostatniej chętnej osoby! Przy salach na 400-500
osób trwa to około godziny. W Krakowie, gdzie raz w roku dajemy występ
na sali dla 1200 osób, dwie godziny! WC stoi, pozuje do zdjęć, wpisuje
dedykacje do książek i z uśmiechem popija swoją yerbę. Jest cierpliwy
jak żółwie błotne. (Choć potrafi też być szybki, jak grzechotnik.)

Średnie wypełnienie sali 95%, więc bilety warto kupować z wyprzedzeniem.

Wojciech Cejrowski od 20 lat organizuje wyprawy w najdziksze zakamarki
naszej planety. Był już w 40 krajach na 6 kontynentach. Najczęściej
odwiedza Amazonię. Jak twierdzi, cel przyświeca mu jeden - podróżuje,
aby ostatnich wolnych Indian ocalić od zagłady i zapomnienia. Tworzy
dokumentację ginących plemion i ludów pierwotnych. Docierał tam, gdzie
inni nie docierali. Cejrowski bezsprzecznie posiada wielką osobowość.
Cokolwiek robi - zawsze z pasją. Jest gorący, ostry, wyrazisty i do
szpiku kości bezkompromisowy. Szczodry w krytyce. Oszczędny w
pochwałach. Trzeci w historii Polak przyjęty do Royal Geographical
Society (Królewskie Towarzystwo Geograficzne) w Londynie.

Teraz wraca nieco zmieniony i jeszcze bardziej rozbrajający! To trzeba
zobaczyć! The Wojciech Cejrowski od 20 lat organizuje wyprawy w
najdziksze zakamarki naszej planety. Był już w 40 krajach na 6
kontynentach. Najczęściej odwiedza Amazonię. Jak twierdzi, cel
przyświeca mu jeden - podróżuje, aby ostatnich wolnych Indian ocalić od
zagłady i zapomnienia. Tworzy dokumentację ginących plemion i ludów
pierwotnych. Docierał tam, gdzie inni nie docierali. Cejrowski
bezsprzecznie posiada wielką osobowość. Cokolwiek robi - zawsze z pasją.
Jest gorący, ostry, wyrazisty i do szpiku kości bezkompromisowy.
Szczodry w krytyce. Oszczędny w pochwałach. Trzeci w historii Polak
przyjęty do Royal Geographical Society (Królewskie Towarzystwo
Geograficzne) w Londynie.

W najnowszym stand-up comedy Wojciech Cejrowski z ostrością i
wyrafinowanym poczuciem humoru opowie o najciekawszych doświadczeniach.
Możemy spodziewać się ogromnej dawki wiadomości, niesamowitych zdjęć
oraz anegdot, ale przede wszystkim śmiechu do łez. Niepowtarzalna okazja
do zdobycia autografu, zrobienia sobie fotografii oraz zakupu płyt i
książek.
Wojciech Cejrowski wystąpi w programie stand-up comedy , co oznacza
mniej więcej tyle: samotny człowiek z mikrofonem, na pustej scenie, bez
rekwizytów, bawi publiczność przez półtorej godziny. Nie śpiewa, nie
tańczy - jedynie opowiada, ale w taki sposób, by co kilka zdań wywołać
salwę śmiechu. Nie odgrywa skeczy, nie wciela się w wymyślone postacie -
opowiada wyłącznie historie prawdziwe, w większości z własnego życia.

Pełne emocji i wrażeń spotkanie z dziennikarzem i podróżnikiem: występ w
stylu amerykańskim - stand-up comedy pt. "Prawo Dżungli", opowieści o
przygodach i podróżach ilustrowane zdjęciami, możliwość zakupu książek
Wojciecha Cejrowskiego w promocyjnej cenie, autografy i wspólne zdjęcia
do ostatniego uczestnika spotkania!

Szczepienia: rodzice pytają, eksperci odpowiadająszczepienieCzy szczepienia powodują autyzm? Czy szczepienie może przeciążyć układ odpornościowy? Czy lepiej przechorować czy się zaszczepić? Czy obowiązek szczepień jest zgodny z Konstytucją? Zadaliśmy ekspertom te pytania, oto ich odpowiedzi.

Nieporównywalnie więcej stron napisano na temat tego, że szczepienia nie powodują autyzmu, niż odwrotnie - zauważa w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl dr hab. n. med. Wojciech Feleszko - immunolog i pediatra - Co więcej, badania nie potwierdzające związku szczepień z autyzmem są wiarygodne i opublikowane w renomowanych czasopismach, czego nie można powiedzieć o pracy Andrew Wakefielda, który po wycofaniu tekstu z czasopisma lekarskiego „Lancet”, w wyniku dochodzenia pokazującego nadużycia i nieetyczne zachowanie autora, został pozbawiony prawa wykonywania zawodu lekarza.

Najnowsze badania przeprowadzone w Danii, opublikowane na początku marca tego roku, po raz kolejny pokazały, iż nie ma związku między autyzmem a szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce. Budzące wątpliwości etyczne i metodologiczne badanie Wakefielda obejmowało tylko 12 dzieci, zaś badanie duńskie 657 461 dzieci urodzonych pomiędzy 1999 a 2010 rokiem, których stan zdrowia sprawdzany był co roku, do końca sierpnia 2013 (https://annals.org/aim/fullarticle/2727726/measles-mumps-rubella-vaccination-autism-nationwide-cohort-study).

Rodzice, którzy pytają o bezpieczeństwo szczepień wykazują zrozumiałą troskę o swoje dzieci i do tych obaw oraz lęków lekarze powinni odnieść się z szacunkiem, empatią. Więcej można osiągnąć tłumacząc spokojnie, niż strasząc np. powikłaniami lub Sanepidem. Zawsze daję rodzicom czas na zastanowienie się, mówię też, że szczepię moje dzieci i udaje mi się przekonać większość niezdecydowanych, nawet jeśli na początku szczepienia odbywają się według kalendarza okrojonego, niepełnego - mówi dr Feleszko - Jednak nie mam zrozumienia dla tych, którzy świadomie w Internecie powielają nieprawdziwe informacje o szczepieniach, przez co mogą narażać ludzi na tragedie, ze śmiercią włącznie. Swoim działaniem stwarzają sytuację zagrożenia epidemiologicznego.

Dr Feleszko tłumaczy również, iż nie ma powodu, aby obawiać się ilości antygenów zawartych w szczepieniach:

Od pierwszych sekund życia mamy kontakt z antygenami i radzimy sobie z nimi, a tego nie zauważamy. Dzisiejsze szczepionki zawierają naprawdę mało antygenów i nie mogą w żaden sposób przeciążyć organizmu nawet bardzo małego dziecka. Liczyliśmy to kiedyś arytmetycznie i okazało się, iż jesteśmy w stanie przyjąć 1000 razy więcej antygenów, niż ich ilość znajdująca się w szczepionkach. Wyjątek stanowią dzieci chorujące na bardzo ciężkie i złożone niedobory odporności, występujące bardzo rzadko, u jednego na 100 tysięcy dzieci. Niedobory te są przede wszystkim przeciwskazaniem do szczepienia szczepionkami zawierającymi żywe wirusy. Dzieci te jednak mają od urodzenia objawy, które powodują, iż wymagają wysoko wyspecjalizowanej opieki medycznej. W znaczniej większości rodzice więc nie powinni obawiać się „przeciążenia” układu odpornościowego dziecka, taka możliwość nie istnieje - uspokaja dr Wojciech Feleszko.

Jak przekonuje doktor Feleszko, zbytnia wiara w naturę i oddawanie zdrowia tylko w jej ręce nie jest działaniem racjonalnym i może zakończyć się tragicznie:

Odmawiając szczepień w przekonaniu, że po przechorowaniu nasza odporność będzie lepsza, gdyż naturalna, popełniamy podstawowy błąd polegający na tym, iż narażamy siebie lub nasze dziecko na powikłania związane z chorobą, które są znacznie częstsze niż ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne po podaniu szczepionki. Czy warto więc ryzykować? Jako lekarz, który na co dzień na oddziale szpitalnym ma do czynienia z dziećmi cierpiącymi z powodu ciężkich powikłań po chorobach zakaźnych, którym możemy zapobiegać poprzez szczepienia, odpowiadam jednoznaczne: NIE.

Rodzice pytają również, czy obowiązek szczepień jest zgodny z Konstytucją i czy nie są w tym przypadku łamane prawa pacjenta? Czy taki obowiązek jest więc etyczny?

Żadna z konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela nie ma bezwzględnego charakteru - mówi dr Sebastian Gajewski, prawnik, specjalista w zakresie prawa administracyjnego - Konstytucja wyraźnie przewiduje, że te wolności i prawa mogą być ograniczane, choćby ze względu na bezpieczeństwo, porządek publiczny, ochronę życia i zdrowia ludzi czy środowiska. Obowiązek szczepień ogranicza naszą wolność, ale nie łamie Konstytucji. W interesie publicznym, który chroni ustawa zasadnicza, jest to, by eliminować choroby zakaźne i im zapobiegać. Nie chodzi tu tylko o ochronę życia i zdrowia ludzi, którzy poddają się szczepieniom, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa publicznego. Obowiązek szczepień służy przecież nie tylko ochronie jednostki, osoby poddającej się szczepieniom, ale całego społeczeństwa. Zawsze kiedy ustawodawca ogranicza nasze wolności i prawa, musi wyważyć takie ograniczenia z wartościami, których ochronie służą. Obowiązek szczepień jest właśnie efektem takiego ważenia: skutki chorób zakaźnych są tak poważne, że ochrona przed nimi uzasadnia ograniczenie naszej wolności tym obowiązkiem. Konstytucja mówi jasno: najważniejsze jest zdrowie i życie ludzi oraz bezpieczeństwo publiczne.

Zaszczep się wiedzą to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?” znajdą tu informacje sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią. Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Medicover Polska, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Biuro prasowe „Zaszczep się wiedzą”, Karolina Zioło, e-mail: karolina.ziolo@msg.biz.pl

fotolia 98171973

ZNAMY TRASĘ 76. TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR

 

 

76 TDP layout poziom trasa prev
tdp2019a1 3176
Tour de Pologne UCI World Tour odbędzie się w dniach 3-9 sierpnia. Kolarze wystartują z Rynku Głównego w Krakowie i po pokonaniu siedmiu etapów o łącznej długości ponad 1060 kilometrów zafiniszują w Bukowinie Tatrzańskiej. Tegoroczny Tour de Pologne nawiązuje do stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i będzie rozgrywany jako „Wyścig Pokoleń”. Dziś w Hotelu InterContinental Warszawa oficjalnie zaprezentowano trasę wyścigu.

- 76. Tour de Pologne UCI World Tour zapowiada się bardzo ciekawie, a trasa jest szybka i dynamiczna. Kolarze ponownie będą się ścigać na południu Polski, bo te tereny sprawdziły się podczas poprzedniego wyścigu. Mamy wiele ciekawych miejsc, etapy płaskie, pagórkowate i górskie. Na jednym z etapów będzie premia rozgrywana na bieżni Stadionu Śląskiego w Chorzowie, czym nawiązujemy do przeszłości i czasów Królaka, Szurkowskiego, czy Szozdy, kiedy tysiące ludzi na trybunach obserwowało rywalizację kolarzy – mówi Czesław Lang,  Dyrektor Generalny Tour de Pologne. 

tdp2019a1 15Podobnie jak przed rokiem uroczyste otwarcie wyścigu będzie miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia kolarze będą mieli do pokonania pagórkowaty etap ze startem i metą w Krakowie. Kolejne dwa dni to typowo sprinterskie etapy z trudną technicznie trasą. 4 sierpnia peleton wystartuje z Tarnowskich Gór i zafiniszuje przy Spodku w Katowicach. Dzień później na trasie pojawi się miejsce symbol polskiego sportu, czyli Stadion Śląski w Chorzowie, a finisz zaplanowano w Zabrzu. Czwarty etap Jaworzno – Kocierz, Śląskie będzie rozgrywany pod hasłem stulecia powstań śląskich, a partnerem mety jest Województwo Śląskie. Tego dnia kolarze pierwszy raz wjadą w wysokie góry, a na trasie znajdą się dwie premie górskie pierwszej kategorii. Piąty etap to znów interwałowa, pagórkowata trasa z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej. Ostatni dwa dni będą decydujące dla losów klasyfikacji generalnej. Szósty etap Małopolska, Zakopane i siódmy, królewski etap BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska to klasyczna górska trasa w przepięknej scenerii polskich Tatr.

tdp2019a1 15W 76. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyć o żółtą koszulkę i zwycięstwo w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, a także w poszczególnych klasyfikacjach – Najlepszy Góral TAURON, Najlepszy Sprinter LOTOS oraz Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO. LOTOS jest także sponsorem klasyfikacji premii Najlepszy Polak.

Tour de Pologne po raz kolejny włączy się w obchody najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Wyścig świętował już obchody Roku Chopinowskiego, upamiętniał rocznicę Powstania Warszawskiego, przejechał śladami papieża Jana Pawła II i narodowego hymnu „z ziemi włoskiej do Polski”, a także celebrował 25. rocznicę wolnej Polski. W ubiegłym roku Tour de Pologne odbywał się pod hasłem Narodowy Wyścig Niepodległości włączając się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. W tym roku przypada stulecie polskiego olimpizmu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W związku z tym Tour de Pologne rozgrywany będzie jako „Wyścig Pokoleń” i w szczególny sposób nawiąże do olimpijskich sukcesów kolarzy, przede wszystkim Ryszarda Szurkowskiego, Czesława Langa i Rafała Majki.

Tradycyjnie już podczas Tour de Pologne odbędą się inne wydarzenia kolarskie. 9 sierpnia w BUKOVINA Resort w Bukowinie Tatrzańskiej zostanie rozegrany Tour de Pologne Amatorów, a w dniach 3-8 sierpnia odbędzie się kolejna edycja Kinder+Sport Mini Tour de Pologne. Młodzi kolarze będą rywalizować w Krakowie, Katowicach, Zabrzu, Jaworznie, Bielsku-Białej i Zakopanem.

  1. Tour de Pologne UCI World Tour 3-9.08.2019
  1. etap: 3.08 Kraków – Kraków / 136 km
  2. etap: 4.08 Tarnowskie Góry – Katowice / 153 km 
  3. etap: 5.08 Stadion Śląski, Chorzów – Zabrze / 157 km
  4. etap: 6.08 Jaworzno – Śląskie, Kocierz  / 173 km
  5. etap: 7.08 Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała / 154 km 
  6. etap: 8.08 Małopolska, Zakopane / 155 km
  7. etap: 9.08 BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska / 132,5 km

STRONA:

www.tourdepologne.pl

tdp2019a1 3

W Decathlonie już tłumydecathlonotw120419 30Na parkingu trudno znaleźć miejsce, a wewnątrz wszystkie alejki, wszystkie regały z towarami oblegane przez głodnych zakupów jaworznian. Być może uda się kupić coś taniej, bo w wypadku inauguracji działalności sklepów często organizowane są promocje.
Towaru dużo, ale jeszcze będzie uzupełniany w najbliższych dniach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a być może na nich ktoś wypatrzy coś dla siebie. A po południu z pełnym portfelem - na zakupy.decathlonotw120419 27

4 Miejski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 
konkpiospatr19 15 of 56

protokol_konkurs

10 maja odbył się w Klubie Relax w Niedzieliskach, siedzibie orkiestry Rozrywkowej Miasta Jaworzna eM band, czwarty już Miejski Konkurs Piosenki i pieśni patriotycznej. Organizatorami tego ważnego przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej oddział w Jaworznie, eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna - Klub Relax.

To niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, dbać i w ten sposób o dobra naszej Ojczyzny i tym samym kultury związanej z niepodległością, z walka o wolność i z wyrażaniem przywiązania do własnego kraju, do Ojczyzny.

Konkurs ma już swoją tradycję i stanowi ważny punkt miejskiej działalności kulturalnej, niemniej szkoda, że brakło na widowni osób, które powinny świadczyć swoim przykładem, jak powinno się dbać o wpajanie dzieciom i młodzieży wartości.

O kim mowa - te osoby chyba same wiedzą, że nie sprawdziły się tym razem. Nie dały przykładu.

Za to dyrekcja i pracownicy Klubu Relax doskonale zorganizowali przesłuchania, na  świetnie nagłośnionej i oświetlonej scenie, dbając o klimat i poczęstunek dla uczestników. .

I tak dziś możemy przedstawić w całości protokół jury, natomiast koncert finałowy odbędzie się w tymże Klubie, w następny piątek, 17 maja, o godzinie 17.00 Zapraszamy

 

 

konkpiesnipatr2019a

Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us